Sabırlı İnsanlara Dikkat Edin. Onlar Sabırları Bittiğinde Limanları Yakarlar, Gemileri Değil

Üniversite 1.sınıf

Bir insan kendinden nasıl soğutulur?

Facebook'ta başlıktaki sözü gördüm ve aklıma bu yıl yaşadıklarım geldi. Ben de sizinle paylaşmak istedim, hoş pek okunacağını sanmıyorum ama. Çünkü benim kendi özel konum ve çok uzun olacağa benziyor, ilk defa gizliden bir bence paylaşacağım. Hem mudo çeki alırım tekrar hem de size yaşadıklarımı anlatırım dedim. Bu arada reklam yapıyormuş gibi hissettim ama... :D Mudo'dan 8 kere alışveriş yaptım ben. Bazılarını arkadaşlarım verdi sağ olsunlar. Birini bir ablamdan isteyip kardeşim gibi gördüğüm sınıftan bir kız arkadaşıma hediye almak için kullandım... İşte onunla ilgili anılarımı aktaracağım sizlere. :)

Öncelikle olayları anlatırken kişilere farklı isim vermek istiyorum. Konuşmadığım kişiler beni tanıyamaz ama başkalarını kimse isminden bulamasa bile etiket etmek istemedim. Bilemedim... Bu gruptakilerin isimlerini sayayım hemen size ama değiştirerek tabii ki :) Biri Emre olsun... Biri Aydın. Biri de Rafet olsun. Kızları da uydurayım. En yakın arkadaşıma Birgül diyeyim. Diğer iki kız da Buse ve Tuğçe olsun. Ve de ben.

Emre

Herkes birbiriyle tanışmış, guruplaşmalar olmuştu. Bir tek ben grup kurmamıştım, herkesle konuşuyordum. Sonuçta hepsi sınıf arkadaşım. Nitekim en sonunda bir gruba daha yakın olmaya başladım. Emre benimle aynı yurtta kalıyordu. Sürekli küfür etmeler, telefonla arayıp dalga geçmeler ve hatta telefonu hiç konuşmadığım bir arkadaşıma verip beni tehdit etmeler... Ayrıca yakın bir kız arkadaşımın yanında uyuşturucu içiyormuş gibi numara yapıp beni de rezil etmeye çalıştı. Sanki ben de içmişim gibi davranıyordu. Telefon ile rahatsız ettiğinde de ortakça saydığımız bir abimizin odasındaydım. Telefonu yüzüne kapattığımda yanıma geldi ve o ağabeyimizin yanında onun elini sıkmadım. Çok bozuldu. Sınıfta bağırmalar falan. Baya da bi' peşimden koştu barışalım diye. Nitekim barıştım. Emre bir gün ben dini şeylere bakarken yanıma geldi. Bakmasını istemedim. Ben dinleri araştırıyorum ve onun bunu sevmeyeceğini biliyordum. Baktı ve tamam dedi gitti. Bir gün sonra yanıma çok sinirli bir şekilde geldi ve beni balkona çıkartıp dini video izletti. Hiç hoşuma gitmemişti. Körü körüne hiçbir şeye inanacak değilim ve bu benim dini görüşüm sonuçta. 2 hafta kadar sonra beni o olay için o an öldürmek istediğini söyledi ve o gün bugündür onun suratına bakmadım. Daha sonra Birgül ile ilk aram bozulduğunda beni tehdit edecek bu arkadaş. Zaten alışmış tehdite. Birgül'ü seviyor ve söyledi ona onu sevdiğini. O yüzden benim Birgül ile yakın olmamı hiç istemezdi. Aydın'ı bile öldürmeyi düşünüyordu; evine gidip yemek yedikten sonra, Aydın'ın babasından harçlık aldığı halde. Yolda görsem selam vermem Emre'ye.

Tuğçe

Bu kız Emre ile çok yakındı. Hatta o kadar yakındı ki Emre telefon ile beni arayıp dalga geçip, telefonu arkadaşına verip onun da dalga geçmesine izin verdikten sonra ben Emre ile konuşmayınca beni haksız buldu. Bir insan şaka yapabilir ama inanın çok fazla detay var zaten sadece uzatmak için nasıl terbiyesizlik yaptığını iyice anlatmıyorum. Tuğçe'ye ne anlatsam Emre'den duyardım. İkimizin ortak bir arkadaşlığı yoktu, izin vermiyordu buna. Birgül'ün arkasından iş çeviriyordu. Fotoğraflarını Emre'ye gönderiyordu. Arkamızdan konuşuyordu. Sırf Emre'ye, Birgül'ün fotoğrafını gönderebilmek için Birgül'ü gezmeye götürüp, Emre'ye boy boy fotoğraflarını attı. Bunu daha sonra Tuğçe'nin kendi ağzından öğrendik. Yolda görsem konuşurum ancak sosyal medyada arkadaşım değil.

Rafet

Üniversitede ilk tanıştığım arkadaştı Rafet. Yani sınıftan ilk tanıştığım arkadaşımdı. Başlarda iyiydik ama sonradan bir soğukluk hissettim. Sebebi ise Emre ile çok takılması. Başlarda bana hak veriyordu ama ne konuştular da benden soğudu bilmiyorum. Zaten bir şey olunca gelip bana sormayan insan hiç arkadaşım olmasın daha iyi. Benden de dinlemeliydi... Sosyal medyada ekli ve yolda görsem konuşurum.

Aydın

Çok temiz, saf ve iyi yürekli bir insan. Evine gittik, yemeğini yedik, hatta babası cebimize zorla para koydu. Bir yere gitmek, orada vakit geçirmek için ailesinden izin alır. Gezmeye gittiğimizde babası izin vermiyor diye geri gitmiştik. Bu da Birgül'e aşıktı. Emre'nin Birgül'ü sevdiğini öğrenince ben aşkımı kalbime gömerim dedi bana. Ben de Emre'ye çocukla aranı düzelt bak ne diyor dedim. Emre küfür ederek ne aşkı bi' oro...yu sevmiş daha önce şimdi de Birgül'ü mü seviyormuş diyerek yok onu öldüreceğim, bıçaklayacağım demeye başladı. Bana Birgül'e yaklaşanı öldürürüm diyordu zaten. Böyle böyle soğudum ve bıraktım onu. Millet de korkuyordu ondan. Neden korkuyorlar anlamıyorum. Pısırık millet. Bana diş geçiremiyordu ama.

Buse

Çok iyi bir insandır. Hala konuşurum kendisiyle. Aydın gibi.. Hatta geçenlerde Birgül seninle konuşmak istiyor ama ulaşamıyor diye mesaj attı bana. Her yerden engellemiştim de :) Konuştum Birgül ile. Buse'nin sayesinde. Dargınlık varsa bitirelim dedi. Dargınlığı ben çoktan bitirdim. Sen bittin gözümde! Ona böyle söylemedim tabi. Birgül'e geçelim artık.

Birgül

Kardeş gibiydik Birgül ile. Bir ara ortak bir karar alıp Emre ve Tuğçe ile küsmüştük. Ancak tekrar barıştı ve benim de barışmamı istedi. 1 hafta beni barıştırmak için zorladılar. Birgül'ün kardeşi de girdi devreye. Barıştım en sonunda ama bunun benim için yanlış bir adım olduğunu biliyordum. Birlikte tekrar etkinlik yapmaya başladık. Bu barışma Emre'nin beni tehdit etmesinden önce ve kısa süreli bir barışma.

Birgül'e hediyeler bile aldım ki ah aptal kafam güvenmeyeceksin kimseye. Ailesinden çok çekmiş ve hastalıkları var diye yanında durmak, yardımcı olmak istiyordum. Hepsi vicdanımdandı. Sahip çıkıyordum o kadar. Bana ağabey, kardeş ve bir baba gibisin demişti. Ailesinden görmediği şefkati göstermiştim ona. Sürekli aramızı bozmak isteyen bir kız arkadaşı vardı. Ve sınıfta bir diğer gıcık kız daha. Ayrıca Tuğçe. Bizi sevgili sananlar oluyordu. Kardeş gibi olamaz mı insan? Konuşunca anlayışla karşılıyorlardı tabi. Olabilir diyorlardı.

Aramızı bozmak isteyenler ikinizin birbirine yakın olması yanlış anlaşılır diye diye Birgül en sonunda bana hiç açıklama yapmadan uzak duralım dedi. Ne kadar zorladıysam da nafile. Gözlerimden yaş geldi ama o ne nedenini söyledi ne de tavırlarını değiştirdi. Çok şey paylaşmıştık birlikte ama yazmıyorum. Çok da hediye aldım. Bir zaman sonra benim ona gösterdiğim hassasiyeti o bana göstermedi. O tavlarını değiştirmeyince sende olan eşyalarımı geri ver dedim. Bana herkesin içinde ona hediye ettiğim cüzdanı geri verdi.

Oysa sadece bilgisayarımı ve defterlerimi istemiştim. Sonra hediye ettiğim defterlerimi de getirmiş. Ve bunu gece 23.00'de yolda kaldıktan sonra tüm grubu ve 1 de arabası olan arkadaşı arayıp çağırarak yapmış. Yolu bulamamış diye araba ile topluca geldiler yanıma. Aydın hariç. O gelmedi. Birgül'ü dolmuşa bindirecektim ki araca doğru gitmeye başladı. Buradan bineceksin deyince nasıl yolda kaldığını ve birilerini nasıl aradığını söyledi.

Halbuki ben o lafı sabah 12.00'de etmiştim. O saatten o saate bilgisayarımı 1000 kere getirirdi. Geceyi seçmiş... Daha sonra barıştık bir gün sonra bir gezimiz vardı ve fırsat bildim, çok zorladım. Bana çok sıcak davrandı. 200'den fazla fotoğraf çekti 1 gün içinde. 1 gün sonra yine eski haline dönmüştü ve ben hiçbir şey anlamadım. Bir yakınımın kanser olduğunu öğrendim dediğim halde, ''Bunların hiçbiri bahane olamaz'' dedi. Tekrar zorladım.

Olmadığını görünce artık zorlamamaya başladım. Bir akşam mesaj attı ve konuşmak istediğini söyledi. Sanırım beni kaybedeceğini anlamıştı ve kaybetmek istemedi. Gittim, konuştum, bana hak verdi, özür diledi, barıştık. Gelen mesajlarıma bile karışmaya başlamıştı ki ben de bir şey demedim. Telefonumu alıp istediğini yapabilirdi, izin veriyordum. Bir gün sapık bir arkadaşım Birgül'ü benimle yan yana gördüğü için instagramdan ekledi ve mesaj attı.Ben de çocuğu engelleyip, mesajı silip Birgül'e söyledim. Sonuçta o benim mesajlarıma karışıyordu. Kendimde bu hakkı bulmuştum ister istemez. Benimle 1 hafta önceye kadar konuşmadı o günden yaklaşık 1 hafta kadar sonra. Olay olduktan sonra bana çok hakaret etti.

Sınavdan bir gün önce bu olaydan sonra ona zorla yardımcı olmama rağmen bana yine de surat yaptı. Ben olmasam o sınavdan kalırdı ve bunu o da biliyor. İstanbul'a döndüğümde tekrar mesaj attım ve tekrar terslenince hiç sinirlenmediğim kadar sinirlendim ve uzun bir yazı yazıp en sonunda içten pazarlıklı olduğunu söyledim.

Sonuçta tüm arkadaşlarının arkasından konuşup yüzüne gülüyordu ve en sonunda benim için de durumun aynı olduğu düşüncesine kapıldım. Nitekim Birgül; benim yerime Birgül'ün liseden en yakın arkadaşını yatağı atıp videosunu tüm üniversiteye yaymayı planlayan, tüm sınıfın ortasında (Bilgisayar sınıfı, herkes nasıl olduğunu az çok bilir.) Birgül'ün sandalyesinin arkasında diz çöküp, ''Ne olur Birgül yalvarırım'' diyen, genel ev ile ilgili muhabbetler kuran ve kanunsuz iş yapan Emre'yi seçti. Birgül bu olanların hepsini biliyordu ve yine de onu seçti.

Onunla konuştu da benimle konuşmadı. Tam gününü bilmiyorum birkaç gün önce ortak arkadaş vasıtasıyla mesaj attı. Yukarıda adına Buse demiştim sanırım. Facebook'tan engelini açıp konuştum. Numarası da var. Alınganlığım varsa konuşup halletmemizi istediğini söyledi. Yok dedim. '

'Sana mesaj attıysam pişmanlığımdan sanma sadece konuşulması gerektiği için mesaj atıyorum, sonuçta bana hakkın geçti şüphesiz ve çok hastayım ne olacağım belli değil dedi.''

Ben de ona, ''Ben de sana en son söylediklerim için pişman değilim ve hiç pişman olmadım, o zamanlar kendimi çok ezdiğimi düşünüyorum'' dedim.

EVET ÇOK APTALMIŞIM VE SADECE YARDIM ETMEK İSTİYORDUM. APTALLIK YAPTIĞIMI BİLİYORUM. BUNU YÜZÜME ÇOK VURMAYIN :/

Bir hastalığa yakalanmış. Hiç üzülmedim. Yine de yardımcı oldum ona... Şu olaylardan sonra bile ona yardımcı oldum. Soğukluğumu iliklerine kadar hissettiğine eminim. Facebookta arkadaşım şu an ve tekrar engellememek için kendimi zor tutuyorum. Sonuçta hasta bir insan. Düşüne bir tekme de ben atmak istemiyorum. Yine de başına ne gelirse gelsin hiç üzülmem. Sokaktaki herhangi biri daha değerli benim için. APTAL BEN.


0|0
32

En İyi Kız Görüşü

 • Herseyi oldukca detayli Anlatmissiniz. Diyecek pek birsey Bulamadim. Anlattiginiz turden arkadaslari Bulundugu Okulda Kiziminda Var. Ve Yaptiklariyla Davranislariyla, tutarsiz Ve Degisken Halleriyle Onu Cok Zorluyor Ve Uzuyorlar.
  Cunku O, sade, duz, dogru, yalansiz, kotuluk Ve fesatliktan, kiskancliktan Hic Haberi Olmayan Bir Cocuk. Bunlari Bilmez Cunku Hic Isi Olmadi. Bunu Gordugu Bir Ornek Olmadi.
  Ama, hayat Duz Ve siradan Degil...

  0|0
  0|0
  • Detaylar önemli :) Kızınız kaç yaşındaydı? Merak ettim de :) ünü mi lise mi
   Onlardan uzak durmalı ve farklı insanlar tanımalı. Siz de böyle düşünürsünüz sanırım :) umarım olmaz da

  • Lise

En İyi Erkek Görüşü

 • Bu devirde güçlü arkadaşlıklar kurmak zor. Karşımızdaki insanın o güveni bize verdiğini sanıyoruz ama gün olup devran döndüğünde, aslında öyle olmadığını anlıyoruz. Elinize sağlık :)

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Güzel arkadaşlıklar edinmişsin fakat insan bir hata görünce soğuyor karşısındaki insandan ve bunu karşı tarafa belli edemese bile içi gümbür gümbür oluyor sen de benim gibisin aslında kaybeden onlar olmuş emeğine sağlık,

  0|0
  0|0
 • Güzel olmuş.

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...