Ülkelere Göre Kadınların Örtünme Biçimleri

Başörtüsü kimilerine göre ilk çağ uygarlıklarından kalma, çağ dışı bir gelenek. Kimilerine göre ise yaratıcının emri. Sizlere başörtüsüyle ilgili tarihi kısa bilgiler verdikten sonra farklı ülkeler ve kültürlere göre kadınların örtünme biçimlerini ve kıyafetler hakkında ki düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Başörtüsünün çıkış tarihi:

Başörtüsü, Mezapotamya'nın Asur ve Sümer uygarlıklarında mabedler de çalışan tapınak fahişelerinin, kendini halkın kadınlarından ayırması için kullandığı örtünme yöntemidir. Asur kralının çıkardığı yasa ile sadece fahişeler değil, evli ve dul kadınlara da başörtüsü örtme zorunluluğu getirilmiştir. İşin özü cinselliği yaşayan kadınlar ve yaşamayan kadınları ayırmak için başörtü kullanılırmış. Asur Kralı bakire ve bekar kızların başörtüsü takmasını yasaklamıştır.

Tabi ki sadece Mezapotamya medeniyetlerinde değil, Hititler ve Roma medeniyetlerinde de başörtüsü takan kadınlar mevcuttu. Fakat başörtüsü kültür ve dinlere göre farklı anlamlar ifade etmektedir.

İslam'a göre tesettür

Biz Müslümanlar ise İslam'ın insanlık tarihinden beri gönderilen fakat dejenere edinilen bir din olduğuna inandığımızdan (İslam hariç) Mezapotamya ya da farklı ülkelerde yaşanan dini ritüelleri bu bakış açısıyla değerlendiririz. İslam'a göre tesettür sadece başörtüsü takmakdan ibaret değildir.

Tüm vücudu; yüz, el ve ayaklar açık olacak şekilde vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde örtmektir.

Hristiyanlık dinine göre Avrupa ülkelerinde kadınların örtünme biçimi

Ülkelere Göre Kadınların Örtünme Biçimleri

Ben rahibelerin örtünme biçimini beğenmiyorum. Bana şık gelmiyor. Fotoğrafta ki kadın elbette çok güzel. :) Öte yandan rahibe figürünün +18'lik filmlerde aşağılanması ve kullanılmasına karşıyım.

Avrupa, Amerika ve Hristiyanlık dinine mensup bazı Asya ülkelerinde rahibe kadınlar fotoğrafta ki gibi örtünüyor. Sizler ile İncil'den bir örtünme ayetini paylaşmak istiyorum.

Dua ederken ya da peygamberlik sözü bildirirken başını örtmeyen her kadın da kendi başını küçük düşürür; bu, saçı tıraş etmekle aynı şeydir. Böyle durumlarda kadın başını örtmüyorsa, saçını da kestirsin; eğer saçını kısacık kestirmek ya da tıraş ettirmek kadın için küçültücü ise, o zaman örtsün. Erkek başını örtmemelidir, çünkü kendisi Tanrının yansımasıdır, O’na onur kazandırır; kadın da erkeğe onur kazandırır. (1. Korintoslular 11/1-16)

Musevilik dininde (İsrail'de) örtünme biçimi

Musevilik dinine mensup Yahudi kadın ve erkekler, kadınların örtünme şekline artık karşılar. Çoğunluk Sinagoglarda ibadet yaparken başını şapka ya da şal ile örtmekte. Fakat aşırıcı Yahudi kesimde (Ortadokslar) kadının çarşaf giymesini desteklemekte. İsrail Hükümet'i ise bunu yasaklamıştır.

Tekvin'den sizlere bir bölüm paylaşmak istiyorum.

Tamar üzerindeki dul giysilerini çıkardı. Peçesini örttü, sarınıp Timna yolu üzerinde ki Enayim Kapısı'nda oturdu. Çünkü Şela büyüdüğü halde onunla evlenmesine izin verilmediğini görmüştü. Yahuda onu görünce fahişe sandı. Çünkü yüzü örtülüydü. (Tekvin: 38, 14-15)

İslam'da örtünme biçimleri

İslam çoğu ortadoğu ülkesine yayıldığı için farklı kültürlerden dolayı çeşitli örtünme biçimleri mevcut. İslam'da tesettür için Ahzab ve Nur sürelerini okuyabilirsiniz.

''Ey ademoğulları! Size, çirkin yerlerinizi örtecek giysi ve süs kıyafeti indirdik. Ama takva giysisi en hayırlısıdır. İşte bu, Allah'ın ayetlerindendir. Düşünüp öğüt almaları umuluyor.'' (Araf suresi, 26)

Ferace

Uzun boylu kadınlara çok yakıştığını düşünüyorum. Bol olduğu için vücutta ki kusurları pek belli etmiyor. Saçları açık özellikle balık etli kadınlar içinde uygun fakat ben minyon tipli olduğum için tercih etmiyorum. Genelde üzerine pardesü ya da hırka giyilir.

Burka- Afganistan

Bu giyim tarzını çok yanlış buluyorum. Ben böyle giyinseydim eminim defalarca kez düşerdim. :D Kadını aşağılayan bir giyim tarzını olduğunu düşünüyorum.

Nikap (Çarşaf) -Suudi Arabistan, İran

Eğer ben tesettüre girseydim büyük ihtimal çarşaf kullanırdım. Çünkü aşırıcı bir insanım. Ben İslam'ın biraz materyalist bir din olduğunu düşünüyorum. İnternette okuduğum bir denemede de yazarın tesettürle ilgili düşüncelerinin görüşümle uyuştuğunu görünce şok olmuştum. Elbette biz insanların, maddi ihtiyaçları olduğundan İslam'ın da maddeci bazı şartları olması olağan. İsterseniz dinlerin yalan olduğunu düşünün, insanlık tarihinin birtakım davranış ve ihtiyaçlarından doğar dinler. Burada önemli olan bu kuralların insanlara zarar vermemesi. Ve ben çarşafında kadını kategorizi ettiğini ve siyasi anlam ifade ettiğini düşünüyorum. Tek tipleşmek bana göre olmadığından tesettür ayetini maalesef uygulamıyorum. Yanacağım. :)

Anadolu'da örtünme biçimleri:

Kadın fesi

Ben bu örtünme biçimini pek beğenmedim. Türklere özgü olan bu fes daha çok aksesuar olarak kullanılmakta. Yerel kıyafetlerle uyumlu olsa da fazla abartılı olduğunu düşünüyorum.

Maşlah

Osmanlı döneminde kullanılan bu örtünme şekli ise çok gizemli. Gerçekten çok şık buldum. Sanırım artık kullanan yok.

Hotoz

Genelde İstanbullu kadınların uzun yıllar önce kullandığı başlık. Yine pek de örtünme sayılmaz. Fakat örtünme kategorisinde yer almakta. Kadınların başını yorduğunu fazlaca süslü olduğunu düşünüyorum.

Tülbent (yemeni, yazma)

Yine birçok Türk kadının kullandığı yerel örtünme tarzlarından birisi. Bence gayet rahat ve tatlı.

Türban

Genelde etek, elbise, pantolon üzerine başa takılan, ipekten yapılmış desenli örtü. Siyasi simge. Kökeni İran'a dayanan fakat Türkiye'ye Fransa'dan giren örtünme şekli

Afrika'nın kabileleri (yerel dinler):

Bence gayet zarif.

Hindistan ve Hinduizm dini

En beğendiğim örtünme biçimi pek örtünme sayılmaz aslında. Bence çok zarif. Hindu kadınlar kullanıyor. Geçmiş tarihinde soylu Hintli kadınlar takarmış.

Gördüğünüz gibi çeşit çeşit örtünme biçimi var. Daha da vardır ama ben bunları biliyorum.

Bence olması gereken. :D

Hoşçakalın. :)


29|12
4649
dobrakadınn KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşü

 • Olması gereken İslam'daki gibidir, Allah'ın emrettiği gibi. Soyunmak medeniyetse desene hayvanlar bizden daha medeni? Mehmet Akif ne güzel söylemiş. Modaya gelince uyanlar, Allah'ın emrinden yüz çeviriyor. Özgür olacağız diyenler nefsinin kölesi oldu ne yazık... Tesettür bizi 1000 sene geriye götürüyor dediler soyunmakta taş devrine gittiler. Eğitim hakkı elinden alındı insanların inancına göre giyindiği için. Erkeğin tesettürü de göz kapaklarıdır.

  25|6
  0|0
  • Hep aynı ezber cümleler...

  • Hepsini Göster
  • Bu senin görüşün.

  • Tas devrine de gitmediler... cunku Allah Teala ilk insanlar Hz. Adem ve Hz. Havva ya bile giyinmeyi, tesetturu ogretti. Maalesef ki nefislerinin kurbanlarilar..

En İyi Kız Görüşü

 • Ben "örtünme" denen olayı kadına hakaret olarak görüyorum. Kadının bedenini meta ve tahrik malzemesi olarak görüp kapatmak isteyenlerin yöneldiği bir şey. Nasıl güzellik yarışmalarında çırılçıplak soyup hangisi daha seksi diye seçmek hakaretse kapatmak da hakarettir. Bir kadın ne kendini teşhir etmelidir, ne de tahrik malzemesi olarak görüp kapatmalıdır.

  8|4
  1|1
  • aynen katılıyorum aslında yapılan şey değil altında yatan neden yanlış. yoksa isteyen istediğini giysin tabii, sorun açılmak veya kapanmak değil;kadının obje olarak görülmesi

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 48

 • Kim nasil istiyorsa oyle yasasin hesabini siz degil kendi verecek sonucta. Insanlar baskalarini degil kendini duzeltme yoluna gitseydi simdi dunya cennet bahcesi olurdu.

  Lafim size degil kamu spotu bisey ☺

  3|0
  0|0
 • Sen buna maşlah demişsin ama bu bildiğin ezionun suikastçi cübbesi :D

  2|0
  1|0
 • Örtünme! Tanrı bir kadının neden örtünmesini ister ki? Erkekler şehvet duyup günaha girerler diye mi? Erkekte olan bir duygunun sorumlusu neden kadın olsun ki? Yani ben sarışın insan görünce midem bulanıyorsa bütün sarışınların saçını siyaha mı boyatması lazım? İnsan yaratılmış olsa bu meselenin yükü erkeğe yüklemesi gerekirdi bence. Kadının örtünmesi yerine erkeğin gözlük gibi bir şey takması gerekir. Mutlak adalet böyle sağlanırdı. Ama kadın; yarım akıllı, mal gibi alınıp atılabilen bir nesne olmayı kendine yakıştırabiliyorsa benim ve benim gibilerin söyleyeceği başka bir şey yok. Saygı duyuyorum.

  Hepinizi evrimin basamaklarına emanet ediyorum...

  5|0
  1|0
  • İşte bir cahil, hiçbir şey bilmeyen evrenin modern kölesi. Beyni yıkanmış robot. Siz anlamıyorsunuz herhande. Kafanız mı basmıyor? Kadınlar kendileri için kapanır, Allah için kapanır. Zarar görmemek için kapanır. Erkekler zaten harama baktıklarında günaha girerler. Ama gel gör ki günaha girdiğini bilmesine rağmen kadına tecavüz edenler var. Kapalılara hiç tecavüz edilmiyor mu diyeceksin şimdi. Benim kastettiğim bu değil. Sadece biraz daha gözden ırak olur kadınlar. Açık giyinenler her zaman daha çok dikkat çekeler. Bikinili bir kadın gördüğünde dönüp ikinci kez bakarsın ama çarşaflı bir kadın gördüğünde gözünü şehvet bürümez. Eğer erkekler kendilerine sahip çıkabilseydi Allah da böyle bir şey emretmezdi zaten. Hiç bir şey yoktan varolmazken evrimi savunan insanları gördükçe üzülüyorum. Her şey bu kadar basit değil. Ama boşver zorlama sen nasılsa anlayamazsın.

  • Hepsini Göster
  • Ve sünnetliler sünnetsizlere oranla daha az penis kanserine yakalanıyor. Bir şeyleri araştırıyorsan doğru düzgün araştır ki ortalıklarda rezil olmayasın.

  • :) paramparça oldu evrim. Bu birbirinden değerli bilgileri benim ile paylaştığın için teşekkür ederim. Yalnız görüş ve fikirlerimizin netlik ayarlarında farklılıklar var. ikimizden biri flu görüyor ve nesnelere atmasyon yorum yapıyor. Bu kesin benim. Gidip hipotez, teori ve kanunun ne anlama geldiğini öğreneyim. Hoşçakal

 • Tülbent çok güzel yanı şunu anladik, kapanma İslam dan önce varmış yobazlık her dinde varmış. Kapanmaya yobaz diyenlere gelsin bu bence..
  Çok beğendim sabah sabah 😍

  4|0
  0|0
  • Teşekkürler.

  • Hepsini Göster
  • Yazıda işimize gelen kısımları alıp küçük ayrıntıları görmezden gelmeyelim.
   ''... İşin özü cinselliği yaşayan kadınlar ve yaşamayan kadınları ayırmak için başörtü kullanılırmış. Asur Kralı bakire ve bekar kızların başörtüsü takmasını yasaklamıştır.''

  • Herkes işine gelen kısmı alır.

 • Güzel paylaşım :)

  1|0
  0|0
 • Çuvala girmek din sanıldığı sürece doğru yol bulunamaz.

  5|0
  0|0
 • dine inanıyorsan kurallarına inanman gerek. islamda bir ayetinde kadının basını kimelere acacagı yazıyordu. yanlıs hatırlamıyorsam. işte abin baban kocan cocuklar yegenler vs vs. ha ben kurana inanmıyom müslüman değilim ya da vs de diyebilirsin. açıkcası ben bir müslüman olarak dini bir kenara bırakarak da düşünsem kadınlar cıplak olmamalı diyorum. çünkü bu bir koz elinizde. güzellik. ve saklanmalı ki erkek zihni merak etsin. cıplak bir kız giyinik kızdan daha az cekıcıdır. ha gözüktü ha gözükecek sekli. erkekler merakı seviyor. ayrıca basını kapatmak kadını daha cezbedici kılıyor. diyorsunkı ıcınde neler wardır. ha dicen ki 2 meme bir bajına işte. ama erkekler öyle bakmıyor. tüm vajınalar 3 asagı 5 yukarı aynı acıkcası

  3|0
  0|0
 • Bence baya farklı bir konu olmuş eline sağlık :)

  1|0
  0|0
 • kültür olarak güzel bence mütevazi tasarımlar yapmak isterim ilerde ama çarşaf midemi bulandırıyor o siyah şey

  1|0
  1|0
 • Seni takdir ediyorum güzel paylaşım. Göz kapaklarına değin kapkara çarşafı geçiren kadınlar çok itici. İslamiyet o şekilde kapanmayı emretmiş olamaz. Yaşamasınlar daha iyi o ne be.

  2|0
  0|0
 • Maşlah denen her ne ise çok beğendim. Tam bir assassin şekli var.

  3|0
  0|0
 • Yine en şık duranı "Kadın fesi".
  Maşlah nedir lan bu arada. Sokakta öyle birini görsem altıma s*çarım. sdfsdf

  1|0
  0|0
 • şu boydan aşağı çarşaf giyenler komik değilmi biraz yorganla geziyormuş gibi ama diğer türler güzel zarif rahat kullanışlı

  2|0
  0|0
 • Güzel bir bence olmuş..

  1|0
  0|0
 • Carşaf giyen birde surme çekmiş çok harika yakismis

  2|0
  0|0
 • Hımmm bu kadar çeşitli demk.

  1|0
  0|0
 • Güzel bir bence inşAllah Rabbim sanada çarşafı sevdirir ve tez zamanda girersin çarşafa

  3|1
  0|0
 • ''bence olması gereken'' diyerek onları eziklemişsin gibi hissettim bunu yapmayaydın bence iyiydi.

  3|1
  0|0
 • Tülbent kendimize has..
  Olması gereken..

  1|0
  0|0
 • Maşlah biraz büyücü elbisesi gibi geldi bana güzel paylaşım

  3|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  28

Kızlar Ne Diyor 45

 • Ben feraceli bir kızım ama kendimi tek tip görmüyorum. Kusura bakma ama bence modaya uyan insanlar bizden daha tek tipler. Hepsinin üzerinde dapdaracık yırtık kotlar ve üzerinde yine aynı şekilde blüzler vs... Sokakta açık kadınlara gikkat et. Hepsi bir mağazadan çıkmış gibiler ;))

  Bir de şuna bir açıklık getirelim. Artık "eşarba" türban demekten vazgeçin çünkü türban Hindu erkeklerin taktıkları sarığa verilen addır.
  sikhchic.com/.../TurbanFashion-b.jpg

  3|3
  0|1
  • Ben burada erkekleri değil, kadınları anlattım.
   Erkeklerin başlarına taktığı örtülerden bahsetseydim eğer, hintli erkeklerin taktığı türbandan da bahsederdim.
   Türban bize Fransızlardan geçmiştir, Hintlilerden değil, bilinen bir bilgiyi reddetmek sana kalmış.
   Ferace ile nikabı karıştırma.
   Daha okuduğunu anlayamıyorsun laf sokma derdindesin.
   Feracenin altında ''kadınlar tek tip'' diye bir yorum yok.
   Sana göre açık kadınlar tek tip bana göre çarşaf ve burkalı kadınlar.
   Adını bilmediğiniz kıyafetleri giyip, birde laf yetiştirmeye çalışma özgüveni neden garip doğrusu.

  • Hepsini Göster
  • Sen de şu an açık kadınların tek tip olduğunu ve türbanın Avrupa'dan bize geçmediğini iddia ederek kışkırtma yapıyorsun.
   Sen de cümlede anlam çalış canım.

  • Olaylara bakış şekline sadece gülüyorum. Çok kızmışsın sanırım öfkenden ne dediğini bilemiyorsun.

 • Ben Ferace ya da çok bol elbiseyi dış giysi olarak kullanıyorum. Nikap ve çarşafta öyle.
  Türban ve tülbent sevmiyorum.
  Tulbenti bandana niyetine neyse de o eşarp dediğimiz mendiller ne omuz zerafetini kapatabiliyor ne de düz sade renk nee de büyük.
  Eline sağlık

  2|1
  0|1
 • Ben ne şekilde , ne tipte olursa olsun..
  Kadınların kafalarına bir çaput bağlamalarına ve toplum tarafından örtmek zorunda bırakılmalarına da karşıyım.

  Ailemde 1 tane bile başörtülü kadın yoktur.

  Feministim ve kadınların
  " ötekileştirilmesine" karşıyım.

  Başörtüsü diyince midem bulanıyor malesef.

  4|0
  0|0
  • Allah aşkına sataşmayın ya @Adsızon
   Düşünce özgürlüğü yok mu bu ülkede?

  • Hepsini Göster
  • Önemli değil, bana da aynısını yapıyorlar. :)

  • Senin insanların dini değerlerine karşın "caput" benzetmesini yaparak yermeye çalışman düşünce özgürlüğü değil. Lütfen saygılı olmayı dene çünkü o çaput dediğin şey bizim kutsal kitabimizin bir emri.

 • Bunların hepsi tercih meselesidir. Asıl özgürlük kadının bunlardan istediğini seçip dinine göre uygulamasıdır. İslam için kuranda belirtilen örtünmeyle ilgili ayeti göz önüne alıp ona uygun şekillerde istenildiği gibi kapanılabilir. Orda yapacağı seçimde onun özgürlüğüdür. Kendi özgürlüğü de kendini aşağılamaz. Belirtmek istediğim bir husus da Kur'an'da çarşaf giyin diye direk bir ayet geçmiyor. Yaparsanız nefsinizi yenersiniz daha iyi olur. İlla bir iyi bir kötü müslüman gibi birşey yok. Herkes elinden geleni yapmalı bence. Aşırılığı mantıklı bulmuyorum. Biryerden başlarsın elinden geldiğinde yapar nefsini yendikçe ilerlersin. İyi günler dilerim.

  2|1
  0|0
 • Güzel ve ilgi çekici bir bence olmuş. Ellerine sağlık.
  Bu konu ile ilgili yorumum, isteyen istediğini giyer takar. Ben çırılçıplak bir kadına da baştan sona çarşaflı burkalı vs. bir kadına da farklı bir gözle bakmıyorum. Yalnız aynı şekilde vücudumun ne kadar kapalı ya da açık olduğu konusunda kimsenin de söz sahibi olmamasını isterim.
  Bu arada söylemeden geçemeyeceğim, yazdığın bencelerden çok yorum yapanlara verdiğin cevapları okumayı seviyorum. :D

  4|0
  0|0
 • Çarşafın Kökeni İbranilere dayanır Tam Yahudiler eşlerine çarşaf giydirirler Çarşaf islama yahudilerden geçmiştir.

  2|1
  0|0
 • Ben de kapalıyım ama o ferace kısmına gelemedim henüz 😄 elbise-tunik aşamasında dolaniyorum😄
  Farklı ve yine tamamen sana has bir bence olmuş. Ellerine sağlık. 😄

  2|1
  0|1
 • Gizemli olanı keşke hala kullansalar ben de kullanırdım. Allahın emrine mide bulandırıcı demek nasıl bir edepsizlik anlamış değilim. Her kesin kendi düşüncesi tabi. Güzel bir bence olmuş keyifle okudum. Bende kapanacağım yakın zamanda. Ellerine sağlık :)

  1|1
  0|0
  • Evet kazara sevdim işaretine bastım. Hanımefendi ile genelde düşüncelerimiz uyuşuyor, uykusuz olduğumdan direk beğendim. Lakin bir Müslüman olarak ben de o yoruma katılmıyorum. Fakat polemikte yaşamak istemiyorum bu sitede.

  • Şaşırdım zaten sevdim işaretini görünce :D Aynen polemiğe gerek yok sadece ben de kendi görüşümü belirtmek istedim :)

  • Teşekkürler. :)

 • son resim çok iyi kadını tahrik unsuru diye kapatmak şerefsizliktir. erkek nasıl özgürse kadında özgür olmalı.

  4|0
  0|0
 • Güzel oldu canım ferace felan dikkatimi çekiyor ellerine sağlık. :)

  1|1
  0|1
 • Osmanli zamanu cidden hosmus. Sanki giysem elf olacagim

  2|1
  0|0
 • Guzel olmus :)

  1|0
  0|0
 • Şuurlu bir şekilde giyilmedikten sonra, kat kat cilbablar giyip-çarşafa bürünsen ne fayda? Her millet, her din, her kültür kendine göre en doğru tesettürü tercih ediyor. Lakin ben okuduğum kadarıyla kendi kutsal kitabımdaki tesettürü doğru buluyorum. Uygulamıyorum ama gerçekten anlamını ve önemini bilerek uygulayanlara saygı duyuyorum.

  Ellerine sağlık, daha önce görmediğim bir-iki tesettür kıyafetini de görmüş oldum ^_^

  3|0
  0|0
  • Teşekkürler. :)

  • leviathan carsaf giymene gerek illa ilerde giyersin istersen yavas yavas bir anda kapanamazsin, mervesefa almina gibi yerlerde islami giyim tarzlari var hangisini begenirsen artik gayet güzell türbanla gerektiginda agzinida kapatabiliyorsun vucüt hatlarini belli etmesin yeterli bence en degerli ayetlerde geciyor bunlar özellikle nur suresine bakarsan ne kadar güzellik katicagini sen söyle saten bana hep kapalilar güzel gelmistir yüzü filan topluyor boyuda uzun gösterir böyle kiyafetler takim olmali tabiki

 • Farklı bir bence olmuş.

  -Emeğine sağlık-

  1|1
  0|0
 • çarşaf ve burkaya tamamen karşıyım aşırı olan hiçbirşeyi sevmiyorum ... kapalılığı sevmesemde yazmalar çok hoş sadece onu beğeniyorum

  2|0
  0|0
 • Bence en iyisi eskiden annelerimizin anneannelerimizin kullandığı klasik yemeni. son zamanlardakş türban modasını hiç bir zaman sevmdim

  1|0
  0|0
 • kapanmış olsaydım ferace tarzı ve türban terci ederdim.

  1|0
  0|0
 • Ellerine sağlık

  1|0
  0|0
 • Olması gerekeni Allah kimseye yaatmasınn. Eline sağlık. :)

  1|0
  0|0
 • Emeğine sağlık. Bence en güzeli kadın fesi ve yemeni.

  1|0
  0|0
 • Kızlar Devam
  25
Yükleniyor...