Yaşamımızın 8 Ayrı Evresinde Maruz Kaldığımız Cinsiyetçilik

Merhaba :)

Bilirsiniz ülkemizde en olmayacak şey bile kadın-erkek diye ayrılır. Bazen kadına bazen erkeğe sonuçta iki tarafa da haksızlık edilir. Şimdi doğumdan-ölüme yaşadığımız, yaşattığımız cinsiyet ayrımcılığını elimden geldiği kadar yazmaya çalışacağım, keyifli okumalar...

Anne karnında cinsiyetiniz belli oluyor

Anne karnına düşmüşsünüz, yaklaşık 4 aylıksınız, herkes cinsiyetinizin ne olduğunu öğrenmek için merak içinde bekliyor. O 4 aylık süre içinde ne anneni ne babanız ne de bir başkası kesinlikle size eşya almıyor. Bazıları sabırsız davranıp "beyaz, sarı" renklerde kıyafetler, yatak örtüleri alabiliyor ama asla mavi veya pembe değil! Çünkü mavi erkek, pembe kız çocuğunun rengidir.

Doğumdan Ölüme Türkiye'de Cinsiyetçilik

Renklerden başlıyoruz ayırmaya

Halbuki erkek çocuğu pembe renk gömlek giyse ne fark eder ki? Neden bebeğinize belki çok yakışacak bu rengi giydirmiyorsunuz? Aslında çok basit bir neden var "öyle gördüler" ve değiştirmek istemiyorlar veya cesaretleri yok...

Oyuncaklarla oynama yaşınız geldi

Artık biraz daha büyüdünüz; konuşabiliyor, oyuncaklarla oynayabiliyorsunuz. Ama bir sorun var; kız çocuğuysanız bebeklerle, erkek çocuğuysanız arabalarla oynamalısınız, zorundasınız!

Mesela bir erkek çocuğu bebeklerle oynuyorsa ilk önce yaşıtları olan arkadaşları dalga geçer daha sonra ailesi bu durumdan utanır ve çocuğu hastaneye bile götürebilir. Düşünsenize 5-6 yaşlarında çocuk bile bu cinsiyet ayrımını öğrenmiş durumda. Ne kadar da üzücü ve yanlış... Bir kız çocuğunun arabaya, erkek çocuğunun ise bebeğe ilgi duyması kadar normal bir şey yoktur aslında. Hiçbir ebeveynin kız çocuğuna araba aldığını gördünüz mü ya da erkek çocuğuna bebek? Büyük olasılıkla görmemişsinizdir bende görmedim zaten. Ayrıma da böyle başlıyor, aşılıyoruz çocuklara ve sonraki nesiller de böyle devam ediyor.

Bu noktada şuna da dikkat çekmek isterim; kız çocukları bebekle oynar, oynatılır. Çünkü büyüyünce de bunu yapmalıdır, bu yaşta belki hiç fark ettirilmeden öğretilir bu.

Okula başlıyorsunuz

O da ne! Bütün kız çocukları pembe, erkek çocukları ise mavi önlük giymiş.

Herkes cinsiyetini bilsin ve ona göre hareket etsin!

Belki kabul etmeyeceksiniz ama renk olayı budur ve bu cinsiyet ayrımı o yaşta öğretilmezse ileride (onlara göre) büyük sorunlara yol açar bu da devletlerin işine gelmez.

Ben ilkokuldayken mavi önlük giyerdim erkeklerde öyle, güzeldi fakat farklı şekillerde cinsiyetçilik yapılırdı; futbol oynamak gibi. Şimdi öyle değil yine bir renk ayrımı söz konusu. Neden sürekli bir ayırma telaşı içindeysek...

Okulda erkekler futbol oynar, kızlar ise ip atlar. Bu böyledir, böyle gelmiştir ama böyle gitmek zorunda değildir.

Size sunulan şeyler en başından beri bellidir, sizde buna göre hareket eder bunu normal karşılarsınız. Eğer erkek çocuğuysanız ve iyi futbol oynayamıyorsanız arkadaşlarınız sizinle alay edip "kız gibi oynama" diyebilir. (İşte ezme duygusu da böyle ortaya çıkıyor, toplum buna itiyor.) Kızlar futbol oynamazken, oynatılmazken kızların kötü futbol oynadığını sanırlar. Kız arkadaşlarınız bile futbol oynamak istediğinizde size tepki gösterebilir. Onlar da böyle öğrenmiştir çünkü. Bakın oyunları bile ayırdık hemde çocuk yaşta!

Meslek seçme vakti

Kafanızda deli sorular "bir kadına/erkeğe en çok yakışan meslek hangisidir acaba?"

Evet meslekleri de ayırmayı başardık :D

Sahi nedir acaba bir kadına/erkeğe yakışan meslek? Polis olmak isterken ailesinden hayır cevabı aldığı için hiç mutlu olamayacağı "kadın mesleği"ni seçmek mi? Onlara göre zamanla alışırsın ya da hiç alışma evlen eşine, çocuklarına bak sonuçta kadınsın ve çalışmak zorunda değilsin. Nasıl olsa eve erkeğin bakması mecburi ama kadın için aynı şey söz konusu değil. İşte erkeğe yapılan en büyük haksızlık...

Sen erkeksin; evine bakmak zorundasın/ Sen kadınsın; evlenip çocuklarına bakacaksın, istiyorsan oku ama çalışma.

Bir erkek hemşire olmak istemez mesela çünkü hemşire kadındır. Erkekler neden ana sınıfı öğretmeni olamasın ki? Çünkü çocuklarla ilgilenmek kadın işidir. Olamasın dediysem tabii ki okuma hakları var ama iş bulma kısmı sallantıda. Hem el âlem ne der, ne düşünür erkekten çocuk bakıcısı mı olurmuş? Gülerler "adama"

İşte kelimelerle ayrılma noktasındayız

"Adam" okurken bile iki cinsiyette de bir böbürlenme oluyor, çünkü adam doğru olandır.

Doğru düzgün değil adam akıllı deriz.

Bu da cinsiyetçiliğin bizde nasıl içselleştirildiğini gösteriyor.

Bir kadına kadın dediğiniz için size "hayır ben kızım" diyebilir evli değilse eğer. Çünkü kadın olmak kötüdür, evli değilseniz farklı noktalara çekilir bu. Ama erkek öyle değildir. Ona adamda, erkekte diyebilirsiniz hatta çapkın bile. Çapkın kelimesi hoşlarına dahi gidebilir.

Çapkın olmak, ayran gönüllü olmak... Kötü bir şey değilmiş gibi değil mi? Şimdi kadınlardaki tabirini kullanınca kötü diyeceksiniz. "Kaşar, Or*spu" artık kötü oldu farkındayım.

Yaşasın evleniyorsunuz!

Mesleğinizi seçtiniz, erkekseniz askere gittiniz; kadınsanız askere gitme zorunluluğunuz yoktur. Çünkü kadınsınız, yapamazsınız. Erkekseniz güçlü ve cesur olmak zorundasınız.

Sözdü, nişandı derken kına gecesi gelir, gelir gelmesine ama kadınlar için gelir. Kadınlar toplaşıp gelini ağlatmaya çalışırlar.

O göz yaşı akacak!

Gelin ağlamalıdır, ağlamazsa "ne meraklıymış evlenmeye, azgın" denebilir.

Erkeklerde ise bekarlığa veda partisi vardır. Dansöz oynatılır, felekten bir gece patlatılır.

Kadınlar dansöz oynatmaz zaten, erkeklerde ağlamaz.

"Erkekler ağlamaz"

Düşünsenize ağlamaya hakkınız yokmuş gibi davranılıyor ve siz ağlamaya utanıyorsunuz. İşte erkeklere ve kadınlara biçilen kılıf; Erkeksen güçlü, kadınsan zayıf olmalısın. Ağlamak bir zayıflıktır onlara göre.

Azerbaycan'da okuyan bir erkek arkadaşım var. Bana orada yaşadığı sıkıntılardan bahsetti biraz;

Küpe taktığım, saçımı diktiğim ve şort giydiğim için gözleriyle küfür eden insanlar var.

Orada erkeklerin şort giymesi ayıp karşılanıyormuş, kadınlar giyince bir sorun olmuyormuş. Duyunca çok şaşırmıştım bizim ülkemizde hep kadın bedeni saklanmak istenmiştir çünkü. Ama bir şeyin farkındasınızdır; "cinsiyete göre şekillendirilmek, ayırmak" her yerde aynı. İki cinsiyete de sürekli olarak bu yapılıyor, yapıyoruz!

Türkiye'de de erkeklerin küpe takması hoş karşılanmaz mesela. Keşke tecavüzü normalleştirmek yerine bunları normalleştirmeye çalışsak...

Ölüyorsunuz

Evlendiniz, çocuklarınız oldu ve onlara da aynı şeyleri yaşattınız, cinsiyetçiliği empoze ettiniz. Fakat artık yolun sonundasınız, ölüyorsunuz.

Cenazeniz taşınıyor ama durun cenazenizi kadınlar taşıyamıyor! Nedenini bilmiyorum belki dinen sakıncalıdır ya da yine geçmişten süregelen bir adettir ama sonuç aynı "cinsiyet ayrımı"

Ben gördüğüm kadarını yazmaya çalıştım, kesinlikle bir tarafı kötülemek veya övmek gibi bir gayem olmadan.

Okuduğunuz için teşekkür eder, bu tür cinsiyetçiliğin olmadığı günleri görmeyi dilerim.

Esen kalın...:)


16|5
2716

En İyi Erkek Görüşü

 • Öncelikle bu başarılı yazınız için tebrik ederim. Sanki bölümümden bir hocadan ders dinliyormuşum gibi hissettirdiniz bana :D
  Yazdıklarınız cidden %100 doğru ve toplumumuz bunlardan acı çekmektedir. Cinsiyetler aslında sadece X/Y kromozomlarına göre ayrılmasına göre DNA diziliminde ki bu ufak değişiklik toplumu çok derinden etkiliyor.

  Senin bu dediklerini biz Çağdaş Amerikan Yazarları (hepsi feminist yazılardı) dersinde işledik. Ve sana şunu diyebilirim seninde bencende belirttiğin gibi cinsiyetçilik toplum tarafından yaratılan bir kavram. Toplum kadınların ve erkeklerin görevlerini kurmuştur bile. Erkek bu vahşi dünyada avlanıp evine yemek getirirken, kadın ise kendine ayrılmış yarım kürede yaşar ve evinin bakımını çocuklarının ihtiyaçlarını karşılar. (Cult of Domesticity, Separate Spheres gibi konularda bulabilirsin).
  Tekrar tebrik ederim ve istersen bu konuda sana İngilizce materyal bulabilirim eğer bu alan ilgini çekiyorsa ve okumak istersen.
  Barbie bebekler üzerine bir makale
  www.etonline.com/.../

  3|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • Genelde bebeklikte kizlarin araba ile. oynamasi bir sorun teskil etmezken erkeklerin bebeklerle falan oynamasi cok yanlis yonlere cekiliyor. Meslek seciminde bir erkek bayan kuaforu ise hakkinda hemen yanlis bir dusunce gelisiyor millette. 'Kiz' 'Kadin' olayinda ise cok iyi bir noktaya deginmissiniz tebrikler. Ama benim en cok icimde kalan konu su ki; misal erkegin esi ölür tekrar evlenir halk sorun etmez. Neden? 'Çunkü erkegin evinde camasirini bulasigini yikayacak ütüsunu yapacak birine ihtiyac vardir'. Erkek bunlari yapamaz çunku tamami ile iyi niyet yani. Ama ayni sey kadinin basina gelse 'erkeksiz kalamadi bu kadin da 'denir. Sanki kadinlar sirf tek basina o yatakta yatmamak adina evleniyormus gibi konusulur. Bu cinsiyet ayrimlari cidden cok sinir bozucu durumlar. Ve insanlarin bu konularda gönullerince dalga gecmelerini hic hos bulmuyorum. Ciddi anlamda cok iyi bir konuya deginmissiniz.👏👏Emeginize saglik..😊

  2|0
  0|0
  • Çok haklısınız. Ben teşekkür ederim, keşke herkes böyle bilinçli ve düşünceli olabilse 😐

  • Umarim bir gun herkes bu konuda düsünce ve bilinc sahibi olur..😊

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 15

 • Çok güzel bir konuya temas etmişsiniz. Keşke insanlar bu yönlerden de eşit olabilse dünyamız ne güzel olurdu. Elinize sağlık :)

  2|0
  0|0
 • Çok güzel yazmışsın dediklerinin hepsine harfiyen katılıyorum. Böyle düşünen insanlar varmış demek ki.

  1|0
  1|0
 • Ciddi anlamda kızlarsoruyorda okuduğum en iyi birkaç benceden biri olmuş emeğine sağlık, malesef böyle bir ayrım yapılıyor keşke insanlar renklerin, mesleklerin, oyunların, spor dallarının, uğraşların vs cinsiyetlerinin olmadığını anlayabilse

  3|0
  0|0
 • Emeğe saygı.

  2|0
  0|0
 • Çoğu kez renklere değinmişsin. Daha iyi olabilirdi. Yinede güzel olmuş eline sağlık :)

  1|0
  0|0
 • Her şeyin bir sebebi çoğunu gelenek diye yapıyorlar kimisi de din diye yapılıyor

  3|0
  0|0
 • kadınlar cenaze taşıyorda biz mi engel oluyoruz anlamadım

  1|0
  0|0
  • Kadınlar taşınmaz denildiği için kadınlar taşımıyor. Dedim ya böyle gördükleri için onlara da normal geliyor.

  • ben hiç duymadım kadınlar taşımaz denildiğini insanın cenazesini sevdikleri taşır sevdikleri gömer öyle bir şey de varsa şayet kadına yük olmasın diyedir

  • Nedenini bilmiyorum ama ben çok duydum ve gördüm. Belki de öyledir.

 • Eline sağlık.

  1|0
  0|0
 • Okumadım feminiklik kokuyor

  0|0
  0|0
  • Feministlik kötü bir şey değil ve bencemde eşitlikten değil de haksızlıklardan bahsediyordum iki taraf içinde.

  • Hepsini Göster
  • iyi geceler..

  • Teşekkürler.

 • uufff şunu yazana kadar şimdiye bir börek pişirmiştin bize HAHAHDASHDASHDHA

  0|0
  0|0
 • eline sağlık.

  1|0
  0|0
 • Elinize sağlık.

  1|0
  0|0
 • Ilk defa bir bence yi bu kadar cok sevdim. Sonunda biri taraf tutmadan gercekten yazilmasi gerektigi gibi yazmis. Cok saol valla ya umarim heres bunu okuyup ona gore davranir kendileri olmasa bile en azindan cocuklarina duzgun ogretirler herseyi oyle olursa zamanla duzeliriz diye dusunuyorum yani umarim.. en zeki varlik biziz sonucta (!)

  3|0
  0|0
 • emeğine sağlık panpa bu düzen bozulmaz panpa ne kadar konuşsan yazsan da boş yorma kendini hayatını yaşa

  1|0
  0|0
 • Ellerine sağlık

  1|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 26

 • Daha bir kaç saat önce cok guzel bir kısa film izlemistim. Yazini okurken o sahneler aklima geldi. Zaten o kadar net ve o kadar keskin ki bu konu, buna ragmen cozum bulunamamasi veya cozume kavusturulmak istenmemesi hayret edici.

  https://m.youtube.com/watch?v=XaXuRWAt03g

  Yazinda ayrica kendi cocukluguma da gittim. Cinsiyetciligin bir de oteki boyutu var. Ben bir transseksuel kiz olarak erkek cocuk gibi davranmayi ogrenmek zorunda kaldim. Sevdigim seyleri yapamamak bir yana sevmedigim seyleri yapmak, olmadigim bir role burunmek zorunda kaldim.

  Umarim dunya biraz daha sevgi dolu olur da ileride cocuga sadece cocuk denir.

  1|0
  0|0
 • Normalde görüşlerini beğendiğim bir insansın ama bu benceye tamamen katıldığımı söyleyemeyeceğim.
  Çocukken mavi giymek bebekler yerine arabalarla oynamak bunlar cinsiyet yönelimini tamamlayan şeyler olduğunu düşünüyorum.
  Tabii büyüdükten sonra olan kısımlarda tamamen haklısın sadece çocukluk ve bebeklik dönemine takıldım.

  1|0
  0|0
  • Ben bu yönde bakıyordum ama evet haklı olabilirsin :) teşekkür ederim yorumun için

  • Benim bakış açım bu şekilde :))
   Rica ederim çukuleta 😄

 • Düşüncelerini çok beğendim
  Bende ayrımcılıktan nefret ederim dünya da çok eziliyoruz nedeni ise soyun erkekten ilerlemesi ve erkeklerin fiziken daha güçlü olmaları
  Daha devam etsede eskilere göre daha azaldı umarım ilerde olmaz insanlar başlattığı şeye dur deyebilirler benim çocuklarım olursa asla ayrımcılık yapmam erkek ne hakediyorsa kızlarda hakeder erkeklerin ihtiyaçları varsa kızlarında var bunları görmeyenlere açıkcası cahilce bakıyorum okuma oranı arttıkça ayrımcılık da azalıyor ilerde kalmaycağını ümit ediyorum

  2|0
  0|0
 • Feministliği erkek düşmanı zannedenler kadar geri kafalı cahil tanımıyorum :D Ulan bari anlamını bilmiyorsun yorum yapma. Beyin nöronlarına şeyettiklerim daha okumadan atağa geçiyolar. Ellerine emeğine sağlık çok güzel yazmışsın.

  2|0
  0|0
 • İnsanların psikolojik ve fizyolojik özelliklerini bilmeden yazılmış, feminist bir bence.
  Hiç feminen ya da maskülen özelliklerini okudunuz mu?
  Bir feminist kadın hakları için çabalamalı. "Kadınları erkeklerştirmek" için değil.
  Utanmayın kadınlığınızdan.
  Çünkü pembe kadına en yakışan renk, annelik kadına en yakışan meslek.
  Kusura bakmayın ama dünyadaki en güzel meslek de bize ait. Erkeklere yok ;)

  0|0
  0|0
  • Bencem feministlik üzerine değildi aslında. Ben sadece bazı şeyleri erkekleştirmenin, bazı şeyleri kadinlaştırmanın kendimce kötü yanlarını dile getirmiştim.

  • Olabilir ama feministçe bir yazı olmuş :))
   Ben artık fazlaca buluyorum bu tür düşünceleri. Kusura bakmayın.
   Tamam kadına ya da erkeğe yüklenen fazlaca toplumsal yük var ama bunlar kadın ve erkek özüne dokunmadan düzeltilmeli. Kadın kadınlığını, erkek erkekliğini bilmezse ortaya saçma sapan bir şey çıkar.

 • Benim babam ki cocuklarini cok sever krdesimin cinsiyeti blli olmafan once kiz olsun diye dua ederdi ayaklarima batan tokalariniza ragmen sizi seviyorum diyor😀😄

  1|0
  0|0
 • Bencen güzel olmuş birde şu feministfobik ataerkil yobazlar toplanmasaymış iyimiş... Yalnız "adam" kelimesi özünde "insan" anlamına gelmektedir. Ona bir cinsiyet yükleyen canım (!) memleketimin insanları... Çok haklı noktalara değinmişsin. Kadında erkekte eşittir.

  1|0
  0|0
 • Yazım şeklin çok başarılı. Teşekkürler bu konuyu işlediğin için 😊

  1|0
  0|0
 • evet öyle.

  1|0
  0|0
 • Hayatımda okuduğum en matıklı ve en güzel benceydi umarım bunların devamı gelir ellerine ve klavyene sağlık :D

  1|0
  0|0
 • oo işte bu çok güzel bir benceydi. o kadar doğru ve güzel anlattın ki... ve bence şu an dahi feministlerin yaptığı en büyük hata kadınları fiziksel güç olarak erkekten aşağı görmeleridir

  1|0
  0|0
 • Ulkemizde diye baslamissin sanki bunlar sadece Turkiyede oluyor. Ama batida da ayni seyler mevcut, ben yurt disinda yasiyorum , ve bu saydiklini genel olarak dunyada bu sekilde gelisiyor diyebilirdin. Ve sunu da eklemeliyim evlilikler ilgili bolumu koymazdim her yerde farkli kulturle yaklasilir, bizim kulturumuzde yanlis bir sey yok , bana mi oyle geliyor , bu sitedekiler genel olarak hep pesimist negatifler kulturmuzle dinimizle ilgili seyler icin, ama bati mukemmel sanki oyle bir sey yok soyliyeyim!

  0|0
  0|0
 • güüzel olmuş doğru yazmışsınız sonuna kadar katılıyorum

  1|0
  0|0
 • hayat bu kadar kısa işte

  1|0
  0|0
 • Ben küçükken araba da alırdık barbie de, bilgisayar oyunlarımız araba yarışlarıydı, babamla futbol da oynardım evcilik de. Ama ben farklıydım galiba, yazdıkların çok doğru malesef

  1|0
  0|0
 • helal olsun emeğine kalemine sağlık çok beğendim

  1|0
  0|0
 • O yüzden feminizm şart

  2|0
  0|0
 • çok beğendim yazını. Emeğine sağlık. Böyle feminist kadınlar görmek çok hoşuma gidiyor. dezavantajı ise maalesef düşüncelerimiz yazmaktan öteye gitmiyor. Bir sabah uyansak ve her yer kalıcı bir toz pembe olsa:)

  1|0
  0|0
 • çok dogru yazan ellerine saglk

  1|0
  0|0
 • Çoğunluğu din tarafından empoze edilmiş.

  1|0
  0|0
 • Kızlar Devam
  6
Yükleniyor...