2015 Yılında Türkiyede Olan Olaylar

Arkadaşlar 1 seneyi daha acısı ile tatlısı ile mutluluğu, hüznü, sıkıntıları ve bir çok yönüyle geride bıraktık peki 2015 yılında ülkemizde neler olmuştu tekrar hatırlayalım istedim.

6 Ocak 2015: Bugün günlerden kara bir gündü bugun Sultanahmet Meydanı'nda bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğüne saldırı düzenlendi. Saldırıda bir Polis Memurumuz malesef hayatını kaybetti diğeri ise yaralandı.

2015 Yılında Türkiyede Olan Olaylar

11 Şubat 2015: Gerçekten bunu anlatacak kelime yok bir hüzün kaplıyor bedenimi üzüntü apayrı bir üzüntü insanı gerçekten derinden etkileyen çok üzücü bir olay Allah kimsenin başına bir daha vermesin.

11 Şubat 2015 günü Minübüste tecavüze direndiği için malesef öldürülen genç kız ''Özgecan Arslan'' çok büyük öfkelere sebebiyet verdi. Türkiye'nin hemen hemen her yerinde protesto gösterileri düzenlendi. Hükümetten gereken ceza ve yaptırımlar gelmeyince kadına şiddetin körüklendiği bu dönemde herkes sokaklara döküldü. Gösterilerde kadına karşı şiddetle ilgili daha güçlü tedbirlerin alınması istendi. Olay sosyal medyada da büyük ilgi gördü ve ülke çapında pek çok gösterinin düzenlendiği 16 Şubat günü ''Kara Pazartesi'' olarak isimlendirildi ve kadınların tecavüz ve şiddete karşı sessiz kalmaması istendi.

#HepimizÖzgecanız buradan bütün erkeklere sesleniyorum kadına şiddete hayır. Yapanada izin vermeyin müsade etmeyin kadınlar başımızın gözümüzün nuru tacıdır onlara sahip çıkalım lütfen.

22 Şubat 2015: Türkiye Şah-Fırat operasyonu ile Suriye'ye girdi. . Süleyman Şah Türbesi'nde bulunan 40 Türk askeri, Süleyman Şah'ın naaşı ve diğer manevi değeri bulunan eşyalar çıkarıldı ve türbe ile yakınındaki karakol patlayıcı ile imha edildi. Operasyonda bir asker hayatını kaybetti.

18 Mart 2015: Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100. yıldönümünde Çanakkale şehitleri anıldı.

31 Mart 2015: Savcı Mehmet Selim Kiraz adliyedeki odasında rehin alındı ve saatler sonra teröristlerce öldürüldü.

1 Nisan 2015: Bu sıralar Polise olan saldırılar biraz daha fazlalaştı malesef. İstanbul Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü binasına biri kadın iki kişi tarafından saldırı düzenlendi. Kadın saldırgan öldürülürken diğeri yaralı olarak yakalandı.

Mayıs 2015: Türkiye, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde (CERN) gözlemci statüden ‘ortak üye’ statüsüne geçti. Ülkemiz için çok güzel bir olaydır. Türkiye yavaş yavaş eski gücüne dönmeye başlıyor inşallah.

7 Haziran 2015: Türkiye için son derece önemli bir seçime gidildi seçim sonucu adeta siyasileri önüne şapka koyup düşünmeye zorladı. Türkiye Büyük Millet Meclisinin 550 milletvekilinin belirleneceği 2015 genel seçimi yapıldı. Seçimler sonucunda Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Adalet ve Kalkınma Partisi geçerli oyların %40,87'sini alarak birinci parti olurken, Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki Cumhuriyet Halk Partisi %24,95 oy oranı ile ikinci oldu. 2002 genel seçimlerinden beri�}#�liste tek başına iktidarı sürdüren Adalet ve Kalkınma Partisi ilk kez çoğunluğu kaybetmiş oldu.

20 Temmuz 2015: Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bombalı intihar saldırısı düzenlendi. Patlama sonucunda 32 kişi öldü, 100'den fazla kişi yaralandı. Adıyaman'da PKK örgüt üyeleri, güvenlik güçlerine ateş açtı. Çıkan çatışmada 1 asker hayatını kaybetti, 2 asker ise yaralandı.

25 Ağustos 2015:7 Haziran seçimlerinden sonra Anayasa'da belirtilen hükümeti kurmak için tanınan 45 günün dolması üzerine cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı İsmet Yılmaz’la görüşerek seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Bu kararın ardından Erdoğan mecliste en fazla milletvekiline sahip olan Ak Parti genel başkanı Ahmet Davutoğlu'na seçim hükümeti kurma görevi verdi.

4 Eylül 2015: Hükûmete silahlı kuvvetlerin sınır ötesi harekat ve sınır dışına asker gönderme yetkisi veren tezkere TBMM'de kabul edildi. Bundan 2 gün sonra ise Hakkâri'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde PKK'lılar tarafından yerleştirilen bombalar patlatıldı. Olayda 17 asker hayatını kaybetti. Bu olaydan sonra ülkede geniş çaplı protestolar başladı. Bütün Türkiye kenetlendi.

10 Ekim 2015: Bugün malesef Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ölümcül bombalı saldırılarından birisi olmuştur. Tren Garı kavşağında, 3 saniye arayla 2 patlama gerçekleşti. Patlamanın ardından ambulanslardan önce polis meydana ulaştı. Patlamalar sonucunda iki eylemcinin yanı sıra 107 kişi hayatını kaybederken 500'ün üzerinde kişi yaralı olarak kurtuldu. Hepsine Allah Rahmet eylesin. Umarum böyle şeyler ülkemizde artık olmaz.

1 Kasım 2015: Hatırlayacağınz üzere seçimler tekrar yapılacaktı ve yapıldı sonuçta Adalet ve Kalkın Partisi 1.Parti olarak Meclise geldi. Türkiye'de gerçekleştirilen seçimlerde Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Adalet ve Kalkınma Partisi oyların %49,50'sini alarak birinci parti oldu ve 550 sandalyeli Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 317 sandalye kazandı. Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki Cumhuriyet Halk Partisi ise %25,32 ile ikinci oldu.

24 Kasım 2015: Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri'ne ait Sukhoi Su-24M tipi uçağın sınır ihlali gerçekleştirmesinden dolayı Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürülmesi olayıdır. Aynı zamanda 1950'li yıllardan beri ve Soğuk Savaş süreci sonrası ilk kez bir NATO üyesi ülke tarafından doğrudan Rus uçağı düşürüldü. Rusya, Suriye İç Savaşı'na müdahil olduğundan beri ilk ciddi kaybını bu olay neticesinde yaşadı. Bu olaydan sonra Türkiye-Rusya arasında soğuk rüzgarlar ve Rusyanın yaptırımları geldi. Türkiyede bu yaptırımlara karşılık vermiştir. Bu süreçte Rusya'da yaşayan Türk vatandaşlarımız bazı sıkıntılar yaşamıştır.

RigwarL: 2015 yılında ki bazı önemli olayları açıklayabildiğim kadarıyla açıkladım daha birçok olay vardı. 2016 yılı hepimize ülkemize mutluluk, huzur, barış, güzellikler getirsin inşallah. Bu ülke hepimizin hep birlikte ayakta durmalıyız. Herkese saygılar sevgiler.

#RigwarL


0|0
33

En İyi Kız Görüşü

 • Böyle bir yazı bekliyordum işte çok üzücü olaylar yaşamış ve 1 yılı böylece geride bırakmışız inşallah 2016 yılında sadece güzel gündem haberlerini Bence'lerimize taşırız güzel Türkiye'mize güzel insanlar ve güzel haberler yakışır.

  #Emeğinizesağlık #gülegüle2015.

  0|2
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Ellerine sağlık çok güzel gerçekten muhteşem aşırı duygulandım...

  0|2
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Bugün haberi duyduğumda içim ürperdi. Daha ne kadar Türkiye acı çekecek, daha ne kadar şehit verecek, daha ne kadar biz bu manşetleri göreceğiz.
  Benim de son umudum var, kara çizgiden sonra en az gri şeridi gözükür inşallah.

  0|0
  0|0
 • Çok guzel olmuş emeğinize sağlık duygulandım ☺

  0|3
  0|0

Erkekler Ne Diyor 2

 • Umarım yeni sene güzel geçer. Hatalarımızdan ders çıkarırız. Çok iyi emeğine sağlık.

  0|1
  0|0
 • Çok güzel bir bence olmuş.

  0|0
  0|0
Yükleniyor...