Biraz Hoşgörü, Herkese!

Birçoğumuzun farkında olduğu gibi; farklı olanın bastırılmaya, azınlık olanın yok edilmeye, karşı görüşte olanın susturulmaya çalışıldığı zor bir zamandan geçiyoruz. İçinde bulunduğumuz ''yaşam'' isimli gökkuşağının renkleri azalmaya, yavaş yavaş yok olmaya başlıyor. Farkında olduğumuz fakat üstünde durmadığımız konuları hatırlarak umarım bazı şeylerin az da olsa düzelmesini sağlayabileceğimi düşünerek, ilk bence'm, hatırlamakta fayda var!

Birbirimiz için ses çıkarmayı, görüşler yanlış olsa bile savunma hakkını es geçiyor, birçok varlığın yok oluşunu uzaktan seyrediyor, tepkimizi içimizden veriyoruz.

Oysa gökkuşağı renkleriyle güzel, biraz saygı, herkese!

 • Birçoğumuzun bildiği gibi hayvanlar, hayvanat bahçelerinde hapsediliyor, petshop'larda paha biçilerek satılıyor, küçükken alınıp büyüdüğünde sokağa bırakılıyor; kimi sokakta şiddete maruz kalıyor, kimi tecavüze ya da tacize uğruyor, kimi yakılıyor kimi de öldürülüyor.

Lütfen sokakta gördüğümüz hayvanlara yardımcı olmaya çalışalım, olabildiğince fazla yere su/yemek kabı, maaliyeti oldukça düşük de olsa kedi/köpek yuvası bırakalım. Onlara, kendimize davranılmasını istediğimiz gibi davranalım ve onların da üzüldüklerini, acı çektiklerini aklımızdan çıkarmayalım. Hayvanlar bir eğlence ya da stres aracı değildir, istenildiğinde satın alınıp istenildiğinde terk edilecek varlıklar değildir. Dünya, hepimizle güzel!

 • Takım tutmak birçok yerde maalesef bir şiddet/hakaret aracına dönüşmekte. Lütfen tercihlerimize saygılı olalım, taraftarlar olarak sporu bir şiddet aracına dönüştürmeyelim, ayrıştırılmak yerine ortak paydamızı fark ederek birlikte yaşamaya alışalım. Birbirimize hakaret etmek, saldırmak yerine şunu hatırlayalım; her şeyin aynı olduğu yerde ne mutluluk yaşanır ne de coşku. Ve yalnızca farklılıklarımızı hoşgörerek yaşanabilir bir dünyaya ulaşabiliriz!

Biraz Hoşgörü, Herkese!

 • Bildiğimiz gibi Türkiye Cumhuriyeti, birden fazla dini, birden fazla inancı, birden fazla mezhebi ve görüşü içinde barındırmakta. Herkesin görüşü farklı, herkesin inancı kendine göre doğru, herkesin düşüncesi kendine göre değerli. Lütfen birbirimizi inançlarımızla, değerlerimizle ya da fikirlerimizle yargılamayalım, başkalarının bizden farklı düşündüğünü kabul edelim ve kimseyi inançlarına göre alçaltmaya/yücetmeye gerek duymayalım. ''Dinsiz insan kötüdür, ahlaksızdır'' gibi yargılardan uzak duralım çünkü insanları iyi/kötü insan yapan inançları değil, karakteridir. Her inanca, inançsızlığa saygı gösterelim ve yargı hakkının bizde olmadığını aklımızdan çıkarmayalım. İnsanları inançlarına göre, inançları ismine göre, mezhebine göre ayırıp birbirimizden daha da kopmayalım, ırk, dil, din, renk, cinsiyet ayrımı yaparak gökküşağının renklerini yok etmeye çalışmayalım ve ortak paydamızın ''insan'' olmak olduğunu unutmayalım.

 • Birçoğumuzun üstünde tartıştığı ve ortak kanıya varamadığı bir diğer konu olan cinsel tercihler, lütfen nefret söylemlerine, hakarete, saygı eksikliğine neden olmasın. Bir tercih ya da fizyolojik bir sorun, fark etmeden kimseyi kendimizden aşağı görmeye çalışmayalım. Cinsel kimliği nedeniyle zor durumda bırakılanlara yardımcı olup, fikirleri savunmasak bile yaşama haklarına saygı duyalım. ''İbne'', ''top'' gibi kelimelerle kırıcı olup insanları daha önce de gerçekleşen intihar olaylarına sürüklemeyelim. Herkes bizimle aynı görüşte ya da tercihte olmak zorunda değil ve yeterince aşağılanma, yaşadıkları yerlerden kovulma, işe alınmama, hakarete uğrama sorunlarıyla karşılaşırken, birbirimizi daha kötü bir duruma itmek yerine birbirimize destek olalım. İnsanlar cinsel terhihleriyle, inancıyla, fikirleriyle değil, iyi insan olmalarıyla saygıyı hak ederler. Lütfen insanları farklı sınıflara sokmaya çalışmadan önce, yardımcı olmayı ve hoşgörülü olmayı deneyelim ve her bireyin eşit olduğunu, eşit haklara sahip olduğunu ve aynı derecede yaşam hakkı olduğunu unutmayalım.


 • Çocukların giderek daha fazla cinsel istismara uğradıkları, kaçırıldıkları ve kötü muamelelere maruz bırakıldıkları şu zamanlarda lütfen çocuklarımızı daha fazla koruyalım, onları dinleyelim, onların da bir birey olduklarını bilelim ve hiçbir şekilde onları sevgisiz ya da ilgisiz bırakmayalım. İlgilerinin üstüne gidelim ve her konuda destek olalım. Tercihlerinden ötürü onları suçlamak yerine destek olmaya çalışalım, yetemediğimiz takdirde destek almaktan kaçınmayalım. Onların da fikirlerinin olduğunu kabul edelim ve onlara herhangi bir şey dayatmaya çalışmayalım, unutmayalım ki kendi kararlarını verecek yaşa geldiklerinde öğrettiğimiz her şey ters tepebilir ya da yanlış sonuçlara neden olabilir. Diğer yandan bazı çocukların özellikle hayvanlara ya da doğaya karşı gösterebildikleri şiddeti sorgulayalım, onlara doğaya zarar vermemelerini, herkese ve her fikre saygılı olmalarını, iyi bir insan olmayı öğretelim çünkü bıraktığımız bu dünyaya, üstünde yaşayanlarla birlikte emanet edeceğimiz insanlar yine çocuklarımız.

 • Lütfen yaşadığımız dünyaya saygılı olalım ve çöplerimizi sokağa değil çöp kutularına atalım, yere çöp atanları, tükürenleri, izmarit atanları lütfen uyaralım. Hayvanlar için sokaklara konulan su/yemek kaplarına izmarit atmalayım. Ağaç dallarını koparanları ya da uygunsuz yerde ateş yakanları, bunları yapmamaları gerektiği konusunda bilinçlendirelim ve her şeyden önce çalışma şartlarından ötürü çöpçülük mesleği yapanları uzun süre çalışmaya mecbur bırakmayalım. Geri dönüşüm konusunda bilinçlenelim ve çöplerimizi olabildiğince ayrıştırmaya çalışalım.

+ Lütfen fazla yemeklerimizi çöpe atmak yerine sokak hayvanlarına verelim.

 • Kadın cinayetlerinin giderek arttığı bir zamanda bulunduğumuzu göz önünde bulundurarak, lütfen kadınlarımıza saygılı olalım. ''Açık'' ve ''kapalı'' gibi sıfatlarla kadınları sınıflandırmaya çalışmadan, minibüse binmeye korkmalarına neden olmadan, zor bir durumda olduklarını gördüğümüzde yardımcı olarak, herkesin eşit olduğunu ve kimsenin birbirine ait/sahip olmadığını bilerek her insana saygılı olalım. Hiçbir insanı sözlerimizle, bakışlarımızla rahatsız etmemeye özen gösterelim ve rahatsız edenleri uyaralım. Sokaklarımızın herkes için daha güvenli bir hale gelmesi için çaba gösterelim ve hiçbir insanı zor durumda bırakmamaya çalışalım.


0|0
01
Stras KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşü

 • Güzel paylaşım. Ama uzunluğundan ve dikkat çekici pozitif içeriğinden dolayı burada ki kesime hitap etmez. Kültürel ve zekasal seviye izin vermiyor. Emeğine sağlık.

  1|0
  0|0
  • Çok teşekkür ederim ''dikkat çekici pozitif içerik'' yorumunuzdan ötürü fakat diğer yandan uzun tutmamaya çalıştığımı belirtmeliyim, özellikle konuyu başlıklara ayırarak. Saygı ve hoşgörü hakkında bilinçlenmemize bile gerek kalmayacağı bir güne uyanmak dileğiyle...

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Kızlar Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor... ;