Aslında tam olarak kavga demeyelim ; tartışma. Tartışmanın bir üslubu, kuralları var. Eğer bu kurallara uymazsak çok sevdiğimiz biriyle bile kanlı bıçaklı olabiliriz. Hele ki benim gibi inatçı biriyseniz ve geri adım atamıyorsanız.

1) Küfür etmek veya argo kullanmak

Arkadaşınızla günlük hayatta kullandığınız, argo ama sizin için masum sayılabilecek kelimeler bile bu esnada sorun yaratır. Anlatmak istediğinizi anlatamazsınız ki eğer küfüre başvurduysanız tartıştığınız konuda aciz kalmaya başladığınızı gösterir.

2) Sen şöylesin zaten sen böylesin

İkinci olarak konudan çıkıp onun şahsına ve karakterine laf etmeye başlarsanız büyük hata yaparsınız. Örneğin; " sen zaten sorumsuz bir insansın! Senden de bu beklenirdi. Geçende şunu yapmıştın sen " gibi. Bu şekilde sorunu asla çözemezsiniz ve eski defterleri açarsınız. İşin içinden asla çıkamazsınız.

3) Konuyu kapatmak

Eğer karşındaki insan söylediğin bir şeyi ciddiye alıp sana bir şeyler anlatmaya çalışırsa " uff aman neyse, tamam uzatmayalim, uff tamam sen haklisin ya " gibi cümlelerle sözünü kesmek yerine onu dinleyin. Konuşmaktan zarar gelmez. Madem ortaya bir şey attın onu kestirip atmak sorunu çözmüyor. İleride yine karşına çıkacak o konu emin ol. Erkekler çözüm odaklı olduğu için sorun çıkmasın diye bunu çok yapıyor ama kadın tartışmak ister. İçindekileri kusmak ister sürece önem verir.

4) Sesini yükseltmek ve karşındakini susturmak

Bu genelde üst üste konuşmaya başladıktan sonra karşındakine sesini duyurabilmek için oluyor. Biri konuşuyor, öbürkü de konuşuyor, kimin ne dediği anlaşılmıyor. Sonra sesler yükseliyor ama hâlâ anlaşılmıyor yapmayın ve karşınızdaki insanı susturmaya çalışmayın. Son olarakta tehdit etmeyin lütfen :D

5) Hiç konuşmamak ya da gülmek, kahkaha atmak, oynamak vs.

Şimdi sana ciddi bir şey anlatan birine saygısızlık bu bence. Amaç sinir etmekse gayet başarılı yöntemlerden biri. Onu ciddiye almadığını, umursamadığını gösterir. Çokta g♡tümdesin der gibi.

Susmayi ise; " aman hiç uğraşamayacağım, boşuna tartışmayalım, kalbini kırmayayım, konuşur konuşur susar " diye düşündüğün için yapıyor olabilirsin. Bu beni çok sinirlendiriyor açıkçası sizi bilmem. Duvarla konuşmuyorum sonuçta. Dediğim gibi çokta umrumdasın der gibi oluyor bence.

6) Konuyu saptırmaya çalışmak

Baktınız tartıştığınız insan haklı hemen konuyu başka yerlere çekmek falan çok sinir bozucu. Hayır ne alaka ya intihar etmek istiyorum o esnada . Konu sapmasın diye elimden geleni yapıyorum ki başka başka şeyleri tartışmaya başlayıp konu gereksiz uzasın, amacından sapsın istemiyorum.

7) Konuyu gereksiz yere uzatmak

Bu benim çok yaptığım hatalardan biri. Dediğim gibi inatçıyım aman boşver diyemiyorum. Haksız olduğumu farkettiğimde de geri adım atmam çok uzun sürüyor. Öncelikle sindirmem gerekiyor.

8) Şiddete başvurmak

Şiddetin ne kadar kötü bir şey olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Hatların koptuğu an. Kızmayın ama bu videoya çok güldüm ya 😂

Bu tartışmalarda çocuklar olduğu için çok sevimli tartışmalardı. Ama onlar çocuk ve yaşlı. Bunları yetişkin insanların yapması olayları çözülmez bir hale getiriyor. Bu yüzden sonu cinayetle biten saçma kavga sebepleri var. Yani iletişimsizlik en büyük sorun..

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

#Pluvia23


0|0
02

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 2

Kızlar Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...