Hans Suçlu Mu suçsuz mu?

Evet, arkadaşlar bu bencemde bir dersimiz için insanların düşüncelerini öğrendiğimiz bir hikaye var. Bu hikayeyi Konak'ta çeşitli insanlara anlatıp fikirlerini alıp video kaydı yaptık sınıfımızda sunum yapabilmek için kendi izinleri dahilinde. Videolar sunum için yetersiz olduğu için ve daha çok kişiye ulaşabileceğimi düşündüğüm için bu hikayeyi burada paylaşıp sizlerden de düşüncelerinizi almak istiyorum. Ses kaydı, video olur. Ayrıca bu hikayeye vereceğiniz cevap ile de Ahlak gelişimininizin hangi aşamada olduğunu da öğrenmiş olacaksınız. Ayrıca ben gibi bir kıza da yardımcı olmuş olacaksınız. :) Haydi başlayalım.

Hans'ın yaptıklarıHans Suçlu Mu suçsuz mu?

"Hans'ın karısının ölümcül bir hastalığı vardır. İyileşebilmesi için ilaca ihtiyacı vardır. Ancak bu ilaç sadece bir eczane de satılır. O eczane de o ilacı normalden çok fazla fiyata satar. Hans o paranın yarısını toplar. Eczacı yarısını kabul etmez. Hans yarısını sonra ödemeyi teklif eder. Ama eczacı yine kabul etmez. Hans o eczaneden o ilacı çalar."

Sizce Hans neden suçlu?

A) Polisler onu yakalar ve cezalandıracağı için

B) Toplumdaki insanların onu ayıplayacağı için

C) Kanunlara aykırı davranıp toplumsal düzeni bozduğu için

D) Özel eşyalara saygı göstermediği için

Sizce Hans neden suçsuz?

A) Karısı için yaptı. Karısı da onun için böyle yapardı.

B) İnsan hayatı her şeyden önemli olduğu için suçsuzdur.

Bu hikayeyi anlatmaya nasıl karar verdik?

Dört kişilik bir kız grubu olarak biraz takılmak için ve insanların tepkilerini ölçmek için yaptık. Ders konumuz olduğu için ekstra bir çaba harcayarak göze girme olayı da var tabi ki. :) Tüm bunlara rağmen anlatma kararımızı uyguladık. Ancak insanlara bu hikayeyi anlatmaya başlamamız bile bizim için çok büyük sorun oldu. Bazı amcalarımız ve çiftlerimiz " Aman kızım ağzımızın tadını kaçırma." tavrıyla yaklaştı. Kimi insan ya bilemezsem, diye tereddüt etti. İnsanlar tepkili yaklaştı. Dinlemek istemedi. Yine de sorduğumuz çoğu kişi kendince cevapladı.

Hikayeyi anlatırken çok değişik insanlarla karşılaştık.

Yemek yiyen bir insana sorduğumuzda, Hans'ın suçlu ve suçsuz olduğu konusunda çelişkili cevaplar verse de benim "Suçlu diyorsunuz yani." tepkime göre "Hayır, suçsuz." diyerek asıl düşüncesini ifade etti.

Banklarda oturan bir üç amcaya sorduğumuzda çıkan tartışma ve kendisine katılmayan arkadaşına karşı amcamızın Hans'ı kendi oğlu gibi kabul edip "Hans'ın parası yok." diyerek çemkirmesi gülmemi tetiklese de insanların bu kadar duyarlı olup bu hikayeyi içselleştirmesi de çok hoşuma gitmişti.

Yine bankta otu oturan bir teyzeyi seçip yanına gittik. Hikayeyi anlatmak istediğimizde bilemeyeceğini söyleyip ilkte video çekimini kabul etmemişti. Anlattıktan sonra "Bu muydu?" diyerek çekime izin vermiş ve samimi tavırlar sergilemişti.

Deniz kenarında oturan bir amcanın yanına gidip hikayeyi anlatma istediğimizi söylediğimizde ilkte dinlediğini söyleyerek bizi reddetmiş sonra aniden "Hans suçlu mu, suçsuz mu? " dediğimde alık alık bakması üzerine hikayeyi dinleyip video çekiminden önce suçsuz dediği halde video çekiminde suçlu demesi de bizi hayrete düşürmüştü.

Keşke izinleri olsaydı da bu videoları sizlerle paylaşsaydık. :) Biz çekerken o kadar eğlendik ki sormayın. Bu konuda destek olursanız projemiz için, sevinirim. :)


2|1
36

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • Öncelikle konu beyin fırtınası yaptıracak cinsten çok güzel seçilmiş ve bizlerle paylaştığın için de emeğine sağlık.
  Projenize destek olmayacak biliyorum ama cevabımı ses kaydı ya da video ile değil görüş olarak vermek istiyorum. :)

  Bazı durumlarda suçlu olan değil suça teşvik eden suçludur ilkesine inanırım. Sağlık sektöründe çalışan ve ölümcül hastalıklarda hasta yakınlarının çaresizliğini bizzat görmüş ve yakınen de yaşamış biri olarak bu olayda asıl suçlu olan Hans değil ettiği yemine ihanet eden eczacıdır diyorum.

  İhtiyaç olunan ilacı hastaya vermenin ve parayı tahsil etmenin bir çok yolu varken eczacı üç kuruş karını düşünerek insan hayatını hiçe saymıştır. Ben ilacı yarı fiyatına bile verirdim yeter ki bir can kurtulsun bir insan mutlu olsun. Kiminin parası kiminin duası derler. Yapılan iyiliğin bir gün gelip beni bulacağına inananlardanım.

  Hans kesinlikle suçsuzdur, onun yerinde kim olsa aynısını yapardı. İnsan canı din, dil, ırk, milliyet, sosyal sınıf ve cinsiyet farkı gözetilmeksizin herşeyden ötedir.

  1|0
  0|0
  • Düşüncen için teşekkür ederim bence başlığı düzenleme yetkin varsa düzenler misin acaba taslaktaki gibi kaldi

  • Hepsini Göster
  • Yoğunlardır, mutlaka dönerler emin olun.

  • Bakalım

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 5

Kızlar Ne Diyor 2

 • Okurken ben de keyif aldım özellikle arkadaşına karşı çıkan dedeye :D fikir özgürlüğünü elinden almış resmen arkadaşının çok ayıp :D
  Cevaba gelecek olursak, ben biraz yufka yürekli olduğum için adamı suçsuz buluyorum, karısı için yapmış ne yaptıysa :)
  Ellerine sağlık Yarencim :)

  0|0
  0|0
 • Çok beğendim

  0|0
  0|0
Yükleniyor...