Müslüman Nasıl Olmalıdır?

Müslüman, Allah'tan başka ilah olmadığına, Muhammed'in de onun kulu ve elçisi olduğuna iman ve şehadet eden kişidir. Ve Müslüman Kur'an-ı Kerim ile elçisinin sözleri ve amelleri doğrultusunda iman ve ibadet eder.

Peki müslüman sadece ibadet etmekle mi yükümlüdür?

Hayır😌

1-) Kibirli olmaz, olmamalıdır.

İslam barış, yardımlaşma dinidir. Müslim olan kişi Gayrimüslim olan birininin zor zamanında ona sırt dönmez. Yardımlaşmalıdır. "Aman o zaten benim dinimden değil ki..." diye göz kapatıp geçip gitmek yok bizde.😊 "Çünkü Allah hiçbir kibirleneni, övüngeni sevmez./Lokman suresi"

2-) Eleştirmez, güzel söz söyler.

Eleştirmek hem öz güven düşüklüğünün hem de kıskançlığın göstergesidir. Eleştirmeyelim iltifat edelim.😉 "Cahil kişi gülün güzelliğini görmez, gider dikenine takılır." misali...😀

3-) Uyanıktır.

Bu kelimenin anlamı bizim günümüzde fesatlığa benzer bir düşünce tarzı vardır ya o değil. Müslüman kişi uyanıktır aynı yerden defalarca darbe almaz, görmezden de gelmemelidir.

"Mü'min aynı yılandan iki kere ısırılmaz." 😉

4-) Küsmez, uzlaşmacıdır. Hâl hatır sorar, bolca selam verir.

Ne olup bittiğini anlamadan karşısındakine tüm kapılarını kitlememelidir. Konuşarak anlaşmalıdır. Eğer ki karşısındaki kişiden zarar geleceğini düşünüyorsa yine de küsmemeli gerekirse arasına mesafe koymalıdır. "Küsmek ve darılmak için bahaneler aramak yerine, sevmek ve sevilmek için çareler arayın."

5-) Kırmaz, naziktir. Küfretmez.

Sivri dilli olmanın ne sana ne bana faydası yok düşüncesi içerisinde olmalıdır. Ne gerek var demi kırıp dökmeye. "Aldığın her yaradan hesap soracak Yaradan."

6-) Gözü açıktır, sorumluluklarının farkındadır.

Eğer ki Müslüman biri olmasına rağmen yanındaki o kişi ibadetlerini yapmıyor veya etrafına rahatsızlık verecek davranışlarda bulunuyorsa onu nazikçe uyarmalıdır.😌

Etrafımda ben çok görüyorum "bana ne?" deyip müslüman kardeşinin şeytana uymasına göz yumup geçenleri. Yanlış arkadaşlar yanlış yapıyoruz eğer ki böyle yapıyorsak... Kimseye rezil etmeden nazikçe uyarmalıyız tercih yine de ona kalsın elbet ama uyaralım.😊

7-) Yalan söylemez, "-mış gibi" yapmaz. Dürüsttür.

Pembesi de beyazı da bizi zifiri karanlığa itebilir.Yapmayalım.😊

8-) Alçak gönüllü ve hoşgörülüdür. Edeplidir.

Bir iltifat aldığımızda egomuz tavan olmasın. Eşsiz değiliz bizim yalnızca Yaradan'ımız eşsiz.😊 Rahatsız edildiği bir ortamda bulunuyorsa hemen köpürüp etrafa saldırmamalıdır. Ya da hakketmediği şeyler duymuş görmüşse "Eyvallah😏" demesini bilir.

"Ey Müslüman, edep nedir diye sorarsan bil ki edep, her edepsizin edepsizliğine katlanmaktır."

9-) İsyan etmez, şükreder.

Ben de, sen de, hepimiz bazen isyan ederken bulabiliriz kendimizi vesvese işte vesvese... Uymayalım Her yerde, her daim, her olanda ve olacakta "Elhamdülillah" kelimesi düşmesin dilimizden ve yüreğimizden. "Her olayı hayır bil, her geceyi Kadir bil, her geleni Hızır bil."

10-) Vatanseverdir.

Yaşadığı yer her ne olursa olsun, yaşadığı yeri "vatan" bilir ve vatanına ihanet etmez. "Vatan sevgisi imandandır."

Tabii her müslüman böyledir demiyorum, BÖYLE OLMALIDIR diyorum... Ve yine ben burda yazdıklarımı tamamen yapıyorum demiyorum yapmaya çalışıyorum. Hiç kimseye de dört dörtlük olun demiyorum üç ile dört arasında olursak ne mutlu. İnsanları dinine ırkına fiziksel yapısına göre yargılamadan sevelim. "Dinde zorlama yoktur." neticesinde...

Her birimiz tek kanatlı melekleriz ve bizler ancak birbirimizi kucaklayarak uçabiliriz. Gelin sarılalım.😌

Esen kalın...

Bence'mi okuduğunuz için teşekkür ederim.


3|0
12

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • Hz. Muhammed (sav) Allah'ın elçisi değildir.

  0|0
  0|0
  • Nasıl değil? elçi zaten "peygamber" demek.
   Hz. Muhammed (s. a. v.) Allah'ın elçisidir (peygamberidir.)

  • Eğer Rasulullah (sav) Allah'ın elçisi olsaydı "Biz ona, şah damarından daha yakınız!" (Kaf Suresi, 16. ayet) ayeti indirilir miydi? Uzaktaki İKİ şeyin iletişimi için elçi gönderilir. Allah ötede, beride, GÖKTE midir? Haşa! Bu yüzden, ÖTEDE OLMAYAN BİR ŞEYİN ELÇİSİNİN OLMASInın mümkünatı yoktur. Rasulullah (sav) Allah'ın elçisi de değildir, peygamberi de. Sadece Rasulüdür.

Erkekler Ne Diyor 2

 • Müslüman önce Kur'an-ı Kerim'i okumalıdır.

  Sadece okumak yetmez. Kur'an-ı Kerim'i okuyanların birçoğu tamamını anlayamamaktır. Bu sebeple Kur'an-ı Kerim'in tefsirini de okumalıdır. Kur'an-ı Kerim'i sadece anlamak da yetmez, başkalarına da anlatması gerekir. Başkalarına da anlatmak yetmez, uygulaması gerekir.

  0|2
  0|0
 • cok guzel bence eline saglik

  0|1
  0|0
Yükleniyor...