Askerlik Bir Meslektir, Zorunlu Askerlik İlkelliktir

"Amerika'nın oyunları"

Manevi duyguları çabuk sömürülen bir toplumuz. Hatta çok çabuk yeni manevi duygular üretebilirler oyalanmamız için.

Askerlik Bir Meslektir, Zorunlu Askerlik İlkelliktir

İşin siyasi boyutuna çok girmemeyi umarak uzun zamandır yazmak istediğim askerlik konusundaki fikirlerime en uygun girişi bu şekilde buldum. Çünkü bir mesleğin bu denli ilahlaştırılmasına kendi açımdan başka açıklama bulamadım.

Eğer içinizde milliyetçi, ırkçı, ya da sadece askerlik olgusuna aşık bireyler varsa, hepsini objektif olmaya çağırıyorum. İnsanların hayatlarından bir yıl çalınmasının savunduğunuz herhangi bir ideal ile ne ilgisi var? Etik mi bu durum?

Hiç suç işlemeden hapse atılmak gibi bir şey... Tek suçu Türkiye'de doğmak olan milyonlarca 'erkek' çocuk.

Bir kere toplumumuz bu konuda bilinçli veya kabullenici olmasa bile her erkek maskülen değil. Olmak zorunda da değil. Pek çok erkek kırılgan, şiddet karşıtı hatta feminen olabilir. Ama askerlik; ZORUNLU! Kim kime sordu?

Kimseyi Zorla Doktor Yapıp Beyin Ameliyatına Sokmuyorlar!

Askerlik bir meslektir ve her meslek gibi o işi kabullenecek kişilerce yapılmalıdır. Kimseyi üç aylık eğitimle doktor yapıp zorla beyin ameliyatına sokuyorlar mı? Aslında bu örneğim bile hakkında başka bir cümle kurulmaması için yeterli bu konuda, ama devam edeceğim.

Muafiyet diye bir şey var, lutfetmişler. Belirli özelliklerle 'yetersiz' olanlar yine onlara sorulmadan çürük raporu falan alıyor. Ama işin psikolojik boyutu kimsenin umurunda değil. Kişinin belli fobileri olabilir, o kadar kişiyle aynı ortamda sağlıklı yaşayabilecek kadar sosyal biri olmayabilir, titizlik hastası olabilir.

Ailesine bakmakla yükümlü ve bu uğurda bir ay bile kayıp yaşama lüksünde olmayabilir.

"Sen rahat uyuyorsun ama" meselesine gelelim. Ben doktorlar olduğu için de rahat uyuyorum ama! Tüm meslekler zaten zincirin bir halkası gibi, ne alaka yani? Örneğin ben catering şirketinde servis elemanı olsam o asker benden hizmet alsa, karnını doyurmuş olacağım. Ben "miden sayemde doydu" diye başına kakayım, o da benim çalışma şartlarımdaki olumsuzluklara göz yumsun öyle mi? Bir fark yok zira.

Vatan borcu ve şehitlik gibi ikna edici söz öbekleriyle manevi duyguların sömürülmesine ne demeli? Bir gözünüzü açın dostlarım, kaç tane fabrikatör oğlu şehit oldu? Askere bile gitmiyorlar ki. Penis kanseri raporu alanları biliyorum ben... Şunu unutmayın bazı olgular gerçekten değerli olsaydı en önde kapitalistler yer alırdı. Fakire sıra gelmezdi, o derece.

Zaten neyin borcu? Doğanın oksijenini kullanmanın borcu mu olur? Önce sizi buna inandırıyorlar, sonra da ödemenizi bekliyorlar. Velev ki öyle bir borç var, sadece erkekler mi borçlanmış?

Tüm bunların yanında bu işe gönüllü olup askerlik yapmak isteyen buyursun, hakkıdır. Yukarıda yazdığım sebeplerden ötürü pek çok Türk genci de zaten gidecektir. Ama askerlik yapacağı için seneler yaklaştıkca iki sene önceden psikolojisi bozulan insan evlatlarını niye ateşe atıyoruz?

İşin vicdani boyutu kendini ilgilendirir zaten. Birey, benim gibi her türlü silahlanmaya karşı bir felsefi duruşa sahipse vicdanı değil on iki ay, on iki yıl askerlik yapandan daha rahat olmalıdır.

Son olarak diyeceğim o ki, herkesi tek tek birey olarak ele aldığımızda gerçekten her yirmi yaşına gelenin hayatından çalacak kadar askere ihtiyacımız var mı? Yoksa bazıları, birilerinin erkeklik egolarını tatminine kurban oluyor olabilir mi? Bunu bir düşünün derim.

Bu ülkede saçma sapan rant hareketlerine kurban gitmiş her genci anıyorum.


14|16
2373
MarilynWomanson KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşü

 • Buradakilerin kaçının sülalesinde şehit var?
  Buradakilerin kaçı bir şehit ailesinin dramını gördü?
  Askerlik profesyonellik gerektirir evindeki vatandaşı savaş alanına süremezsiniz.
  Vatana millete hayırlı olmak illa askerlikle olmuyor vicdanı ret denen birşey var, ülkenin bir dalında işe giriyorsun gelirin büyük bölümünü devlet alıyor. Askere gitmeyen kişi ülkesine ihanet etmiyor yani.
  Yeni dünyada artık insanlar savaşmıyor sadece bizim gibi 3. dünya ülkeleri savaşıyor. Bu yanlış politikanın sonucudur bunun cezasını ülkedeki gençlerden çıkarmak caniliktir.
  Olay doğuya gidip askerlik yapmak değil, olay o askerliği yaparken bacağın kopuk dönmekte. Kendine göre ülkende gazi olmalısın ama engellilere verilen değer ortada sonsuz işkence çekeceksin.
  https://www.youtube.com/watch?v=hGDOhICLySs
  Bir drammı istiyorsunuz
  https://www.youtube.com/watch?v=XfobGBqtGNw
  Bunun gibi onlarca örnek atabilirim buraya. Şehit düşmek kötü değildir asıl zor olan ailen bu acıları çektikten sonra birşeylerin değişmemesidir. Sizin arkanızda kalan tek şey listedeki ve bir parktaki isminiz olur.

  2|2
  0|0
  • Cok dogru. Ama erkek haklarinin dunyada gundeme gelmesi cok zor. Daha herkesin ortasinda yapilan hatali sunnetler var

En İyi Kız Görüşü

 • Benim yıllardır savunduğumu harika örneklerle müthiş güzel açıklamışsın. Ayakta alkışlıyorum.

  Daha geçen haftalarda konu ile ilgili bir görüş paylaşmıştım. Aksini iddia edenler biraz araştırırlarsa dünyanın en güçlü ordularında hep profesyonel askerliğin mevcut olduğunu görürler.

  Hiç kimse bir başkasına istemediği bir işi zorla yaptıramaz. Nerede insan hakları, nerede özgürlük, nerede vicdani ret? Gönülsüz yapılan işten ne doğduğu herkesçe bilinir.

  'Ama bizim ülkemizin coğrafi ve jeopolitik yapısı...' bla bla bla.. Her ülkenin kendine göre coğrafyadan veya politikadan kaynaklı sıkıntıları var. Sadece ülkemiz değil her ülke savaşta kayıp veriyor, her ülkede analar ağlıyor. Ama tüm bunlar profesyonel orduya geçmemek ve istemeyenlerin hayatlarından ayları çalmak için bir neden olamaz.
  Eline, emeğine düşüncelerine sağlık. :)

  3|4
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 72

 • bu bencede askere gitmek istemeyen insanlar için yazılmışta çoğu arkadaşımız yanlış anlamış askerde pembe tezkere alanları biliyorum yapmamak uğruna türk silahlı kuvvetlilerin yapacağı tek önemli vazifesi her önüne geleni asker yapmaması olacaktır ülkemizi kim koruyor kim hainlik yapıyor bilelim binlerce asker neden ölüyor sanıyoruz güzel yazmışsın yine teşekkürler...

  3|0
  0|0
 • Sn. Womanson, kişisel görüş ve düşüncelerinizi inanın en iyi şekilde anlıyorum. Elbette, bu ülkede her erkeğin belli bir yaşa geldiğinde hayatlarından alınan ve kimi zaman da hayatını alıp toprağa gömen ve bazen de onları fiziksel uzuvlarından ve ruhsal yapılarından yarım bırakan bu uygulamanın kötü yönlerini biliyorum.
  Profesyonel ordu sistemine geçişe dair şu an hala bazı yapılandırma çalışmaları sürüyor. Amerika, Kanada ve bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi belli bir maaşla sürdürülen uzmanlaşmış askerlik uygulamasını biliyorum.
  Fakat, öte yandan şöyle bir durum da var...
  Haritayı açın ve Türkiye'nin içinde bulunduğu jeopolitik konuma lütfen birkaç dakikalığına bakın. Ülkenin bilhassa komşularına göz atın...
  Eğer Türkiye, Amerika gibi koskoca bir okyanus ile çevrelenmiş olsaydı ya da Avrupa'daki gibi bilginin ve medeniyetin geliştirdiği veya geliştirmekte olduğu bir coğrafi konumda bulunsaydı eminim şu an ülkemizde askerlik zorunlu olmazdı.
  Ama ne yazık ki var ve bunun kökleri onlarca yıl öncesine dayanıyor. Yaşanan onca savaş ve ölümle bu artık bir zorunluluk halini almış. Tabii, bazı Avrupa ve Uzak Doğu ülkeleri de bu tedbiri elden bırakmıyor. Nihayetinde askeri eğitim almış her sivil olası bir savaşta o ülke için hazır askerdir. Bu işin askeri, siyasi ve gereklilik yönü...
  Sizin de dediğiniz gibi bazı insanların özellikle de parası olanların hep ayrı tutulması benim de hoşuma gitmiyor. Hatta nefret ediyorum. Ama ne kadar isyan etsek de ben şu yaşıma kadar değişen hiçbir şey görmedim. Görebileceğimi de sanmıyorum açıkçası...

  1|0
  0|0
  • Erlerin %90ı birilerinin ayak islerini yapıyor kendimizi kandırmayalım. Askerlik paralı bir meslek olursa gerekli bölgelere yeterli er saglanir yine de.

   Komutanin soforunun korumasinin soforu olan erler var... cayciligini yapan erler var yapmayin ne olur.

  • "Yapmayın ne olur" Diyorsunuz...
   Peki, ben sizin bu söylediğinizin aksini dedim mi? Hayır...
   Elbette askerlik süreci içinde gördüğüm milyon tane saçmalık dizisi, gereksizliği ve haksızlığı var. Bunları yok saymıyorum. Ama, belirli bir planlama yapılmaksızın ha deyince zorunlu askerlik uygulamasının da kaldırılmasına karşıyım. Ne yazık ki, toz pembe hayallerin mantar misali türediği bir Dünya'da değiliz...
   Size bahsettiğim haritanın doğusuna göz gezdirin. Potansiyel düşmanların varlığına dikkat edin. Bu ülke kendini bildi bileli hep savaşların içinde yoğruldu, pişti ve hala pişiyor. Evet, çoğunluk bir komutanın ya da uzmanın ayak işlerini yapmakla meşgul olabilir. Ama, bu asıl olan gerçeği göz ardı etmemizi engelleyemez. Profesyonel orduya geçene dek ne yazık ki bu durumlar devam edecek. Ne siz istediğiniz kadar çığlık atın, ne ben istediğim kadar yazayım bu değişmez. Dün de değişmedi, bugün de...

 • Düşüncelerinin bazılarına katılıyorum ama yazının bir kısmı duygusallık içeriyor, bir kısmı askerliğin saçmalıklarını eleştiriyor, bir kısmı da yanlış düşünceleri barındırıyor. Askerlik vatani görevden ziyade vatana hizmettir. Hizmetten kastım ise nöbet tutma, düşmanla çatışmak vs. değil. Askeriyenin hizmetçiliği, ayak işleri vb. gerçek anlamda vatana gerekli hizmetten bahsediyorum. Fakat süresi çok uzun şu an 1 yıl kötünün iyisi diyebiliriz. Ama normalde 3 ile 6 ay arası olmalıdır ve bunun yarısı askeri eğitim olmalıdır. Savaş çıkma ihtimaline karşın olabilecek durumlara karşın bilinçlendirmek gereklidir. Eski devirde yaşamıyoruz ama kimse asla savaş çıkmayacak diye garanti veremez. (en basit örneği hava sahamıza giren Rus uçağı düşürüldüğü için ülke ilişkisi yer değişti) Şu an ki sistemde 1 ay askeri eğitim sonrası sadece hizmet. Her çeşit insanla aynı ortamı paylaşıyorsun ve aynı koşullarda onlara katlanmak zorunda kalıyorsun. En çok kazandırdığı şey sabır ama her anlamda sabretmekten bahsediyorum. Ailenden, arkadaşlarından varsa yarinden ve sevdiğin her şeyden zorunlu uzakta kalıyorsun. Bu da bazı şeylerin değerini anlamana fazlasıyla yardımcı oluyor. Psikolojisi bozulanların geneli havadan sudan sebeplerden ve uyum sağlamak yerine çatışmaktan olduğunu düşünüyorum. Meslek açısından bakacak olursak sanırım sayılı ciddi ve disiplin içeren meslekler listesinde 1. sırada yer alır. Askeriyede bir çoğumuza saçma gelen çoğu emirler, kurallar tecrübeyle sabit alınmış kararlardır. Hepsinden önce askere giden herkesin askeriyeyle ilgili her şeye saygı duyması gerekir, verilen emirleri harfiyen yapması gerekir. Sonuçta gelenlerin çoğu gidicidir bu kurallar ve uygulamalar can sıkıntısıyla yazılıp uygulamaya geçilmemiştir. Söylenecek çok şey var ama hem buraya sığmaz hemde sayılı kişi okur boş yere açıklamış olacağım. Kısaca askerlik gereklidir ama geliştirilmesi gereken çok husus vardır. Bu konudaki bakış açını biraz olumluya çevirmelisin.

  1|0
  0|0
 • tc devletinde Şu an ki askerlik kanunu 1927de kabul edilmistir..1111 nolu kanunla ve 1inci maddesindeki her erkegin zorunlu askerlik hizmeti icra etmesi... cumhuriyetin kuruculari rejimi ve burokrasilerini.. devlet kapitalizmini korumak icin mitiarist ve vandalist muyeyyidelerini bu kanunla yapmistir...1960 da ve 82 de eylem olarak.1971 ve 97de postmodern olarak kendi politik ve iktisadi gucleri ellerinden gidecegi vakit mudahale etmistir... vatan millet sakarya isi degil bu.. bugunde yurutmedeki hukumette tasfiye ettigi jakobenciler gibi aynisini uyguluyor ama ek olarak emniyet birimlerinide katmistir... olayin ozu sermayenin bolumudur devlet icindeki burokrasinin hakimiyetidir... vatan millet sakarya antalya icin bu kadar asker beslenmiyor zaten... tabi o niyetle giden gencler oyle saniyor... buyuk balik kucuk baligi yer... askerlik meslek degil veya meslektir demek cok kucuk bir dusunce... abdnin ordusu sadece mekanize ve silahli bir orgut degildir.. politik ve iktisadi bir orguttur... abd politikilari abd ordusuyla ilerler... ordusuz bir devlet olamaz.. ordular eskiden feodallerin... yeni dunyada da sermayederlerin hizmetkaridir... askerlik cok boktan bir istir... is bile dgeildir... savaslarda kotudur ama birileride olmelidir... en guzeli topluca toplumlari imha edelim... bu dunya hayvanlarin olsun.. onlar hak ediyor bana gore.. insanlara dgeil..

  1|0
  0|0
 • Çok aşırı derecede güzel bence olmuş :) çok sağol bir kadın olarak senin bunu düşünmen iyi bir şey. Bu arada askerlik bir meslek olmalı.

  1|4
  0|0
 • Pek katılmıyorum, o duyguyu yaşamadan bilemezsiniz. Askerlik bir erkeğin veya kadının yaşaması gereken üstüne basarak söylüyorum insana çok şey kazandıran riskli bir yarışmadır. İnsanın bir çok şeyin farkına varmasını, sabrın üst sınırlarını, korkunun en alt seviye indirgenmesini daha bir çok şeyi öğreten bir yarışmadır.

  Asarım keserim diyen erkeklerin, askerde ağladığı günleri gördüm ben, deve gibi adamların korkudan ayağını sakatladığı günleri gördüm. Sırf araziye çıkmamak için, her türlü kendilerine eziyet ettiklerini gördüm.

  Günün modasına uyarak sokakta ona buna sataşarak kahraman, karizmatik olunmaz. Asker olmak için yürek gerekir. Bedelli askerlik kesinlikle olmalı, bir korkak tüm timin ölümüne sebep olur. Bedellinin fiyatının 18 bin olması hayatımda gördüğüm en saçma şey zaten, en az 100 bin olmalı bu biriken bütçe askerlik yapanlara maaş olarak verilmelidir.

  Askerlik hakkında önyargılı bildirimlerden kaçının, yaptıktan sonra o nizamiyeden çıkış yok mu, insanı nasıl gururlandırıyor. Bunu herkes yaşamalıdır.

  1|1
  0|0
  • Senin o söylediklerin birilerine zorla askerlik yaptırılması için yeterli sebep değil.

   Bale de insana çok şey katar ama kimseye zorla bale yaptırılmıyor.

  • Size göre yok, kendi pencerenizden değil. Ülkenin genel penceresinden bakın, hayat sadece batıda ilerlemiyor. Veya entellektüel semtlerde ilerlemiyor. Unutmayın ki, bizim gibi cografi konumu olan bir ülkeyi ekonomisi ve savunma sanayisi dışında hiç bir şey ayakta tutamaz. Bugün ilerlemiş özgür olduğunu düşündüğümüz bir çok ülkenin, savunma, silah satış payına bakın. Hayat kitaplardaki ve filmlerdeki gibi mutlu sonlarla ilerlemiyor. Hayatta kalmak için realist olmak gerekir.

   Sizin dediğiniz Avrupa'ya amerikan futbolu oynatmak istemek kadar garip bir düşünce olmuş. Öncedende bahsettiğim gibi, ülkenin coğrafi konumunu değiştirmeyi başarırsanız baleyide deneyebiliriz.

 • askerden 8 ay önce geldim. Kimse öyle vatan, millet ayağına konuşmasın. Alakası yok. Orada 20 yıldır devletin sırtından geçinen bir çoğu göbekli spordan bir haber uzman çavuşların egosunu tatmin etmekten başka bir b*ok değildir askerlik. Askerde girerken vatan millet diye naara atan sevgili milliyetçi tertiplerim 2 ay sonra vatana millete küfür ederek askerliklerini sürdürmeye başladılar. Orada ki bilimum yavşakların egosunu tatmin etmekten başka bir şey değildir askerlik. Mevcut hükümetin egosu yüzünden ben neden ben birisi ile savaşayım yahu? gitsin Tayyipin oğulları savaşsın.. Askerde 1 tane binbaşının kızını okula götür yaptım bu mudur askerlik? herkes devletin başındakilerden öğrenmişler çalmayı çırpmayı soymayı. ustaları iyi ögretmiş ki ordunun içinde bile bu faaliyetleri başarıyla sürdürüyorlar..

  2|0
  0|0
 • Askerlik vatan borcudur. Tabiki o dönemki hükümetlerin (yani sadece AKP yi baz alarak söylemiyorum. AKP'li de değilim) yanlış siyasi politikaları yüzünden askerlerimizin yok yere öldüğü olmuştur.

  Ama hiçbir şey bu kutsallığı bozamadı. O kadar güzel bir mertebe ki.. Allah bana da inşallah nasip eder. Ancak gerçekten hakkıyla şehit olmayı nasip etsin. Yok yere ölmeyi hiçbir askerimiz hak etmiyor ve geçmişte bu yüzden ölenler de hak etmediler diye düşünüyorum

  1|1
  0|0
 • İlk defa, sana bu kadar katıldım.
  Ben de tam olarak böyle düşünüyorum.
  Hayatında bir kez bile silah görmemiş, eline silah almamış birisini, kıytırıktan bir eğitimden geçirip, uzunca süredir dağda bir domuz gibi yaşayan itlerin peşine takmak... Bu kahramanlik değildir. Bu ülkeye ihanettir. Bu sistemi kurgulayan ile Çanakkale Savaşında; medrese talebelerini en ön safa sürün, diyen Hain Enver, aynı saftadır. Her ikisi de, bu ülkenin geleceği olan insan sermayesini katlediyor işte... O yüzden bu ülkede, askerlik meslek olmalı. Silah kullanmaya hevesli olanlarca yapılacak bir meslek..

  1|0
  0|0
 • Hayırdır askere mi çağırdılar?

  O kutsal görevi yapmak için can atıyorum ben, askerlik meslek değildir. Vatana olan borcunu ödersin. Gerekirse canınla.
  Klavye delikanlısı olmaya benzemez.

  5|1
  0|0
  • Hayır bir kadin olarak askerlik yapmayacagim. Ben sizin haklarinizi savunuyorum ama siz anne babanizdan aldiginiz icgudulerle yasamaya devam etmekte israrcisiniz.

 • Bence zorunlu askerlik Türkiye'de olmalı askere gidipte dayak yemeyen aşağlanmayan biri yoktur. aksini söyleyen yalan söyler. göt* havada olan kendini diğer milletlerden üstün sanan bu eziklere erkeklere dünyanın kaç bucak olduğunu hatırlattılar.
  Dünyanın en yoksul hayatını yaşıyor çıkmış diyor bu ülkenin ekmeği yiyiyorsun diye laf ediyor , devletin ondan aldığı vergiyle neler çevirdiğinde haberi yok. bir kaç ay eşek gibi çalışmasını görür ebeninin şeyini. Böylelerini harcayacan birde şehitlik diye bir şey uydur p*rno üzerine kurulu bir cennet vaadi hepsini gaza getirir koşa koşa giderler

  1|0
  0|0
 • Lütfen herkes yorumumu dikkatlice okusun, bu yazıyı yazan homo arkadaş da özellikle okusun, daha öncede bazı yazılarına yorum yaptım, ancak bana cevap verdikten sonra tekrar cevap vereceğimi bildiği için benı konulardan engelledi her seferinde. Sorsanız düşüncelere açık birisidir, neyse gelelim konumuza. Askerlik Türk milletinin geleneğidir, bu öyle örnek verdiğin amerikalılarınki gibi 100 200 yıllık bş tarih, gelenek değil binlerce yıllık bir töredir.. Türk milletinin adı asker millettir aynı zamanda. Avrupa askere alacak adam bulamazken Türk milleti ogullarını kınalayıp askere yollar, kaldıkı avrupada terör belası olmamasına ragmen gitmek istemez askere kımse. Ama bizim mılletımız herturlu tehlıkeye karsı vatan savunası ıcın gözunu kırpmadan feda eder hem kendını hem evladını. Madem kendın böyle şeylere karşısın bırak içinde kalsın. İnsanların beynını yıkama. Zaten nekadar avrupa amerika özentisi oldugun kendi halinden ortada, tamamen sapkınlık sonucu ortaya çıkan bişeysin sen, eğer kadın gibi hissetsen kadın olurdun zaten, Allah bunu hesaba katamayacakmı? Ancak şunu bilki her ne olursan ol sana saygımız var ancak haddini aşıyosun. Şiddetin hertürlüsüne karşıyız ama seni itlaf etseler hakikayen üzülmem bunuda belirteyim.. Sebebi eşcinsel olman değil, vatan savunmasını bukadar kolay görmen.. bu arada emınım hdplisin sen. eger cesaretın varsa benımle tartısmaya cevap verırsın engellemeden, eger bu site yönetimide yorumumu silerlerse harbıden yazıklar olsun, sizin ülkenizin askeri oluşumları eleştirilip beyın yıkanmaya calısıyo sizde bunu eleştirdiğim için benım yorumumu kaldırırsanız sizede yazıklar olsun.. Eger bu arkadaş cevap verirde cevap veremezsem bilinki engellendim. Kalın saglıcakla...

  1|1
  0|0
  • Yazinin basini okudum da cok komik ona hemem cevap vermek istiyorum. 1. si homoseksüel degilim :D git biraz arastir konuyu oyle gel.

   2. si ben beyni bilgiye kapali herkesi (turkiye toplumunun %90ını) engelledigimi profilimde de belirttim. Her engelledigim kisiye de yaziyorum zaten, sen bilgiye acik degilsin gule gule diye :) burada "beni engelliyo cunku kitap okuma seviyem dusuk" diye yazman kendini komik duruma dusurmus sadece :D

   Devamini okuyup gulmek istiyorum simdi.

  • Hepsini Göster
  • Sen bir kadina destek ciktiginda cinsel cikar mi guduyorsun?

  • bak dostum ben insan sarrafıyım, hakıkaten öyle. illaki vardır harbı destekcılerın ama bu sitede sana destek verenlerin &99 u (erkekler vede fake kız hesapları) senden teşekkür mesajı bekleyıp muhabbet kurmak ısteyen abazalardır bunu bil. senin iyiliğin için söyluyorum.

 • Sadece sahibi veya parçası olduğu şey için savaşır insan. Ailesi için, kariyeri için veya en önemlisi vatanı için. Bu vatana kimse daha iyi sahip çıkamaz, bu sebeple bence'ne katılmıyorum.

  1|1
  0|0
 • Söylediklerin doğru benim askerlikle ilgili bir kaygım yok gider paşa paşa yaparım ama aileme bakmakla yükümlüyüm başımda babam yok ve sürekli çalışmak zorunda olduğum için okuyamıyorum şimdi gidip bunu şubeye söylesem benim derdimden kim anlar? Ama biz türk milletiyiz vatan borcumuz askerlik diye veriyolar gazı eee sen elin süriyelisine ev+iş veriyosun hani sırtından geçindiğim Türkiye? Biz ülkeyi koruyalım uğruna binlerce askerlerimiz şehit olsun sen gel suriyeliyi ülkeye yerleştir bu ülkede adalet aramayacaksın arkadaşım olan yine bizim halkımıza oluyor ve bu sinir bozucu bir durum malesef.

  1|0
  0|0
  • Dusunsene sen calismak zorunda oldugun icin kendi hayatin icin okuyamiyorken baskalari seni alip asker yapiyor.

   Senin ailen o bir yil icinde belki ac kalacak ama seni zorla asker yapanlar sarayda villa siparis edecek.

  • Hepsini Göster
  • Adam etmek icinmis.. o da ayri bir igrenclik ayri bir hak ihlali...

   40 yasinda biri de olgun davranislar sergilemek zorunda degil. Cocuk ruhlu olabilir kimse olgun olmak zorunda degil.

   Suc islememe ve iyi insan olma meselesine gelince... onu zaten ilkokuldaki egitimle benimsetmek zorundasin. Egitim sisteminin agzina sic sonra askerligi dayat..

  • Ülkemiz için evlatlarımızı feda ederiz diyen bazı kravatlılar var şu an o evlatları yurtdışında ve askerlik yapmadılar bu zaten en büyük örnek

 • Askerlik bizim Atadan gelen bir geleneğimizdir o yüzden her Türk asker doğar deriz askerlik yapmak kutsal bir görevdir düşünsene bu vatanda yaşıyorsun bu vatanın yemeğini suyunu içiyorsun ve günü gelince sen koruyorsun bu vatanı taşını toprağını suyunu. Ama zaten artık suyunuda çıkarmışlar rütbe gösterisi adam ezme gibi durumları gördüm askerde ama askerde birlik olmayı askerde sabırlı olmayı askerde aile olmanın güzel birşey olduğunu askerde etrafa hakim olmayı askerde hayatın nasıl olduğunu askerde insanların nasıl olduğunu askerde yaşadığın şehrin ne kadsr güzel olduğunu askerde sevmediğin birini bile özlemenin tadını askerde özlemi öğreniyorsun ve daha sayamadığım bir çok şey demem o ki her Türk erkeği askerliği tatmalıdır...

  3|0
  0|0
 • Askerlik, 20 yaşına gelmiş bir gencin en büyük zaman kaybı
  vurulursa hayat kaybı
  bir uzvunu kaybederse yaşam kaybı.

  Milliyetçi biri olarak diyorum ben bunu askerlik profesyonel olsun.

  1|3
  0|0
 • Açıkçası Askerlik bir meslek olmalı her donem geldiğinde yüzbinlerce kişiyi almaktansa onbin kişiyi alıp yüzbin kişinin masrafını 10.000 kişiye yaparsan bu adamlara cqb'den fmo eğitimine kadar cogu eğitimi verirsen tek başına 3-4 askere bedel olur bkz: Amerikan ranger'ları veya U. S. M. C

  1|1
  0|0
 • Devlet zorla vergi alır, zorunlu eğitim vardır. Kamu gücünün kullanılığı tek alan askerlik değil ki.
  AİHM de senin gibi düşünüyor ama güvenlik için zorunlu olması mantıklı bence. Zaten son zamanlarda bu felsefi inanca sahip insanlara karşı Aihmden daha çok ihlal kararı çıkmasın diye bedelli askerlik geldi. Soruna tam anlamıyla çözüm değil ama bence makul fiyata bedelli askerlik var.

  1|0
  0|0
 • Günümüzdeki Türkiye'de askerlikten bahsedicek olursak en az 9 ay gereksiz askerlik yaptırılıyor kendilerine hizmet edecek eleman gibi çalıştırılıyor askerler. Ama fobi veya psikolojik konuda katılmıyorum her Türk erkeği harp eğitimi almalı korkusu ne olursa olsun biz kırılgan bir millet değiliz hiç olmadık. Askerliğin eğitimi daha profesyonel hale getirilmeli ve suresi kısaltılmalı.

  1|0
  0|0
  • Kırılgan millet değiliz ne saçma bir şey ya... Bireyler farklıdır.

  • Hepsini Göster
  • Psikolojik rahatsizlik degil ki o :) asıl şiddet manyakligi psikolojik rahatsizlik.

  • Biz şiddete merak oldugumuz icin degil bu ülkede gözü olan şerefsizlerden kendimizi korumak için bilmeliyiz hepsi bu savunma sanatını bilmeliyiz saldırıdan ziyade

 • vay be helal olsun bir bayan olarak çok doğru konuşmuşsunuz. Genelde bizim kızlarımız askere gitmediği için kolayca ahkam kesebiliyor "askere gitmeyen erkeğe erkek demem" gibi saçma cevaplar verebiliyolar halbuki kızlarada zorunlu askerlik gelse kaçmanın yollarını ararlar hemen. :D

  1|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  52

Kızlar Ne Diyor 22

 • Senin Bence'lerini her zaman keyifle okumuşumdur. Güzel ve akıcı bir anlatım dilin var. Ancak yazdıklarının içeriğine katılamayacağım. Karşı çıkış sebeplerimi senin gibi derli toplu anlatabilir miyim bilmiyorum. Deneyeceğim.

  Bizim memlekette askerliğini yapmamış çocuğa kız vermezler. Evlendirmezler.
  Alev Alatlı bir bilim insanı olarak bunu çok güzel anlatır.

  Askerlik denilen şey tıpkı zorunlu ilköğretim gibi bir eğitim kurumudur ve zorunlu olmaya da devam edilmelidir. Nasıl ki zorunlu eğitim için "çocuğun ömründen 8 yıl çalınıyor" demiyorsak (diyenler çocuklarını okutmayıp işe sokmak isteyen geri kalmışlardır sadece) askerlik için de gencin ömründen bir yıl çalındı diyemeyiz.

  Evet her şeyden önce Askerlik bir eğitim kurumudur ve anasının koynunda yetişmiş şımarık oğlan çocukları (tabirimi mazur görün ama en uygun tabir bu) askere gittiklerinde erkek olmayı öğrenirler.

  Bu gün kombili evlerde yaşıyoruz, bilgiayarlarımız, telefonlarımız, çamaşır makinelerimiz var diye insanoğlu medeni mi oldu sanıyorsunuz? Hayır milyonlarca yıllık insanoğlunun özü aynıdır.

  Dişi kuş yuvayı kuracak, çocuk doğuracak, soyu sürdürecek, erkek de o yuvayı koruyacak, kollayacak rızkını getirecek. Yaradılışın bu kadım kanunu değişmez. Tıpkı yer çekimi kanununun değişmez olduğu gibi hiç bir doğa kanunu değişmez, değiştirilemez. Ver meclise önerge bakalım yer çekimi kanununu iptal ettim de. Olabilir mi? Olamaz. O halde kadın kadın gibi erkek de erkek gibi olacak ki hayat doğru kanalda akmaya devam etsin.

  Ben evliyim. Ama bekar olsam bana evlenme teklif edecek olana ilk sorum "askerliğini nerde yaptın?" olurdu. Eğer kaytardıysa, rapor ayarlayıp kaytardıysa ya da para verip gitmediyse daha fazla tanımaya gerek bile duymam. Öylesinden ne erkek olur ne koca ne de evlatlarıma baba.

  1|1
  0|0
  • Degerli gorusun icin cok tesekkurler :)

   "Asker olmayana kiz vermezler" inan bana bunun icin ayrı bir bence yazılır, hatta yazacagim. Tesekkurler.

   Zira bu da elestirilmesi gereken bir olgu. Aynı zihniyettekiler emin ol doktoru döver, öldürür. "Kız vermek" hele... ne zamandır aklımda, kadını objelestiren bu olguya zaten yazacagim.

   Gelelim zorunlu ilkogretim ile zorunlu askerligin neden aynı kulvarda tutulamayacagina. Zorunlu ilkogretimde zorunlu olmaması gereken pek cok konu var bak onun icin de bir ton bence yazabilirim. Ama egitimin temelinde bilim ve felsefe var. Yani cocuklara gercek olgular aktariliyor. Askerlikte ise bilimsel bir temel yok. Kimse bilimsel temeli olmayan bir seyin egitimini almak zorunda degil. Sen ilkokul zorunluysa askerlik de zorunlu olsun dersen ben de sana seramik kursu zorunlu olsun derim. Ki seramik kursunda veya ilkokulda kimse intihar etmiyor.

   Devam edeceğim...

  • Hepsini Göster
  • @azelcan Amerika'da çocukları izci kampına götürürler. Onlara ormanda yol bulmayı, su bulmayı, ateş yakmayı, avlanmayı, kısacası hayatta kalmayı öğretirler. Ne zaman lazım olacağı bilinmez.

   Askerliğe de oğlan çocuğu olarak gider erkek olarak dönersin.
   Askerliğini yapmamış bir kişi de benim gözümde erkek değildir.
   Ha eğer biri "ben erkek olmak istemiyorum" diyorsa da kimse ona zorla erkek ol diyecek değildir.

  • @KumruSahin sanki hiç savaş olmadı, olmayacak dünyada bizde okyanusta bir adada yaşıyoruz. İsmini unuttum yanlış hatırlamıyorsam "modern zaman konfor verir özgürlük alır." Bizde konforumuz bozulmasın diye özgürlüğümüzü neredeyse seve seve verecek hale geliyoruz gibi geliyor. Ya bizde Güney kore gibi yapsak kıyamet kopardı. www.objektifhaber.com/resimler/2000/2964_3.jpg
   www.objektifhaber.com/.../

 • bir yandan katılıyorum bir yandan katılmıyorum. Şimdi dediğin gibi evet bu bir meslek ve tehlikeli bir meslek. Zorla insanları yollamak ta doğru değil. Ama askerliğin de insanı adam ettiği doğru. Genel olarak ülkemizde erkeklerin egemen olduğu bir durum var. ya da en azından egemen olmasa bile kadın çalışmasa bile erkek çalışmak zorunda. Ama bazen aileler tarafından fazla şımartılınca hayatın zorluklarından bir haber çalışıp ailesine bakamayacak erkekler yetişiyor eşi çalışsa da çalışmasada. Yani bazı erkeklerin gerçekten de adam olabilmesi için askerliğe gitmesi şart. Ha bu 1 yıl mı olmalı. Bence çok büyük kayıp. 3 4 ay yeterli olabilirdi.. yani bence olmalı ama bu kadar uzun değil.

  1|0
  0|0
  • O halde degismesi gereken erkekleri yetistirme tarzi olmali. Yani askerlik yine etik degil.

  • İşte eğitimsiz bilinçsiz bir toplumumuz olduğu için şu durumda bütün aileleri düzgün erkek yetiştirmeye yönlendirmek imkansız gibi.. erkeklere taciz etmemeyi öğretmek yerine kadınlara tacizden nasıl uzak kalabileceğini öğreten bir toplum. Sanmıyorum açıkçası. Umudum yok benim. :)

  • Evet askerden kumutandan dayak yeyen herif oda gelir egosunu senden tatmin eder. zorunlu askerlik olan ülkelere bak. birde olmayan ülkelere bak , aradaki farkı görürsün
   Ben askerde karı kız muhabbeti ve küfürden başka bir şey görmedim

 • Yorumları okuyunca ne cahil insanlar varmış dedim. Bir kere bu Bence'yi yazan homo değil trans bir kadın (aslında sadece kadın demek lazım bana göre). Ayrıca insanlar askerliği bilgisayar oyunu sanıyor herhalde. Bir kullanıcı çok güzel yazmış; "Kaçınızın ailesinde şehit var?" diye. Evet nice yakışıklı delikanlılar bir hiç uğruna canlarını veriyorlar. Kimse bana şehit olacak, öteki dünyada mutlu olacak demesin. Ailesinin yüreği parçalanıyor. Bizim gibi gelişmemiş ülkelerde var bu askerlik, bu savaş. Ülkemi seviyorum ama bazı insanlar yüzünden soğuyorum bu ülkeden.

  1|0
  0|0
 • Evet söylediklerine sonuna kadar katılıyorum.

  1|1
  0|0
 • O toprakların hepsini toplasan bir genç etmez! Bide şehit olan çocuklarının cenazelerinde vatan sağolsun diyenler var ya sinirleniyorum. Vatan dediğin şey ne? Insan canı neden bu kadar değersiz? Neden yem gibi piyon gibi kullanıyorlar insanları? Aldıkları o kadar vergi, çaldıkları paralar yetmiyormuş gibi birde zorunlu askerlik var. Ben erkek olsam asla yapmazdım. Bencen güzelmiş bu arada klavyene sağlık. Bu sitede en çok senin yazılarını seviyorum.

  2|0
  0|0
 • Katılıyorum sana

  1|1
  0|0
 • Ah Marilyn 😍 değindiğin noktalar ve örneklendirmelerine hak vermemek mümkün değil sistem yenilenmeli katılıyorum baştan inşa edilmeli fiziksel ve psikolojik boyutta desteklenmeli ama bende aksine erkekler gibi kızlarda askerlik eğitimi almalı diye savunmuşumdur bugüne kadar, tabi daha profesyonelleşerek 😉

  1|0
  0|0
 • Ay sen beni öldüreceksin, gençler askeri egitim almalı bence. Hele ki bugün gelinen noktada daha çok inanıyorum buna. Evet sartlar hala zor ve gereksiz bir baskı var askerlere ama bunlar düzeltilmeli ve eğitime devam edilmeli. Neden? Okadar cahiliz ki ! Askerde kadınların nasıl doğurduğunu öğrenip şok olan adamlar bile var. Eğitim verilmeli ama sadece rütbeli olanlar sıcak temasa geçmeli diyorm ben

  Ben diyorum bak düşünce ozrugumu kullandım burda :))

  1|0
  0|0
  • Bak su farki anlamiyorsun. Baskalarinin ozgurluklerini kisitlamaya yol acacak dusunceler ozgurlul olamaz. Bu farki anlayamadigin icin seninle anlasamiyoruz.

   Dogumu bilmem neyi okuldaki egitimde ogretmedikleri icin o sekilde oluyor zaten. Egitim sistemi de duzelmeli.

   "Gencler askeri egitim almali bence" diyorsun. Pek hos, senin dusunce ozgurlugun. Iyi de senin canın öyle istiyor diye her hangi bir genc askeri egitim almak zorunda degil ki! Seninle ayni fikirde olanlar buyursun alsin cinsiyet gozetmeksizin.

   Bu şu demek; eğer ben seramik sanatini cok seviyorsam "herkes seramik egitimi almalı bence" derim. Ama kimse seramikle ilgilenmek zorunda degil.

   Umarim anlatabilisimdir :)

  • Hepsini Göster
  • Çok güzel o halde hırsız olana kanunlar hak ihlali ya da okullarda verilen egitim de çocuklara yapılan bir hak ihlali? Birakalim herkes kendi düdüğünü calsin o vakkit? Neden gencleri egitmekle zaman harcıyoruz ki

  • Bilimsel temelli egitimler olmali cocugun hayatinda zaten. Ama mesela evet, Turkiye'deki egitim sistemi hak ihlali. Bilim temelli bir egitim degil cunku.

 • Yazdıklarının çoğuna katılıyorum. Ama askerliği de bir nevi eğitim olarak düşünmek gerek. Olağanüstü bir durumda bütün erkeklerin en azından silah kullanmayı vb. bilmesi önemli. Tabi böyle bakınca neden sadece erkekler sorusu geliyor akla.

  1|0
  0|0
 • En beğendiğim yazın, bayıldımm😊 Bazıları galeyana getirilmeye, sömürülmeye hazır komut bekliyorlar. Vatanı insanlardan üstün tutmuyorum, fazla mana yüklemiyorum.

  1|0
  0|0
 • ben de sana katılıyorum zorunlu askerligi dogru bulmuyorum

  1|1
  0|0
 • Çok anlamlı olmuş, ellerinize sağlık

  1|1
  0|0
 • Aynen düşüncelerimi tarif etmişsin
  Gel gör bunu diyince dövmekten beter ediyorlar

  1|0
  0|0
 • Doktorlukla askerliği aynı kefeye koymandan zaten anlaşılıyor, askerliğin ne demek olduğunu anlamaman.
  Kadınlarda da askerlik olsa gönlüm rahat giderim. Bu Vatan'da yaşıyorsan uğruna fedakarlık yapman şart.
  Bu Vatan'a fedakarlık yapmak istemiyorsan o zaman başka ülke için vatandaşlık için çabala.
  İkisindede ortak nokta var her türlü çabalaman gerekecek. Fedakarlık olmadan çaba olmadan bu dünyada kalman zor zaten.

  1|1
  0|0
 • Eline sağlık güzel olmuş.

  1|1
  0|0
 • bu ülkede yaşıyor sa ben erkeğim diyorsa bir zahmet ülkesini korusun..
  geri kalan erkekler benden daha naif
  şu kadınlara açılır sa yol ben gidicem şahsen

  0|0
  0|0
 • askerlik şeref meselesidir ee herkeste yok tabi bedelli yapsınlar

  1|0
  0|0
  • Sende de yok demek ki?

  • Hepsini Göster
  • Sende biraz idrak problemi var sanırım. Sen sadece bir sembolsün. Senin zihniyetindekileri temsil ediyorsun.

   Ortada bir hak ihali var. Gidin kitap okuyun!

  • @Adonis00 Hiç askerliğe gitmemiş bir insan yorumu yapmışsın işte. Şerefinle gidip orada komutanlarından ''şerefsiz'' küfür gibi yorumlar duymak insanın ne kadar canını sıkar biliyor musun sen. Psikolojisini bozar adamın.

 • Kimse asker olmak istemezse vatanı kim koruyacak? Biraz mantıksal yaklaşırsan askerliğin vatan borcu olmasını anlarsın ama duygu sömürüsü yapıyorsun şu an

  0|0
  0|1
  • Kimse doktor olmak istemezse hastaları kim hayata dondurecek? Zorunlu doktorluk olmali...

  • Hepsini Göster
  • Ben devletin bekasindan yanayım sen kimin yanındasın? hdp? Yabancı devletler? Allah ıslah etsin seni trans bacım

  • Devlet herhangi bir canlıdan veya herhangi bir canlının haklarından üstün olamaz.

   Ben naturalistim. Doğanın bekasından yanayım :)

 • Askeriyenin kapısından girmeden yorum yapmak kolay
  Sonra insanlar senin işine gelmeyen yorumu yapınca beyinsiz olur üzülüyorum sana.

  0|0
  0|0
  • Isime gelmeyen yorumla ne alakasi var? Ben baskalarinin hakkini savumuyorum :) sen askeriyeye girmeyeceksin sana tabi kolay "asker olsunlar" demek :)

 • Zorunluda olsa askere gitmiş bir bireye normal bir bireyden daha fazla saygı duyarım çünkü askerlerimiz bu vatani koruyor meslek olarak askerlik yapan insanlar gözümde doktor kadar değerlidir çünkü ikiside hayat kurtarıyor.

  0|0
  0|0
 • Kızlar Devam
  2
Yükleniyor...