Bir toplumdaki dindarlık güzel ahlâk ve adalet üretmiyorsa, o toplumun din algısında bir problem var mıdır?

Detay bizzat soru içerisinde var..

2|7
834

En İyi Erkek Görüşü

• Tüm dinler çıkışı gelişimi sonrasında kendi içinde egemenlerini üretmiş ve dini manevi duygularının temeli olan insanlara karşı manevi bir silaha dönüştürmüşlerdir..
    Ve nihayetinde insanlara somut gerçekliğiyle kabul ettirilemwywn politikadan adaletsizliğe kadar herşey din iman ahiretle harmanlandırılıp allahın emri lutfuymuş gibi dikta ettirilmiş ve kabul ettirilmiştir.
    Din adeta insanlar üzerinde afyona dönüştürülmüştür. Ama aslalan adalet hak eşitlik vb gibi kavramlar lükse bir kesmin tekeline dönüşmüştür.
    Bugünkü ahlatla örtüşmeywn kültürler sizce nasıl önü açılarak gelişmiş yaygınlaşmıştır...

1|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Sosyologların araştırmaları göstermektedir ki tarih boyunca hangi din olursa olsun, bir toplumda dindarlığın artması ile cinayetlerin, tecavüzlerin, dolandırıcılık, sahtekarlık, gasp ve hırsızlık gibi adli suçlar artmaktadır.
    Bu olgunun sebepleri üzerine bir çok görüş vardır. En fazla kabul gören görüşlerden biri ise, ibadet ritüellerini aksatmadan yapan kişilerin içlerinde var olan kötücül eğilimler yok olmamakta, aksine düzenli ibadet yaparak kendisinin bir nevi "ayrıcalıklı" olduğu zannına kapılan bu kişiler çok daha pervasızca suça yönelebilmektedir.

1|1
    0|0
    • Peki bu dindarlar neden içlerindeki Allah korkusuna sağırlar?

• Sonuç olarak bir toplumda dindarlığın yaygınlaşması ile, suçların artması arasındaki bu bağlantınon temelinde yatan dinamik de budur.
      O yüzden sekülarizm çok önemlidir. Böylece iyi kalpli dindar insanlar hem huzura kavuşurlar, hem de o dinin yüce değerlerine gölge düşmemiş olur.

• Bence duruma biraz da farklı bir açıdan yaklaşılmalı..
      Dindarlık umumiyetle toplumun nispeten daha eğitimsiz ve ekonomik seviyesi düşük kesimlerinde yaygınlaşma ortamı bulur ve yaygınlaşır.
      Suçun ekonomik ve eğitimsel düzeyde doğru yönde paralel bir ilişkisi de var.
      Sonuç olarak toplumun bu düşük eğitim ve ekonomik seviyesindeki dindar halk kesimleri suça ve ahlaki dalgalanmalara çok daha meyilli olabiliyorlar.
      Eğitim ve ekonomik seviyeleri çok daha yüksek olsaydı bu din ve diğer olumsuz eğilimleri ters yönde cereyan edecekti.

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 33

• Öncelik olarak şu soruyu sormak gerek!
    iyi bir dini eğitim almak ya da dindar olmak iyi bir insan olmak için yeterlimi?
    iyi bir nesil ortaya getirmek için dindar bir nesil yetiştirmek kafi mi bu sorunun cevabını bulabilirsek din algısında problem var mı yok mu daha net bir şekilde üzerinde tartışabiliriz..
    Arkadan gelen nesilin düzgün bir nesil olması için iyi bir birey olması için dini eğitim vermek mi yoksa iyi bir nsan nasıl olunur bunu aşılayıp ardından bunu dini eğitim ile tamamlamak mı?

2|0
    0|0
    • Yeni nesilden hic mi hic hazetmiyorum. Bir yerlerde yanlış var belli. Bence biz dini egitim vererek o çocuklara topluma karşı nasil iyi birey olunur onu atliyoruz.

• Kesinlikle haklısın.

• Ciddi manada dini meselede şuursuzluk hakim bunda günümüzde tvlere çıkan din adamlarının payı ile beraber iktidar partisinin payıda azımsanmayacak derecede büyük. Bugün deselerki kıblemiz külliyedir gönül rahatlığıyla oraya dönecek kafalar var bu ülkede

1|0
    0|0
  • Hiç bir dinde problem yok. Problem o dini başka taraflarıyla anlayan biz insanlarda Bediaaam ;)

1|0
    0|0
  • Ahlak kavramı bence Dinle inmiştir insanlığa. İnsanlığın kavramında ahlak olmayabilir. ve istismarlar , sorgulamalar ve yasaklar insanları köreltmiştir. Cahil olarak adlandırdığımız çoğu insanın daha doğru yaşadığını görüyoruz. Okudukça modernleşip köleler haline geldiğimiz ve nefsimizede hakim olamadığımız kesin. Bir karar vermek ve dosdoğru yol almak için mücadeleye hazır olmalıyız. Birlikte ya da yalnız.

2|0
    0|0
  • Şu dinden bir kurtulamadı şu millet, kurtulsda herkes rahatlasa.

1|0
    2|0
    • Dinsiz bir hayat.. bunu inanarak mi söylüyorsun?

• Haklısın. Hoşçakal. Başka sorularda görüşmek üzere☺️

• Din ile problemi olanların din algısında problem olur..
    yoksa dindarlık güzel ahlak adalet üretmemeye engel değil

1|0
    0|0
  • Çıkar, menfaat ilişkisi vardır. Nabza göre şerbet durumu vardır, samimiyetsizlik vardır. Var oğlu vardır.

1|0
    0|0
  • Osmanlı din ile büyüdü.. Osmanlı dinci yüzünden bitti.. aradaki fark kadar herşey..

1|0
    0|0
  • Muhammed yolu dinin esası,
    Muhabbet ancak, ruhun gıdası,
    Seher göz yaşı, aşkın meyvası;
    Nara düşenler, bir gün nur olur.

,

2|0
    0|0
  • Dinlerin cogu ahlak ve adalet bazli degilki. Ayrimcilik, otoriterlik ve toplum yonetimi temelli.

1|1
    0|0
  • vardır tabi
    imamların hacıların hocaların %90'ı belki daha fazlası sahtekar hileci hurdacı ve serrefsız oluyor

1|0
    0|0
  • topluma yön verecek ne olursa öyle toplum şekillenir bugün islamın özüyle topluma ışık tutmuş bir ülke göremiyorum

1|0
    0|0
    • Islam özünden ayrıştırilmaya çalışıldığı için olabilir mi?

• rahmetlikte çok meraklıydı ne olacak felan :)

• Neyse Allah rahmet eylesin. Ölenin arkasından konuşulmaz :)

• Adalet ve güzel ahlâk'ın olmadığı yerde insanlık yoktur. İnsanlığın olmadığı yerde hiçbirşey yoktur..

1|0
    0|0
  • Din sorguya gelmez allak bullak olur az bilgi beyni bulandirir sonra neden nasillara baslarsin ya tam anlamiyla dalacaksin ya da sorgulamayacaksin

1|0
    0|1
  • İşte o zaman şüphe duyarım

1|0
    0|0
  • O toplumda dindarlık mı var yoksa din tüccarlığı mı, buna dikkat etmek lazım..

1|0
    0|0
  • Aptal bir toplumun sadece din değil her türlü algısında arıza vardır. Sorunun temelinde bu var.

1|0
    0|0
  • kavramları fazla yüceltıyor ınsanlar o kadar kı kendı özbenlıklerınden koparılırcasına

1|0
    0|0
  • Yihuu doğru. Din, ahlakı düzene sokmak için var ama kimsenin ahlakı düzene sokulmuyor.

1|0
    0|0
  • dine göre kişi yerine kişiye göre din olunca öyle olur

2|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    13

Kızlar Ne Diyor 7

• Evet, benim kalbim temiz demek yetmiyor. Dine göre yasamak lazim. Her yerde yari ciplak moda reklam panolari var, herkes bakiyor. Bunlarin üzerine hadis yazilsa herkes görecek sekilde, dogru yola adim atilmis olur.
    Zayif bilgi yüzünden milletimiz yanlis yola giriyor.

1|0
    0|0
    • Peki ama ağzından Allah, peygamber düşürmeyen haci hoca kesiminin yaptığı ahlaksızlıklar?

• Müslümanlara Imanlik yapanlar da var, kalben inanmamis ama dini baskalarina ögretebilecek kadar cok bilenler, bunlara munafik diyoruz. Müslümanlara yaklasmak icin kendilerini müslüman gösterenler.

• Dindarlık değil soruda bir yanilgi var. Simdi soyle dusunebilir insanlar ve dusuniyorlarda nitekim "Ahlaksizlik ve adaletsizlik dindarlarin isi" Inkar edemem toplumda din kullanilarak duygular sömürülerek büyük bir rant oluşturulduğu aşikar ancak gerçekten inanan ve adil olan insanlari görmezden gelmekte doğru olmaz...

1|1
    0|0
    • Elbette gerçekten dini yazıldığı ve emrettiği gibi yaşayanlar var. Bunu kimse inkar edemez. Ama insanlar üstünde söz hakki olan din simsarlari da yok degil. Insanlarin dini duygularini sömüren simsarlarin ahlakli olduğunu kimse söyleyemez.

• Tamam bu kadar ciddiyet yeter :))

😘😘😘

• Off dayanamiycam bende öpcem 😘😘

• Dindar olmakla insan olmak arasında ki farktan sanırım.

1|1
    0|0
  • Dini hakkıyla Kuran a göre yaşayamadığımız için üretim olmuyor.

2|0
    0|0
    • Iste aslolan kitapta yazdığı gibi yaşamak degil mi? Neden bu kadar yozlaşma var.

• Insanlar kolaya kactiklari icin, Haram herzaman tatli gelir.

• @GerçekleriSeven aynen öyle maalesef

• Sorunun kaynağı din oluyor genelde.

1|0
    0|0
  • Hem de büyük problem var

1|0
    0|0
  • kesinlikle problem vardır..

1|0
    0|0
Yükleniyor... ;