Gördüğümüz Her Şey Aslında Gördüğümüz Gibi mi?

Merhaba bu bencede farklı bir bakış açısıyla hakikatleri sizlere anlatmaya çalışacağım, umarım başarılı olabilirim.

Gördüğümüz her şey aslında gördüğümüz gibi mi?

Öncelikle yaşamını sürdüren her canlının (insan,hayvan, bitkiler vs) hücreleri vardır ve her hücre atomdan oluşur peki atom en küçük yapı taşı mıdır?

Hayır değildir zira atomun %99.99'u boştur geri kalan kısım ise elektron ve protonlardan oluşur.

Eğer atomun içi bu kadar az doluysa , gördüğümüz her şeyi şeffaf görmemiz gerekmez miydi?

Normal şartlarda evet fakat öylesine derin ve kusursuz bir sistemin içindeyiz ki gördüğümüz nesneyi gözlerimizle gördüğümüzü zannedip aslında aklımızda algıladığımızı bir çoğumuz bilmiyoruz.

Asıl mesele bu işlemi yapan bizim vücudumuzken, bunu bilmeden nasıl yaşayabiliyoruz? Gördüğümüz her şey aslında gördüğümüz gibi mi?

Misal yeşil ve kırmızı elma ikiside renksiz ve hemen hemen aynı kütleye sahiptirler peki neden elmaları farklı renklerde görüyoruz? Işık gözümüze, göz bebeğimizden girip, karşı duvardaki retinaya yansır ve beyne sinyaller yollanır ve bu çok kısa süre içinde gerçekleşir, bu zaman zarfı içerisinde beyin geçmiş deneyimlerinden faydalanır keza beynimiz 2 türlü bilgi depolar.

Birincisi; Geçici bellekte kalır eğer beyin bunun faydalı olduğunu düşünürse asıl belleğe taşır eğer değilse çok kısa süre içinde silinir.

İkincisi ise; Asıl bellek, çok eski zamanlardaki yaşadığımız olayları bile hatırlayabilmemizi sağlayan anılarımızın depolandığı yerdir.

Bu gibi durumlarda gözden gelen sinyaller beyne ulaşır ve asıl hafızamızdaki bilgilerle eşleştikten sonra biz o nesneyi anlamlandırabiliriz.

Peki o nesneyi daha önce görmediysek yani ilk defa görüyorsak bizden önce o nesneyi gören insanlar gibi aynı şekilde nasıl görüyoruz?

İşte buraya sonsuz bir girdap devreye giriyor, çünkü; Bütün insanlar genel olarak aynıdır, bir kalbi vardır, 2 akciğeri vardır, 1 tane beyni vardır ama çok farklı düşünebilirler. İnsan gözü 380nm ile 780nm arasındaki dalgaboylarını algılayabilir.

''Bir cisim, üzerine düşen güneş ışığının tamamını yansıtıyorsa bu cisim beyaz görünür.
Cisim, üzerine düşen ışığın tamamını tutuyorsa bu durumda cisim siyah görünür. Eğer cisim, üzerine düşen ışığın bir kısmını yansıtıyorsa bu durumda cisim yansıttığı ışığın renginde görülür.

Pekala beynimizin bize oynadığı oyundan haberdar mıyız?

Önemli bir örnek vereceğim lütfen her şeyi unutup sadece bu konuya odaklanmanızı rica ediyorum. Masaüstü bilgisayarınız var ve siz şu an bilgisayarınızdan bu yazdıklarımı okuyorsunuz, siz o sırada gördüğünüz her şeyi, bu yazılar kadar net gördüğünüzü zannedebilirsiniz oysa ki baktığınız monitör dışındaki her şey buğuludur.

Şimdi fark ettiniz ve tebessüm ettiniz biliyorum :)

Olayın özü şu arkadaşlar, gözlerimizle sabit bir yere odaklandığımız sırada beynimiz geri kalan her şeyi saydamlaştırıyor (buğulu oluyor) böylelikle daha rahat odaklanabiliyoruz.

Bunu ben fark ettim umarım anlatabilmişimdir.

Saygılar

#Türkerkeği


0|1
03

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 3

 • Eşimin hem biyolog, hem fen öğretmeni olması nedeniyle zaman zaman tartışdığımız konulardan biriydi.
  İlgi çekiciydi. Emeğinize sağlık.

  0|1
  0|0
 • Eline saglık

  0|1
  0|0
 • Güzel bir paylaşım

  0|1
  0|0
Yükleniyor...