Bence Yapabileceğin, Yapabileceğini Düşündüğün Kadardır. Ya sizce?

Yapabileceğin, Yapabileceğini Düşündüğün Kadardır. Bilim adamları pirelerin farklı yükseklikte zıplayabildiklerini görür. Birkaçını toplayıp 30 cm yüksekliğindeki bir cam fanusun içine koyarlar. Metal zemin ısıtılır. Sıcaktan rahatsız olan pireler zıplayarak kaçmaya çalışır ama başlarını tavandaki cama çarparak düşer. Zemin de sıcak olduğu için tekrar zıplar, tekrar başlarını cama vururlar. Pireler camın ne olduğunu bilmediklerinden, kendilerini neyin engellediğini anlamakta zorluk çeker.

Bence Yapabileceğin, Yapabileceğini Düşündüğün Kadardır. Ya sizce ?

Defalarca kafalarını cama vuran pireler sonunda o zeminde 30 santimden fazla zıplamamayı öğrenir. Artık hepsinin 30 cm zıpladığı görülünce deneyin ikinci aşamasına geçilir ve tavandaki cam kaldırılır. Zemin tekrar ısıtılır. Tüm pireler eşit yükseklikte, 30 cm zıplar! Üzerlerinde cam engeli yoktur, daha yükseğe zıplama imkanları vardır ama buna hiç cesaret edemezler. Kafalarını cama vura vura öğrendikleri bu sınırlayıcı "hayat dersi"ne sadık halde yaşarlar. Pirelerin isterlerse kaçma imkanları vardır ama kaçamazlar. Çünkü engel artık zihinlerindedir. Onları sınırlayan dış engel kalkmıştır ama kafalarındaki iç engel varlığını sürdürmektedir. Bu deney canlıların neyi başaramayacaklarını nasıl öğrendiklerini gösterir. Buna "cam tavan sendromu" denir. Bir insanın gelebileceğine inandığı en üst nokta, onun cam tavanıdır. Cam tavanınız hayallerinizin tavan yüksekliğini gösterir. Yapabileceğin, yapabileceğini düşündüğün kadardır.

Bence başarmak istediğimiz şeyi sürekli yapabileceğimizi düşünüp ve ona çocuk gibi ona inanmamız lazım.


0|0
11

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

  • Düşündüğümden fazlasını yapmışımdır her zaman. Bazen pire gibi olsam diyorum. Açık denizlerde dalgalarla boğuşmak yerine yerimde saysam diyorum

    0|1
    0|0
Yükleniyor... ;