Keşke Bir Bilsen: Peaberry'nin Hikayesi

Kahve Demleme ve Tadım Uzmanı, Kahve Kültürü

Dünyada kahvenin doğuşunu, çoban Kaldi ve keşişlerin hikayesini, bu zamana kadar nasıl gelişerek geldiğini az çok anlatmıştım. Şimdi de belki bildiğiniz belki ilk kez duyacağınız bilgiler vermek istiyorum.

Keşke Bir Bilsen: Peaberrynin Hikayesi

Türk kahvesini hepimiz mirasımız gibi görür sahiplenir ve severiz. Peki adı Türk ama kendisi Latin Amerika menşeli Türkiye’de hiç yetişmeyen bir kahve içtiğimizi biliyor musunuz? Aslında pişirilme yöntemi münasebetiyle adı Türk kahvesi olmuş. Diğer metotlara nazaran, Türk metodunda kahvenin kaynatılması özellikle tercih edilen bir şeydir. Elde edilen kaynama, çok hafif bir kaynamadır ve çoğunlukla ciddi bir ısı artışından ziyade ısınan su ile çok ince öğütülmüş kahvenin etkileşimidir. Araplardan bize gelmesiyle 1500lü yıllarda bu şekilde bir değişim yaşamıştır.

Peki hiç peaberry diye bir şey duydunuz mu?

Keşke Bir Bilsen: Peaberrynin Hikayesi

Meyvelerin yaklaşık %5-10'u tek bir çekirdek içerir. Bu tür kahve çekirdeklerine "peaberry" denir. Peaberry'lerin diğer çekirdeklere göre daha lezzetli olduğu düşünülür fakat bunun bilimsel bir kanıtı yoktur. Üreticiler peaberry'leri diğer çekirdeklerden ayırıp ayrı olarak satarlar. Kahve kavurucuları peaberry'leri ayrıca kavururlar, nitekim kahvenin eşit şekilde kavrulması için çekirdek boyutlarının birbirine benzer olması gerekir.

Sizce içtiğiniz bir shot espresso için kaç meyve kullanıyordur ?

Keşke Bir Bilsen: Peaberrynin Hikayesi

25 meyve = 1 shot(7gr)

Peki bir paket kahve için kaç kg kahve meyvesi gerekir ?

Bunun cevabı da 6 kg civarıdır.

Dünyanın en pahalı kahvelerinden bazılarını duymuşsunuzdur. Endonezya'nın adaları dünyanın en pahalı kahvelerinden birine ev sahipliği yapar:

Keşke Bir Bilsen: Peaberrynin Hikayesi

Kopi Luwak. Bu kahve meyveleri, yerlilerin luwak olarak adlandırdığı küçük bir misk kedisinin sindirim sisteminden geçer. Çekirdekler ormandan toplanır, temizlenir ve kavrulur. Kopi Luwak kahve satın almıyor ve pazarını desteklemiyoruz. Bu kahve, sık karşılaşılan sahtekarlık uygulamaları ve misk kedilerine uygulanan kötü muamele yüzünden standartlarımızın birçoğunu karşılamamaktadır.

Peki bir paketi sizce ne kadardır?

Onun da değeri 1000-1250 dolar arasında değişmektedir.

Dünyada keşfedilmeyi bekleyen sayısız bilgi var. Sonunu harekete geçmenizi istediğim naçizane bir yazımla bitiriyorum. Konu niye buraya geldi onu da bilmiyorum ama belki okuyan birileri için bir fikir olur.

Geldiğin yeri unutma ama aynalarda geçmişini arama. Üstüne basılmayı bekleyen binlerce nota , kağıda yazılmayı bekleyen sözler, kulağının duymayı beklediği çok fazla ses var. Yeni bir yaz yağmuru, damlaların altında yürümeyi bekleyen birileri, salkımlarında parlayan yakut üzüm taneleri. Bir dünya görülmeyi bekleyen kelebek var. Dağlara yağmayı bekleyen bulutlarda saklı kar taneleri, güneşin sıcağından seni koruyacak esmeyi bekleyen rüzgarlar var. Biraz meltem biraz poyraz biraz karayel, tutulmayı bekleyen gümüş akan nehirlerde tatlı balıklar, ovada toplanmayı bekleyen saklı buğday taneleri, onu gördüğünde parıldayan çağlayan şelaleler var. Bir toprak üstünde sayısız hayat , bir havayı soluyan sayısız hayat, bir güneşe bakan bir aya bakan, bir dünyada yaşayan sayısız hayat. Hepsi için bir rızık her teslimat için planlanmış bir hazırlık var. Gözlerini aç ve sesleri dinle. Duymak istediklerini değil sen, duyduklarını dinlemen ve hissetmen , önemli olan bilmediğini farketmen. İşte kum tanesi kadar can, o tane de hem alem hem sen.


Harekete geçin, öğrenin ve öğretin.
Hiç bir heykel oturan biri için dikilmemiştir.

İyi geceler hepinize 😊

Keşke Bir Bilsen: Peaberry'nin Hikayesi
5
6
Görüşünü yaz
5Kız Görüşü
6Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

56
 • YourName333
  Zamanında Endonezyalı birinden bizzat dinlemiştim Luwak kahvesini. "Biz Müslümanlara göre de pek değil gibi..." diyerek kahkaha atmıştı anlatırken 😅 Bilakis, tercih eden illa ki vardır ama ben hemen o kedilerin tutsak edilip edilmediğinden bahsetmiştim, anlatan kişi de dağ köylerinde hâla bazı köylerin orman içerisinden topladığını söylemişti ama sonra da endüstriyel toplumda tutsak edilen hayvanları da ekleyince üzülmüştüm.

  Bilgi derya denizdir, ellerinize sağlık.
 • herhangibirkız123
  bu bence için teşekürler hemen kendime bir kahve yapacağım :)
 • OyunbazOyuncu
  Ellerinize yüreğinize sağlık çok güzel görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için 😊😊
 • YarenNaz94
  Süper bir bence olmuş emeğinize sağlık🌹
 • OpTeryX
  2 kilo hayrina gönder kahve
 • MahlasıGiriftar
  Elinize sağlık
 • GüLƘΘƘƱЅƱ
  Süper bir bence olmuş teşekkür ederim 🙏😊
 • yasin_s
  Cok guzel bence evet ya
 • CrazyOffer
  güzel bir info olmuş.
 • Masumadamm
  ne hikayeler var arkadas ya.
 • Gizli Üye
  Teşekkürler emeğine sağlık.
YÜKLENİYOR...