Peki Ya Ben Ne Sormalıyım Şu Hayata?

Peki Ya Ben Ne Sormalıyım Şu Hayata?

Ağlamamak için zor tutuyorum kendimi .Ağladığım belli olsun istemem. Öyle de tatlı gülerim ki zaten kimse de inanmaz benim ağlayabildiğime. Hızla akar gözyaşlarım, hızla kurur. Sadece yüzümden anlarlar ağladığımı.

Ah ne çok imrenirim şu esmerlere.. Beyaz tenli olmak ne de kötü bir şey! Güneş bile yakmaz bizi, kırmızı olur kalırız altında. Belki de güneş yakamadığı için insanlar yakar bizi. O yüzdendir ki ağlayınca kızarırız biz beyazlar da. Hem gözlerimiz, hem yüzümüz kızarır.

Çoğu zaman ağlamamak için ellerimi sıkarım. Bu sefer de tırnaklarım batar, canım yanar diye ağlarım. Hep tutarım kendimi, dişlerim sıkarım sonra bütün gece diş ağrısından yatamam, ağrının acısına ağlarım.

Ağlamak zayıflık değildir ama insan hep öyle sanar. Kimse acısın istemem bana. Ya da kimseyi üzmek, derde ortak yapmak istemez.

İçim nasıl yanıyor ah bir bilseniz. Anneme yanıyor yüreğim. Babam onu aldattıyor o ise biliyor ama bizim için devam ediyor evliliğine. Bu ne acıdır bilir misiniz? Mecbur bizde yaşıyoruz çünkü okuyoruz. İşte bu da acıdır. Ne de kötüdür anne olmak. Ne de kötüdür muhtaç olmak. Çok imrenmişimdir arkadaşlarımım ailerine, özellikle babalarına.

Gözüm kayar, biraz buruk bakarım. Babam var ama yok gibi. Pek bilmem varlığını.

Bide bunun için yanarım, ağlarım. Ne kötüdür çocuk olmak, büyümeyi beklemek.Oysaki en güzel günler çocukluğumuz, gençliğimiz. Şimdi ne de zor geçiyor bu yıllar. Bu en dolu yıllarda. Her zaman hayatı adil sayardım da değilmiş meğer.

Pek anlamam neden hep daha iyiler ve daha kötüler var. Şükretmek için mi? Hamd etmek için mi?Şükürler olsun bugünüme de benden daha kötüler var. Var da daha nereye kadar soruyorum? Ahmet Kaya dinlerken daha fazla ağlamak istemiyorum. Gece herkes yatarken, yorganım altında nefesimi tuta tuta ağlamak istemiyorum. Gülerken ağlamak..İstemiyorum.

Hani böyle anlarsınız ya içi yanar insanın, belli etmez, tutar da tutar da ses etmez. Hah işte annem de öyle. Her anne öyledir.

Ağladığını onun da görmedim ama eminim o da çok ağlamıştır. Kadın olmak suç bu ülkede! Ne hakkın var, ne edebileceğin bir sözün. Ahh ne güzeldir şimdi bu mevsimde sıcacık evinde sohbet etmek. Mevsim meyvelerini soya soya dalmak sohbete. Açmak televizyonu ama hiç bakmamak, hep konuşmak.

Gülmek ne de güzeldir bu soğuk akşamlarda! Ah be! Bir kış akşamı koşarak eve yetişmek, baba gelmeden yemek yememek. Birlikte kalkıp, birlikte yatmak. Ah o akşamlar ne güzeldir. Keşke yaşayabilse insan.

Sevgiyi hisetmese, duysa tüm uvuzlarında. Şu kara kış bile işlemez o insanlara. Ah'lar, keşkeler. Kara bela gibi kovaladıkça kovalar insanı. Ama işte benim gecelerimde o mahrur beste çalar, Müjganla ben ağlaşırız.

Siz siz olun aldatmayın eşlerinizi, ne kocayı, ne karıyı. Çokça sevin insanları. Sevdiğinizi belli edin, defalarca söyleyin.

Bakın komşuda savaş var. Gelin barış olun, sevin herkesi. Çocuklarınızı daha çok sevin. Hep sevin onları. Kucaklayın, bol bol öpün.

İsterim ki sevgi olsun memlekette, ağlayan insan kalmasın,gülmekten kızarsın yüzler, çok yemekten şissin göbekler, çok konuşmaktan ağrısın ağızlar. Şarkılar yine bizi anlatsın mesela ama seve seve anlatsın.

Ne olursunuz saygı olsun, sevgi olsun. Ağlamak gerek bazen ama gülerken daha çok sever insan ağlamayı. Bırakın da derin kahkalardan aksın yaşlar gözlerimizden. Tadı tuzlu değil de tatlı olsun. Sevin insanları, en çok da çocuklarınızı sevin. Sevmeseniz bile eşlerinizi.


0|0
01

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 1

  • 10 numara bir bence olmus :)

    0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...