Bugün Günlerden 11 Mayıs Reyhanlı!

Bugün 11 Mayıs olmuş

Bugünün ne önemi var? Çoğu vatandaşımız için önemsiz olsa da benim için çok önemi var. Anneler günü arefesiydi art arda büyük iki patlama önce siren sesleri yükseldi sonra susmamacasına anne feryatları...
Evet tam annelerin günüydü o gün. Çocukluğumun geçtiği sokakları tvde yanarken masum kendi halindeki sivil insanların pazar artığı gibi oluşunun dağıldığı ve en açısı da halkımızın bunu umursamamasıydı. Bir terörist cenazesi kadar bile ses getirememesi.

Reyhanlı 11 Mayıs patlamasından bahsediyorum.

Ne anlatsam eksik kalır. Hatırlamak hoşuma gitmiyor ama unutmak da içimi acıtıyor..
Eczanede çalışan, çalışkan dürüst çocuk öldü. Yeni evliydi Sedat ölüm hikayesini ne sen sor ne ben söyleyim. Günlerce yanmış parçalanmış cesedi bulunamadı. Bulunduğunda ailesi yaşıyormuş gibi sevindi.

Ölen çocuk ve gençler. Ya onların bisikletleri, elbiseleri, hayalleri üçlü kalemleri, boya kutuları.. O simsiyah duvarlar yıkık dökük binalar. Nice umutlar nice hayaller kaldı o enkaz yığınlarının altında. 25 yıldır yaşadığım memleketimin en çok gezdiğimiz caddesi öyle bir yer ki tanıyamadım bir süre yabancı kaldım o yerlere. Her yerden gazeticiler, soğuk yüzlü yayın arabaları sıra sıra polisler emniyet şeritleri yazılanlar çizilenler ölüm kadar soğuktu bize...

Bu küçük ilçe aynı gün 2 kişiyi gömmüş değilken, bir günde 53 kişi mezara gömdü.

Ölüm haktır da böyle de ölünmez ki demekten alıkoyamadım kendimi. Her mahallede cenaze çadırları. Birisi arkadaşımız biri dayımız birisi ablamız teyzemiz. İnsanlar mı oldu sadece insanlık da oldu.Acılar konuşulmadı.. sayılar konuşuldu sadece. Birisi 53 kişi öldü dedi birisi 100 deyip durdu. Siyaset yaptılar sosyoloji yaptılar ama ne sayıyı bildiler ne burdaki acıyı. Yapılanlar yaşananlar hakk'in karşısında mutlak bir karşılık bulacaktır.

Burada yaşananlar geride kaldı fakat Türkiye Cumhuriyeti tarihinin bilinen en büyük çaplı bombalama saldırısıydı.

Tam bir ay çatılardan kol bacak el parmak toplanılmış.İnsanların neşesi kabusa dönmüş. Cıvıl cıvıl şehir korku filmi gibiydi. Fitne çıkartanlar suçu masum sığınmacılara atarak kargaşa çıkartmayı hedeflemişlerdi. Tabi ki tutmadı tutmayacaktı da. Çünkü Reyhanlıya gelen Suriyelilerin çoğu o bölgedeki insanların öz akrabalarıydı. Gündeme gelmese de tvlerde geçmese de Hataylı olarak bu acı günü unutmayacağım. Birlik ve beraberliğimize kast edenlere inat sonsuza kadar bu güzel ülkenin değerlerine sahip çıkacağım.

Reyhanlı şehitler anıtı


0|1
10

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

  • Çok üzücü gerçekten ellerine sağlık

    0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor... ;