Pandemiyle Değişen Alışveriş Alışkanlıklarımız!

06romeo

Merhaba sevgili dostlarım.

İşte zamanın ruhuna uygun yeni bir bencemle karşınızdayım.

Pandemi Sürecinde Alışverişlerimiz

😷 🦠 ✋ 🧤
😷 🦠 ✋ 🧤

Malum pandemi süreci hepimizin düzenini, alışkanlıklarını ve psikolojisini ciddi şekilde değiştirdi, özellikle de alışveriş alışkanlıklarımız çok değişti.

Alışveriş Alışkanlıklarımız Ne Kadar Değişti

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 u küresel salgın ilan etti. Tüm dünya da bunu kabul edince, ülkelerin ekonomileri ve alışveriş alışkanlıklarımız bu durumdan etkilendi ve etkilenmeye de devam ediyor.
Covid-19 pandemisinin etkilerinin daha uzun süre devam edeceği öngörülüyor. Dolayısı ile alışkanlıklarımız da değişiyor.

🛍 E-ticarete Olan İlgimiz Arttı

Artık AVM lere değil, e-ticaret sitelerine yöneldik.
Artık AVM lere değil, e-ticaret sitelerine yöneldik.

Eskiden AVM lere gitmek bir alışkanlıktı. Hiç bir ihtiyacımız yok ilken gezmeye gider gibi AVM lere giderdik, şimdi ise mağazalardan uzak duruyoruz.

Covid-19 pandemisinin etkisi ile yeni normal hayatın getirdiği karantina kısıtlamaları, biz tüketicileri de e-ticarete itti.

Netice olarak hemen hemen gündelik uğradığımız marketlerin yerini online alışverişler aldı.
Yapılan bir bilimsel çalışmaya katılanların yüzde 27 si market ziyaretlerini en aza indirdiğini ve yüzde 38’i de tamamen online alışverişe geçtiğini belirtti.

🧼 Alışveriş listemizde neler öne çıktı?

Alışveriş listemizde öncelikler değişti.
Alışveriş listemizde öncelikler değişti.

Hepimiz daha çok evde kaldığımız için daha fazla evimize önem verir olduk ve alışveriş listelerimizde maske, eldiven ve dezenfektan olmazsa olmazlarımız oldu.

Yukarıda bahsettiğim bilimsel çalışmaya katılanların yüzde 53’ü eskiye göre çok daha fazla hijyene önem verdiğini belirtti.

🚌 🚊 Toplu Taşıma Kullanımı Azaldı

Toplu Taşıma Araçlarını Tercih Etmiyoruz.
Toplu Taşıma Araçlarını Tercih Etmiyoruz.


Covid-19 nedeniyle alışkanlıklarımızda radikal değişiklikler oluştu. Yeni normallere alışmaya başladık. Bu yeni normallerden biri de toplu ulaşım araçlarından uzak durmak oldu.

Bilimsel çalışmadaki bir başka çarpıcı sonuç da katılımcıların yüzde 17’sinin toplu ulaşım araçlarını hiç kullanmıyor oluşuydu.

Yakıt tüketimimiz çok arttı.
Yakıt tüketimimiz çok arttı.


Peki ulaşım için metro, otobüs, dolmuş ve ticari taksiye binemeyen vatandaşlarımız ulaşımını nasıl sağlıyor. Tabi ki özel araçları ile. Bu da harcamalarımız içerisindeki otomobil yakıtı payının yükselmesine sebep oldu. Yani alışverişlerimiz içerisinde binek araçlarımızın yakıtları çok büyük yer tutmaya başladı. Dolayısı ile de bütçemize ciddi şekilde ilave yük bindi.

Ayrıca sosyal alanda ve çalışma alanlarımızda da yeni alışkanlıklarımız oluştu. Bunu da bir başka bencemizde konuşmak dileğiyle, sağlıcakla kalın efendim.

#06romeo 😎

Pandemiyle Değişen Alışveriş Alışkanlıklarımız!
34 Görüş