+1 yıl

Ülkelere Göre Kadınların Örtünme Biçimleri

Başörtüsü kimilerine göre ilk çağ uygarlıklarından kalma, çağ dışı bir gelenek. Kimilerine göre ise yaratıcının emri. Sizlere başörtüsüyle ilgili tarihi kısa bilgiler verdikten sonra farklı ülkeler ve kültürlere göre kadınların örtünme biçimlerini ve kıyafetler hakkında ki düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Başörtüsünün çıkış tarihi:

Başörtüsü, Mezapotamya'nın Asur ve Sümer uygarlıklarında mabedler de çalışan tapınak fahişelerinin, kendini halkın kadınlarından ayırması için kullandığı örtünme yöntemidir. Asur kralının çıkardığı yasa ile sadece fahişeler değil, evli ve dul kadınlara da başörtüsü örtme zorunluluğu getirilmiştir. İşin özü cinselliği yaşayan kadınlar ve yaşamayan kadınları ayırmak için başörtü kullanılırmış. Asur Kralı bakire ve bekar kızların başörtüsü takmasını yasaklamıştır.

Tabi ki sadece Mezapotamya medeniyetlerinde değil, Hititler ve Roma medeniyetlerinde de başörtüsü takan kadınlar mevcuttu. Fakat başörtüsü kültür ve dinlere göre farklı anlamlar ifade etmektedir.

İslam'a göre tesettür

Biz Müslümanlar ise İslam'ın insanlık tarihinden beri gönderilen fakat dejenere edinilen bir din olduğuna inandığımızdan (İslam hariç) Mezapotamya ya da farklı ülkelerde yaşanan dini ritüelleri bu bakış açısıyla değerlendiririz. İslam'a göre tesettür sadece başörtüsü takmakdan ibaret değildir.

Tüm vücudu; yüz, el ve ayaklar açık olacak şekilde vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde örtmektir.

Hristiyanlık dinine göre Avrupa ülkelerinde kadınların örtünme biçimi

Ülkelere Göre Kadınların Örtünme Biçimleri

Ben rahibelerin örtünme biçimini beğenmiyorum. Bana şık gelmiyor. Fotoğrafta ki kadın elbette çok güzel. :) Öte yandan rahibe figürünün +18'lik filmlerde aşağılanması ve kullanılmasına karşıyım.

Avrupa, Amerika ve Hristiyanlık dinine mensup bazı Asya ülkelerinde rahibe kadınlar fotoğrafta ki gibi örtünüyor. Sizler ile İncil'den bir örtünme ayetini paylaşmak istiyorum.

Dua ederken ya da peygamberlik sözü bildirirken başını örtmeyen her kadın da kendi başını küçük düşürür; bu, saçı tıraş etmekle aynı şeydir. Böyle durumlarda kadın başını örtmüyorsa, saçını da kestirsin; eğer saçını kısacık kestirmek ya da tıraş ettirmek kadın için küçültücü ise, o zaman örtsün. Erkek başını örtmemelidir, çünkü kendisi Tanrının yansımasıdır, O’na onur kazandırır; kadın da erkeğe onur kazandırır. (1. Korintoslular 11/1-16)

Musevilik dininde (İsrail'de) örtünme biçimi

Ülkelere Göre Kadınların Örtünme Biçimleri

Musevilik dinine mensup Yahudi kadın ve erkekler, kadınların örtünme şekline artık karşılar. Çoğunluk Sinagoglarda ibadet yaparken başını şapka ya da şal ile örtmekte. Fakat aşırıcı Yahudi kesimde (Ortadokslar) kadının çarşaf giymesini desteklemekte. İsrail Hükümet'i ise bunu yasaklamıştır.

Tekvin'den sizlere bir bölüm paylaşmak istiyorum.

Tamar üzerindeki dul giysilerini çıkardı. Peçesini örttü, sarınıp Timna yolu üzerinde ki Enayim Kapısı'nda oturdu. Çünkü Şela büyüdüğü halde onunla evlenmesine izin verilmediğini görmüştü. Yahuda onu görünce fahişe sandı. Çünkü yüzü örtülüydü. (Tekvin: 38, 14-15)

İslam'da örtünme biçimleri

İslam çoğu ortadoğu ülkesine yayıldığı için farklı kültürlerden dolayı çeşitli örtünme biçimleri mevcut. İslam'da tesettür için Ahzab ve Nur sürelerini okuyabilirsiniz.

''Ey ademoğulları! Size, çirkin yerlerinizi örtecek giysi ve süs kıyafeti indirdik. Ama takva giysisi en hayırlısıdır. İşte bu, Allah'ın ayetlerindendir. Düşünüp öğüt almaları umuluyor.'' (Araf suresi, 26)

Ferace

Ülkelere Göre Kadınların Örtünme Biçimleri

Uzun boylu kadınlara çok yakıştığını düşünüyorum. Bol olduğu için vücutta ki kusurları pek belli etmiyor. Saçları açık özellikle balık etli kadınlar içinde uygun fakat ben minyon tipli olduğum için tercih etmiyorum. Genelde üzerine pardesü ya da hırka giyilir.

Burka- Afganistan

Ülkelere Göre Kadınların Örtünme Biçimleri

Bu giyim tarzını çok yanlış buluyorum. Ben böyle giyinseydim eminim defalarca kez düşerdim. :D Kadını aşağılayan bir giyim tarzını olduğunu düşünüyorum.

Nikap (Çarşaf) -Suudi Arabistan, İran

Ülkelere Göre Kadınların Örtünme Biçimleri

Eğer ben tesettüre girseydim büyük ihtimal çarşaf kullanırdım. Çünkü aşırıcı bir insanım. Ben İslam'ın biraz materyalist bir din olduğunu düşünüyorum. İnternette okuduğum bir denemede de yazarın tesettürle ilgili düşüncelerinin görüşümle uyuştuğunu görünce şok olmuştum. Elbette biz insanların, maddi ihtiyaçları olduğundan İslam'ın da maddeci bazı şartları olması olağan. İsterseniz dinlerin yalan olduğunu düşünün, insanlık tarihinin birtakım davranış ve ihtiyaçlarından doğar dinler. Burada önemli olan bu kuralların insanlara zarar vermemesi. Ve ben çarşafında kadını kategorizi ettiğini ve siyasi anlam ifade ettiğini düşünüyorum. Tek tipleşmek bana göre olmadığından tesettür ayetini maalesef uygulamıyorum. Yanacağım. :)

Anadolu'da örtünme biçimleri:

Kadın fesi

Ülkelere Göre Kadınların Örtünme Biçimleri

Ben bu örtünme biçimini pek beğenmedim. Türklere özgü olan bu fes daha çok aksesuar olarak kullanılmakta. Yerel kıyafetlerle uyumlu olsa da fazla abartılı olduğunu düşünüyorum.

Maşlah

Ülkelere Göre Kadınların Örtünme Biçimleri

Osmanlı döneminde kullanılan bu örtünme şekli ise çok gizemli. Gerçekten çok şık buldum. Sanırım artık kullanan yok.

Hotoz

Ülkelere Göre Kadınların Örtünme Biçimleri

Genelde İstanbullu kadınların uzun yıllar önce kullandığı başlık. Yine pek de örtünme sayılmaz. Fakat örtünme kategorisinde yer almakta. Kadınların başını yorduğunu fazlaca süslü olduğunu düşünüyorum.

Tülbent (yemeni, yazma)

Ülkelere Göre Kadınların Örtünme Biçimleri

Yine birçok Türk kadının kullandığı yerel örtünme tarzlarından birisi. Bence gayet rahat ve tatlı.

Türban

Ülkelere Göre Kadınların Örtünme Biçimleri

Genelde etek, elbise, pantolon üzerine başa takılan, ipekten yapılmış desenli örtü. Siyasi simge. Kökeni İran'a dayanan fakat Türkiye'ye Fransa'dan giren örtünme şekli

Afrika'nın kabileleri (yerel dinler):

Ülkelere Göre Kadınların Örtünme Biçimleri

Bence gayet zarif.

Hindistan ve Hinduizm dini

Ülkelere Göre Kadınların Örtünme Biçimleri

En beğendiğim örtünme biçimi pek örtünme sayılmaz aslında. Bence çok zarif. Hindu kadınlar kullanıyor. Geçmiş tarihinde soylu Hintli kadınlar takarmış.

Gördüğünüz gibi çeşit çeşit örtünme biçimi var. Daha da vardır ama ben bunları biliyorum.

Bence olması gereken. :D

Ülkelere Göre Kadınların Örtünme Biçimleri

Hoşçakalın. :)

Ülkelere Göre Kadınların Örtünme Biçimleri
47
49
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Erkek Görüşü

 • Gizli Üye

  Olması gereken İslam'daki gibidir, Allah'ın emrettiği gibi. Soyunmak medeniyetse desene hayvanlar bizden daha medeni? Mehmet Akif ne güzel söylemiş. Modaya gelince uyanlar, Allah'ın emrinden yüz çeviriyor. Özgür olacağız diyenler nefsinin kölesi oldu ne yazık... Tesettür bizi 1000 sene geriye götürüyor dediler soyunmakta taş devrine gittiler. Eğitim hakkı elinden alındı insanların inancına göre giyindiği için. Erkeğin tesettürü de göz kapaklarıdır.

  Görüş hala geçerli mi?
  • dobrakadınn

   Hep aynı ezber cümleler...

  • Gizli Üye

   Farklı kurulan cümleleri de gördüm. Kadın haklarını savunuyoruz diyenler kendisi kadını aşağılıyor.

  • Sürsil

   Taş devrine gittiler derken Adem ve Havvayı inkar mı ediyorsun?

  • Hepsini Göster

En İyi Kız Görüşü

 • MiniDelusion

  Ben "örtünme" denen olayı kadına hakaret olarak görüyorum. Kadının bedenini meta ve tahrik malzemesi olarak görüp kapatmak isteyenlerin yöneldiği bir şey. Nasıl güzellik yarışmalarında çırılçıplak soyup hangisi daha seksi diye seçmek hakaretse kapatmak da hakarettir. Bir kadın ne kendini teşhir etmelidir, ne de tahrik malzemesi olarak görüp kapatmalıdır.

  Görüş hala geçerli mi?
  • AltınYaprakS

   aynen katılıyorum aslında yapılan şey değil altında yatan neden yanlış. yoksa isteyen istediğini giysin tabii, sorun açılmak veya kapanmak değil;kadının obje olarak görülmesi

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

4648
 • Tubish1987

  Tesettürlü çıplaklar var birde hadis lerde adı geçen!

 • _Melike18_

  Olması gereken ve olduğu gibide islam dinidir sen hep onu beğendim bunu beğenedim demişsin hangi dinden olduğun belli değil yine de emek vermişsin ;) En Güzeli İslam Dini Çünkü

  • dobrakadınn

   Ben burada hangi örtünme biçimini beğendiğimi anlattım. Dini bir bence değil bu. Bunu anlamak çok zor değil. Müslüman olduğumu belirttim.

  • _Melike18_

   Peki

 • siyahgündüz

  Emeğine sağlık. Bence en güzeli kadın fesi ve yemeni.

 • Tbrh007

  Kendi fikirlerince bence yazmışsın saygı duyuyorum. Ama bana neden türbanın ve çarşafın siyasi simge olduğunu söyleyebilir misin?

 • mydeath

  Eline saglik :)

 • Gizli Üye

  Israilde çarşaf yasak değil. Hatta mescidi aksaya ziyarete giden bir tanidigimin annesini çarşaflı olduğu için orada yahudi zannetmislerdi. Ben bu yüzden çarşafı uygn görmüyorum. Kuranı kerimdeki tesettür ölçüsü başka kiyafetlerlede sağlanabilir. Bide, ferace diye gösterdiğin şey aslında elbise ama feracede denilebilir :) türban dediğin şeyde eşarp ve siyasi bir simge değil. Eşarp takan birsürü tanıdığım var ve siyasi sebeplerden ötürü takmiyorlar. Birileri siyasi diye bunun adını çıkarmaya çalışıyor sadece. Öyleki bu bahaneyi kullanıp kapalı insanları universitelere, hastanelere almadılar. Ama yinede ben eşarp kullanmayı tercih etmiyorum. Daha büyük ve pamuklu sallar kullanıyorum böylece omuzlarimi ortuyorda. Osmanlida giyilen şey benimde çok hoşuma gitti bundan esinlenerek kendime bu tarz birşey tasarliycam. Ellerine sağlık, güzel olmuş :))

 • PattisÇalıkuşuFeride

  Maşlah harika

 • Darkthought

  Bunların hepsi tercih meselesidir. Asıl özgürlük kadının bunlardan istediğini seçip dinine göre uygulamasıdır. İslam için kuranda belirtilen örtünmeyle ilgili ayeti göz önüne alıp ona uygun şekillerde istenildiği gibi kapanılabilir. Orda yapacağı seçimde onun özgürlüğüdür. Kendi özgürlüğü de kendini aşağılamaz. Belirtmek istediğim bir husus da Kur'an'da çarşaf giyin diye direk bir ayet geçmiyor. Yaparsanız nefsinizi yenersiniz daha iyi olur. İlla bir iyi bir kötü müslüman gibi birşey yok. Herkes elinden geleni yapmalı bence. Aşırılığı mantıklı bulmuyorum. Biryerden başlarsın elinden geldiğinde yapar nefsini yendikçe ilerlersin. İyi günler dilerim.

 • ummii

  En guzeli islamm😍

 • TheeBadLİfe

  en cool avrupadakiler he :D

 • Rose__

  Türban siyasi simge öyle mi?
  Annemin siyasetle bu kadar yakindan ilgilendigini bilmiyordum:)

  Dobrayim ayaklariyla sacmalamissin adeta

  • dobrakadınn

   assdsddf Boşver sen bu konuları. Biraz araştırsan okusan anlarsında. Zorlama kendini.:)
   Her şeyede nikimi karıştırmayın. Ben bu paylaşımı bilgi edinin diye yaptım. Eleştiri ile açıklamayı ayırt edemiyorsunuz ya...

  • Rose__

   Senin bilgi dedigin sadece kalip yargi ve genelleme. Insanlari kategorize etmen senin bilgisizligini gösterir.

  • dobrakadınn

   Ben kimseyi kategorize etmiyorum. Senin siyasi ve tarihi bilgin az.

  • Hepsini Göster
 • Gizli Üye

  En iyisi türban

 • _-dreamcatcher-_

  Sonuncuya bayıldım :D bence de öyle.

 • reackless

  Bence en iyisi eskiden annelerimizin anneannelerimizin kullandığı klasik yemeni. son zamanlardakş türban modasını hiç bir zaman sevmdim

 • Gizli Üye

  abi örtünme ne ya? o kafalarına taktığı şeylerin hepsi berbat.
  hele şu ne allasen?

  cf.kizlarsoruyor.com/.../...-99fe-c3436148e09e.jpg
  çoban kepeneğine benziyor.
  www.google.com.tr/search

 • Gizli Üye

  Burka ne iğrenç şeydir öyle

 • tugba20

  kadın fesine bayıldım bu gün olsa takarım

 • AngelaJoLie

  Maşlah çok güzelmiş. Çarşafı aşırı buluyorum burkayıda el yüz görünebilir ama bunlar abartıyor

 • Ben feraceli bir kızım ama kendimi tek tip görmüyorum. Kusura bakma ama bence modaya uyan insanlar bizden daha tek tipler. Hepsinin üzerinde dapdaracık yırtık kotlar ve üzerinde yine aynı şekilde blüzler vs... Sokakta açık kadınlara gikkat et. Hepsi bir mağazadan çıkmış gibiler ;))

  Bir de şuna bir açıklık getirelim. Artık "eşarba" türban demekten vazgeçin çünkü türban Hindu erkeklerin taktıkları sarığa verilen addır.
  sikhchic.com/.../TurbanFashion-b.jpg

  • dobrakadınn

   Ben burada erkekleri değil, kadınları anlattım.
   Erkeklerin başlarına taktığı örtülerden bahsetseydim eğer, hintli erkeklerin taktığı türbandan da bahsederdim.
   Türban bize Fransızlardan geçmiştir, Hintlilerden değil, bilinen bir bilgiyi reddetmek sana kalmış.
   Ferace ile nikabı karıştırma.
   Daha okuduğunu anlayamıyorsun laf sokma derdindesin.
   Feracenin altında ''kadınlar tek tip'' diye bir yorum yok.
   Sana göre açık kadınlar tek tip bana göre çarşaf ve burkalı kadınlar.
   Adını bilmediğiniz kıyafetleri giyip, birde laf yetiştirmeye çalışma özgüveni neden garip doğrusu.

  • Nikab peçe demek. Ferace ise ev kıyafetinin üstüne giyilen vatkasız dış kıyafete denir.
   Bence sen öğren önce. Ben ne giydiğimi gayet iyi biliyorum.
   Eğer türbanda ısrarcıysanız kadınların taktığı türban da var. Al bak mesela bu türban. Türban şapka gibidir. Sadece saça yerleşir.
   fcdn.modanisa.doracdn.com/.../...bone-110343-1.jpg
   Bizim yaptığımız eşarplar ise düz bir kumaşı başa örtüp iğnelerle tutturma işlemidir ki türbanla yakından uzaktan alakası yok. Direk saldırıya geçmene gerek yok. Eleştiriye tahammül edemiyorsan bencelerini görüşe kapat.

  • dobrakadınn

   Senin ki eleştiri değil boş bir provakasyon. Saldırgan yorum yapan da sensin.
   Nikap peçe demek. Feraceli kadınlar peçe mi takıyor. :D
   Çarşaflı kadınlar takıyor.
   Ve kadınların tek tip olduğunu feraceli kadınlar maddesinde belirtmedim. Ama sen orada belirttiğimi ifade etmişsin.
   Türban bize Fransa'dan geçmiştir. Nasıl bağlandığı apayrı bir konu. Zaten attığın fotodaki gibi türban kullanan kadında çok. :)

  • Hepsini Göster
 • HayalperestPisicik

  Farklı bir bence olmuş.

  -Emeğine sağlık-

 • Elifelff

  maşlah çok hoş degilmi amaaaaaaaa

 • sbuses

  Güzel ve ilgi çekici bir bence olmuş. Ellerine sağlık.
  Bu konu ile ilgili yorumum, isteyen istediğini giyer takar. Ben çırılçıplak bir kadına da baştan sona çarşaflı burkalı vs. bir kadına da farklı bir gözle bakmıyorum. Yalnız aynı şekilde vücudumun ne kadar kapalı ya da açık olduğu konusunda kimsenin de söz sahibi olmamasını isterim.
  Bu arada söylemeden geçemeyeceğim, yazdığın bencelerden çok yorum yapanlara verdiğin cevapları okumayı seviyorum. :D

 • curiousgirlll

  kapanmış olsaydım ferace tarzı ve türban terci ederdim.

 • MrsZirve

  Hint örtünmesi cok hos

 • Gizli Üye

  www.radikal.com.tr/.../

  yukarıda ki linkten ''mabet fahişelerinin baş örtüsü taktığına dair '' bilgi alabilirsin , sitede tepki almamak adına konuyu yumuşatmak için doğru bilgiyi kendinizce saptırmayınız.

  • dobrakadınn

   Neyi saptırmışım?
   Mabet fahişeleri başörtü takıyor yazdım kocaman..
   Gerisi ''bence'' olduğu için benim yorumum.
   Makale yazmadım. İstediğim gibi düşünürüm. Tepki almaktan korksam bu ''benceyi'' yazmam.
   Olaya hem ateistlerin hem de Müslümanların gözünden yaklaşabilecek kabileyete sahipsen sert üslupla buyur sen yaz
   Neden benim kişiliğimi hedef alıp, yapmadığım bir şeyi yapmış gibi iddia ediyorsun?
   Bana da lütfen gazete sayfalarından Tarihle ilgili bilgi vermeye çalışma.
   Hele de Radikal gibi bir gazeteden...

  • dobrakadınn

   Muazzez İlmiye Çığ'ın kitaplarını okudum ben canım.
   Gazeteden bilgi edinmedim.
   Sümerliler Türk diyen birini ciddiye alamam. Dünya Tarihçileri bile Sümerliler kesin şu ırk diyemezken, komik şeyler bunlar.
   Ufkunu genişletmeni öneririm. :)

  • Gizli Üye

   tabii tabii :) ... Ahh yavrum ahh

  • Hepsini Göster
 • Eyepekian

  Osmanli zamanu cidden hosmus. Sanki giysem elf olacagim

 • Uykuculardanbiri

  Ben de kapalıyım ama o ferace kısmına gelemedim henüz 😄 elbise-tunik aşamasında dolaniyorum😄
  Farklı ve yine tamamen sana has bir bence olmuş. Ellerine sağlık. 😄

 • Beyonceewewo

  Türban başörtü vb sümer kökenli bir mezopotamya kültürüdür. Zamanla dinlere de geçmiştir haliyle tüm dinler mezopotamyada çıktığı için. bir vikinglerin türklerin tarihine baksan böyle birşey göremezsin çünkü bu bir mezopotamya kültürüdür.

 • TaşPrenses

  Burkanın kadını aşağıladığını düşünüyorsun ama kadını aşağılayan esas şey dinlerin kadının nasıl giyinmesi gerektiğini söylemeleridir.

  • dobrakadınn

   Ben insanların dini kullanmasını aşağılıyorum.
   İkisi çok farklı şeyler.
   Kuran'da kadın yüzünü kapasın diye bir ayet yok.

 • Gizli Üye

  Ben su yok fahiseler kullanirmis bakireler takamazmis eski cagda kismini din karsiti tarihcilerin uydurgunu düşünüyorum. Dini karalamak icin. Ne alaka ya bir kere nasil benim ayet diye bas ustunde tasidigim seye boyle bir leke atarlar? Bu ne hadsizliktir?
  Ki mantikli bile degil gercekten cok sacma.
  Zaten o kaar eski bir zamanin kulturunu ogrenmek mumkun degil. Bu konunun acikca anlatildigi bir metin bulunmasi lazim. Ki ben sanmiyorum birinin bunu oturup ta yazacagini. Oturup yazdilar desek bunu okumak icin 40 bin atmalari atsalar bile yanlis okuma ihtimalleri var..
  Neyse bana sacma geldi o tarih kismi onun disinda emegine saglik ugrasilmis bir bence..

  • dobrakadınn

   Teşekkürler.
   Fakat yıllar önce yazılmış Tekvin ayeti tarihi gerçeği kanıtlar nitelikte. Yukarıda ayeti paylaşmıştım.
   Öte yandan tarih bilimine güvenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Belirttiğim ki Mezapotamya halkı başörtü emrini dejenere etmiş olabilir ve toplumunda farklı kullanmış olabilir. Bu mümkün.

  • Gizli Üye

   Kurani kerimin gelmesi ile bu kitaplarin hukmu de muhafazasi da kalkmistir. Su an yeryuzunde -her ne kadar incilin louvre muzesinde aslı bulundugu soylense de- eski kitaplarin ilk haliyle mevcut oldugunu dusunmuyorum. Degisime ugradi hepsi.
   Tarihe bir yere kadar inanirim. ama karalamasinlar inancimi ve bence o kadar eski bir tarihin dini inancini ogrenmek mumkun degil. kalintilarla bazi seyler bulunabilir gunluk yasantilarina dair izler falan ama bu kadar net bir şekilde fahisleer kullanirmis demek bastan asagi karalamadir

  • dobrakadınn

   Bence çok fazla hassas olmamak gerekir. Ben de Müslümanım. Ama çeşit çeşit tarihçi var. Herkesin görüşüne saygı duymak gerekir. Tarih yeni çalışmalar ile kendini yenileyen bir alan.
   Karalamaktan ziyade yaptıkları araştırmalardan sonra tarihsel bir bilgiyi ortaya koymuşlar. Kimi buna doğru der kimi yanlış. Kişiden kişiye değişir.

 • _asia_

  çarşaf ve burkaya tamamen karşıyım aşırı olan hiçbirşeyi sevmiyorum ... kapalılığı sevmesemde yazmalar çok hoş sadece onu beğeniyorum

 • Gizli Üye

  İncil de böyle bir şey yazmıyor doğru okuduğun emin misin 😊 Hristiyanlara sadece rahibeler örtünüyor rahibeler hariç örtunme zorunluluğu yok hatta Saçı sıfıra vurma hiç yok

  • dobrakadınn

   İncil'i adı ve sayfası ile paylaştım.

  • edryhan

   Evet bende bu saç kazitma olayinin yahudiler de olduğunu biliyordum

 • Gizli Üye

  tarafsız bir yazı gibi görünsede aşağılama var

  • dobrakadınn

   Tarih biliminin yaptığı araştırmayı ortaya koydum. Ben de Müslümanım, aşağılama amacı gütmem.

 • yarenbirsen

  Ben Ferace ya da çok bol elbiseyi dış giysi olarak kullanıyorum. Nikap ve çarşafta öyle.
  Türban ve tülbent sevmiyorum.
  Tulbenti bandana niyetine neyse de o eşarp dediğimiz mendiller ne omuz zerafetini kapatabiliyor ne de düz sade renk nee de büyük.
  Eline sağlık

 • Çarşafın Kökeni İbranilere dayanır Tam Yahudiler eşlerine çarşaf giydirirler Çarşaf islama yahudilerden geçmiştir.

 • AltınYaprakS

  son resim çok iyi kadını tahrik unsuru diye kapatmak şerefsizliktir. erkek nasıl özgürse kadında özgür olmalı.

 • Gizli Üye

  hıristiyanlık örtünmesi diye gösterdiğin şey rahibelerinki yani katolik mezhebinden olan ve manastıra bağlı olanların örtünmesi, kiliseyle bile alakası yok ve bunlar çoğunlukla latin amerikada var

  • dobrakadınn

   Rahibeler, Hristiyanlık dininin katolik mezhebine inanır, ortadoks Hristiyanlar çarşaf giyer.
   Ben oturup mezheplere göre yazsaydım. Türkiye'de de İslam'a inanan kadınlar çarşaf giymiyor...
   Orada din kitabın İncil'de yazanlar zoruna gitmesin.3 semavi dini de paylaştım. Tutuculuk yapmanın lüzumu yok gizli.

  • Gizli Üye

   tutuculuk yapmıyorum da sen niye bu kadar sinirlendin anlamıyorum. dinler tarihi doktorası yapmış biri olarak aradaki farkı düzeltmek istedim. rahibeler katolik mezhebine inanır bile çok doğru bir şey değil. evet katolikler ama manastırlar birer tarikattir. bizdeki ismail ağa gibi düşün. ve bunlar avrupada değil latin amerikada yaygındır.
   hatanı buldum diye tutuculuk mu oldu bu şimdi? popülaritene de gölge düşmez korkma.

  • dobrakadınn

   Peki gizli, Dinler Tarihi doktarası yapmış hanımefendi. :D Avrupa'da hiç rahibe kadın yok yani. Katolik mezhebine inanan.
   Cidden komiksin ya... Sinirlenmiyorum. Açıklama yapmama rağmen yanlış yazdığımı belirtiyorsun.
   O zaman bence de ki İslam mezheplerine de değiniver. Arabistan selefilik, çarşaf, Türkiye hanefilik tülbent ve türban gibi.
   Mezhebi tarikata indirgeyecek kadar takiyeci birisin. Bu çok kötü.
   Vaktimi çalma lütfen... Benim popülerizm ile işim olmaz.

 • Evsizköstebek

  Gizemli olanı keşke hala kullansalar ben de kullanırdım. Allahın emrine mide bulandırıcı demek nasıl bir edepsizlik anlamış değilim. Her kesin kendi düşüncesi tabi. Güzel bir bence olmuş keyifle okudum. Bende kapanacağım yakın zamanda. Ellerine sağlık :)

  • dobrakadınn

   Evet kazara sevdim işaretine bastım. Hanımefendi ile genelde düşüncelerimiz uyuşuyor, uykusuz olduğumdan direk beğendim. Lakin bir Müslüman olarak ben de o yoruma katılmıyorum. Fakat polemikte yaşamak istemiyorum bu sitede.

  • Evsizköstebek

   Şaşırdım zaten sevdim işaretini görünce :D Aynen polemiğe gerek yok sadece ben de kendi görüşümü belirtmek istedim :)

  • dobrakadınn

   Teşekkürler. :)

 • AppleCrow

  Ben ne şekilde , ne tipte olursa olsun..
  Kadınların kafalarına bir çaput bağlamalarına ve toplum tarafından örtmek zorunda bırakılmalarına da karşıyım.

  Ailemde 1 tane bile başörtülü kadın yoktur.

  Feministim ve kadınların
  " ötekileştirilmesine" karşıyım.

  Başörtüsü diyince midem bulanıyor malesef.

  • dobrakadınn

   Allah aşkına sataşmayın ya @Adsızon
   Düşünce özgürlüğü yok mu bu ülkede?

  • AppleCrow

   Teşekkürler , dobrakadın :)

  • dobrakadınn

   Önemli değil, bana da aynısını yapıyorlar. :)

  • Hepsini Göster
 • Bordomatojee

  Ellerine sağlık

 • mavişcikk

  Olması gerekeni Allah kimseye yaatmasınn. Eline sağlık. :)

 • Âηgêlśćяч

  Güzel oldu canım ferace felan dikkatimi çekiyor ellerine sağlık. :)

 • maitri1

  farklı şeyler öğrendik, sağ ol
  yanmazsın korkma

 • _ciel_

  Guzel olmus :)

 • Gizli Üye

  örtünmenin direkt olarak inançla ilgisi olduğunu düşünmüyorum bence kültürel aidiyet. yani bakın ben müslümanım bakın ben daha çok müslümanım, türküm, farsım, arap ya da fransızım, ya da açıklar için bakın ben çok seksiyim, kalçam güzel, memem güzel, marka giyinen insanları zaten geç, giysi sadece giysidir, statü belirtmeye çalışanlara sinir oluyorum.
  cdn9.lbstatic.nu/.../3925772_IMG_4723.jpg

 • _Leviathan

  Şuurlu bir şekilde giyilmedikten sonra, kat kat cilbablar giyip-çarşafa bürünsen ne fayda? Her millet, her din, her kültür kendine göre en doğru tesettürü tercih ediyor. Lakin ben okuduğum kadarıyla kendi kutsal kitabımdaki tesettürü doğru buluyorum. Uygulamıyorum ama gerçekten anlamını ve önemini bilerek uygulayanlara saygı duyuyorum.

  Ellerine sağlık, daha önce görmediğim bir-iki tesettür kıyafetini de görmüş oldum ^_^

  • dobrakadınn

   Teşekkürler. :)

  • Adsızon

   leviathan carsaf giymene gerek illa ilerde giyersin istersen yavas yavas bir anda kapanamazsin, mervesefa almina gibi yerlerde islami giyim tarzlari var hangisini begenirsen artik gayet güzell türbanla gerektiginda agzinida kapatabiliyorsun vucüt hatlarini belli etmesin yeterli bence en degerli ayetlerde geciyor bunlar özellikle nur suresine bakarsan ne kadar güzellik katicagini sen söyle saten bana hep kapalilar güzel gelmistir yüzü filan topluyor boyuda uzun gösterir böyle kiyafetler takim olmali tabiki

 • Güzel paylaşım :)

 • brk93

  ''bence olması gereken'' diyerek onları eziklemişsin gibi hissettim bunu yapmayaydın bence iyiydi.

 • cankall

  Güzel bir bence inşAllah Rabbim sanada çarşafı sevdirir ve tez zamanda girersin çarşafa

 • Bırakpeşimi

  Kim nasil istiyorsa oyle yasasin hesabini siz degil kendi verecek sonucta. Insanlar baskalarini degil kendini duzeltme yoluna gitseydi simdi dunya cennet bahcesi olurdu.

  Lafim size degil kamu spotu bisey ☺

YÜKLENİYOR...