Bulgaristan Göçmenleri Hakkında Bildikleriniz ya da Bilmedikleriniz

1989 Kırcaali doğumlu Bir Türk'üm. 1995 Bursa'ya göç ederek yeni bir hayat başladığında daha beş yaşındaydım.

Birilerine ben Bulgaristanlıyım dediğimde içinden söylediklerini hissedebiliyorum aslında. Çünkü insanlar inanmak istediklerine inanırlar. Peki hayatta nereli olduğumuz gerçekten çok mu önemlidir.

Bulgaristan hakkında biraz bilgi vereyim

Bulgaristandaki Türklerin tamamına yakını Müslümandır. Tabi ki pis insanları da vardır. Pislerin arasında iyi olanlarda. Burada nasıl kürt, türk ayrımı varsa orada Türk bulgar ayrımı vardır. Şunu bilin ki Bulgaristan'ın ana dili Türkçedir.Her erkek çocuğu sünnetini olur. Ben orada iki yaşında olmuştum.

Ben Karadenizli insanını'da severim, akdenizlisini'de, doğulusunu da egelisini de.

Bulgaristan'dan gelen insanların çoğunda insan sevgisi vardır. Ve bu yüzden sevilmezler. Kötülüğe alışmış çünkü insanlar, iyilik gördüğü zaman tepesine çıkıyorlar. Bence kendi içimizde bazı sorunları çözmek gerek.

Bir zamanlar Bulgaristan Osmanlı'nın elindeydi

O süreçte Osmanlı yerleşti. Yani burayı iki kere okumanızı tavsiye ediyorum. Osmanlının yerleştiği dönemde. Bulgaristan göç eden Türkler oldu. Bulgaristanın geçmişinize bakarsanız Türkler oluşturmaktadır. Sonra yeniden Bulgaristan hkümeti falan kuruluyor ve Oradaki Türkler kalıcı olarak orada yeni bir hayat kuruyorlar.

Bulgaristan'da çok dil kullanılmaktadır

Nasıl ben burada dışarı çıktığımda adam bağıra bağıra kürtçe konuşuyorsa aynı durumlar. Bulgarca konuşanlar ve Türkçe konuşanlar vardır. Birde Türkçe de bazı kelimeleri değiştirim kullanılır. K ve g harfleri değişir mesela.

Kırcaali-Gırcalı

Konya-Gonya

Derler bu onların dilinde öyle kalıp yerleşmişdir. Ben orada fazla yaşamadığım için bende yok ama nenelerimiz dedelerimiz halen bu şekilde konuşurlar.

Görüşlerde bazen kelime yutarım

Dikkat etmeye çalışsam da bu benim elimde olan bir şey değildir. Bazen düzeltirim bazen de arada kaynar. Aslında gerçekle kısaltmayı bazen herkes yapar. Mesela bunlar nedir.

Ne yapıyorsun? Napiyon?

Ben hiçbir zaman ne yapıyorsun yazamam ama dikkat ederim yine de. Dil bizim Napıyon diyerek alışmış. Seviyorum demem seviom derim. Bunu da saolsun ks yönetimi aşağıdan kırmızı çizgilerle uyarısı veriyor :)

Bursa'da ne yaptık

Bir seçimdir Bursa ve Bursa'nın yolu tutuldu. Burada Şehrimin takımını destekleyerek yola başladım ve fanatik bir Bursaspor taraftarı oldum. İnsanlara alıştım, her şeyin sevgiden geçtiğini bilerekten çıktım yola. Kötülerle de karşılaştık yere de düştük.

Macırlara cimri denir ya bazen. Çalışmak vardır bizim kültürümüzde, haketmediğimiz para ile göğüsümüzü kabartmayız. şu an şükür iyi yerlerdeyiz. Her şeyin sevgi ve sabredmekle olduğunu söylemek isterim.

Birde şu Bursa top şehridir lafları falan var. Bursa'nın nüfusunun neredeyse tamamı Bursalı değil be aga. Yani sen kendi şehrine top diyorsun aslında. Ben kime nerelisin desem Bursalıyım diyen yok. Erzurumluyum, Karslıyım, Adanalıyım, Trabzonluyum, Sivaslıyım diyenlerle dolu. Siz bence ne yapmak istediğiniiz ya bilmiyor ya da konuşayım da benimde bir adım geçsin ayağına yatıyorsunuz gibime geliyor.

Sevin, sevin bir kere daha sevin. Ne olursa olsun sevin.


2|0
61

En İyi Kız Görüşü

  • Sizler harika insanlarsınız

    1|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

  • Güzel olmuş emeğine sağlık teşekkürler nereli olursan ol insan olman önemli canım kardeşim

    0|1
    0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 5

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...