Kış Mevsimi Ne Kadar Soğuk Olsa da İçimizi Isıtır

Sabahın ayaz olması ve üşütmeye başlaması

Üstümüze daha kalın bir kıyafet giyme ihtiyacımız. Yerlere halıların serilmesi.Artık gece uyurken kapı pencereyi kapalı tutmamız.İçerideki sıcak havayı korumak için kapı altına bir bez parçası yerleştirmek. Yattığımız zaman pike yerine daha kalın battaniye kullanmamız. Bunlar kışın resmen ben geldim hazır olun artık demesiydi.

Hemen soba kurmasak bile elektrikli ısıtıcı ile hafiften odanın havasını kırmaya başladık

Soba kurulduğu zaman kazan adlı kapaklı büyük demir kabı su doldurup sobanın üstünde tutardık. Sabaha kadar oda sıcacık kalırdı.Kış zamanı lavaboya banyoya gitmek en büyük eziyetlerden oluyordu.

Sıcak suyun ne kadar kıymetli olduğu anlaşılıyor

Sokaktaki hayvanların birbirine sokulup uyuması ısınmaya çalışmak için balkon altındaki odunluğa sığınmaları annemin ekmek yaptığı tandırın üstünü kapatıp içindeki ateşi hayvanlar ısınsın diye söndürmemesi hep tartışma konumuz olurdu.

Babam ya hayvanlar düşerse diye korkardı. Annem ısınmaya gelen kedilere gülerdi

Sokak köpeklerinin gazetelerde donmuş haberlerini almak üzücüydü. Uzun gecelerde mısır patlatıp TV'de çıkan Noel filmleri çocuk filmleri ve eğlenceli sinemaları izleyerek ailece vakit geçirirdik. İnsanların kışın ortasında evsiz başını sokacak bir sığınak arayışları ve denizde boğulan mülteciler her kış daha fazla düşündürürdü. Belki TV'lere malzeme olur ama vicdanı olanlar uzun uzun sorgulardı.

Kışın daha duygusallaşırdık

Çayı ve kahveyi sevmeyen biri olsam da soğuk uzun gecelerde en büyük zevkim gofretle ile sıcak çikolata içmekti. Yazın gölge arar bunaltıcı havadan söylenirken şu an güneşi özlüyorum. Sonuç olarak kış fakirlerin seveceği bir mevsim değildir.

Soba üstünde kestane pişirmekten başka ekmek üstüne salça tuzlu yoğurt ekmek kızartmak dışında sobanın kenarındaki minderde uyumanın zevki gibi yoktur.Kışı sevmesem de hoşuma giderdi bu.

Doğalgaz faturaları haberleri açlıktan şehre inen kurtlar insanların sicilya mafyası gibi aynı renk siyah giymesi hep kış gerçekleriydi. Herkesin kışı kolay atlatmasını diliyorum özellikle mültecilerin ve sokak hayvanlarının,evsizlerin,askerlerin ve de polislerin.


1|0
11

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

  • en sevdigim mevsim

    0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...