Kargalar neden uzun yaşar?

arsiz_belayim
Kargalar neden uzun yaşar?
Kargalar Neden Uzun Yaşar Kaç Yıl Yaşar? Kargaların ortalama ömrünün yaklaşık 200 yıl olduğu söylentileri vardır. Bu doğru mu acaba? Doğada vahşi olarak yaşayan kargalar en fazla 13-14 yıl kadar yaşar. Esaret altındaysa 40 yıldan fazla yaşayabilirler.

İngiltere’den verilen bir kayda göre kargalardan bir tanesi 80 yıl kadar yaşamış. Bilindiği gibi kuşlar esaret altında iyi bakılırlarsa normal yaşamlarında çok daha fazla yaşayabiliyorlar.

Doğada koşullar her zaman daha zordur.

Zooloji uzmanları tarafından kedi, köpek ve papağan gibi hayvanları geride bırakarak dünyanın en zeki 6. hayvanı seçilen kargada, aletleri kullanma yeteneği mevcuttur.

Bilimsel bir deneyde bir karganın önüne konulan içi yem dolu şişeye fiziksel yapısı itibariyle giremeyen karga, şişenin yan tarafına konulan dal parçasını gagasıyla büküp bir kaşık haline getirdikten sonra şişenin içindeki yemi alabilmiştir. İnsanlar arasında kargalar hakkında çok sayıda ortaya atılan söylentilerden birisi de kargaların 100 yıl ila 250 yıl hatta bazı iddialara göre 350 yıl yaşadıkları yönündeki söylentilerdir.

&

Bir diğer etkende kargalar cevizi çok fazla yiyorlar. Bizim buradaki ceviz ağacının yarısından fazlasını üstteki resimdeki gibi cevizleri alıp kırıp yiyorlar.

Siz ne kadar ceviz yiyorsunuz bir karga kadar ceviz yiyor musunuz? :)
Kargalar neden uzun yaşar?
4
3
Görüşünü yaz