Yeni Nesil İçin Sen de Bir Öğretmen Olabilirsin

Arkadaşlar merhaba. Bu Bence'mde eğer sizde isterseniz ''yeni nesil'' için nasıl birer öğretmen olabiliriz bunun istişaresini yapacağız.

Öncelikle her yer birer sınıf ve bizler de birer öğretmeniz mantığı ile hareket edeceğiz.

- Nasıl mı ?

Bizler birer yetişkin bireyler olarak gerek ağabey gerekse abla vasfı ile başta evimiz olmak üzere binamız, sokağımız, caddemiz, ilçemiz, şehrimiz vb her yerde bilinçli bir birey olmanın deneyimleri ile öğretmenlik yapabiliriz. Belirteceğim örnekler ilk etapta benim aklıma gelenler olacaktır eksik ve yazılması gereken önemli olduğunu düşündüğünüz davranışları da sizler yorumlara ekleyebilirsiniz.

Ders: Çocuklar İçin Genel Eğitim

Konu: Armut Dibine Düşermiş

Büyüklere saygı

Atalarımızın ''Armut dibine düşermiş'' diye çok güzel bir özlü sözü vardır.

Yani çocuk büyüğünden ne görürse onu yapar. Bizlerinde stresden vb durumlardan gerilip fevri davrandığımız anlar olmuyor değil fakat bu tip durumlarda yanımızda bir çocuk varsa ya susmalı ya da orayı terk etmeliyiz. Çocukların yanında büyüklere vereceğimiz fevri tepkiler ''etki tepki'' mantığı ile yakın gelecekte bizlere karşıda kullanılacaktır. Bunu gören çocuk, tepki vermenin en doğru karar olacağını yakın zamanda benimsemiş hale gelecektir. Tabii ki bu durum yanımızda çocuk yokken dilediğimizce hareket edebiliriz anlamına gelmiyor.

Ek olarak; Büyüklerimizin yanında yüksek sesle konuşmamak, sözlerinin üstüne söz söylememek ''Bu bizi asla cahil veya ezik bir insan yapmaz'' Bacak bacak üstüne atmamak, sigara vb şeyler içmemek, istediği bir şeyi ikiletmeden getirmek, saygılı cevaplar vermek vb.

Güzel konuşmak

Yer mekan neresi olursa olsun, yanınızda bir çocuk mu var ? Bu durumda yapmamız gereken en önemli hal ve durumlardan bir tanesi de güzel konuşmaktır. Küfür vb şeyler asla onun yanında hayatımıza girmemeli, tabii hiç olmamalı ama hani varsa da çocuğun yanında sıfıra indirmeliyiz.

Örneğin; beraber yolda yürürken bir yerlerden kötü bir kelime duyulduğunda bu kelimenin ne kadar çirkin bir şey olduğunu çocuğa hemen anlatmalıyız, hiçbir şey olmamış gibi yürüyüşe devam etmemiz yapacağımız büyük hatalardan bir tanesi olabilir.

Kötü alışkanlıklar

Sigara, alkol ve adını yazamayacağım onlarca zararlı alışkanlıklar.

Şöyle ki, bizim eğitim anlayışımız tabii ki çocukları bir araya toplayıp sınıf havasında olmayacak ve olamayacaktır. Bizler yaşadığımız anı eğitime çevireceğiz. Tıpkı Güzel konuşmak adlı başlıkta verdiğim örnek gibi. Yani, yanımızda çocuk var ve televizyon izliyoruz ya da yine yolda beraber yürüyoruz karşımıza sigara veya alkol içen bir insan çıktı hemen yine yukarıdaki görevimizi hayata geçiriyor ve bu kişinin yaptığının ne kadar yanlış olduğunu çocuğa empoze etmeye çalışıyoruz.

Yere tükürmek

İnsan olabilmenin en önemli gereksinimlerinden bir tanesi. Yapıldığı takdirde dışarıdan ne kadar ''iğrenç'' bir görüntü olarak görüldüğünü her fırsatta dile getirmeliyiz. Ayrıca bunu yapan kişiye sözlü uyarıda bulunamıyor veya tercih etmiyorsak yapacağımız anlamlı bir bakışta az da olsa kâfi gelebilir.

Yere çöp atmamak

Günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi olan bu çirkin duruma karşıda yine yukarıda belirttiğim gibi tepki verebilir ve yanımızdaki çocuğu da yine aynı şekilde bilgilendirebiliriz.

Tabi her şeyi de olumsuz örnekler veren insanlardan beklememeliyiz, mesela parka gittiğimizde dinlenme aşamasında bir şeyler yeyip içtikten sonra tüm çöpleri poşete toplayıp poşeti de çocuğun eline sıkıştırıp doğruca çöp konteynerına yönlendire biliriz. ya da yolda yürüken yediği bir şeyin poşetini yere atmamasının ne kadar önemli olduğunu anlaya bilmesi için gerekirse dakikalarca elinde veya cebinde taşıması gerektiğini aşılayabiliriz.

Temizliğe verilen önem

Temizliğin en önemli başlıca kısımlarından olan ve her ne olursa olsun evden içeri giriş yapıldı mı mutlaka lavaboya gidilmesi ve ellerin güzelce yıkanması gerektiğinin öğretilmesidir. Tabii ki lavabo temizliği en başta gelir ama sadece dışarıdan bile gelinmiş olmasına rağmen elleri yıkamak bu kadar önemli ise lavabodan çıkıldığında ki yıkamanın ne kadar daha önemli olduğunu bir zaman sonra zaten anlayacaktır ki bizler yine Wc temizliği eğitime devam edeceğiz.

Hayvan sevgisi

Bu eğitim bizler için çok daha kolay olacaktır. İşe ilk olarak çocuklarla beraber fazla şiddet içermeyen belgeselleri izlemekle başlayabilir sonrasında ise yaz ayları sokaklara bir kap su koymak ile devam edebiliriz. Hayvanat bahçelerini pek önermiyorum. Özgürlüğü elinden alınmış hayvanlar bizleri olduğu gibi çocukları da üzecektir diye düşünüyorum.

Hatalarım eksiklerim muhakkak vardır şimdiden affola. Ben ilk aklıma gelenleri paylaştım sizlerinde paylaşması dileğimle.

Saygılar


0|0
10

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

  • Güzel bir bence olmuş eline sağlık.
    Artık genellikle kötülüklerle örnek olunan bir toplum haline dönüşmüşüz.

    0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor... ;