Süslüman Değil Müslümansınız

"Ey Peygamber! Zevcelerine,Kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına dış elbiselerini (cilbablarını) üstlerine giymelerini söyle. Bu onların tanınıp eza edilmemelerine (incitilmemelerine) daha uygundur. Allah çok yargılayıcıdır,çok esirgeyicidir.''(Ahzab Suresi 59. Ayet)

1. Tesettür tarz değil farzdır!
SÜSLÜMAN DEĞİL, MÜSLÜMANIZ!

İslam dininin kadın ve erkeğe emrettiği tesettür,sadece namaz kılacağı zamana mahsus değildir. Namaz dışındaki vakitlerde ve hatta kendi başına bulunduğu zamanlarda bile avret yerlerini kapalı tutacaktır.

2. Baş-örtüsü takmayla başörtülü olunmaz!


Günümüzde tesettür algısı ( birtakım kişilerin uydurduğu) bir bez parçasını (şöyle yaldızlı , renkli ) kat ve kat başına sarmaktır. Gerisi mühim değildir. Dar pantolonlar, dar tişörtler, her renkten kıyafetler... Çünkü yıl 2016. Her şey değiştiği için bu tesettür algısı da değişmeli(!)

3. Tek bir doğru vardır!

''Resûlullah (sav) hafif bir elbise giyip tamamen vücut hatlarını örtmeyen elbiseler giyen kadınlara ‘Onlar adı örtülü ama gerçekten çıplaktırlar’ buyurmuştur.” (Süyûtî, Tenvîru'l-Havâlif, c. 3, s.103)

4. Kafanın üstüne bir tane daha kafa koymak tesettüre yakışmaz!

Amacını hala anlayamadığım olaylardan biridir. Amaçları boylarını on santim daha uzatmak mı yoksa arkasında duran insanın görüş alanını mı engellemek mi. "Ümmetimin son dönemlerinde giyimli fakat çıplak bir takım kadınlar olacak, bunların başlarının üstü deve hörgücü gibi bulunacaktır. Bunları lanetleyin, çünkü onlar lanetlenmişlerdir." Başka bir rivayette; "onlar cennete giremez ve cennetin kokusunu bile bulamazlar" ilavesi vardır. (Müslim, Libas, 125, Cennet, 52; Ahmed b. Hanbel, II, 223, 356, 440)

5. Sen sen ol tesettürü kaynağından öğren!

Tesettürün başlangıcı imandır. İmanın da başlangıcı kalptir. Kalbini ikna edersen gerisi zaten kendiliğinden gelir. Her insan tesettüre girmeden önce bir kere düşünmüştür. Acaba doğru mu yapıyorum? İşte bunun cevabını kalpten bir EVET dersek her şey zaten olmuştur. Komşunu kızı kapanmış, Ayşe'nin torunu kapanmış. Kapanmış ama nasıl kapanmış. Her gün acaba bugün hangi pantolonumu giysem, ne kadar yükseklikte başörtümü takarak dolaşsam diye mi? Sen de onlara uyup SÜSLÜMAN mı olacaksın?

6. Araştır!

Bizim en büyük eksiğimizdir kendisi. Kulaktan dolma bilgilerle yarım yamalak öğrenmeye bayılırız. Üşengeçliğimiz dendir ya da bildiklerimizin yanlış çıkmasından korkarız. Yapmamız gereken şey cilt cilt kitap okumak değil. Yapmamız gereken Kuran-ı Kerim açıp bakmaktır. İnsan bir okumaya başlayınca sorularının cevaplarını kat ve kat alıyor.

7. Bir ayete bakmakla yetinme!

Sonsuz bilgiye sahip kitaptan bir cümle okuyup bırakma. Çünkü her kelimesinin de bir cümlesi var. Her ayet seni başka ayetlere götürür. Bilgiyi cımbızla alma. Çünkü bu seni yanlış yönlendirir.

8. Sen o değilsin, o da sen değil!

Nefsini rahatlatmak için o da öyle giyiyor. O da öyle davranıyor deme. UNUTMA! Her koyun kendi bacağından asılır.

9. Doğru olanı yap!

Tesettür moda değildir. Tesettürün modası olmaz. Sen doğru olanı yap. Unutma doğru bir tanedir.

10. Unutma!

Unutma, her şey kalp ile başlar. Herkes başörtüsü takar. Ama herkes kalbiyle takamaz. Başörtüsü diğerlerinin gözünde bir bez parçası olabilir. Ama sen o bez parçasını dünyanın en güzel şeyi yapabilirsin. Unutmaönce kalp ile iman, ardından hepsi kendiliğinden gelir. "Mümin kadınlara da şöyle: Gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Zinet yerlerini açmasınlar. Bunlardan kendiliğinden görünen kısmı müstesnadır. Baş örtülerini yakalarının üstüne koysunlar. Zinet yerlerini kendi kocalarından, babalarından, kocalarının babalarından, oğullarından, kocalarının oğullarından, kendi erkek kardeşlerinden, kendi kardeşlerinin oğullarından, kız kardeşlerinin oğullarından, kendi kadınlarından, kölelerinden, erkeklik duygusu kalmayan hizmetçilerden veya henüz kadınların gizli yerlerine muttali olmayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizleyecekleri zinetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah'a tövbe edin. Böylece korktuğunuzdan emin umduğunuza nail
olasınız." (Nûr, 24/31)

Allahın Selamı Rahmeti Bereketi Üzerinize Olsun.


3|6
58

En İyi Erkek Görüşü

 • Böylesi zirzop ortamlarda bu gibi paylaşımları açık yüreklilikle yapabilen insanları görünce ümitvar olduğum yakın gelecekten, daha da ümitvar oluyorum. Şurada daha 5-10 sene evveline kadar benim, ailemin ve arkadaş çevremin de dahil olmak üzere ülkedeki ciddi bir kesimin mücadelesini verdiği tesettürün, şu hale getirilmesi büyük bir fecaat. İmam-Hatip lisesi ikinci sınıftayken okulumuzda da uygulanmaya başlanan yasakları okul önünde protesto ederken bir çoğumuz polis tarafından toplanarak "teörle mücadele"ye götürüldük. Sayısını bilmediğim kadar çok kız öğrenci, okulu bırakmak zorunda kaldı. Bir çok kişi fiziki ve psikolojik şiddete maruz bırakıldı.

  Şimdi tesettür mevzusunda o günleri geride bıraktık şükürler olsun. Fakat "Bu kadar insan bunca çileyi bunun için mi çekti?" diye sormadan edemiyor insan. O zamanlar tesettürlü kızlarımıza yapılan zulümle mücadele ediyorduk, şimdi ise tesettüre yapılan zulümle... Allah hepimize akıl ve iman selameti versin...

  3|0
  0|0
  • çok güzel yorumlamışsınız Elinize Sağlık 🌺

  • "Güzel bakan, güzel görür. Güzel gören, güzel düşünür. Güzel düşünen, hayatından lezzet alır." demiş üstad. Güzel bakan gözünüze sağlık efenim. 🌹 :) @BerrinAkin

En İyi Kız Görüşü

 • Küçük insanların çıtası düşük olur. Oysa Allah mükellef kadınların giyimdeki çıtasını belirlemiştir.
  Düşük çıtalara birkaç örnek:
  - "Pantolonu bol giyiyorum, dar giymemden iyidir."
  - "Gencim, belden kemerli pardösümü giyerim, hiç giymememden iyidir."
  - "Daha küçüğüm, tunik bana uygun, ev kıyafetimle çıkmamdan iyidir."
  - "Pantolonu pardösümün altına giyiyorum. Görünmesinden iyidir."
  - "Topuzumu küçük yapıp enseme salayım, küçücük topuzun belli olmasından birşey olmaz. Baksana millet devenin hörgücünü değil direk deveyi koyuyor örtüsünün içine."
  - "Benim topuklu ayakkabım çok ses çıkarmıyorki... Hem ben topukluda yürümesini bilen bir kızım, başkaları gibi yere vurmuyorum (!) topuklarımı."
  - "Pantolon giymeyeyim de basamak çıkarken bacaklarım mı görünsün?" (şalvar, eşofman altı, bölünmüş etek, sirval icad edilmedi çünkü (!))
  - "Alyansım da görünmeyecekse evli olduğum nasıl anlaşılacak?" (he çünkü evli olanların elleri toynaklara dönüştüğünden (!) alyans tarafına bakan erkekler kafasını çeviriyor)
  - "Dümdüz simsiyah ferace mi giyeceğim? Biraz danteli işlemesi olsun bari. Öyle dümdüz hiç güzel durmuyor."
  - "Yüzümü ne diye örtmem gerekiyor fitne ortamı olsa bile? Makyaj yapmıyorumki, dümdüz yüz işte."
  - "Örtümü göğsüme doğru biraz salıyorum işte fazla belli olmuyor göğüslerim, destekli sütyeni terketmeme gerek yok. Abartmayalım olayı (!)"
  - "Ben yaşlı değilimki simsiyah giyeyim. Gencim ben, biraz yaşım ilerleyince giyerim siyahı, koyu renkleri. Turuncuysa turuncu! Ferace giyiyorum ya (!) sen ona bak."
  - "Benim omuzlarım zaten geniş, zerafeti yok ki (!) gizlemeye çalışayım.

  1|1
  0|0
  • Maalesef ki toplumda tesettürü tesettür gibi uygulayan sayısı oldukça az. Umarım bu gidiş bir son bulur.

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 7

 • Aleyküm Selam ve Rahmetullahi ve Berakatuhü...

  Sen Ne Güzel Anlattın Yahu.. Gözlerim Doldu Allah'a Yemin Olsunki.. Ben Yarın Akşamki Tasavvuf Programımda, İhvan Kardeşlerime, ''Tesettürün Adabı ve Hükümlerini'' Anlatıcağım Allah'ın İzni İkramı İle.. Güzel Kardeşim, Eğer Müsaade Buyurur İsen, Eger Mümkünü Var İse Bu Benceni Baştan Sona Yazıp Bizzat Bire Bir Aynını Anlatmayı İsterim. Gönlün Razı Olursa Beni Çok Mutlu Edersin Allah'ın İzni İle.. Vallahi Dilerimki, Allah'da Senden Razı Olsun.. Bu Davanın Hakkını Verebilenlerden Eylesin, Bizleri ve Ümmet-i Muhammed'i İnşaAllah.. Rabb'im Teala Hazretleri Ümmet'in Hanımlarına İslamiyeti Tam Bir Teslimiyyet Şuuru İle Yaşamayı Nasib Buyursun İnşaAllah.. Bizlere Dua Buyurun Güzel Kardeşim.. Ahir Zamanın Bu Gafletinde, Birer Fatıma, Birer Ümmü Safiyye, Birer Sevde Binti Zema, Birer Ümmü Habibe, Ensar ve Muhacirin O Güzide Hanımları Olmak İçin Çabalayan Siz Güzel Kardeşlerimi Görüyorum ya Vallahi Allah'a Hamd ve Sena Ediyorum.. Bu Çok Büyük Bir Cihaddır ve Allah Dergah-ı İzzetinde Kabul Buyursun Cihadını Ey Mübarek.. Bu Kepaze Kardeşinede Ne Olur Dua Buyur.. Selam ve Dua İle..

  1|0
  0|0
  • tabi ki alabilirsin.

  • Hepsini Göster
  • Keşke alsaydınız nasip değilmiş diyelim bu tür şeylerin izni mi olur sonuçta hepimiz ortak bir şeye hizmet ediyoruz Allah' a emanet olun.

  • Sizde emanet olun İnşaAllah

 • Çok beğendim yani bir konu ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Emeğinize sağlık :)

  2|0
  0|0
 • toplumun tamamı öyle olsa bir işe yarardı.. bu toplumda müslümanlar süslümanlar kafirler zinacılar katiller fesatçılar ne ararsan var..

  2|0
  0|0
 • Eline sağlık, çook iyi anlatmışsın

  1|0
  0|0
 • ayetteki cilbab konusu dış giysisidir yani tesettür veya başörtüsü değildir çünkü zamanın kadınları göğüs kısımları açık fistan tarzı uzun bir elbise giyerlerdi ve bu manzara erkekleri tahrik ederdi yani günümüz anlatımıyla kadının avret kısımları olan göpüs ve ve bel bacak bölgelerini kapatacak elbisedir kadının sacından veya yüzünden tahrik oluncak bir durum yoktur ayrıca bu bir tavsiyedir emir değildir farz degildir yani

  0|0
  0|0
  • tesettürde amaç güzel görünmek değil, olan güzelliği örtmektir. Bir kadının başörtüsünü tepede yapması erkekleri tahrik etmeyebilir ama dikkat çeker bu tesettüre aykırıdır.
   Ayrıca orda geçen ayet'' Mümin kadınlara da şöyle: Gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Zinet yerlerini açmasınlar...'' Eğer bu bir tavsiye olsaydı kesin bir yargı ile ''söyle'' ifadesi geçmezdi. Zinet kelimesi kadınlara özel süs eşyası demektir. Kadınlar ayaklarına hallal (eski arap kadınları) kollarına bilezik kulaklarına küpe boynuna kolye saçına toka takar ve bunların hepsi birer zinettir. Bu ayette de belirtildiği gibi zinetlerini örtünüz yalnızca vücudunu örtün değil baş örtüsü de takın anlamındadır.
   Okuduğunuz için teşekkür ederim.

 • eline sağlık arkadaşım güzel paylaşım kanks

  1|0
  0|0
 • Herkes kendi bacağından asılıyorsa dediğin üzere, o zaman başkasına şunu yap bunu yap demek ne kazandıracak sana veya başkasına, onlar da biliyor neyi ne için yaptığını, çok gereksiz yazılan bir bence olmuş zaten ilgi de almamış

  0|0
  0|0
  • Bu yazının ilgi almaması yanlış bilgi içerdiği ya da yargılaycı bir niteliği olduğundan değil. Unutma her insanlar davranışlarında zor vazgeçer. Çünkü onları kazanmak için çok uğraşmışlardır. Bu yazıyı üç kişi bile okusa beni gerçekten mutlu etti. Çünkü yazım bir yerlere ulaştı ve bu demek oluyor ki daha büyük yerlere de ulaşacak. Okuduğun için teşekkürler. :)

Kızlar Ne Diyor 4

 • Harika bir bence yazmışsın. Eline koluna gözlerine sağlık :) Tabiki senin yazdığın bu Bence'nin şu Erkekler kısmındaki Gizli Kullanıcı yorumu varya "çok gereksiz yazılan bir bence olmuş zaten ilgi de almamış " diyen :) onun fikriyatı ile hiç bir değeri olmaz. Çünkü onların zihniyeti bu tür gerçekleri çıplak gözle görebilecek şekilde aydınlanmış bir bakış açısında değil. Fakat o kadar güzel noktalara değinmişsin ki okurken her katıldığım sözde "Allah Razı Olsun Senden" diye dua ettim sana. Bu tarz değerli bilgileri yayınlayacağın Bence'ler yazmanı rica ediyorum...

  1|1
  0|0
  • Beğenmene çok sevindim... İnsanları artık bilinçlenmesi gerekiyor. Sonumuz hayrola :)

  • Hepsini Göster
  • muhakkak ki Allah hakkı ile örtünmesini nasip eylesin. Arkadaş güzel yazmış umulur ki. Bu Allah in emriile tatbik ekleyip ifrat ve tefritten uzak eylesin..

  • Güzel bence tesettürün hakkını verenlere ne mutlu :D

 • Emeğine sağlık 😊

  1|0
  0|0
 • Ellerinize sağlık, güzeldi..

  1|0
  0|0
 • Haaay kalemine sağlık sonunda hislerime tercüman olan biri çıktı :)

  1|0
  0|0
Yükleniyor...