Bugün Sözümüz Var! Söz Alışverişinde Ne Alınır?

fukanınhatunu

Yazdığım gelin nişan alışverişi ve damat alışverişinden sonra bu benceyi de yazmayı düşündüm ve karşınızdayım. Bugün evde söz, nişan için yapılan alışverişte neler alınır biraz bunlara değineceğim. Umarım sizi sıkmam. O zaman başlıyorum.
👼

Kıyafetler

Kıyafetler 👗
Kıyafetler 👗

Kıyafetler hiç kuşkusuz en çok özendiğimiz, özeneceğimiz detaylardır. İstediğimiz konsepti ve rengi oluşturmak için bize kıyafetler yardımcı olur. Gelin adayı genelde uzun elbise, damat adayı ise genelde takım elbise giyer fakat yine de günlerce ve haftalarca tercih yapılamaz. Üstelik sadece kıyafet ile bitmiyor kii... Ayakkabı, çanta, takı... 👠

Dediğim gibi beğendiğimiz kıyafet hem konsepti hem konseptin rengini belirler. Eğer uyum içinde olmak istiyorsak zıt renkler değil birbirine yakışan renkler ve benzer tarzlar seçmeliyiz.

Alyans

Yüzükler 💍
Yüzükler
💍

Sanırım yüzükler olmadan söz veya nişan düşünülemez. Şayet ben düşünemiyorum da Burada her ne kadar yüzük seçmek kadınların görevi gibi görülse de bu alışverişe beyler de dahil olmalı çünkü yüzükleri sadece biz kadınlar takmıyoruz üstelik birçok model olduğu için kararsız kalabiliyoruz. En azından kadın beğendiği yüzükleri göstermeli ve beyler de bu yüzüklerin içerisinden seçmeli. Çiftlerin neden yüzük taktığı ise eski Roma döneminden günümüze kadar gelmiştir: ilişkilerin tıpkı yüzük gibi başlangıç ve bitiş yerleri olmasın 🤲anlamına gelir.

Yüzük Tepsisi

Tepsi ve makas ✂️
Tepsi ve makas ✂️

Yüzük tepsisi ve makasta söz veya nişanların olmazsa olmazı... İlk başta belirlediğimiz konsepte uygun sade, hareketli, modern, gösterişli, çiçekli, taşlı.. Sadece tepsi seçeneğinde bile milyonlarca model var. Son zamanlarda yüzükleri küçük sandık tarzı kutulara koymaya başladılar fakat ben genel bir yazı yazdığım için kalıpların dışına fazla çıkmıyorum ve tepsi diyorum.

Kırmızı Kurdele

Bugün Sözümüz Var! Söz Alışverişinde Ne Alınır?

Tabii yüzük olur tepsi olur makas olur da kırmızı kurdele olmaz mı Her ne kadar kuyumcular yüzük alınırken yanında kurdele veriyor olsa da son zamanlarda kişiye özel kurdeleler çıktı. Yani üzerinde isimlerin ve tarihin yazılı olduğu ve konsepte uygun renkli olan kurdeleler. Bu kişiye özel kurdeleler ne kadar gerekli bilmiyorum ama bazı detaycılar için biçilmiş kaftandır.

Hediyelikler

Hediye 🎁
Hediye 🎁

Davetlilere dağıtılmak için alınan bu hediyelikler bazen küçük kaktüs bazen kandil bazen mum bazen solmayan çiçek olabiliyor. Yine son zamanlarda çiftler hediyelik dağıtmak yerine o para ile hayvan barınaklarına veya çocuk yetiştirme yurtlarına kendileri ve davetliler adına bağış yapıyor.

Davetiye

Davetiye 📢
Davetiye 📢

Ben her ne kadar söz ve nişan gibi özel günleri yakın akrabalar ile daha samimi buluyorsam da aramızda kesin gerek kendi istekleri ile gerek ailelerin baskısı ile kalabalık yapmak zorunda kalan muhakkak vardır ve unutulmaması için davetiyeye de yer verdim. Genellikle seçilen konsepte uygun renk ve modelde seçilen davetiyelere fazla para verilmemesi gerektiğini düşünüyorum çünkü davetliler birkaç kez okuyup çöpe atıyor. Milyonlarca farklı desen, model, şekil, kalitede olan davetiyelerden kendi tarz ve konseptinize uygun bir davetiye bulacağınızı düşünüyorum.

Söz Çiçeği

Çiçek 🌹
Çiçek 🌹

Genelde buket şeklinde yaptırılan nişan, söz çiçekleri artık kutuda yaptırılıyor ve gelin adayının baş harfi çiçeklerle yazılıyor. Çiçeğin daha kolay saklanması açısından mantıklı bulduğum bir hareket çünkü buket çiçekler maalesef kurudukça dökülüyor ve saklanılmayacak hale geliyor. Çiçekte tercih genelde gül olurken yine son zamanlarda orkide veya papatya alınmaya başlanmış durumda. Bence de en mantıklısı papatya, sevdiğinize papatya alın beyler. 🌼🌻🌹🌷💐🌺🌸

Çikolata

Çikolata 🍫
Çikolata 🍫

Söz yüzükleri kesildikten sonra ikram edilen çikolata, çiftlerin çikolata gibi tatlı beraberlikleri olması içinmiş. Söz için alınan çikolata gümüş tepsiye koyulmalı ve süsletilmeliymiş. Yöreden yöreye çikolata; yerini baklavaya bırakıyor.

Pasta Ve Tatlılar

Tatlı ve pastalar 🍰
Tatlı ve pastalar 🍰

Bildiğim kadarı ile söz ve nişanda yemek değil tatlı ikramı yapılır. Söz masasının ortasında bulunan yaş pasta yine ona eşlik eden cupcakeler, jelibonlar, şeker hamuru ile yapılan kurabiyeler hem sunumu ile önce göz sonra tatları ile mide doyuruyor. 🍰🧁

Karşılama Panosu

Bugün Sözümüz Var! Söz Alışverişinde Ne Alınır?

Her ne kadar ilk bakıldığında gereksiz dursa da ben karşılama panolarını beğeniyorum gerek konsepti tamamlaması açısından hem davetlilere kendisini özel hissettirmesi açısından. Nişan alışverişi listesine not edilmeli bence.

Tag Ve Süsleme Malzemeleri

Tag ve süsler 🎈
Tag ve süsler 🎈

Söz veya nişan masalarının arkasında bulunan bu tagları kendiniz de yapabilir veya organizasyon şirketlerinden kiralayarak da alabilirsiniz. Fotoğraflarda daha güzel durması için tercih edilen bu taglar, kişiye özel de olabiliyor gerek çiftlerin ismi gerek çiftlerin baş harfleri yazılabiliyor gerek örnek olarak verdiğim fotoğraftaki gibi sade olabiliyor. Süsleme malzemeleri ise bildiğimiz üzere mum, balon, çerçeve tarzı ürünlerdir.

Pankart Yazıları

Bugün Sözümüz Var! Söz Alışverişinde Ne Alınır?

Yine kişiye özel olan bu madde tabii ki olmazsa olmaz değildir fakat gerek görsellik gerek eğlence açısından bence alınmalıdır. Fotoğrafların daha güzel ve eğlenceli olmasını istiyorsak yine alışveriş listemize yazmalıyız.

Söz Masası

Bugün Sözümüz Var! Söz Alışverişinde Ne Alınır?

Ve işte söz masamız hazır. Umarım az da olsa yardımcı olabilmişimdir. Söz, nişan zamanı çiftlerin en çok gergin olduğu zamandır umarım birbirinize anlayışlı ve alttan alarak yaklaşırsınız.

Ayrıca bencenin başında belirttiğim damat nişan alışverişine buradan gelin nişan alışverişine buradan ulaşabilirsiniz.

Bugün Sözümüz Var! Söz Alışverişinde Ne Alınır?
10
9
Görüşünü yaz
9Kız Görüşü
10Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • Yesimcik__
  Davetiye pano falan eksikti bizde ama bence güzel bilgilendirme olmuş çok stresli bir şey olsa da seçmek çok zevkli bence en önemlisi de alyans seçimi onu da doğru yaptığımı düşünüyorum tam istedigim gibi oldu
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • Luccᴀ
  Emeğine sağlık, sitenin kaliteli bencelerinden biri olmuş
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
  • Luccᴀ

   Teşekkür ederim secimin için 🌸

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

89
 • Kravat_takan_adam
  Zevkle okudum, başarılı bir çalışma olmuş. Özellikle kıyafetler, yüzük tepsisi ve kurdele oldukça önemli...
  Sevdim 1 Kişi
 • BlueCupcake
  Ne evlenirim ne birşey ama diğerleri için güzel bence olmuş eline sağlık 😘
  Sevdim 1 Kişi
 • CharlotteFlair
  Sözü boşver. Sen düğünü ve düğün sonrası o önemi gece için alışveriş yap bence. Gerçi yapmışsındır ama tekrar gözden geçir derim. Sana bir kaç örnek göstermek isterdim ama Xp seviten düşük olduğu için fotoğraf kıyamıyorum.
  Sevdim 1 Kişi
  • Uygunsa dmden arabilirim.

  • Genel bir yazı, sözüm veya nisanım yok. Düğün alışverişi için yardim amaçlı yazdım. Düşünceniz için teşekkür ederim 😇

  • Ne demek. O zaman sen bunu genel olarak düşün 😇

 • ibooo1
  Çok güzel olmuş ama çok önemli bişey eksik kalmış. Makas yok😂😂
  Sevdim 1 Kişi
  • Okumamışsın 🤦‍♀️

  • ibooo1

   Önceki söylediğimde aklıma gelmişti makas ya🙈

 • burock123
  evliligi zirlastirmayin kolaylastirin der Allah resulu s. a. v
  Sevdim 1 Kişi
 • Yilax
  Ellerine sağlık henüz okumadım ama eminim çok güzel olmuştur 🦋
  Sevdim 1 Kişi
 • Kayaların_Oğlu
  Bunların hiç biri sorun değil alyansın kralını yaparım sorun olan olmayan kişi :D.
  Sevdim 1 Kişi
 • MYnameİSwhat
  Çok karışık, sıkıcı ya
  Resimleri gördükçe boğuldum resmen
 • Morpijama
  Bil bakalim ne eksik😛
  Sevdim 1 Kişi
 • zgkrmz
  o zaman davetiye bastırabileceğiniz güvenilir bir hesap bırakıyorum ben de
 • xKimMiyimx
  Faydalı bilgiler.. Emeğine sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • pandasevercocuk
  çikolata kısmı en sevdiğim dfjkjhgjkdfh
  Sevdim 1 Kişi
 • benkendall
  Çok masraflı şey bu düğün 😁
  Sevdim 1 Kişi
 • Alaçatı_mavisi
  Keyifli bir bence olmuş 👏
  Sevdim 1 Kişi
 • Managermann
  Eline sağlık güzel olmuş.
  Sevdim 1 Kişi
 • Akbey_52
  Hayırlı uğurlu olsun
  Sevdim 1 Kişi
 • Ananas35
  Güzel olmuş emeğine sağlık.. 👍🏻
  Sevdim 1 Kişi
YÜKLENİYOR...