Dünyanın En Eski Teknolojisiyle Tanışın: Kalem-Kağıt

Not tutarken ne kullanırsınız?

Cep telefonu, bilgisayar... En manuel ve eski teknoloji olan Kalem-Kağıt ilişkisinden bahsetmek istiyorum size.

Eski yıllardan bugüne kadar yerini koruyan ama yerinde durduğu halde unutulan kalem-kağıt ilişkisi not tutma eyleminin yanı sıra kullanıldığı alanlarda akılda kalması açısından önemli bir teknolojik eylemdir. Zira yazı yazarak not tutarken sadece yazmakla kalmaz beynimize ve zihnimize de bu yazdıklarımızı yerleştiririz.

Yazabilmek için yeterli şekilde duymak isteriz

Not tutma eyleminde bulunurken karşı tarafında söylediklerini bir kağıda yazarken tek seferde dikkatlice anlamak isteriz ve yazılarımızı ona göre düzgün ve eksiksiz bir biçimde tamamlamak isteriz. Okul zamanında başladığımız öğretmen-öğrenci ilişkileri döneminde bir metni tam yazarken hızlıca değilde anlamaya çalışarak yazmak birinci esas kuraldır, okuma eylemi de not tutmayla eş değer ölçüdedir ki sesli olarak okunan bir metin veya bir yazı tekrar tekrar sesli bir şekilde okunduğu takdirde ezber işini güçlü tutan konulardan biridir.

Bize özgü ve bize aittir

Herkesin farklı bir yazı yazma ve kalem tutma tarzı vardır. Kendinize aittir.

Adli soruşturmalarda da analizlerden yola çıkılarak tespit edilen yazılar delil olarak kullanılabilir ve yazının tipinden kime ait olduğu bulunabilir. Çok farklı şekillerde yazsanız bile yazınız sizi her zaman belirten bir işaret olur. Yazılar sizin kimliğinizdir bunu değiştiremezsiniz.

Yazmaya ve öğrenmeye kağıt-kalemle başladık

El yazısı sistemini kaldıracak olan Finlandiya bundan sonraki derslerinde bilgisayar kullanarak yazı yazdıracaklar. Bilgisayarla eğitimde bir sıkıntı olmasa da aslında not tutmanın ve yazı yazmanın temeli siliniyor.

Yazı yazmak hafızayı ve unutkanlığı giderir

Düşünerek yazdığımız yazıları bilincin olduğumuz not tutma eyleminde zihnimiz yeni bilgilere yer açar ve daha kalıcı olmasını sağlar. Zira teknolojik not tutma eylemlerinde klasik olarak parmaklarımızın ucuyla yazdığımız yazılar geçici kalır ve tekrar tekrar öğrenmek için bakılır.

Ezber yönünden de güçlü bir yöntem olan not tutma eyleminde yazıyı yazarken görerek yazmanızdan sonra ezber işiniz iki üç tekrarlamayla daha kuvvetlenecektir ve böylece daha emin bir şekilde konuşma yapabilirsiniz.

Bir Bencemin Daha Sonuna Geldik...

Zihniniz kuvvetli notlarınız kağıtlı kalemli olması dileğimle, sağlıcakla kalın! :)

#BeyazGömlek


4|2
11

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...