Bilemedim Bak, Elâlem Ne Der?

Çocukluğumuzdan beri duyduk bu cümleyi. Öyle yapma evladım elalem ne der sonra. Kızım bu saate dışarı çıkarsan elalem ne der bilirmisin ? Saçını nasıl kestirdin sen, elalem neler demiştir. Gibi uzatması oldukça mümkün ve elalemin ne diyeceğini oldukça önemseyen tipik aile cümlesidir.

Çocuklar üzerinde kurulan bu " elalem ne der ? " baskısı yüzünden, sinir hastası bir nesil yetişmiş, elalem bir şey demesin diyede, içinde ukteler kalmış nesildir bu nesil.

Elalemin ne dediği neden önemlidir ki?Bilemedim bak, elalem ne der?

Çocuk, genç, ergen artık neyse ne, elalemin hoşuna gitmeyecek bir şey yapıyor ise ve normalde bunun yapılmasında, ya da bunu yapanda herhangi bir sorun yoksa, yani kötü birşey yapmıyorsa, neden buna karşı çıkılıyorki ? Bu şekilde yetişen çocuklar, kendi yapmak istediklerinden çok, toplumca kabul görmüş, çevre tarafından tepki toplamayacak ya da ses getirmeyecek şeylere yöneliyorlar.

Belkide elalem birşey demesin diye sokakta gitar çalmasına izin verilmeyen ergen, ileride sesini büyük kitlelere duyurabilecek bir potansiyel müzisyendir. Göz göre göre gençlerimiz, mahalle baskısı görüyor, elalem ne der diyerek nice nesilleri yok etti bu elalem ne derci aileler. Bu cümleyi kuran ebeveyn belliki çocuğun yapacağı işi kendisi onaylamıyordur. Ayrıca bu yapılacak işin çevre tarafından da onay almayacağını belirtmek için, bu lanet cümleyi kurup dururlar.

Çocukluğundan beri bu baskı altında büyümüş birey, yetişkin çağa geldikten sonrada karar verirken elalem ner der diyerekten karar verir hale geliyor.

Örneğin bir arkadaşım evine kendisine arkadaşlık etmesi için bir kedi almaya karar vermişti ki, kararından vaz geçmesini sağlayan cümleyi kendi kendine kurdu. Komşular ne der acaba? Yahu sanane kardeşim komşu ne derse kendine der, sen kendi işini yapsana. Evde kedin olsun istiyorsan, sokaktan, barınaktan al bir tane, minnoş minnoş geçinin evde. Senin kedin komşuyu niye ilgilendiriyor ki, desemde eve kedi girmedi maalesef.

Ne diyebiliriz ki, elalemin ağzı torba değilki büzelim. Kulaklarımızı kapayabilmekten başka birşey yapamıyoruz. Elaleme karşı biraz dolmuş olsamda özümde severim kendilerini. Buradan cümle elaleme saygılar sevgiler.


0|0
31

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

  • Ben elalem ne der diye artık umuruma takmıyorum, Ne derse desinler.

    0|0
    0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...