Davranış Estetiği Adabımuaşeret

Estetik ve güzelliğin her şeyin ölçüsü kabul edildiği günümüzde o denli unutulan bir güzellik türü davranışlara ait olandır. Giyimde, ev dekorunda, çevre düzenlemesinde istenen estetik güzellik, incelik ve çeşitlilik maalesef hitaplarda, konuşmalarda, oturup kalkmalarda aranmıyor artık.

Adabımuaşeret toplum içinde yaşayan insanın, birlikte bulunduğu diğer insanlarla uyum içinde yaşamasını sağlayan hayatın günlük akışında insanların uymaları veya sergilemeleri gereken davranış usul ve şekilleri, terbiye , nezaket, zarafet ve güzel ahlak kurallarıdır. Yaşamın her anında ve davranışların tümünde gösterilen inceliktir.

İslam ahlakı ve özünde insan fıtratına dayanan adabımuaşeret dinimizin üzerinde ısrarla ve özenle durduğu, detaylı belirlemelerde bulunduğu bir alandır.

Kainatı ve insanı en güzel şekilde yaratan, insanlar arası münasebetlerde de inceliğin ,zerafetin esas , davranışların da güzel olmasını ister.

Öyle ki kötülükle bile mücadele edilirken dahi en güzel biçimde davranılmasını ister.

İyilikle kötülük eşit olmaz. Sen, en güzel olan bir tarzda kötülüğü uzaklaştır; o zaman bir de görürsün ki, seninle onun arasında düşmanlık bulunan kimse, sanki sıcak bir dost oluverir. (fussilet34)

Bu davranış estetiği inceliği ve ahlakı hem alemin güzelliği hem ademin kemali için zorunludur.

Yüce kitabımız Kuranıkerim'de adabımuaşeretle ilgili pek çok ayet bulunmaktadır.

Bir örnek verecek olursak;

İnsanları küçümseyip yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Zira Allah, kendini beğenip övünen kimseyi sevmez. Yürüyüşünde mutedil ol , sesini de kıs. çünkü seslerin en çirkini eşeklerin sesidir.

Bu ayet üzerine sanırım fazla söze gerek yok :)

Ayetlerde olduğu gibi Peygamberimizin söz ve uygulamalarında da adabımuaşereti görmek mümkündür. "en güzel örnek" Allah rasulunun inanan inanmayan insanlarla ilişkilerinde, konuşmalarında rikkat ve nezaketin ; edep ve ahlak ilkelerinin olması bugün için bizlere çok şey anlatmaktadır.

Müslümanın emin güvenilir dürüst kişi olması her zaman insanlara iyilik yapmayı esas alması dargınları barıştırması dargınlığa hemen son vermesi diğer insanların kusurlarını örtmesi din kardeşine yardım etmesi ve onu Allah için sevmesi kötü zandan uzak durması ülfet sıcak ilişkiler geliştirmesi hayırsever olması selam vermesi davetine katılması musafaha etmesi komşu haklarına önem vermesi hastaları ziyaret etmesi cenazelerine katılması ölmüş dost ve yakınların kabirlerini ziyaret etmesi örnek alacağımız sünnetlerden birkaçıdır.

Daha sonraki yazılarımda bu maddeleri teker teker ele alacağım. ;)

Hem bizi hem davranışlarımızı güzelleştirecek bu yaklaşım ve tavırlar yeni nesillere de öğretilmelidir. Bu sebeple adabımuaşeret kaidelerine aile içerisinde de riayet edilmesi ; aile fertlerine 'nasıl olsa yakınımdır' düşüncesi ile kaba, çirkin söz ve tavırlar gösterilmemelidir.

Çocukların adabımuaşeret kurallarını öğrendikleri ilk yer aile içerisidir ve ileriki yaşamlarında aileden aldıkları terbiye en belirleyici karakter özellikleri olarak kalacaktır. Bunun için sık sık doğru olan konuşma dinleme hitap etme oturma - kalkma , yeme- içme adaplarını onlara hatırlatmamız ve bizim de aynı şekilde davranarak örnek olmamız çok önemlidir.

Teknolojide adabımuaşeret

Yeni iletişim çağı farklı sohbet biçimleri , haberleşme ve tanışma usulleri ortaya çıkardı.

Ve sözün yerini belli sayıda karakterin emojilerin görselin aldığı bu yeni alan kuralsız ilkesiz nezaket ve edepten uzak olmamalı!!!

- Paylaşımda bulunurken, yorum yaparken sanal kimliğimizin gizliliğine aldanmayın.

- Allah’ın her şeyi gördüğünü unutmayın.

- Emin olmadığımız bir haberi paylaşmanın büyük sorumluluk içerdiğini unutmayın.

- Hayatı, boş ve lüzumsuz işlerle geçirmenin yaratılış amacımıza aykırı olduğunu bilelim.

- Yediğiniz yemeğin, yaptığımız alışverişin fotoğrafını paylaşmayın.

- Toplu mekânlarda telefonumuzu sessize alıp uzun ve yüksek sesli konuşmalardan kaçının.

- Cep telefonumuza çevremizdeki insanlardan çok konsantre olmamalıyız.

#velhasıl okuduğunuz için teşekkür ederim...


1|7
28

En İyi Erkek Görüşü

  • Çok güzel yazmışında bu anlatıkların Türk toplumunda gecerliliği yok, özelliklede müslüman toplum olduğumuz ve uymamız gereken halde, herkez bir havalarda sabırsız, karsıdakine saygı hoşgörü yok, argo kelime küfürler, gösterişler küçümsemeler hangi birini yazıcanki hepsi var. Dinimize göre yasamak herkeze hoşgörü göstermek isteyenin basınada binbirtürlü kötülük geliyor bu ülkede.

    1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 7

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...