Benim Ütopyam, Benim Devletim!

yazanasker

Arkadaşlarım öncelikle merhaba, Bu bencemde siyasi, yapısal bir görüş yoktur. Hayalimdeki devletin yapısını sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

☆ Bu devlet yapısında Milletvekilleri olmayacak.

☆Bakanları iktidar partisi belirlemeyecek.

☆Dil, öğretim ve televizyonlarda reformlar yapılacak. Yanlış okumadınız televizyonda!

☆Siyasi partiler olmayacak çünkü hangi siyasal parti olursa olsun hep kendi menfaat ve amaçlarının peşinde koymaktadır bu da ülkeye zaman zaman zarar vermektedir.

Benim Ütopyam, Benim Devletim!

Devletin başında sadece bir kişi bulunacak

Bu kişi Cumhurbaşkanlığı gibi olacak. Yetkisi yok denecek kadar az olacak. Halk tarafından seçilecek. Peki Cumhurbaşkanı olmanın şartlarından biri ise Bakan olmaktır. Yani cumhurbaşkanları aslında Bakan iken halk tarafından yapılan oylama ile Cumhurbaşkanı seçilmiş olacak.

Günümüzde bakanlar hükumet tarafından seçilmektedir

Her hükumet kendi düşünce sistemine göre kişileri seçip bakan yapmaktadır. Bazen bakanları seçerken onların bilgi seviyesini değil de düşünce yapısına veya akrabalık bağlarına vs. bakılmaktadır. Bu çok yanlış bir durumdur. Bakan olacak kişi o konu üzerinde en uzman kişi olmalıdır aslında.

-Örnek verecek olursak en iyi Milli Eğitim Bakanı bence yıllarını okullarda öğretmen olarak harcamış, meslek için ömrünü veren kişidir. Peki nasıl seçeceğiz Milli Eğitim Bakanı'nı?

Her okuldan bir temsilci olarak çıkan öğretmen adaylar kendi illeri içerisinde seçime gidecekler

Her ilden en az 1 kişi olmak üzere (nüfusu çok olan illerden daha fazla aday çıkabilir. Hakkari den 1 aday çıkarken İstanbuldan 15 aday gibi ...) Milli Eğitim Bakanı Adayı olacak. Peki adaylar il içinde nasıl seçilecek? İldeki öğretmenler tarafından oylama ile seçilecek. Yani her ilin öğretmeni kendi Bakan adayını seçmek için oy kullanacak. illerden secilmis yaklaşık 120-150 civarı adayımız olacak Türkiye genelinde ve bu adaylar dürüst olmak şartıyla aralarından 1 kişi seçip Milli Eğitim Bakanı yapacak. Seçilen kişi aslında sadece sözcü olacak halka hitap edecek, kendi kendine bir şey yapma yetkisi yoktur.120-150 kişinin bir meclisi olacak Eğitim ile ilgili kanunlar, tasarılar oradan çıkacak, oylamaya sunulacak oylamadan geçer ise sözcü olarak seçtiğimiz Milli Eğitim Bakanı bu kanun veya tasarıyı Cumhurbaşkanına götürecek Cumhurbaşkanı uygun görmez ise veto edecek tekrar karşına geldiğinde ise bütün Turkiye'deki öğretmenlerin oylamasına sunacak. Ondan sonra ya kabul edilir ya da kabul edilmez onu artık öğretmenler bilecek. Eğer kabul edilirse yürürlüğe girer, fakat halk istemez ise kanunu halk oylama ile iptal edebilir. Halkın oylaması telefon üzerinden olacak. Aslında halk %50 olumsuz oy kullanarak her kanunu iptal ettirme yetkisine sahip olacak.

Farklı bir örnek verirsek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı için;

Her il, en az bir kişi (petrol ve doğal gaz mühendisi - maden mühendisi vs./ Nüfusa göre ilde aday seçilecek kişi sayısı değişir. Aydın dan 1 aday çıkarken ızmir den 4 aday çıkarılabilir ) olmak üzere adayını seçecek. Enerji meclisi oluşturulacak. Orada yatırım, kanun, işletmeler ile ilgili ibareler Cumhurbaşkanına bir temsilci(enerji bakani) tarafından gönderilecek. Sonra Cumhurbaşkanı kabul ederse yürürlüğe girer ama halkin %50 si istemez ise iptal olur. Cumhurbaşkanı kabul etmeyip veto ederse tekrar meclisten önüne geldiğinde enerji işi ile uğraşan herkes oylamaya katılabilir(telefon ile). Madende çalışan işçiler, petrol mühendisi, dogalgaz mühendisi vs. yine kabul etmez ise kabul edilmez. Yururluge girmez, fakat halk kabul edilmesini ister ise (%50.00001) yürürlüğe konulur. Yine son söz halkındır.

Örnekleri çoğaltabiliriz ama genel mantık şudur:

Kanunları, tasarıları vs. bu işi en iyi bilen kişiler çıkarsın ama son söz yine halkın olsun.

Dil her zaman diri tutulacak yabancı kelime kabul edilmeyecek

Televizyonlarda çocukları eğitici çizgi filmler yayınlanacak, yetişkinler için ise boş diziler yerine bilimsel ve sanatsal şeyler yayınlanacak. Tabi geleceğimiz 15 yıl içerisinde belki televizyonu dönüp bakan olmayacak o ayrı bir mesele ama mantık şu; boş insan olsun istemiyoruz. Herkes kültürlü olacak, eğitimli olacak. Eğitim demek sadece okul demek değildir bunu hepimiz biliyoruz!

Her insanın projesi dikkate alınıp tek tek incelenecek

Bu gün ışınlanma makinesini bulan kişi Türk olursa Allah izin verirse gelecek 200 yılda dünya lideri Türkiye olur :) Bilim ve ilime daima önem verilmeli bir ülkeyi en çok bilim ve ilim geliştirebilir.

Şu an oturup doğaçlama yazdığım bir bencedir, sadece hayal ederdim böyle bir sistem. Bazı yerlerde mantık hataları olabilir üzerinde bir çalışma yapmadım sonuçta. Yapıcı eleştirilerle siz düzeltebilirsiniz hatalarımı :)

Not:Telefon ile oylamalar yapılacağı için e-devlet sistemi gibi bir sistem olacak.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Benim Ütopyam, Benim Devletim!
0
1
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

01
  • kafahariç17
    sırf cevapsızlardan çıksındye yorum yaptım
    • yazanasker

      Vallahi teşekkür ederim, insanların dikkatini çekmiyor böyle konular :)

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

YÜKLENİYOR...