Önemli Başarılara İmza Atmış, ''İlkler'' Arasına Girmiş Türk Kadınları

''Ey kahraman Türk kadını sen yerde sürünmeye değil omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.''

Mustafa Kemal Atatürk

Türk kadını tarih boyunca her alanda başarılı olmuş, yaptığı her işi en iyi biçimde yerine getirmiştir. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte kadınların toplum hayatındaki rolü artmış ve kadınlarımız başarılarını daha çok göstermeye fırsat bulmuşlardır. Ben de sizlere önemli başarılara imza atmış ve ''ilkler'' arasına girmiş bazı kadınlarımızdan bahsetmek istedim. Başarılı çok kadınımız var şüphesiz. Ben sadece bazılarını ele alabildim. İlk olarak bir ''güzellikle'' başlayalım:

İlk Dünya Güzelimiz ''Keriman Halis Ece''

1932'de düzenlenen güzellik yarışmasında 1. olmuş, ''Dünya Güzellik Kraliçesi'' seçilmiştir.

"En sonunda ben ve Almanya güzeli kaldık. Kırmızı bir tuvalet giymiş, yakasına da beyaz kurdele takmıştım. Jüri başkanı elindeki zarfı açtı. Heyecandan bayılabilirdim. Ve bütün tiyatro salonu, 'Yaşasın Miss Turkey!' sesleriyle inledi."

Yarışmadaki başarısından dolayı Atatürk tarafından kendisine ''Ece'' soyadı verilmiştir.

İlk Kadın Savaş Pilotumuz ''Sabiha Gökçen''

Dünyanın ilk kadın savaş pilotudur. Aynı zamanda Atatürk'ün manevi kızıdır. Atatürk ile tanıştığında henüz 12 yaşındaydı ve zor şartlar altında yaşıyordu. Atatürk'ün Bursa ziyareti sırasında kendisine ulaşmış ve okumak istediğini söylemişti. Atatürk zor durumda olan Sabihayı evlat edinmişti.

1935 yılında Türkkuşu açılış töreninde yapılan uçuş gösterilerinden etkilenerek havacılığa ilgi duydu.

Atatürk'ün desteğiyle Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu'na girdi ve savaş pilotu oldu.

İlk Kadın Doktorumuz ''Safiye Ali''

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın tıp doktorudur. Doktorluk mesleğinin yanı sıra feminist hareketlere de destek vermiş, kadınların seçme seçilme hakkı alması için uğraşmıştır.

İlk Kadın Oyuncumuz ''Afife Jale''

Sahneye çıkan İlk Türk kadın oyuncudur. 1919'da ''Yamalar'' adlı oyunda sahneye çıktı. 1923’te Cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra yeni rejim Türk kadınlarının sahneye çıkması önündeki yasal engelleri kaldırmıştı hatta desteklemişti. Fakat Afife Jale, bir süre sonra morfin bağımlısı olduğu için tiyatroyu bırakmak zorunda kalmıştır. Morfin bağımlısı olmasının sebebi ise şiddetli baş ağrıları çektiği dönemde doktorunun ağrısını dindirmek için verdiği yüksek dozdaki morfinlerdir.

İlk Kadın Emniyet Müdürümüz ''Feriha Sanerk''

İlk Türk kadın emniyet müdürü. Aslında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur. Daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğüne başvurmuş komiser yardımcısı görevine getirilmiştir. Görevinde müdürlüğe kadar yükselmiştir.

İlk Kadın Muhtarımız ''Gül Esin''

1933 yılında Demircidere muhtarlığına seçildi ve ilk Türk kadın muhtar oldu. ''Büyük inkılabın ilk kadın muhtarı, vazifen kutlu ve mutlu olsun’' manşetiyle gazetelere haber oldu. Muhtarlığı döneminde kahvelerde kumar oynamayı yasakladı. Kızların okuması, hayata kazandırılması için uğraştı.

İlk Kadın Mimarımız '' Leman Cevat Tomsu''

Türkiye'de mimarlık diploması alan ilk iki kadından birisidir. Diğeri Münnever Belen'dir. Ancak Leman Cevat Tomsu, Mimarlar Odası'na ilk kayıt olduğu için ilk Türk kadın mimar kabul edilir.

Önemli yapıtları: Cerrahpaşa Poliklinik Binası, Samsun Merkez Bankası Proje Müsabakası, Şehremini Halkevi Projesi, Kayseri Halkevi Binası Projesi...

İlk Kadın Başbakanımız ''Tansu Çiller''

Türkiye'nin 22. başbakanı ve ilk kadın başbakanıdır. 25 Haziran 1993 – 6 Mart 1996 tarihleri arasında görev yapmıştır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. :)


7|5
49

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • Umarım ilk kadın Cumhurbaşkanı olarak Meral Akşeneri de görürüz.

  3|0
  1|1

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 8

Kızlar Ne Diyor 3

 • Birde Çiftçioğlu var. İlk NASADA çalışmış Türk kadını

  1|0
  0|0
 • Tansu Çiller hariç hepsini görmek beni mutlu etti.

  2|0
  0|0
 • Güzel paylaşım olmuş :-)

  1|0
  0|0
Yükleniyor... ;