Farklı ülkelere ait olan makarna çeşitlerinden hangilerini denediniz?

Azzy21

Makarna denildiğinde ilk aklımıza gelen yer elbette İtalya.. Ancak diğer ülkelerin de kendine has makarna çeşitleri olduğunu unutmamamız gerekiyor. Kısa sürede hazırlanması ve soslarla zenginleştirilmesiyle bilinen makarna tariflerine, bu kez daha yakından bakıyoruz. Almanya, Meksika, Japonya gibi farklı ülkelere konuk oluyor, makarnanın dünya çapında sevilen versiyonlarını inceleyelim.

Arabiata Soslu Makarna - İtalyan mutfağında çok sevilen arabiata soslu makarna, acı severlerin favorisidir. Arabiata sosu için, domates, sarımsak, toz biber ve chili biberi kullanılır.
Chow Mein - Almanya'nın geleneksel yemeği olarak bilinen kaese spaetzle, un, yumurta ve kaşar peyniri ile hazırlanır. Ortalama 35-40 dakika içinde sofralardaki yerini alır.
Gnocchi Cacio e Pepe - İtalyan mutfağında çok sevilen bu makarna, aslında patates bazlıdır. Cacio e pepe ise, İtalya'da kullanılan en hafif soslardan biridir. Yalnızca 5 malzemeden oluşur.
Jajangmyeon - Kore mutfağının favorisi olan jajangmyeon, aslında 'siyah fasulye soslu eriştedir.' Bu makarnanın yapımında isteğe göre noodle, isteğe göre spagetti kullanılır.
Peynirli Ravioli - İtalyan mutfağıyla ilgilenenlerin en sevdiği tariflerden biri de raviolidir. Hem mantı, hem de makarna çeşidi olan ravioli, beyaz peynirle doldurulduktan sonra domatesli sarımsaklı sos eşliğinde sunulur.
Tavuklu Sebzeli Udon - Japon mutfağında çok sevilen sebzeli udon, kalın buğday unu ile hazırlanır. Mantar, bezelye gibi farklı sebzelerle zenginleştirilen bu yemek, acı biber ve sarımsak ezmesi ile marine edilir.
Fettucini - Uzun ve ince bir makarna çeşididir. En popüler makarnadır. Pek çok sosla hatta en sade haliyle zeytinyağlı sosla efsanevi lezzetler elde edebilirsiniz. Spagetti bolonez, pek çok insanın taptığı gibi dünya çapında klasik bir yemektir. Ancak bolonez sosunun orjinal hali ile domates bazlı bir sos olmadığını bilmiyor olabilirsiniz. Aslında bu lezzet et suyu sayesindedir. Geleneksel bir et bulyonu, kıyma artı diğer sebzelerle zengin bir sos haline gelmiştir.
Yaşını ve cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
Farklı ülkelere ait olan makarna çeşitlerinden hangilerini denediniz?