İnançsız İnsanlar: Buz Dağının Gözardı Edilen Kısmı

İnsanlık tarihi boyunca pek çok inanç, fikir, kültür gelip geçti. Tek tanrılı ve çok tanrılı dinler, kitaplı ve kitapsız pek çok inanç oldu. Ancak bir de bu inançların haricinde kalan insanlar vardı. Size bugün biraz onlardan bahsedeceğim, sitede bu konuda herkes çok şey söylüyor ve bu nedenle "Eğrisi doğrusu neymiş bu insanların ortaya koyalım da, herkes yine istediğiyle arkadaş olsun" diyorum.

Ataist, Atayiz, Ateyiz değil - Ateist

Pek çok kelimeyi hakkını vererek yazmadığımız bir gerçek. Yazım kurallarına dikkat etmeyen pek çok insan görüyoruz, ama ben yine de bu düzeltmeyi yapmakta yarar görüyorum. "Ataya tapan" gibi garip bir çağrışım yapmıyor mu sizce de ataist? Doğrusu ateisttir arkadaşlar, Yunanca a+theos'tan yani "tanrısızlık" kelimesinden dillere geçmiştir. Yine gavur çıkıyor karşımıza, yalan yok. Bu deyimin kullanımının bir sebebi de kelime için seçilen Türkçe çevirinin "tanrıtanımaz" olması diye düşünüyorum. Ateistler tanrıyı tanımayı yani kabul etmeyi reddeden bir grup değildir, onlara göre zaten tanrı yoktur ve bu yüzden ortada reddedilecek bir şey de yoktur.

Agnostik, deist gibi farklı kavramlar da var

Agnostik, tanrının varlığını ya da yokluğunu bilemeyeceğimizi savunanları tanımlayan kelimedir. "a" ön eki olumsuzluk katar ateizmde olduğu gibi ve gnos da bilgi anlamındadır.

Deist ise kitabî dinleri reddeder.

Panteizm, tanrıyı evren olarak görürken panenteizm tanrının evreni ve daha fazlasını kapsadığını kabul eden bir görüştür.

Monoteistler tek tanrılı, politeistler çok tanrılı dinlere inanırlar.

Şimdi bu ateistler kötü insanlar mı, ne yer ne içerler, ne yapar bu insanlar?

İnançsız/dinsiz kimseler için iyi veya kötü demek, herhangi bir insan için iyi veya kötü demekle aynı tutarlılığa sahiptir. İdeoloji bir insanı iyi kılmaz, önemli olan kişinin kendi kurallarına ya da uyacağını iddia ettiği kurallara uymasıdır.

Onlar da herhangi bir insan gibidir, vakitlerini "nerede zina gecesi düzenlesek" gibi şeyleri düşünerek yok etmedikleri gibi, hepsinin birer minyatür bilim delisi olduğunu iddia etmek de aynı düzeyde komik olur. Tanrı fikrini düşünerek reddetmeye karar verenler olduğu gibi, ergenliğin getirdiği asabiyetle tanrıyı veya dinini reddedenler de çoktur.

Sorgulama evresindeki her birey, fikirlerini sınamak ister. Bazıları bunu saygısızca, diğerleri seviyeli ve gelişme amaçlı tartışmalarla yapacaktır. İnançlı kimselerle dalga geçen ateistlerden bir sürü olduğunu görebiliyoruz, ancak bu yine de onlara küfredilmesini meşru kılmıyor. Aksine saygısız bir ateistin seviyesine inmeden dik durursanız, karşınızdaki cahilin giderek ufaldığını görmek beni de memnun eder.

Onların Allah korkusu yok!

Evet, "Tanrı yok" diyen insanların böyle bir korkuları olmadığı doğru. Ancak biz de seviyoruz, biz de üzülüyoruz, duygularımızı bize veren şey inandığımız değerler değil ki. Allah korkum olmaması beni "kız düşürme derdine" sürüklemedi mesela, ya da başkasının malına göz dikmedim. Bunları yapan ve tanrıya inandığını söyleyenler yok mu? Yine de onları bana tercih edecek birçok insan var.

Bu kişiler adam yemezler arkadaşlar

İnsanların bana bakış açısının değişmesinden korktuğum için ateist olduğumu bilmeyen pek çok arkadaşım var. Ateist olduğumu söylemem halinde öncelikli olarak birçok tartışma döneminden geçmem gerekebilir. Biliyorum ki benimle mesafe koyma ihtiyacı hisseden arkadaşlarım olacak, oysa inançsızlık bulaşıcı bir hastalık değildir. Benimle birlikte geçirdiği yıllar boyunca hiçbir "yamuğumu" görmeyen insanların, onlardan önce hayatımda olan bir "fikir" sebebiyle benden uzaklaşması ihtimali beni rahatsız ediyor. Bir de, iyi niyet göstergesi olarak "Allah kolaylık versin" gibi bir şeyler diyecek birinin aklına ateist olmamın gelmesiyle vazgeçmesi ihtimali doğuyor. Başıma gelmemiş şey değil. Açıkçası ben duaların bir yere ulaşıp ulaşmamasına değil, bana sundukları iyi niyete bakıyorum ve teşekkür ediyorum.

İnançsız biriyle yuva kurmak

Bu sitede yazılan bir yazıda ilşikilerden bahsetmemek olmazdı.

Dinen yasak olduğu belirtiliyor bildiğim kadarıyla. Bunun uygulanırlığını tartışmak bu Bence'nin amacı olmadığı için sadece bilgilendirme yapıp geçiyorum.

Evli değilim, ancak tahmin yürütebilirim. Olur da bir ateistle evlenirseniz muhtemelen Ramazan ayındaki beslenme düzeninden tutun çocuğu neye göre yetiştireceğinize farklı sorular açığa çıkıyor. Bunların bazısı küçük konular, ancak çocuk yetiştirme konusunda önceden fikir birliğine varmanızı tavsiye ediyorum. Bu noktada iki tarafın da hoşgörü düzeyi ve konuyla ilgili hassasiyeti çok önemli. Onun dışında bir ateist, bir teist ile evlenmişse zaten eşinin ibadet etmesine laf etmeyecektir, etmemesi de gerekir. Aksi durumda da bir ateistin göze en çok batacağı an taraflardan birinin ibadet ederken diğerinin herhangi bir şey yapmamasıyla olacaktır.

Okuyan herkese teşekkür ediyorum. Hassas bir konuda yazdım, ancak kimseye saldırmamaya çalıştım. Bu nedenle yorumlarda da aynı saygıyı ve dikkati herkesten bekliyorum. Unutmayın, birbirimizi yeterince tanıyacak vaktimiz yok. Bu yüzden bir şey söylerken sadece kendinizi değil, o kişinin sizi hatırlayacağı "kategoriden" diğer insanları da düşünün.


0|0
13

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Ne olursan ol insanlar ol yeterki

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Erkekler Ne Diyor 2

 • Insan yasadigi boyunca bir seylere inanarak hareket eder. Bence yaratici olmasaydi inanc kavrami insanlarin yonunu belirleyemezdi. Zira inanmamakta yok olduguna inanmaktir 😊 burada bir paradoks soz konusu

  0|0
  0|0
  • Buna cevap verebilirim ama konumuz inancın insandaki yeri değil inançsız insanların toplumdaki yeri :)

  • Hepsini Göster
  • Keşke ciddiye almayabilsek. Zaten ben de ciddiye alınca anca böyle bence yazarım, birkaç soruda görüşlere cevap veririm, bu kadar benim de ciddiyetim.

  • Anliyorum

 • Saçmalık

  0|0
  0|0
Yükleniyor...