15 Temmuz 2016! Şüphesiz ki bir çoğumuz bu tarihi, bu tarihte yaşananları ve sonraki bir kaç haftayı hayatımız boyunca unutamayacağız. Yaşanan olayların psikolojimizde bıraktığı derin yaralar olduğu aşikar. Peki içimizde neler yaşıyoruz? Bu hislerimizin anlamı ne? Bu yeni duygu durumumuzla nasıl başa çıkabiliriz?

Korku

Korku bir çeşit hayatta kalma mekanizmasıdır. Biz algıladığımız hislerin adını ne koyarsak koyalım, beynimiz bu hisleri iki şekilde algılar; sevgi veya korku. En basit haliyle açıklamak gerekirse beynimiz tehlike olarak görmediği hisleri sevgi, tehlike olarak gördüğü hisleri ise korku olarak adlandırır. O yüzden hislerimiz pamuk ipliğine bağlıdır. Aynı duyguyu bazen olumlu ve sıcak hissederken, yine aynı duygu için korku da duyabiliriz. Daha da basit bir açıklama gerekirse güven, huzur gibi hisler sevgi; kin, nefret, öfke, hırs gibi hisler korkudur. "Korku" olarak hissettiğiniz tüm duygularınızı kontrol edin, mutlaka güvenliğinizi fiziksel veya ruhsal yönden etkileyecek bir tehdit içerdiğini göreceksiniz. Daha önceki yazılarımda hislerimizi çene altından kasıklarımıza kadar olan bölgede fiziksel olarak hissedeceğimizden bahsetmiştim. Son dönemlerde haberleri okuduğunuzda ya da dinlediğinizde bedeninizin bu bölgelerinde olumsuz bir takım hisler beliriyorsa yaşanan olaylar sizi korkutuyor demektir. Korkunun fazlası panik atak, şizofreni gibi bir çok ruhsal bozukluğa sebebiyet verebilir. Eğer baş edemediğiniz bir korkunuz varsa lütfen bir uzmanla görüşün.

Korkuyla başa çıkmanın tek yolu sevgiden geçer! Evet, yanlış duymadınız! Bu kadar basit!

Dışarıya bir bakın. Sokaklarda resmen korku enerjisi hakim. Sosyal medya hesapları üzerinden yoğun kutuplaşma mesajları veriliyor. Ve tüm olayların yaşanmasının tek sebebi insanların birbirine "güvenmemesi". Eğer korku duyuyorsanız kolları sıvayın ve çalışmaya başlayın. Komşunuza güvenin, her sabah ekmek aldığınız bakkal amcaya güvenin, eş cinsel diye dışladığınız insanlara güvenin. Dışlamak, ötekileştirmek size korkudan başka bir şey getirmez benden söylemesi.

Şok

Hayatta kalma, huzur, güvenlik gibi temel yaşam ihtiyaçlarımızdan herhangi birinin; fiziksel ya da psikolojik olarak, beklenmedik bir şekilde tehlikeye girmesi durumu. Kısacası TRT'de bildirgenin okunduğunu fark ettiğiniz an oluşan o şaşkınlık hali.

"Şok" anlık bir durumdur. Sonrasında ya kişiyi etkilemeden kaybolur ya da yerini travmaya bırakır.

Travma

Kişi fiziksel veya psikolojik olarak hayatının geri kalanını etkileyeceği bir olay yaşadığında bu olaydan etkilenmesi ve etkinin bir süre geçmemesi halidir. Yaşanan olaylar karşısında sürekli olarak aşırı korku, çaresizlik ya da dehşete düşme tepkileri vermediyseniz, travmatik bir durum yaşamıyorsunuz demektir. Travma hakkında unutulmaması gereken bence en önemli detay aynı olay karşısında iki kişinin vereceği tepkinin farklı olabileceğidir. Bu yaşanmışlık, korku eşiği, hassaslık gibi bir çok nedenle farklılık gösterebilir. Lütfen kimseyi sizden daha fazla etkilendi diye yargılamayın, ötekileştirmeyin, kınamayın ve kişinin korku eşiğinin yükselmesine yardım etmeyin.

Yaşanan olaylardan dolayı travma hali yaşıyorsanız bir uzmana danışın. Vücudunuzu kısa süreli uyuşturacak maddelerin tümünden uzak durun, zira bu dönemde sizin için her zamankinden çok daha zararlı olacaktır!

Paranoya

Belirsizlikler karşısında bencillik, çaresizlik, korku, güvensizlik, kuşku ve bilinçsiz suçluluk duygularının yoğun olduğu, kişinin tam anlamıyla ne yapacağını şaşırdığı ve devamlı olumsuz senaryolar üreterek kendisine ve çevresindekilere zarar verdiği bir durum. Uzun süreli olması halinde ruh hastalığı olarak da tanımlanabilir. Paranoyayla birlikte her an kötü bir şey olacakmış hissi, devamlı bir sonraki adımı hesaplama ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Yaşanan olaylardan dolayı kısa süreli bir paranoya hali normal karşılanabilir. Bu durumdan kendinize devamlı olumlu telkinler vererek ve güncel haberlerden bir süre uzak kalarak kurtulabilirsiniz. Ancak bu sürenin 6 ay uzaması halinde mutlaka bir uzmanla görüşmelisiniz. Çünkü hastalık boyutunda paranoya size ve sevdiklerinize ciddi ve kalıcı hasarlar bırakabilir.

Endişe (Anksiyete bozukluğu)

En yalın haliyle korku, kaygı bozukluğu. Yaşanan olaylardan sonra çevrede duyduğunuz her türlü sesten korkma eğilimi, insanlara ve olaylara abartılı güvensizlik ve bu durumun sizi normal hayat şartlarınızdan alıkoyması diyebiliriz. Aşırı gergin tavırlar, sabır eşiğinin düşmesi, bir çok olaya veya kişiye karşı öfkeli hissetme ve onları yok etme isteği, ilişkilerinizde bozulmalar, günün büyük bir bölümünde haberleri takip etme isteği, korktuğunuz durumlara aşırı tepki verme gibi belirtiler de gösterebilir.

Yaşanan olaylardan sonra, özellikle bundan sonra neler olacağını hala bilmiyor olmamız sebebiyle, kısa süreli bir endişe bozukluğu hali normal karşılanabilir. Ancak yine de bir uzmana danışmanız sizin için faydalı olacaktır. Endişe bozukluğu kişinin destek almadan baş etmesi neredeyse imkansız bir durumdur ve sürenin 6 ay sürmesi halinde psikiyatrik süreçlere maruz kalmanız gerekebilir.

Olayların göbeğinden, Ankara'dan yazdım size bu satırları. O geceden sonra bir kaç gün neler hissettiğimi ve üzüntümü sizlere kelimelerle anlatmam mümkün değil. Yaşanan olaylar sebebiyle hayatını kaybeden tüm şehitlerimize başsağlığı diliyorum. TSK'ya ve Mehmetçiğe yapılan her türlü "haksız" söz ve hareketi kınıyorum. Benim siyasi görüşüm huzur, bu mesleği seçmemin sebebi de huzurlu yaşantılar için küçük dokunuşlar yapabilmek. Lütfen birbirimize karşı duyarlı olalım. Gözlemlediğim kadarıyla her üç kişiden birinde yukarıda gösterdiğim belirtilerden en az biri mevcut. Toplumun psikolojisinin çökmesi savaşla bile kazanılamayacak bir zaferdir. Ayakta olmayız, ayakta durmalıyız. Lütfen kimse bu durumu es geçmesin. Sorularınızı elimden geldiği kadar cevaplamaya ve bir uzman olarak destek olmaya hazırım. Bunun yanında yaşadığımız üzücü olaylarda şehit olmuş üç askerimizin veya polisimizin emaneti yavrumuza ücretsiz öğrenci ve motivasyon koçluğu vereceğimi belirtmek istiyorum. Tanıdığınız varsa yönlendirebilirsiniz. Tekrarının yaşanmaması dileklerimle..

R. Cansu ÇELİK


1|1
16

En İyi Erkek Görüşü

 • yanii şu an biii hissislik var toplumda

  1|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • Duyarlı davranışınızdan ziyade bu güzel bilgileri bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim çok güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık :)

  1|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 5

 • Bu konuda çok derin bir bilgiye sahip olduğunuz aşikar. Yüreğinize sağlık :)

  1|0
  0|0
 • Eline sağlık apla o kadar ilişki koçusun birini bulamadın bize :P

  1|0
  0|0
 • paranoya en sevdiğimdir
  yolda yürürken duvarlara tutuna tutuna yürümek :D

  1|0
  0|0
 • Depresanım nerede,? Anti olan. Getirin bana.

  1|0
  0|0
 • valla çok uzun olmuş hiç okumadım ama darbe askeri darbe yani hükümete devlet başkanlarına olur

  1|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor... ;