Toplu Taşıma Öğrenciye Bedava Olmalı

Öğrenciler için atılması gereken önemli bir adım olarak görüyorum bunu. Hergün onlarca insan toplu taşıma araçlarıyla, işimize gidiyor, okula gidiyor ya da farklı amaçlar için kullanıyoruz. Ulaşım için yapmış olduğumuz harcamaları yıl bazında değerlendirdiğimizde, gerçekten ciddi rakamlar çıkıyor karşımıza. Toplu taşıma araçlarının halka hizmet için kullanılması gereken yerde, kar etmeyi amaçlayan hizmetler arasında olduğunu düşünüyorum. Burada çalışanları ve öğrencileri ayırmak durumundayım.

Şu anın öğencilerinin gelecekte ülkemize, dünyaya, insanlara ya da diğer canlılara faydalı birer birey olmalarını umut ederek, sadece öğrencilerin faydalanabileceği ücretsiz toplu taşıma hizmetinin sunulması gerektiğini düşünüyorum. Evlerinden uzakta eğitim gören, ya da geçimini sağlayabilmek için hem okuyup hemde çalışmak zorunda olan ve bu yüzdende eğitim kariyerinde tam performans sergileyemeyen onlarca arkadaşımız olduğunu düşünüyorum. Neden onlar için böyle bir jest yapılmasın ?

Bazı fiyat tablolarını inceleyelim;

İETT Otobüsü, Otobüs AŞ ve Özel Halk Otobüsleri Tünel, Nostaljik Tramvay, İDO*, Raylı Sistemlerde:Toplu taşıma öğrenciye bedava olmalı

İDO Sirkeci-Harem Araba Vapuru, Şehir Hatları*, Özel Deniz Motorları’nda**:

Marmaray'da:

Metrobüs'de :

Mavi kart ile ( aylık ) :

Yukarıdaki tabloda inceleme fırsatı bulduklarımız, en sık kullandığımız toplu taşıma araçlarının ücret tarifeleriydi. İETT'yi baz alarak hazırladım bunu ama tabiki önerim T.C. sınırları içerisindeki bütün öğrencileri ulaşımın bedava olması gerektiğidir.

Bunun sistemi nasıl olucak, 40 yaşında okula kayıt olup bedava seyahatten yararlanmasın bunlar?

Tabiki bir sistem dahilinde yapılacak bunlar, yoksa aklımıza geldiği gibi insanlar öğrencilik imkanlarından faydalanmak için, aöf kuyruğuna girecektir. Buradaki sistem şu olacak,

1. sınıftan üniversite mezunluğuna kadar toplamda 16 yıl var. Öğrenci birinci sınıfa başladığında bu hizmetten faydalanabiliyor hale gelecek ve üniversite sonuna kadar, toplu taşımayı ücretsiz olarak kullanmaya devam edecek.

Sınıf tekrarı yapanlar olabilir, onlar faydalanmasın mı?

Faydalanmaz olurlarmı. Onlarda faydalanacaklar, sınıf tekrarı yaptıklarında evraklarını İETT şubelerine götürüp, hizmet sürelerini ona göre değiştirecekler.

Sonuca bağlamak gerekirse, aslında yapılabilir ve bence kesinlikle yapılması gereken ve bir bürokrat tarafından okunduğunu varsaydığımdada ütopik olan bu fikrim muhtemelen hayata geçmeyecektir. Yinede gençlerimiz için birşey yapmaya çalışmak beni memnun ediyor.

Bu arada bununla ilgili birde kampanyam mevcut, aşağıdaki linkten imza atarak destek olursanız çok sevinirim arkadaşlar.

ÖĞRENCİYE BEDAVA OLSUN!

Vakit ayırıp ütopik fikrimi okuduğunuz için teşekkür ederim. Sizlerin de bu konudaki fikirlerinizi almak isterim.


0|0
12

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 2

  • Bence mantıklı özellikle okulu uzak olup 3-4 vesait yapanlar için gidiş donüş toplam 8 vesaiti bulabiliyor çok masraflı oluyor o sebeple öğrencilere bir güzellik yapılabilir

    0|1
    0|0
  • Güzel bir paylaşım olmuş.

    0|0
    0|0
Yükleniyor...