Sizlere eskiden sıkça yapılan günümüzde neredeyse hiç yapılmayan ve unutulmaya yüz tutmuş bazı bayram alışkanlıklarını dile getirmek istiyorum.

Hatırlarsınız ki eskiden bayramlar daha çok neşeli geçerdi, ama günümüz Türkiye'sinde teknolojinin gelişimi ve asosyal bireylerin çoğalmasıyla birlikte -başka nedenleri de var- bayramlardan eski tat alınamıyor. Gelin hep birlikte eskisi kadar yapılmayan bayram alışkanlıklarından bahsedelim.

1) Bayram gecesi elbiselerle birlikte yatılması

Özellikle ayakkabılar olmak üzere bütün elbiseler baş ucumuzda öyle yatardık. Hatta erken yatardık ki sabah erkenden kalkabilelim.

2) Elde poşet öğlene kadar evleri dolaşmak

Ben çocukken sabah 7-8 gibi evden çıkar arkadaşlarla birlikte elimizde poşet saat 12'ye kadar evleri dolaşıp şeker toplardık. Ta ki ev sahipleri şeker kalmadı diyene kadar. Ama şimdilerde görüyorum ki bırakın elde poşet taşımayı şeker toplamaya bile giden çocuklar yok. Son bir kaç bayramda kendim şahit oluyorum o kadar şeker almamıza rağmen yarısı bile tükenmiyor. Çocuklar sadece harçlık alıp AVM'lere falan gidiyor çoğu. Eskiden AVM nedir bilmezdim ben şahsen. Tamam yine gidin gezin ama ne diye gurur yapıp şeker toplamıyorsunuz ki?

3) Bayram oyuncakları

Eskiden çocuklar tarafından sıkça kullanılan torpil, kızkaçıran (isminin neden kızkaçıran olduğunu hep merak etmişimdir.) Mantarlı tabanca, boncuklu tabanca, çıt pıt vs. gibi şeyleri pek göremiyorum. Oysa çok eğlenceli şeylerdi biraz tehlike arz etseler de...

4) Bayram misafirleri

Normal zamanlarda akrabalar arası misafirliklerin ne kadar azaldığını söylemeye gerek yok diye düşünüyorum. Üzücü olan durum şu ki artık bayramlarda bile oturup iki kelam etmekten çekiniyor, üşeniyoruz. Tanıdıkların çoğu kapı önünde bayramı kutladıktan sonra bir iki söz söyleyip gidiyor. Hatta bazıları en yakın akrabalarına bile gitmiyor ya, o ayrı bir mesele.

Daha var ama bu kadarını yazmak yeterli diye düşündüm.

Bütün İslâm aleminin Ramazan Bayramını En İçten Dileklerimle Kutlar, Bayramın Hepimize Sağlık, Huzur, Mutluluk ve Barış Getirmesini Temenni Ederim...

Mutlu Bayramlar...

#Raskølnikøv


3|0
22

En İyi Kız Görüşü

 • Çok üzücü bir durum toplum adına, ama şanslıyım ki benim çocukluğumda durum gayet güzeldi, şeker toplamalar, harçlıkları ve evet itiraf ediyorum patlayıcı ne varsa hepsiyle büyük bir zevkle oynardım.

  Şimdi kendimden küçük kuzenlerim var, onlar pek şeker toplamıyor, genelde aile içindeki ziyaretlerde topluyorlar ve bütün harçlıklarını patlayıcı şeylere yatırıyorlar, bugünden başladılar hatta ve bende onlara katılıyorum 😄

  Haklı olduğun noktalar öyle çok ki, hatta tamami ile haklısın. Bu çok üzücü bir durum, keşke eskisi gibi kalsaydı her şey.

  0|1
  0|0
  • Evet biz şanslıyız. Acaba şimdiki çocuklar da büyüyünce bizim gibi şeyler söylerler mi merak ediyorum.

   Keşke eskisi gibi olsaydı ama bu maalesef ki imkansız.

  • Hepsini Göster
  • Olmayacağını savunuyorum biliyorsun :/

  • Yaşayıp göreceğiz...

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • Hayırlı musmutlu Bayramlarrrrr ☺️ Benimde kapı kapı dolanıp şeker ve para toplamışlığım çok fazladır. Şimdi ki çocuklar ellerinde telefon pek bildikleri birşey yok ne yazık ki onlar için üzülüyorum

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...