Suriye'de Sıfır Noktasında Olanlar

İki üç sene önceydi olanlar ama hala psikolojik ve ruhsal etkisi sürüyor benim ailemin ve tüm burada yaşayanlar insanlar için. Ne zaman bir araba geçse bir alarm sesine benzer ses duysak acaba yine mi başladı diye bir düşünce geçer aklımızdan. Neler oldu bilen var mı? Sadece medyalardan duyduğunuz kadar, bir de benden dinleyin olanları.

Silah sesleri

Silah sesleri ile başladı tüm olanlar azıcık sesler geliyordu ve umursamıyorduk, olanları normal görüyorduk. Bir zaman sonra sesler arttı ve yakınlaştı çatışmalar. Ailemiz oldukça tedirgindi ve insanlar düşünceler içinde kalmış acaba buraya taşar mı savaş diye.

Helikopter

Bir kaç ay sonra helikopterler düşman belirleme ve yerleri gözlemleme için alçak uçuşları başladı. Herkes tedirgin ve bir o kadar da meraklı gözlerle sınıra bakıyor ne olduğunu anlamaya çalışıyorlardı. Gördüğümüz ve duyduğumuz kadar aç insanları fırsat bilip helikopterden ara ara ekmekler atıldığını öğrendik.

Savaş uçakları

Helikopterlerden sonra sürekli savaş uçakları geliyor ve ses duvarını aşarak ses patlaması yaşatarak insanların panik olmasına yol açıyordu sırf bu sesten dolayı bir çok iş ve ev yerinin camları patlamıştı. Savaş uçakları gelip helikopterin belirlediği ve ekmek atarak insanların toplandığı yerlere nokta atışı bombaları bırakarak gidiyordu. Ben ve bir çok insan üste dama (Teras) çıkıp vurulan yerlerin neresi olduğuna bakıyorduk. 6 yerde yükselen siyah dumanlar görülmeyecek gibi değildi. Atışlarında depremden beter bir yer sarsıntısı veriyordu evlere. Hemen yanınıza atılmış gibi hissediyorsunuz.

Biz bu durumları yaşarken büyük şehirlerin derdi kim şampiyon olacak düşüncesiydi.O zaman anladık ki kimse kimsenin umurunda değil. Yarın olur sosyal medyada kınama yaparlar bir de devleti suçlarlar bu kadar.

İş gittikçe karışıyordu ve her çatışma sesleri başladığında biz sıcaktan üstte yatarken can haliyle kendimizi bodruma sığınıyorduk. Çatışma sesleri kurşun seslerini duymamak imkansızdı. Kurşun sekmelerinin sesi de her an vurulacakmışız hissini oldukça güçlendiriyordu.

Taşınma

İnsanlar ilçeden taşınmaya başlıyorlardı. En çok da öğretmenler can haliyle terk ediyorlardı kutsal vazife olarak geldikleri yeri. İnsanlar insanlar insanlar yaşama iç güdüsü çok güçlü bir his ve bir de yaşama mutluluğun varsa hayata çok bağlıysan her ses ömründen ömür alırdı.

Bir keresinde kurşunlar 1 metre önümden geçiyordu sürüne sürüne kendimi zorla aşağı atmıştım. Bunlar çatışmıyor sanki bilerek bizim bölgeye ateş ediyorlardı. Bilmiyorum, tek bildiğimiz huzurumuz bozulmuştu ve bir kardeşim de şuana kadar bile süren bir korku içinde, psikolojisinin bozulduğunu biliyorum. Ama gidip bir yerleri yakıp yıkmıyoruz, şükrediyoruz. Alıştık artık kurşun sesleri gelince boş ver ya her zaman ses geliyor diyoruz artık pek umursamıyoruz.

Ölmediğiniz her gün için bile şükretmek varken isyana bulaşmayın saçma bir sebep yüzünden. Açları engellileri dertlileri düşünün, kendinize çeki düzen verin, azıcık insan olun.


1|0
10

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...