Ekonomiyi Birlikte Anlayalım

06romeo

🔴 Ekonomiye genel bakış

Bugün 20 Haziran 2021 pazar. Bugünkü Bence'mde ekonomiyi pratik olarak birlikte gözlemleyeceğiz. Çünkü ekonomi hepimizi etkiliyor.

Ekonomi hepimizi etkiler.
Ekonomi hepimizi etkiler.

🟣 Asya krizi dünyayı ve bizi etkilemişti

Hatırlar mısınız 1997 yılında Asya krizinden ülkemiz ve bizler olumsuz etkilenmiştik. Hepimizin geleceğe dair bütün hayalleri yıkılmıştı. Piyasalarda para sıkıntısı vardı. Üretimler yatırımlar durmuştu ve insanlar mutsuzdu, her ülkede sıkıntılar vardı. Bu yüzden dünya ekonomisini takip etmeli, kendi ekonomimizi de kontrol etmeliyiz.

Para bolluğu toplumu rahatlatır, mutlu eder.
Para bolluğu toplumu rahatlatır, mutlu eder.

🔵 Üretim bolluğu fiyatları ucuzlatır

Global ekonomi bir makine, ülkeler ve şirketler o makinenin dişlileri, madencilik, ilaç, gıda, finans ve altın gibi endüstriler dişlinin birer parçasıdır. Üretimdeki bolluk malın ucuzlamasını doğurur.

Ekonomideki üretim bolluğu her kesimi etkiler.
Ekonomideki üretim bolluğu her kesimi etkiler.

🟤 Acı reçetelerden her vatandaş etkilenir

Her ekonomi bazen sekteye uğrar. Arada bir ekonomik dengeler bozulur. Bu bozulma bazen kısa bazen da uzun vadeli olur. İktidarlar da çeşitli tedbirler alır. Bunlar bazen vatandaşa acı reçete olarak sunulur.

İktidarların acı reçetesinden vatandaş da etkilenir.
İktidarların acı reçetesinden vatandaş da etkilenir.

🟠 Finansmanı güçlü şirketler krizlerden az etkilenir.

Bu sorunlu dönemlerde bazı şirketler kötü performans sergiler, hatta iflas eder çünkü finansal yönden sağlıklı değillerdir. Finansal yönden tedbirli ve sağlıklı şirketler ise krizlere karşı dağa dayanıklıdırlar, hatta krizi avantaja çevirirler. Bir çok şirket, kriz dönemlerinde kötü performans sergilemiştir.

Geleceği öngörebilen finansmanı güçlü şirketler krizi avantaja çevirir.
Geleceği öngörebilen finansmanı güçlü şirketler krizi avantaja çevirir.

Ekonominin kuralları vardır ve bizler bu kuralları bu prensipleri bazan anlayamayız, çünkü insan psikolojisi her zaman rasyonel ve mantıklı davranmaz, duygusal davranır.

🟢 Ekonominin temelde üç gücü vardır.

Ekonomi üç güç etkindir:

 • Verimlilik artışı,
 • Kısa vadeli borç döngüsü,
 • Uzun vadeli borç döngüsü.

Bu üç güç birlikte değerlendirilirse mana kazanır. Ekonomide esas olan işlem, icraat, kararlılık ve sonuçtur.

Güçlü ekonomilerde çarklar durmaz
Güçlü ekonomilerde çarklar durmaz

🟡 Krediler cazip olmalı.

Borç veren daha fazla para kazanmak ister, borç alan da şu an parası yetmediğinden alamadığı şeyi almak ister. Bu, bir yatırım yapmak ya da ev araba gibi ihtiyacı olan bir şeyi almak için olabilir. Borç alanlar, ana para üzerine ilave faiz de ekleyerek aldıkları borcu belli bir süre sonra belirli şartlarla geri ödemeye söz verirler.
Bu işlemin adı kredidir. Faiz yüksek olursa borç talebi azalır çünkü yüksek maliyetli ödünç para almayı kimse istemez.

Ucuz kredi üretimi ve harcamayı artırır.
Ucuz kredi üretimi ve harcamayı artırır.

Borç alanın harcaması artar. Harcamalar da ekonomiyi canlandırır. Bu yüzden kredi önemlidir. İktidarlar da kredi şartlarına yön vererek ekonomiye de yön verirler.

🔴 Birinin harcaması diğerinin kazancını artırır.

Birinin harcaması diğerinin kazancına sebep olur. Harcama arttıkça kazanç da artar. Kazanç arttıkça harcama artar ve başkalarının da geliri artmaya başlar. Bu döngü hızı ekonomiyi canlandırır.

Daha fazla geliri olan daha fazla kazanmak için daha fazla borç vermeye istekli olur, bu da kredi faizini düşürür. Kredi faiz oranının düşmesi de kredi talebini artırır. Böylece piyasada kredi vermeye değer bulunur kişi sayısı giderek artar.

🟢 Ucuz ve geri dönüşü kolay olan kredi, ekonomiye can verir.

Kredi vermeye değer bulunmak iki unsura bağlıdır:

 • Geri ödeme gücü,
 • Teminatının olması.

Geliri yükselenin geri ödeme gücü artar ve aynı zamanda teminat olarak gösterebileceği değerli mülkü de artar.

Neticede gelir artışı borçlanmayı, borçlanma da harcamayı artırır. Harcama ise bir diğerinin kazanması olduğundan bu durum borçlanmayı daha da artırır.

Bu döngü ekonomide dalgalanmakta oluşturur. Yani borçlanırken gelirimizden yani üretimimizden daha fazla harcamak isteriz ama borcumuzu geri öderken gelirimizden yani ürettiğimizden daha az harcamak zorunda kalırız.

Geri dönüşümü kolay olannucuz kredi candır.
Geri dönüşümü kolay olannucuz kredi candır.

Sonuç olarak bu krediler hem uzun dönem yani uzun vadeli hem de kısa dönem yani kısa vadeli dalgalanmalara sebep olur. Bu kredi yani borç dalgalarının iki tür döngüye sebep olduğu kabul edilir:

 • 5 ila 8 senelik bir döngü,
 • 75 ila 100 senelik bir döngü.

Biz bu ekonomik hayat içerisinde yaşamamıza rağmen, bazen bu dalgalanmaların farkına varamayız.

Alınan kredi ödenebilir olmalı.
Alınan kredi ödenebilir olmalı.

Aslında her kredi yani her borç işlemi bir döngü yaratır. İşte bugün aldığımız krediler gelecekteki döngüleri yaratır. Bugün alınan kredilerin gelecekte ödenebilir olması çok önemlidir. Yani kredi kötü değildir, piyasayı canlandırır ama geri ödenemeyecek derecede aşırı tüketim için alınan finansman kötüdür.

Alınan kredi doğru yatırımla üretimi ve istihdamı artırırsa bu durumda ekonomi canlanır.

Yani alınan kredi le daha iyi bir televizyon alıyorsanız ve gelirinizde geri ödeme zamanında reel artış olmadı ise ekonomi olumsuz etkilenirsen, alınan kredi ile traktör, yem, tohum alınarak üretimin artması ve dolayısı ile gelirim de artması sağlanabiliyorsa bu ekonomiyi canlandırır.

🟡 Ekonomi yönetilebilir olmalıdır.

Aşırı borçlanma artışının her zaman normal seviyesine dönmesi beklenir. Bu yönetilebilir ekonomidir.

İnsanlar harcamaya meyillidir. Bu da borçlanmayı artırır. Borçlar gelirden daha hızlı artarsa, uzun vadeli borçlanma döngüsü oluşur. Uzun vadeli borçlar bir süre sonra harcamalarda kısıtlamaya götürür ve bu da bazılarının gelir kaybına sebep olur.

🔵 Ekonomideki büyümede verimlilik!

Kredi dışında bir başka büyüme şekli de verimlilik artışıdır.

İnsanların gelişmesi, eğitim standartlarının yükselmesi ve teknoloji ile birlikte, bir birimlik zamanda daha fazla üretimin yapılabilmesi verimlilikte artışı sağlar. Bu da daha düşük maliyetle daha yüksek standartta üretim denektir. Böylece ekonomi büyür, ürün çeşitliliği artar ve globalleşme sağlanır. Verimlilik uzun vadeli bir güçtür, yani ekonomi daha yavaş büyür ama daha güçlüdür.

verimlilik istikrardır. Herkesi mutlu eder.
verimlilik istikrardır. Herkesi mutlu eder.

Borcunuz gelirinizden daha hızlı büyümemeli, bunun için mali disiplin şart.

Verimliliğiniz gelirinizden daha hızlı büyümeli, akdi takdirde rekabet şansınızı kaybedersiniz.

Üretkenliğinizi ve üretiminizi artırmak için ne gerekiyorsa yapmalısınız. Uzun vadede gerçek büyüme verimlilikle oluşacaktır.

Bencemi okuduğunuz için teşekkür ederim. 😎

Ekonomiyi Birlikte Anlayalım
12
32
Görüşünü yaz
12Kız Görüşü
32Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Gizli Üye
  4 sene ekonomi okudum ama bu yazıdan birşey anlamadım kusura bakma çok hava da asılı kalmış emeğine sağlık çaba harcamış yazmışsın ama ekonomi bundan anlaşılmaz daha alttan başlasaydın daha güzel olurmuş mikro ve makro iktisattan ve ikiz açıklardan girseydin konuya daha makul olurmuş
  Katılmıyorum 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
  • 06romeo

   Haklısın. Ben Mühendisim ve ilaveten sadece bir yıl işletme okudum. O engin bilgilerinle sen daha güzel bir bence hazırlamalısın dostum. Yazınca bana da haber ver lütfen. Okumak isterim.

  • Gizli Üye

   Yazmam ben herkes yazı yazmamalı bazıları sadece okumalı

En İyi Erkek Görüşü

 • coffeyyJohn
  Güzel yazı. Bir yazıda da ekonomik büyüme, ekonomik kalkınma, refah parametrelerini anlatırsanız sevinirim. Türkiye' de yaratılan gündemden dolayı herkese ekonomik büyümenin en önemli şey olduğu pompalanıyor; oysaki ekonomik kalkınma, bireysel refah ekonomik büyümeden farklı bir şeydir. Her ekonomik büyüme bireysel rahatlama, bireysel refah getirmez. Her ekonomik büyüme ekonomik kalkınma da getirmez. Merkez Bankası' nda neredeyse istediğin kadar basabildiğin parayı krediyle ekonomiye enjekte edip, enflasyonu eksik hesaplayarak elde edilen ekonomik büyüme aslında cebinizden çalınan refahtır. Çünkü bu Üretici Fiyatları Enflasyonu, Tüketici Fiyatları Enflasyonu, Gıda Enflasyonunu beraberinde getirir. Önemli olan basılan paranın, verilen kredilerin, alınan dış borcun içeride verimlilik artışı, üretim artışında kullanılmasıdır. Verimsiz, batak firmalara verilen krediler kısa vadede işsizliğin artmasını önlese de orta ve uzun vadede ekonomiye yük olur.
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
  • 06romeo

   Güzel görüş ve önerin için teşekkür ederim

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1230
 • Empathetic
  Eline, emeğine sağlık.
  Pek çok konuya, kavrama değinmişsin ve ortaya güzel bir Bence çıkmış :D
  Sevdim 1 Kişi
 • KumruSahin
  Neo-liberal ekonomik sistem içinde geçerli olan şeyleri güzel özetlemişsin.
  Ancak günümüzde yaşanan çevre felaketlerinden, küresel ısınmadan tutun da, düzensiz göçlere, kitlesel ölümlere, pandemiye kadar tüm felaketlerin neticesi bu ekonomik modeldir.
  Ekososyalist ekonomi üzerine konuşma zamanı çoktan geldi de geçiyor bile.
  Sevdim 1 Kişi
 • Altinbasakk
  Yukarda okudugum bircok madde bizim memleket icin gecerli degil. ozellikle verimlilik, uretkenlik ve daha az borclanip, daha cok kazanmak gibi maddeler.
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   İdeal olanı, olması gerekeni bu. Bu olmuyorsa ekonomide sıkıntı var denektir zaten. Tespitiniz çok doğru. Umarım düzelir. 😎

  • Duzelmesi icin İhracaat cok, İthalaat az olmali, disa bagimliligimiz en aza inmeli her alanda, cok turist gelmeli ve euro dolar girdisi saglanmali, issizlik azalmali, enflasyon dusmeli, cari acik asgariye inmeli...

  • 06romeo

   Hepsinde çok haklısın. Bunu başarabilecek insanlar umarım ülkemizin menfaati için fırsat bulurlar.

  • Hepsini Göster
 • AdanaLiii_ks
  Bir de bunları düşünürsem kafayı sıyırırım🤦‍♀️ gerçi her şey orta da ne yaparsan yap her geçen gün batıyoruz 😔

  Yine de ellerine sağlık
  SevdimKatılmıyorum 2 Kişi
  • 06romeo

   Çok haklısın. Bilgi güçtür. Sevgiyle kalın. 🌸

  • Teşekkürlerler 😊

 • postmodernpokemon
  Bilgilendirici bir içerik olmuş , emeğinize sağlık.
  Sevdim 1 Kişi
 • Triggerr
  Anlamıyordum hâlâ anlamıyorum gibi, ama az çok bir şeyler oturdu kafamda.
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   Önümüzdeki bendeyi daha sade hazırlayacağım o zaman. 😎

  • Triggerr

   Teşekkür ederim :)

 • Aydınlatıcı bilgiler olmuş emeğine sağlık abi ekonomik istikrara her zaman devam.
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   Mutlaka ekonomik istikrar şart. Bizlerin de memleketimize milletimize çalışarak, üreterek katkı sağlarken, moralimizi bozmadan cesaretle pozitif düşünceyle hareket etmeliyiz. Bu memleket bizim hepimizin, 84 milyon aynı bayrak altında kardeşçe çalışıp üretip hakça paylaşıp mutlu olmak için el ele vermeliyiz. 🌸🌺

 • superpsikolog
  Çok güzel ve detaylı bilgiler edindim. Çok teşekkür ederim.
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   Rica ederim. Ekonomiden hoşlanıyorum. Zevkle ve kolayca isteyerek yazıyorum. Beğenmenize memnun oldum. 🙏😎

  • Devamını okumak isterim.

  • 06romeo

   Peki. 👍

 • Usemind
  Emeğine sağlık. Çok aydınlatıcı güzel bir bence olmuş.
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   Duyarlılığınız ve inceliğiniz için teşekkürler. 🙏

  • Usemind

   Rica ederim.🙏🙏🙏

 • experienced16
  .

  Alışveriş çılgınlığı her yaşta hızla artıyor.

  Artık o kredi bu kredi ferken önümüzdeki günleri değil ayları ve yılları harcıyoruz.

  Birikim yspmayı erken yaşta öğretirsek bunun yan etkileri olarak alışveriş çılgınlığı önlenir.

  .
 • tecrubebılgı
  'Birinin harcaması diğerinin kazancını artırır' da verilen örnek tam olmamış, kadınların kozmetiğe verdiği paranın geri dönüşü yok. sürekli fransız firmaları kazanıyor.
  Sevdim 1 Kişi
 • doanylmz
  Kardeşim maaşını dolarla mı alıyorsun? Ben yine 50 liralık benzin alıyorum 😉
  Sevdim 1 Kişi
 • bulut3478
  güzel. paylaşım emeğine sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • Mario45
  Emeğine sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • SwordOfDemocles
  Çok güzel anlatmışsın
  Sevdim 1 Kişi
 • OverNow
  Çok güzel olmuş, emeğinize sağlık.
  Sevdim 1 Kişi
 • EmirAdakul
  Anlamak istemiyorum :D
  Sevdim 1 Kişi
 • 27esmerim
  Emeğine sağlık 🙂
  Sevdim 1 Kişi
 • wiosnna
  Emeğinize sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • ToprakBey_
  Ellerine sağlık gözüm
  Sevdim 1 Kişi
 • LacivertGandalf
  Çok güzel Özet 😄
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   Beğenmene sevindim dostum.

 • Görüncekadamlar
  Ekonomi bilgisi önemli👍
  Sevdim 1 Kişi
 • nirhamm
  Fakir geldik fakir gidiyoruz
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   Umarım hiç birimiz bulunduğumuzdan daha kötü duruma düşmeyiz. Umarım zengin olursun. ya da zengin koca/zengin sevgili bulursun kız. 🌸😎🙏

 • yemek10tarifleri
  tamam
  Sevdim 1 Kişi
 • salvatorehan
  güzel bilgiler teşekkürler
  Sevdim 1 Kişi
 • kaynaksuyu
  güzel bilgiler var hocam teşekkürler
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   Rica ederim. O sizin güzel görüşünüz. Benimkisi genel bilgi.

 • monologlar
  emeğinize sağlık yazı için
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   Teşekkür ederim görüşünüz için

 • volkanpakt
  teşekkürler paylaşım için emeğinize sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • tanertelli
  emeğinize sağlık paylaşım için
  Sevdim 1 Kişi
 • Ramo404
  Emek dolu bir paylaşım, Tebrikler !
  Sevdim 1 Kişi
 • Devilcrafty
  Ellerine sağlık olsun
  Sevdim 1 Kişi
 • Emrecan3334
  Teşekkürler
  Sevdim 1 Kişi
 • sevgiarayanadam
  Faydalı paylaşım olmus
 • memuradamdan
  ekonomik okur yazarlık önemli hocam teşekkürler
 • bulutgece
  emeğinize sağlık paylaşım için
 • Gizli Üye
  eline sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Faydalı yazı olmuş
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  evet tskler.
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Ellerine sağlık.
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   Teşekkür ederim. 🙏🌸😎

 • Gizli Üye
  Bilgilendirici bir bence olmuş.
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   Teşekkürler 🌺🙏😎

 • Gizli Üye
  Emegine saglik
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  ekonomiyi bilmem de benim acil is bulup evlenmem lazim
  Sevdim 1 Kişi
  • 06romeo

   İşte senin sorunun tam da ekonomiyi ilgilendiren bir sorun. İstihdam ysratılsbilirse iş bulabilirsin. Bunun için de piyasaların canlanması, ucuz kredi, üretim artışı lazım.
   Ya da senin mevcut durumunu bir tık ileti yükseltmen lazım.
   Eğitimin ön lisans sa lisans
   Lisanssa yüksek lisans
   Kurslar Alman, internet üzerinden eğitimler Alman sertifikalarını artırman kazım
   İş ararken ilk girişte ücrete takılmadan kabul ederek tecrübe edinmen lazım
   İyi bir CV hazırla linkedin kariyerler İŞKUR her yere gönder başvur güncelle
   Bol şans 🙏
   .

YÜKLENİYOR...