Mutlu Bir Aile Olmak İçin Çocuğunuza Nasıl Davranmalısınız

İki tane yeğenim var bunların dışında çevremde gördüğüm ufak çocukların genel olarak ortak istekleri her zaman teknolojik cihazlar olmuştur. Artık bilgisayar değil tablet veya telefon gibi dokunmatik cihazlar onları cezbeden ve dikkatini çeken birinci unsur olmuştur. İyi okumalar efenim...

Onları susturmak için teknolojik cihazlara başvurmayın

Çocuğunuza Çok İyi Bakmanız İçin Ufak Tüyolar!

Gelişmekte olan bir çocuk dikkatini çeken zararlı zararsız her şeyi istemek onları kurcalamak ve oynamak ister. Çok severse de vakit geçirmek ister. Alamadığı zaman ise en güçlü silahı olan ağlama silahını kullanır ve başınızı şişirene kadar sizden onu ister. Siz bir yetişkin birisiniz ve karşınızdaki de sizin bir çocuğunuz. Oyuncaklarla daha çok ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için ise sizinde bu yöntemde birincil rol oynamanız gerekir. Telefonu çocuk uyuyana kadar kullanmamanız gerekir zira henüz gelişme çağında olduğu için hafızasında hatırlayacak çok yer bulunmaktadır.

Gördüğü an istemek için feryat figan ağlamaya başlar, bacağınıza sarılıp sizden onu ister. Duygusal etkenler araya girdiği için bir anlık siz onu verebilirsiniz. Bu her zaman yanlış bir harekettir. Tamam çocuğa karşı katı olmayın ama onun dilinden konuşun, çünkü karşınızdaki sizi anlayan bir yetişkin ya da olgun bir birey değil.

Kirlenmesine izin verin

Çocuğunuz odasında ya da varsa bahçenizde gönlünce eğlenmesine ve kirlenmesine izin vermelisiniz. Zira çocuklar masumdur ve eğlenceyi dibine kadar yaşamak ister. En azından ileride içlerinde ukde kalmasın eğlenmedik diye.

Güvenilir olan oyuncak markalarının yüksek fiyatları sizin elinizi yakmasın eğer ucuz oyuncaklara kaçılırsa içindeki kimyasal maddeler fiziksel zararlar verebilir.

Vaatlerde bulunmayın

Sevdiği yemekler dışında faydalı sebzeli yemekleri yedirmekte zorlanır çocuklar çünkü kokusu ve görüntüsü hiç iştah açıcı değildir. Genellikle annelerin yaptığı yöntem ise çocuğuna yemek yediğinde bir şey vaat ederek yedirmesidir. Sürekli olarak her yemeğinden sonra bir sürpriz bekleyen çocuklar bir süre sonra sürpriz yapılmadığı zaman yemeği bırakır.

Peki nasıl yedirebiliriz?

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır atasözünü boşuna dememişler. Çocuk bakmak hiç bir zaman kolay değildir her zaman her anında sabır isteyen bir iştir. Yemek yedirmekte sabrın sınandığı anlardan biridir. Ablamın ve yengemin çocuklarında da gördüğüm durum aynıdır, ikisinin de sabrı sınanıyor resmen.

Güzel sözlerle yemek yedirmeyi deneyin, yaşından dolayı yerinde durmayacaktır ve çoğu zaman tam ağzına götürürken yemek kaşıktan düşecektir. Şöyle bir derin nefes alın ve tekrar tekrar denemeye başlayın. Sabit uyguladığınız yöntemlerle çocuğu yemek yedirmeye alıştırabilirsiniz. Geçen haberlerde gördüm faydası olur mu bilemem ama sebzeli yemeklerden çocuğun dikkatini çektiği ve seveceği süper kahramanlar yapabilirsiniz. En azından vaatlerde bulunmak yerine her sebzeli yemeğinde buna vakit ayırıp yemeği yedirebilirsiniz.

Hiç bir zaman terslemeyin

Bilgi öğrenme çağında olan çocuklar her gördüğünü bilmek için büyüklerine yani anne ve babasına soru sormakla başlar. Detayına kadar sorabilir çünkü bilmiyor. Sorduğu her soruyu işinizi bırakıp dikkatlice dinlemek ve cevap vermelisiniz. O an anlamayabilir ama tekrar ettikçe artık öğrenmek istediği şeyin ne olduğunu bilecektir. Yaş büyüdükçe soruların azaldığını zaten fark edeceksiniz ama şimdilik sorularına maruz kalacaksınız.

Anne ve baba her gün her saat mutlu olamaz, baba iş yerinde canı sıkılır ve sıkkın gelir. Anne ise bir şeylere kafasını takmıştır. Bunları çocuğun yanındayken bırakmak mecburiyetindesiniz zira bakmakla yükümlü olduğunuz birisi var. Henüz dünya gibi bir yeri tam olarak bilmeyen birisi.

Hafta sonu gezilerinizde planınıza onuda ekleyin

Hafta sonundaki eğlenceli planlarınızda ona da yer verin. En azından balık, piknik ya da her yaştan insanların gidebileceği eğlenceli aktivitelere onuda ekleyin. Eğlenmek onların en büyük hakkıdır çünkü çocukluk bir kere yaşanır.

Yalnız bırakmayın

Haberlerde de yaşanan bu durumlar anne-babaların yaptığı hatalardan biridir. Çocuğunuzu tanıdık biri dışında araba ve ev gibi tek başına kapalı alanlarda hiç bir zaman bırakmayın. Eşyalara zarar vermesi dışında sabit olmayan üstüne düşebilecek eşyalar, yanıcı ve zarar verebilecek mutfak eşyalarından dolayı siz gelene kadar verdiği zararlardan haberi olmayabilir ve belkide evde yangın bile çıkarabilir. Arabanın içinde ise nefessiz bir ortamın verdiği bunaltıyla baygınlık ya da havale geçirebilir.

Çocuk psikolojisi okuyan biri değilim bunlar çevremde gördüğüm olumsuzluklara karşı bulduğum yöntemler diyelim ve hepsini bizzat ileride ben uygulayacağım.

Bir başka bencemde görüşmek üzere, sağlıcakla kalın! :)

#Gencaver


10|4
72
_Gencaver_ KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

  • Ben kızım uyurken 1 dakika onu bırakıp kapı önüne çöp atarken bile korkudan koşa koşa iniyorum 1 kat merdiven. Millet nasıl arabada bırakıp gezmeye gidiyor aklım almiyor.

    2|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 6

Erkekler Ne Diyor 1

  • Süper bir bence olmuş

    0|1
    0|0
Yükleniyor... ;