Moraliniz Bozukken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Bilirsiniz ki moralimiz bozuk olunca sevdiğimiz insanları nedensizce üzeriz. O an sadece kendi derdimize düştüğümüz için kimseyi görmezden gelip, kırarız. Ailemize, yakın arkadaşlarımıza kadar yansıttığımız bu kötü olaya dur demenin zamanı geldi!

Moralimiz Bozukken Yapmamız Gerekenler

En önemli olan şeylerden birisi kurduğumuz cümlelere dikkat etmek veya yansıtmamak. Karşımızdaki kişiye kötü cümleler kurarsak onu olumsuz etkileyebilir ve daha sonra edeceğiniz sohbeti de etkileyebilir.

Git başımdan! Sinirliyim zaten.

Gibi cümlelerden kaçınmamız gerekir. Yahu sinirlisin tamam da, neden karşındaki kişiye kızıyorsun? Sebebi o değilse neden bu kadar hırçın davranıyorsun? Ne gereği var? Sizi bu kadar sinirlendiren bir olay sevdiğiniz insanı üzmeye değer mi? Bu soruları bir kendinize sorun. Moraliniz Bozukken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Bir diğer altın kural ise canımız sıkkın ise kendimizi meşgul etmekte fayda var. Daha önce tamamlanmamış bir iş ya da video sitelerinden izleyebileceğiniz tarzda video izlemek sizi daha da sakinleştirecektir. Her iki cinsiyet için de geçerlidir bu.

Erkek kadından daha sinirlidir - Kadın erkekten daha sinirlidir.

Lütfen bu tür şeylerle kendinizi kandırmayın. Bir ilişkiniz varsa birbirinizi ne kadar alttan alırsanız bir o kadar faydasını görürsünüz. Kimse kimseden üstün değildir unutmayın. Her iki cinsiyette sinirlenebilir, öfkelenebilir insan sonuçta.

Kadınlar biraz daha hassas olsa da dikkat etmeleri gerekir. Bencillik ile karşınızdakini suçlamayla hiç bir şey elde edemezsiniz. Sonunda koskocaman bir hayal kırıklığı yaşamakla kalırsınız.

Tartışma Esnasında Yapmamız Gerekenler

Evet her şey burada başlıyor aslında. Yazışarak tartışıyorsanız hemen birbirinizi aramalısınız. Çünkü yazışırken duygular ses kadar etkili olamayacağını hepimiz biliyoruz. O an müsait değilseniz bile daha uygun bir zamanı bekleyin. O esnada siniriniz bir nebze de olsa yatışacağından eminim. Birbirinizi aradığınız zaman şu cümleyi:

Birbirimizi üzmeyelim, sakince konuşalım. Bağırarak bir yere varamayız. Birbirimizi dinleyip, sakince sorunumuzu çözebiliriz.

Diyebiliyorsanız bir adım önde olduğunuzu söyleyebilirim. Karşınızdaki kişi hala bağırıyorsa sizi suçlamaya devam ediyorsa bunu tartışma bittikten sonra ona sakin bir şekilde anlatabilirsiniz.

Tabii bu sadece ilişkilerde değil aynı şekilde arkadaşlarımızla bile aramızda geçebilen büyük tartışmalar olabilir. Aynı tavrı onlara da sergilemenizde fayda var.

Ben zamanında sana şöyle yaptım, sen ne yaptın? Geçen defa da aynı hatayı yaptın özür diledin bir daha gelirsin özür dilemeye!

Hayır, sakın bunu kesinlikle yapmayın. Geçmişi açarak hiç bir şeyi düzeltemezsiniz. Her insan hata yapabilir, hatasız kul olmaz klişesini kullanacağım fakat gerçekten de öyle. Sevdiğiniz kişi sizden özür diliyorsa onu küçümsemeyin. Sizi sevdiği için yapmıştır fakat sizi kaybetmekten korkuyordur. Özür dilemek senin haksız karşıdakinin haklı olduğu anlamına gelmez. Bu cümlemi asla aklınızdan çıkarmayın.

Sinirlerimizi nasıl yatıştırabiliriz?

Bir önemli nokta daha. Sinirlerinizi yatıştıramıyorsanız, buna engel olamıyorsanız güzel günleri düşünün ya da tartıştığınız kişi ile geçirdiğiniz güzel bir günü aklınıza getirirseniz sizi hafifletecektir. Kendinizi haklı çıkarma çabasına girerek karşınızdakini küçümseyip bencillik yaparsanız hiç bir insan ile ilişkiniz iyi geçmez, geçemez.

 • Düşünün, ağzınızdan çıkacak her cümlenin 24 saat sonra nasıl bir etki edebileceğini,
 • Çirkin sözcükler kullanınca aranızdaki saygının biteceğini,
 • Sinirliyken kurduğunuz her cümlenin iki kat daha fazla etkisi olduğunu,
 • Empati kurmayı,
 • Düşünmeyi,
 • Karşınızdaki kişinin sizin için daha önce neler yaptığını ve sizin ne emekler harcadığınızı,
 • Bu olay yüzünden birbirinizi kaybedebileceğinizi.

Sadece düşünün ve öyle hareket edin. Kalbiniz sizi nereye götürüyorsa orası doğru yol olduğunu unutmayın. Çirkin davranmak hiç bir insanoğluna yakışmaz. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. İyi günler, devamı gelecek :)


1|0
30

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 3

 • Güzel olmuş

  0|0
  0|1
 • Guzel olmus. Tebrikler

  0|1
  0|0
 • okurken kendi yaptığım hatalara rastladım. tavsiyelerini dikkate alacağım :)

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...