Dünyayı Çemberine Alan Kapitalizm Nedir? Ne işe Yarar?

Bugüne kadar kapitalizm bir fikir öne sürüldü.Marx,Engels,Weber,Hegel bir çok filozof kapitalizm nedenli kadar bir berbat bir ekonomik sistem olduğunu insanların gözüne soka soka anlatı, durdu.

Dünya kapitalizm %100 yazı yazıldıysa, %99 kapitalist karşı yazılar doğrudur.%1 ise kapitalist parayla yazılmıştır.Avrupa menşeli olan bu düşünce pratik sistemi aslında toprak ağalığı,dere beyliği gelişmiş bir model sistemidir.Bu ödel yapı dünya'da sardıkça savaşların sayısı ve etkisi daha da artması insan daha çok çalışıp, daha az kazanır oldu.

Kapitalizm Nedir?Etkileri Nelerdir?

Genel olarak kapitalizm feodalizm sonra ortaya çıkan sanayi devremi sonra sosyal ve ekonomik oluş içerisindedir.Bazı düşünürler göre kapitalizm doğuşu, takas birlikte ortaya çıkmıştır.

Ver sığır al buğdayı, ver timsah derisini al aslan kürkünü trampa ekonomisidir.Arkasından lidyalılar parayı bulması sistem git gide gelişti.

Endüstri devrimiyle birlikte kapitalizm daha organize bir hale geldi.Yahudiler,Amerikalı ve İngiliz iktisatçıların güçlü çabasıyla gözle görülür, ele tutulur bir sistem hale geldi.

Zaman içinde bugün ki, karmaşık hale geldi.En sonunda içinden çıkılmaz durumuna haline geldi.

Sonuç; açlık, sefalet, toplu ölümler ve tarihin hiç bir döneminde görülmemiş ekonomik bir dengesizlik durumu...

Artık liberal ekonominin zararları her ferdlerin derinden hissediyor.

Liberal toplum her kısmın etkisi altına almış vaziyete insanlık tarihi boyunca zeki azınlık daha az zeki olan azınlığı bir şekilde yönetti.Bu alışıla geldik bir durum anca insanlığın gelişmesinin nedeni bu sayede oldu.Sonuç ta birleri daha akıllı durumundaydı.Daha iyi yaşamalarını başardı.Eski Mısır'da mühendis köleler ağacın gölgesinde piramit planlarını çizerken, işçi köleler güneşin altında öküzlerle birlikte çalıştı.

Biriler her zaman ki, gibi daha zeki oldu.Daha az yıprandı, daha rahat yaşadı.Geçmişten günümüze durumda herkes kabullendi.Bu şekildeydi.Endüstri devrimle birlikte bu da değişmeye başladı.Daha zeki yetenekli olan değil, liberal sistem ayak uydurabilenler daha başarılı oldu.Başarı ulaşmak için her yolun mübah olan bu yolda hiç bir sistem değer yargısını kabul etmeyen bir kısım türedi, bu kesim kısa sürede üretim araçlarını ele geçirdi.Ticaret ve Sanayi Odalarını kuruldu.Böylece liberaller kendi işlerinde daha organize oldu. İşçilerin maaşlarını hep birlikte ayarladılar.Böylece bir patronun yaptığı zamdan diğer patron daha yükseğini yapamıyordu.

Sistem tıkır tıkır işliyordu. Özgür köleler kendi istekleriyle fabrika kapılarında iş dilenir oldular.

Teknoloji geliştikçe; teknoloji maliyetli artı, sağlık harcamaları, eğitim, ulaşım giderleri kapitalizm önce haz sonra talep oluşturdu.Bugüne kadar farkında olmadığımız isteklerimizi bize öğreti, şirketler harge departmanları kurdu.Bilimi de kendi lehine çalıştırmayı başardılar.Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı,televizyon,lap top sürüyle alet edevat icat etiler.Enerji içeceği, cep telefonu, doğum kontrolü, tüp bebek, türüyle birçok yenilik bütün bunları ulaşmanın bir maliyeti vardır.Elbette her şeyi düşük ücrette ürettirip ürünü 5 katına karla bize satılar.Bütün bunları yaparken türlü, hilelerle bizi uyutmayı başardılar.

Topluma bazen uyuşturucu,bazende uyuşturucu haplar içerdiler. Uyuşturmak için bazen dini otoriterler kullandılar.Bazende çok güçmüş gibi alzemmiş gibi önümüze hedef koydular.Bu hedeflere ulaşmak için herkes den daha hızlı koşmamış gerektiğini söylendi.

Bir hedefe ulaştıktan sonra yeni bir hedef sonra başka bir hedef alınması gereken uyarılar almakla bitmeyen uyarıcılar sertifikalar, diplomalar ve bunlar için harcadığımız sürüyle para kendi paramızla rezil olduk insanların istediği yolda koştuk, gönüllü köle olduk ama neyin üstünde koştuk bakmadık hiç aslında koştukça, tıpkı bir hamster gibi kapitalizm çarkında döndürüyorduk, uzaklar insanlara gösterilen boş hedefler ulaşmak için koşuyor.

Biz koştukça çarkı dönüyor, biz daha hızlı koştukça çark daha hızlanıyor.Peki önümüze koyulan hedefleri peşinde koşmalı mıyız? Koşmayı bıraktığımızı bir düşünelim; insanlar koşmaya devam ediyor.Çark da dönmeye devam ettiği için bizi ezer geçer.Eğer bir kişi koşmayı bırakırsa, hiç bir şey olmaz çarkların arasında sıkışır gideriz.Her gün gidip gelip, işini bırakırsanız ne olur.Elektrik, Doğal gaz, su faturalarını ödeyemezsiniz.Birikimleriniz bittiğinde soğuk dan ya da açlıktan ölürsünüz.Çark sizi ezip geçmiştir.Farkında olmadan aslında insanlarda ezip geçer.Sizin sistem karşı bireysel baş kaldırınız hezimetle sonuçlanmıştır.Diğerleri sustalı maymun gibi işlerine gidip gelmektedir.Günlük normal hayatları yaşamakla geçirirler.Sabahın 06:00'da uyanıp, otobüs kuyruğunda aç ve uykulu halinde sıra beklerken kendi tahlillerinin neden karar olduğunu düşünürler.Nasıl bir çarkı döndüklerini anlayamazlar.Belki ama aslında bir şeylerin ters gidinin anlarlar.Sürüden ayrılmamanın rahatlığı yaşarlar.

Kapitalizm Yıkmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Karl Marx herkesin aynı anda koşmayı durdurması gerektiğini söylemiştir. Bunu da devrim olarak adlandırılmıştır. Ancak kapitalizm durdurabileceği söylemiştir. Burada Marx çarkın durduğu zaman doğan olumsuzların olduğunu da söylemiştir.Hele insanlar şu çarka o kadar bağlı ki, çarkı aniden durduğunda 3.Dünya savaşında daha büyük bir savaş çıkabilir.Şu bir gerçekçi çark hep bir zaman dönmeye devam eder.Adın ne olursa,olsun hep birileri birilerini hep yönetti.Sistem içine zerk edilen bir insan damarların özgürlük akan kanın zehirlenmesine neden olur.İster kapitalizm olsun, ister komünizm olsun bütün sistemler bireyleri es geçti.O yüzden ruhsal yaşam gelişmesine rağmen, bireylerin ruhsal sıkıntıları maalesef geçmedi.Daha da devleşti, kapitalizm reçetesi tutar mı, tutmaz mı bilemiyor.

Kapitalizm Hastalığına Karşı Yeni Reçete: Doğaya geri dönüş!

Artık modern ülkeler de pek çok kişi sistemin dışına çıkmak olduğunu söylüyor.Bu insanlar çarkın üzerinde koşmayı bırakıyor.Çarkın üzerinde de durmuyorlar.Çarkın dışına atlıyorlar. Deli gibi dönen çarkın atlayıp, yalın ayak toprağa basıyorlar.Genel eğitim, ortalamanın üstünde gelirli insanlar oluyorlar.Maddi gelirlerini satarak ya da bağışlayarak bir orman ya da parka yerleşiyorlar.Ne elektrik , nede trafik derdi var onlarda, hiç bir iletişim araçlarını kullanmıyorlar.Her yeni gün onlar için ayrı bir deneyim oluyor.Kimse olanları bir şeyler yapmak için zorlamıyor, istedikleri saat uyanıyorlar.Doğadaki otlarla ve hayvanlarla besleniyorlar.Yani bildiğimiz yontma taş devri dönüyorlar.Ne kapitalizm nede sosyalizm umurlarında artık nefes almanın tadını çıkarıyorlar.

Eylemsizlik durumun ne kadar sürer, bilemiyorum.Muhtemelen teknolojiden uzak duran insanların ortalaması kısalacaktır.Bu hayatın getirdikler yanında çabası, bize ait olmayan! uyuşturulmuş, rahat ve konforlu yoksa karmaşık bir haya mı?Yoksa daha basit ve yalın ayaklı belki ya da daha anlamlı tamamen bize ait olan yaşamın tercih etmeliyiz? Şair dediği gibi Tercih sizin dostlar...kapitalizm sistemi belki de dünyanın son güne kadar sürüp gidecek ya da ivmeli bir hal alıp daha da büyüyecek olabilir.Yaptıkları yüzünden dünyanın ve kendinin sonu hazırlayacak olabilir.

Bunlar olup biterken, aslen birey olarak bunları karşı hazır olmamış gerekebilir.Buna karşı koyma savaşında yenik düşebileceğimizi, bu düzene karşı kendimiz fazla kaptırmadan biraz daha hırslarımızı törpüleyip, çağın yenilik getirilesini den fazla uzak durmadan ortalama bir sistem yaratmaktır.Eğer mutlu yaşam istiyorsak, ya isteklerimizin azaltmalı ya da imkanlarımızı çoğaltarak paranız nasıl olsun.Havamız iyi sevginizde bulunsun...


1|0
33

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • kapitalizm olmasaydı ne bu bilgisyar olurdu ne internet, ne teknoloj, ne de cebinde ekmek alacak para olurdu.

  0|0
  0|0
  • Kapitalizm olmasaydı, insanda rahat bir hayat şartıyla çalışacak ve refah bir ortamla yaşabilirdi

  • Hepsini Göster
  • şu kavramları, tarihi süreci önce bir öğren de sonra karşı argüman üremeye çalış. insanları aç bırakan tarım devrimi oldu. filozoflar her sistemi yargılıyor. bu konuyu tartışmadan önce daha okuman gereken çok şey var.

  • Emini öyledir de. Sizin yeterli bir bilgi olmadığı için bana karşı sarf etmenize gerek yok

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Çok güzel açıklamışsın, anlatmışsın. Emeğine sağlık. :)

  0|0
  0|0
 • Kapitalizmin iyi yanları da var kötü yanları da var

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 2

Yükleniyor...