İnternet Alışverişinde Yaşanan Sıkıntılar!

06romeo

Günaydın.

Bu bencemde sizlerle internet üzerinden alışveriş yaparken karşılaştığımız sorunları paylaşmak istedim. Ama önce şöyle genel bir giriş yapalım.

Bazan sorun yaşarız.
Bazan sorun yaşarız.

İnternet Alışverişlerimiz Bir Rahatlık


Oturduğumuz yerden en kaliteli mağazaları gezerek, çevirim içi şekilde inceleyip ürüne karar vermek ve satın almak muazzam bir kolaylık. Sizi takip eden meraklı işgüzar mağaza elemanı yok, kasada kuyruk yok, üstelik indirim de var. Ayrıca hiç çekinmeden utanmadan aklınıza gelen her türlü ürünü bile en ince ayrıntısıyla inceleyip, paylaşılan şikayet ve beğenileri okuyarak öğrenip gizlilik içerisinde kapıda size teslim edilebiliyor. Çok güzel değil mi!

❤️‍🔥
❤️‍🔥

E-ticaret ülkemizde hızla gelişti. Ama tabiki her alanda olduğu gibi elektronik ticarette yani online alışverişte de birtakım sıkıntılar olabilmekte ve riskler bulunmaktadır.

Şimdi de bu alışverişlerimizde ne tür sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliriz onlara hep birlikte göz atalım.

İnternet Alışverişinde Yalanan Sıkıntılar:

1- Kişisel Verilerimiz Ne Kadar Güvende?

Siber güvenlik çok önemli. Güvenlikten emin olun. ⛔️
Siber güvenlik çok önemli. Güvenlikten emin olun. ⛔️

Alışveriş yaptığınız elektronik site ne kadar eski ve tanınır ise, o kadar deneyim sahibi ve sorunlarla yüzleşerek güvenliği artırmış bir sitedir. Yani alışveriş sitesine üyelikten tutun da, ürün inceleme ve karar verme süresince ve işlem sonuçlanırken istenen banka, adres, telefon verileri dahil her türlü kişisel verilerinizi paylaşıyorsunuz. Bu ortam hackerların iştahını kabartan nir ortam. İşte slışveriş yaptığınız site siber güvenlik konusunda işin uzmanı ile çalışarak gereken profesyonel tedbirleri almışsa hiç korkmayın.

2- İade Garantisi var mı?

İade şartları açık ve net mi?
İade şartları açık ve net mi?

Satın aldığınız ürün ayıplıysa, memnun kalmadıysanız ticaret kanunu hükümlerine göre 14 gün içerisinde cayma hakkınız vardır. Beğenilmeyen ürünün bu süre içerisinde paranızın hesabınıza iadesi ya da ürünün değiştirilmesi gerekir. İşte bu işlem için iade şartlar çok açık şekilde alenen site içerisinde açıklanarak taahhüt edilmiş olması, sizin de o siteye güvenmenizi kolaylaştırır.

3-Kalite ve Garanti Sorunu

Adresinize gelen ürün, sipariş ettiğiniz ürün mü?
Adresinize gelen ürün, sipariş ettiğiniz ürün mü?

Siparişiniz kapıya geldi. Paketten çıkan ürün kırık ya da sizin istediğiniz özellikte değil. Ya da kullanım sırasında defosunu gördünüz ya da dayanıklı çıkmadı.
Bu gibi durumlarda güvenceniz olmalı. Mutlaka firmanın size orijinal ürün göndermesi ve kalite garantisini Marka garanti belgesini faturanıza eklenerek sunması gerekir.

Bazı tedarikçi firmalar garanti bizim mağazamızdan der. Aman ha böyle durumlarda halk arasında çakma ürün olarak tabir edilen sahte ürün gönderilme ihtimali olabilir ve garanti sorunu yaşayabilirsiniz. Orijinal garanti belgesi olmalı ve garanti şartları çok açık belirtilmelidir.

4- Teslimat ve Lojistik Sorunu

Teslimattan memnun olmalısınız.
Teslimattan memnun olmalısınız.

Bazı firmalar satış sonrası hizmetle ilgilenmeyebiliyorlar. İç dairenizin kapısına hatta istediğiniz odaya tesliminden sipariş öncesinde emin olmalısınız. Teslimat süresi de çok önemli.
Bazı siteler size kargo tercih imkanı da sınarlar. Bu güzel bir fırsattır. Bilinmeyen bir lojistik size telefonla ulaşıp, evde bulamadık, zil çaldık açmazdınız, adresi bulamadık vs. gerekçelerle ürünü kargo firmasından sizin almanızı isteyebilirler. Asla kabul etmeyin ve ütün teslim tarih ve saatinin önceden size bildirilerek kapınıza teslimini mutlaka isteyin. Bu sizin tüketici olarak hakkınız.

5- Dijital Ödeme Hataları

Hesabınızı mutlaka kontrol edin, sitedeki siparişinizle karşılaştırın.
Hesabınızı mutlaka kontrol edin, sitedeki siparişinizle karşılaştırın.

Alışveriş sonuçlanma safhasında artık eskiden sıkça görülen hatalarla karşılaşmıyoruz. Çünkü artık bulut tabanlı dijital veriler kullanılarak anlık güvenli çözümler bulunarak işlem hızlı şekilde sonuçlanıyor.

Yine de banka hesabınıza yansıyan sipariş bedeliniz ile, alışveriş sitesinde sonuçlanan işlemimizi karşılaştırıp gerekirse telefonla teyit almaya çekinmeyin.

Siz değerli KS üyelerimize faydalı olabildiysem ne mutlu bana. Keyifli alışverişler efendim.

#06romeo 🛍😎

İnternet Alışverişinde Yaşanan Sıkıntılar!
53 Görüş