Süryani, pontus rum, ermeni soykırımı yapmakla suçlanan Şehid-i Ala Gazi Namdar Enver Paşa hakkında ne düşünüyorsunuz?

StannisTheMannis
Bahsi geçen güruhlardan süryaniler ve ermeniler rus birlikleriyle el sıkışmış ve Müslüman köylerinde katliamlar yapmış Türk ordusunu arkadan vurmuştur. Bunları bilen Enver paşa haklı olarak ermenileri ve süryanileri sürgüne göndermiştir. Böylece Müslüman sivil halk bunların zulmünden kurtarılmıştır. Daha sonra Enver Paşa Kafkas İslam Ordusu'nu kurarak rusları azerbaycandan söküp atmıştır derbenti fethetmiş dağıstanı kurtaracaktır ama savaşın bitmesiyle geri dönmüştür. Daha sonra bu Kafkas İslam Ordusu Kazım Karabekir'in komutasındaki 15. kolordu olacaktır.

Pontus rum olayına gelince Enver Paşa pontus rumlarını işçi asker olarak orduya almıştır. Bunları orduda savaştırmamıştır yalnızca işçi olarak kullanmıştır. O zamanın şarltarında ise bunların yarısından fazlası hastalıklar vs nedenlerle ölmüştür.

süryani, pontus rum, ermeni soykırımı yapmakla suçlanan Şehid-i Ala Gazi Namdar Enver Paşa hakkında ne düşünüyorsunuz?

Süryani, pontus rum, ermeni soykırımı yapmakla suçlanan Şehid-i Ala Gazi Namdar Enver Paşa hakkında ne düşünüyorsunuz?