Şiddet Denilen Bu Canavarı Biz Yarattık

Ülkemizde şiddet haberleri yıllardır var. Ancak son zamanlarda daha da artmasıyla birlikte gazetelerin 3.sayfalarında artık kanıksadığımız ama okumadan da geçemediğimiz bir haber türü haline geldi.Şiddet Denilen Bu Canavarı Biz Yarattık

Hemen hergün karısını ya da kızını döven, bıçaklayan, öldüren, tecavüz eden erkekleri okuyoruz. Erkeğe şiddet uygulayan kadınlar da var. Erkeklerimiz kadar kadınlarımız da bu işe meyilli.

Şiddetin yalnızca fiziksel olmadığını artık herkes biliyor. Sözel ve duygusal şiddet de tırmanışta. İçimizdeki öfkeyi kelimelerle de kusuyoruz.

Güzellikle hitap eden, anlaşan çiftler, insanlar neredeyse kalmadı.Türkiye'de yaşarken, sokakta, otobüste, marketlerde sevgilisine 'salak, geri z*kalı, aptal' gibi sözlerle hitap eden kız ve erkeklere sık sık denk geliyordum. Şimdiki nesil için normal sayılabilen bir konuşma tarzı olabilir ancak benim için kabul edilemez!

İşin ilginç yanı şiddete karşı olduğunu ifade edenlerin cezalandırma yöntemleri de şiddet içermekte. 'Aynı şekilde döveceksin abi!', 'Böylelerini önce ellerini kesip sonra yakacaksın!'.

Şiddeti farkında olmadan hayat tarzı haline getirmişiz. Günlük konuşmalarımızda bile artık kulağımıza normal gibi gelen bazı kelimelerin anlamında şiddet gizli.

En vahşi canlıyı bile eğitebilen insanoğlu kendini eğitmekten aciz. Acınası bir çelişki!

Sevmeyi değil sövmeyi ve dövmeyi normal kabul eden bir toplumuz. Evde, okulda, askerlikte dayak eğitimin bir parçası. Sokakta öpüşmek suç ama sokak ortasında dövmek normal. Sevgi gösterdikçe şımartacağımızı düşünüyoruz. Bir tatlı dili esirgiyoruz sevdiklerimizden. Oysa sevgi kadar insan ruhunu besleyen başka bir gıda var mıdır?

Daha önce de vardı ancak son birkaç ay içinde çocuklarını döven anneler de çoğalmaya başladı. Kayseri'de, Konya'da, Adana'da öz üvey farketmez eli sopalı kadınlar evlatlarına şiddet uyguluyor, cinsel istismar ediyor, hastanelik edinceye kadar dövüyor ve buna da annelik diyor. Kendinden güçsüze el kaldırmayı eğitim sanıyor.

Şiddetin sosyoekonomik boyutu bugün konumuz dışı. Olayın önemli nedenlerinden biri eğitim.

Eğitim ailede başlarsa çocuk aileden ne görür ve öğrenirse geleceğinde de onu uygular. Babası annesini döven bir erkek çocuğun güçlü erkek figürü 'şiddet' tir. Annesinden şiddet gören çocuk erkek ise kadınlara olan nefretini ileride eşine şiddet uygulayarak gösterir, kız çocuğu ise çekingen veya asabi olur.

Bu videoda bir babanın şaka bile olsa kızı ile vakit geçirme, eğlenme tarzına bakın. O tazecik beyin şakayı gerçeğinden ayırt edemeyecek kadar küçük henüz.


Bu sadece çok basit bir örnek. Bu kız büyüyünce nasıl biri olacak dersiniz?

Bu konuda babalarla anneler aynı oranda suçlu. Komşusuna vakit ayırabilmek için çocuğundan ilgiyi esirgeyen kadınlarımız var. İlgisizlik de duygusal şiddettir. Anne isen önceliğin çocuğun olmalı, komşu ahbap değil. Sonra kızlarımız neden tripli, erkeklerimiz neden atarlı, sinirli diyerek şikayet etmeye hakkımız yok.

Çocuğa yapılan şiddeti bu video ne güzel anlatıyor.


Şiddet denilen bu canavarı farkında olmadan yaratan aslında yine biz, ebeveynleriz. Biraz eleştirel gözle irdeleyip düşünmekte yarar var.

Şiddet şiddeti doğurur, bu bir kısır döngüdür. Döven analar da aslında bu çarkın bir parçası, kurbanıdır. Onlar da mutlaka küçükken duygusal, sözel veya fiilen bir şekilde şiddete maruz kaldılar ki ne gördülerse onu yansıtıyorlar.

Aman efendim bir anlık kontrol kaybı olur arada öyle şeyler..

Katılmıyorum! Eğitimli ve sevgi dolu bir insan sağduyulu, akıllı ve kontrollü insandır. Öfke patlamaları yaşasa da dışa yansıtmadan söndürmesini bilir. Kaba kuvvet cahilin işidir.

Şımartmak ile sevgi arasındaki ince ayarı bir türlü tutturamıyoruz. Şımartmamak adına aslında sevgiye aç hasta ruhlu insanlar yetiştiriyoruz.

Çocuklar ayna gibidir ne yansıtırsan onu görürsün, ne ekersen onu biçersin. Bugünkü toplumun ulaştığı şiddet seviyesinde suçlu olanlar kesinlikle ne bu kadınlar ne de başkaları, ebeveyn olarak biz kadın ve erkekleriz. Oturup şikayet etmek yerine önce şapkamızı önümüze koyup düşünelim ve özeleştiri yapalım.

Çocuk eğitim tarzımızı değiştirmedikçe geleceği değiştiremeyiz.


1|2
12
Freyja88 KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 2

 • Şu baba ile kızın tatlı (!) atışması herşeyi özetliyor aslında :)
  Muhtemel olan şey belli ; minik kızımız anne babasının kavgada sarf ettiği sözleri ve el hareketlerini görüp örnek almış, ee kimi alacak rol model olarak zaten. Anne-babayı !
  Çok değil 3-5 sene sonra okula başlayacak ve UMARIM bu konuda yanılırım ama ; arkadaşlarıyla geçinemeyen, huysuz, kırıcı bir kız çocuğu olacak. Daha ileride eşiyle olan iletişimine geçmek istemiyorum zaten. Zira ergenlik dönemi yetecektir ona.
  Şu Kayseri'de ki üvey anne dehşeti... Hapishane'ye gittikten sonra darp sebebiyle hastaneye sevk edildiğini hepimiz biliyoruz. Ablamızı bir güzel sevmişler hapishanedekiler. Hepimizin içi soğudu mu? Evet soğudu. "Oh olsun" dedik mi? Evet, dedik. Ama o kadın hala HASTA ! Hala şiddet yanlısı. Dayak yediği insanlardan ya da yakınlarından günü gelince intikam almayacağını hiçbirimiz bilemeyiz (ki bunun geçmiş zamanlarda örneği çok) öyle değil mi? Ee nolacak şimdi bu KISIR DÖNGÜ? Birşey olacağı yok, şiddetin şiddeti doğurduğu apaçık ortada :)

  1|0
  0|0
  • Şiddet yanlılarının tedaviye ihtiyaçları var, katılıyorum. Ancak bu yaştan sonra yapılacak tedavinin ne derece etkili olacağı konusunda tam emin olamıyorum, malum ağaç yaşken eğilir misali beyin henüz körpe iken eğitim istenen sonucu verir.

   Teşekkür ederim katılımınız ve değerli görüşünüz için. :)

  • Kesinlikle. İnsan neyi nasıl yaparsa yapsın, nasıl başlarsa öyle gider.

   Teşekkür ederim, bu güzel paylaşım için :)

 • Güzel bir paylaşım olmuş. Şiddetin toplumumuza açtığı yaraların önemine değinmeniz gerçekten takdire şayan bir yaklaşım

  1|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 1

 • İçimin cız ettiği bir konu, çok güzel açıklanmış. Emeğinize sağlık...

  1|0
  0|0
Yükleniyor... ;