Mücevher Markası Cartier'in Kısa Tarihi

Mücevher Markası Cartierin Kısa Tarihi

Bir önceki bencelerimde İncilerin Kralı Mikimoto'nun Hikayesi ni anlatmıştım. Bu bencede en ünlü ve en eski mücevher evlerinden biri olan, imparatorluk sarayının tedarikçisi olmaktan onur duyan Fransız markası Cartier'den bahsedeceğim. Ünlü mücevher markalarından bahsedecek olursak Cartier'i görmezden gelemeyiz. Bu, bir şirketin nasıl moda öncüsü olabileceğinin en iyi örneğidir. Cartier'in tarihi 150 yılı aşkın bir süre öncesine dayanıyor. Bugün dünyanın 125 ülkesinde adı geçen markanın butikleri bulunmaktadır.

Mücevher evi Cartier: marka geçmişi

Bu şirket 1847 yılında Fransa'da Louis Francois Cartier tarafından kuruldu. Her şey öğretmeninden satın aldığı küçük bir mücevher atölyesiyle başladı. Louis yetenekli bir öğrenciydi ve çocukluğundan beri sanata tutkusu vardı. Belki de babasının onu Adolphe Picard'ın yanında mücevher yapımı eğitimi alması için göndermesinin nedeni budur.

Cartier'in ilk ünlü müşterisi Madame Nieuwerkerk'ti (Napolyon'un yeğeninin en iyi arkadaşı). Açılıştan birkaç hafta sonra atölyesine baktı. Doğal olarak Prenses Matilda yeni takılarını fark etmeden duramadı ve kendisi de genç yetenekli kuyumcunun müşterisi oldu. Ve kısa bir süre sonra, Fransız yüksek sosyetesinin birçok temsilcisi oraya sipariş vermeye başlamıştı.

Cartier markasının tarihi de ilginç çünkü Louis sadece yetenekli değil, aynı zamanda müşterilerinin isteklerini de göz önünde bulundurarak benzersizdi. Ayrıca sadece mücevherlerle değil aynı zamanda saat, parfüm, el çantası vb. işlerle de uğraştı. Ayrıca mücevher yapımında platini kullanan ilk kişi oydu. Sonuçta daha dayanıklıydı ve bir ürünü tasarlarken taşların sayısını veya ağırlığını arttırmayı mümkün kılıyordu.

Bu arada, şirket uzun süredir yalnızca bir aile şirketiydi. Louis bilgisini Alfred'e aktardı, o da bunu üç oğluna aktardı. 1964 yılında Pierre Cartier öldü ve ardından yakınları, halihazırda üç şubeye bölünmüş olan şirketi satmaya karar verdi. Ancak 1972'de Robert Hawk hepsini tek bir bütün halinde toplamayı başardı. Ancak Cartier evinin hikayesi burada bitmedi. Markanın takıları hala prestij ve lüks unsuru olmaya devam ediyor.

Mücevher Markası Cartierin Kısa Tarihi

Cartier: tarihlerle marka geçmişi

Şimdi kronolojik sırayla şirketin en ilginç olaylarından bahsedelim.

1. 1902 - Edward VII, tacı Cartier'den bizzat sipariş etti. Bu arada, şu meşhur sözün sahibi de odur: "Kralların kuyumcusu ve kuyumcuların kralı."

2. 1904 - Louis, cep saatlerinin uçuş sırasında kullanılmasının çok sakıncalı olduğundan şikayet eden pilot arkadaşı için bir kol saati yarattı. Onun adını aldılar, "Santos". Ancak bu aksesuar hızla popüler hale geldi ve talep gördü. O zamandan beri saatler şirket için yeni bir yön haline geldi ve ona dünya çapında ün ve tanınma kazandırdı.

3. 1914 - Yeni şirket logosunun tanıtımı gerçekleşti. Pantere dönüştü. Bu arada Louis Cartier'in en yakın asistanının da aynı takma adı vardı. İlk başta kol saatlerinde kullanılan panter, daha sonra hemen hemen tüm ürünlerde kullanılmaya başlandı.

4. 1925 - İlk efsanevi Trinity yüzüğü ortaya çıktı. Ünlü şair ve sanatçı Jean Cocteau'nun siparişi üzerine yapıldı. Ayrıcalıklılığı, üç yüzüğün bir arada iç içe geçmiş olmasıydı. Üstelik her biri farklı renkteydi. (Sarı - sadakat, beyaz - dostluk ve pembe - aşk).

Mücevher Markası Cartierin Kısa Tarihi
Mücevher Markası Cartier'in Kısa Tarihi
Cevapla