Süryani, pontus rum, ermeni soykırımı yapmakla suçlanan Şehid-i Ala Gazi Namdar Enver Paşa hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bahsi geçen güruhlardan süryaniler ve ermeniler rus birlikleriyle el sıkışmış ve Müslüman köylerinde katliamlar yapmış Türk ordusunu arkadan vurmuştur. Bunları bilen Enver paşa haklı olarak ermenileri ve süryanileri sürgüne göndermiştir. Böylece Müslüman sivil halk bunların zulmünden kurtarılmıştır. Daha sonra Enver Paşa Kafkas İslam Ordusu'nu kurarak rusları azerbaycandan söküp atmıştır derbenti fethetmiş dağıstanı kurtaracaktır ama savaşın bitmesiyle geri dönmüştür. Daha sonra bu Kafkas İslam Ordusu Kazım Karabekir'in komutasındaki 15. kolordu olacaktır.

Pontus rum olayına gelince Enver Paşa pontus rumlarını işçi asker olarak orduya almıştır. Bunları orduda savaştırmamıştır yalnızca işçi olarak kullanmıştır. O zamanın şarltarında ise bunların yarısından fazlası hastalıklar vs nedenlerle ölmüştür.

süryani, pontus rum, ermeni soykırımı yapmakla suçlanan Şehid-i Ala Gazi Namdar Enver Paşa hakkında ne düşünüyorsunuz?


0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Tarihte kazık atan çok olmuştur.

  0|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 1

 • Enver Paşa, çok büyük adamdın. Ancak çok yanlış ata oynadın. Gittin en başta hanedanlığa savaş açtın sırf Osmanlı için, ardından gittin Mustafa Kemal'in yaveri oldun ve onun nezdinde kahraman ilan edildin. Bu batılı rejim kurulduktan sonra ne oldu? Kafanı duvarlara vurarak ''biz ne halt yedik, gittik Mustafa Kemal'in aklına uyduk, İslama savaş açtık'' deyip, Mustafa'ya baş kaldırınca hain ilan edildin. Yaktın kendini, yaktın!

  0|0
  0|0
  • Enver Paşa hiçbir vakit Mustaf Kemal'in yaveri olmamıştır.

  • Enver Paşa Osmanlı'nın dağıtılmasında Mustafa Kemal'den daha fazla etkin rol oynamıştır. Kendisi zaten devletin içinde büyük yetkilere sahip olduğundan, Vahideddin sultanımızı rahatça arkasından vurabilmiştir. İşin kötü tarafı bunu Osmanlı için yaptığını düşünmesidir. Kendi elleriyle koca imparatorluğu, Mustafa'nın direktifleriyle tarihe gömmüş bir paşadır. Gaye tabii Kemal'in yaveriydi, en azından ortak iş yaptılar. Tarih bu kazığı asla unutmayacaktır.

  • Osmanlı zaten dağılacaktı. Bu yalnızca Enver paşanın elinde patladı o kadar. Mustafa Kemali de anadoluya geniş yetkilerle gönderen Enver Paşa değil, Vahdettinin ta kendisidir. Enver Paşanın bana göre tek hatası Osmanlıyı 1. Dünya savaşına sokmasıdır ki zaten 1. dünya savaşına katılmasakta savaş bize gelecekti. Şöyle ki ; 1 dünya savaşından önce osmanlı toprakları gizli antlaşmalarla zaten paylaşılmıştı. Bu sebepten Osmanlıyı ingilizler kendi saflarında savaşa sokmak istememiş "siz savaşa hiç katılmayın" demişlerdir böylelikle savaştan sonra kendi saflarında dövüşmeyen osmanlıyı rahatlıkla parçalayacaklardır. Enver Paşa da henüz kendi iktidarlığında vuku bulmayan ve kendisi trablusgarptayken 1. balkan savaşında elden çıkan toprakları, 93 hrbinde elden çıkan toprakları ve trablusgarpı almak için Almanya ile anlaşmıştır.

Yükleniyor... ;