Hoşgörü, Hepimizin İhtiyacı Biraz Hoşgörü!

Son dönemlerde, benim insani değerlerimi sorgulamama sebep olan bir sürü üzücü olay yaşandı. Çevremiz aslında bir kere olduğunda bile yaygara koparıp hakkımızı aramamız gerekirken bizim göz yumduğumuz, sesimizi çıkartmadığımız, kabullendiğimiz çirkin olaylar ve kötü insanlarla dolu. Ülkemizde yaşanan bu terbiyesizlikler nedir, önce çok ufak bunlara bir bakalım.

1 . Orlando, Pulse katliamı.

Hoşgörü, hepimizin ihtiyacı biraz hoşgörü!"Hemen onları (polisi) ara anne. Tuvalette mahsur kaldım. Geliyor. Öleceğim."

Ülkemizde olan şeylerden bahsedeceğim, evet. Orlando'da yaşanan bu elim olay ne alaka hemen anlatayım. Bu olay yaşandıktan sonra yabancıların büyük bir çoğunluğu orada yakınlarını kaybeden insanlara taziyelerini sundular, yapabilecekleri bir şey olup olmadığını sordular, hatta bağış toplayıp ailelere yardım bile ettiler. Bizim ülkemize bu olay nasıl yansıdı, tahmin edebilen var mı?

-Zaten gay değiller mi gebersinler! Ahlaksız *****ler!

-Ailesi bir de bunları evlat diye kabul ediyor mu? Benim çocuğum olacak ben çoktan öldürmüştüm zaten!

-Beter olsun kodumun i*neleri hahahah

* Yorumlar twitter'dan alınmıştır.

Bir erkek masumca gitmiş bir erkeği sevmiş, bir kadın bir kadına aşık olmuş. Eee? Sen bunu ahlaksızlık olarak mı algılıyorsun? Kafanı çevir o zaman, bakma, görme!

2. LGBT Onur Yürüyüşü, "vatandaşların kamu düzeni gözetilerek" yasaklandı.

Onur yürüyüşü sadece Türkiye'de değil dünya çapında yapılan bir yürüyüş. Vatandaşların kamu düzenini bozacak neyi var bir kaç insanın ellerinde rengarenk bayraklarla eğlenerek yürümesinin, anlamıyorum. Ülkücüler ellerinde bayraklarla yürürken kimse onları durdurmadı, Suriyeliler "ev istiyoruz" yürüyüşü yaparken kimse onları durdurmadı, AKP'lilerin "R4bia" yürüyüşlerinde kimse onları durdurmadı, başka bir kesimin cumhuriyet yürüyüşünü kimse durdurmadı. Onur yürüyüşünü durdurmanın sebebi nedir? Kaldı ki Orlando'da yaşanan olayın LGBT bireylerinin üzerine yüklediği baskı ayrı bir konuyken, bir araya gelsinler, mutlu olsunlar.

Mutluluğa, neşeye, sevince karşı ne bu tepkiniz?

Psikolojiniz mi bozuluyor? Bakmayın, görmeyin. Çocuğunuzun -18 yaşından küçük olması şartıyla- görmesini istemiyor musunuz? O gün sokağa çıkartmayın, ya da gideceğiniz güzergahı değiştirin. Bu insanların yürüyüş yapmak her şeyden önce yasal hakkı! Canınız görmek istemiyor diye yasal haklarını ellerinden alamazsınız!

3. Sarılmanın cezası olsun mu?


Sokakta birbirine sarılan iki masum insan. Bunun altında ne gibi bir art niyet arayabilirsiniz? En fazla ne zannedebilirsiniz? Videodaki yorumlardan bazıları şöyle;

-Rahatsız oluyorum çünkü saldırmaya teşvik ediyorlar. (0:48)

-Erzurum'da böyle bir şey görseler döverler onları, vallahi döverler. (1:17)

-Görüntü zaten her şeyi anlatıyor, arkadaşça bir sarılma değil bu. (1:33)

Sevginin cezası olmaz arkadaşlar. Yapmayın, etmeyin.

4. Firuzağa'da "İçki İçiyorsunuz" Saldırısı


Trajikomik. Sözde kötü olan alkollü arkadaş ortamı sakinleştirmeye çalışırken daha orucunu yeni açmış Müslüman arkadaş "Sizi burada yakarız" tehditleri savuruyor. Bu rezillikten başka hiç bir şey değil. Bu insan görünümlü domuzlara bela dilemekten başka bir şey yapamıyorum maalesef. Size ne? Bak ne güzel inancın doğrultusunda orucunu tutmuşsun, yemeğini yemişsin. Elalemden sana ne? Kaldı ki Firuzağa'nın insan profilini bilen bilir, genelde yabancıların (ya da Müslüman olmayanların diyelim) gittiği, onlara hitap eden mekanların olduğu yerler vardır. Çok rahatsızsan bu durumdan, git az ötede yaşa.

Benim en çok sinirime dokunan sanırım bu son madde oldu.

Tesettürlüyüm, saygı göster.
Oruç tutuyorum, saygı göster.
Namaz kılıyorum, saygı göster.

Ama sen alkol alırsan seni mekanında yakarım.
Sen hemcinslerinden hoşlanırsan seni öldürürüm.
Sen karşı cinsten hoşlanırsan da seni döverim.

Bu arada bu saldırıda başında şişe kırılan bir arkadaş varmış, kanlar içinde resmi var ama durumu nedir bilmiyorum. Ona da çok geçmiş olsun.

Sene 2016, sen sırf sana benzemiyor diye sokağa çıkıp birilerini sopayla dövebiliyor, mekanları basabiliyor, canın istiyor diye insanları öldürebiliyorsun. Asıl bu insanları gruplamak, insanları ayrıştırmaktır. Bu zamana kadar ne zaman kötü çomarların iyi insanlara saldırdığını görsem, iyiler hep ortamı yatıştırıp orta yolu bulma taraftarıyken çomarlar hep yakıp yıkma taraftarı oldu. Bu saatten sonra her şey aynı olacak mı sanıyorsunuz? Bu kadar üstlerine gidildikten sonra bu insanlar susacak mı? Sineye mi çekecek?

Çocuk gelinlere, pedofililere, çocuk tacizcilerine sesiniz çıkmaz ama reşit insanların kimi seveceğine karışın.

Hırsızlığa, yolsuzluğa, kara kaplı işlere sesiniz çıkmaz ama insanların kendi kendilerine, kimseye zararı olmadan yaptığı şeylere sopalarla dalın.

11 ay boyunca yolda kız kesip, laf atmaktan çekinmeyen, boğazından helal lokma geçmeyen, seri katili takdir eden, pedofiline, nekrofililere ses çıkarmayan insanlar gelmiş bu insanları dövmeye kalkıyor. Ramazan bayramında pavyona, keraneye gidip imanlarını kutlayacaklar, demedi demeyin.

Bütün eleştirilere, tüm küfürlerinize hazırım. Bilerek gizli yayınlamıyorum bu benceyi. Belki biraz insanlık öğrenmek isterseniz yazın, çekinmeyin.


1|1
26

En İyi Erkek Görüşü

 • Çok güzel yazmışsın, çok haklısın. Sevgi sonuçta, beyninle değil kalbinle gelişiyo, kim ne diyebilir. Bu insanların inançları, gerçek, orjinal islam olsaydı bunların hiç biri olmazdı. Bunlar yaptığı insandışı.

  1|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • Hoşgörümüzü kaybettiğimizden beri, bizim gibi düşünmeyene düşman olduğumuzdan beri insanlıktan çıktık. Ne yazık, ne acı. Bu güzel ay içerisinde yapılanlara bir bakın! Nedir bu insanların derdi? Herkes kendi inancı ve hayat görüşünü mükemmelleştirmeye çalışacağına, başkalarına saldırıyor. Çok üzücü...

  Umarım en kısa sürede tekrar, 'canın sağ olsun' dediğimiz günlere döneriz.

  1|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 5

 • Yazınızdaki düşüncelere katılıyorum. Maalesef bazen hoşgörüsüz olabiliyoruz

  0|0
  0|0
 • tabiki

  1|0
  0|0
 • Ewt bnde sana ondan bahsediyorum degişikkk biraz hoşgörü göstersen bana azıcık z sevgi

  0|0
  0|0
 • Eline sağlık kanka..

  1|0
  0|0
 • Ellerine sağlıkk

  1|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 1

 • Bilmiyorum... Yalan soylemeyeyim.. Erkek ve Erkek.. Bana gore dogaya da mide sagligina da aykiri! Oldurulmeleri mi gerekir tabi ki hayir. Ama sevmiyorum, midemi bulandiriyorlar..

  0|0
  0|0
  • Doğa konusunda haklısınız, doğanın temeli üremeye dayandığından bu ilişkilerin temeli doğaya aykırıdır ancak mide için aynı şeyi söyleyemem. Şahsen benim midem bulanmıyor, işin sadece duygusal tarafına bakıp üreme kısmını es geçtiğim için muhtemelen... Sevmek zorunda değilsiniz zaten, bu dünyada kimse kimseyi sevmek zorunda değil. Ama malesef herkes herkese saygı duymak zorunda. Zaten herkesin ihtiyacı olan da bu. :)

  • Saygı konusunda çok haklısın. Dediğim gibi, bana çok ama çok ters ve mide bulandırıcı. O halde yapabileceğim tek şey yüzümü çevirmek. Aslında herkesin yapması gereken şey. Kesinlikle ve kesinlikle şiddet değil.

Yükleniyor...