Modern Zamanın Modern Hediyeleri!

Modern Zamanın Modern Hediyeleri!

Zaman kelimesinin yanına eklediğimiz, günümüzün asortik kelimelerinden biridir modern ya da modernite dediğimiz kavram. Omuzlarımızı dikleştiririz söylerken çok güzel ve karizmatik olduğunu da düşünebiliriz belki zaman zaman. Ayrıca bu kelimenin içine hep işimize gelenleri doldururken yaptıklarımızı veya savunduğumuz durumların yanına ‘’Hangi zamanda yaşıyoruz ya haberin var mı ?’’ diye de ekleyiveririz bazen. Fakat, yaşamı kolaylaştırdığını düşündüğümüz bu modern zamanın bazı olumsuz yanlarını ya göz ardı ederiz ya da bir iki kelimeyle ‘’Evet yaa… Gerçekten ne zamanlara kaldık!’’ deyip geçiştirir, yolumuza devam ederiz. Belki siz, modern hediyeler başlığını gördüğünüz için farklı bir şey bekliyordunuz; ama ben biraz da ironiyle durumu dile getirmek istedim en başından. Meselemiz, bu defa modern zamanın hayatımıza giren olumsuz etkileri olacak diyerek başlayalım.

Stres: Modern zamanın Olmazsa Olmazı!

Günlük koşturmaca ve yoğunluk içinde bize en çok bulaşan ve bazen şiddeti artan bu duruma karşı dikkatli yaklaşmalıyız. Çünkü, yoğunlaşması ve sürekli bizi rahatsız etmesi durumunda ''depresyon'' gibi başka bir modern hediye daha verebilir bizlere. Stresle başa çıkmak için günlük aktiviteleri, müziği, arkadaşları ve aileyle vakit geçirmeyi ihmal etmeyin. Kendi içimize kapanmak stresten kaçmaya değil, stresi daha çok üzerimize çekmemize neden olabilir çünkü. Ayrıca bu konuda daha önce paylaştığım Bence’ye de göz atabilirsiniz:

https://www.kizlarsoruyor.com/saglik/a43334-stres-ile-bas-edemeyenler-buraya-cozumunu-bulduk

Ev Yemeklerinin Tahtına Göz Diken Hızlı Yemek Kültürü!

Orijinal adı ‘’fast food’’ olan bu çılgınlık artık her yerde. Tabi hamburger, patates kızartması, tavuk kanadı gibi yabancı kökenli yiyeceklerin karşısında bizim de lahmacun, pide ve dönerimiz duruyor. Ama, mesele bu yiyeceklerin hangisinin daha lezzetli olduğu değil. Asıl mesele, sağlıklı olup olmadığı. Hele de bu alışkanlıkların obeziteyi ve çeşitli rahatsızlıkları körüklediği sürekli tekrarlanıyorsa. O yüzden siz siz olun, yediklerinizin içinde çok zararlı şeyler olabileceğine ve yediğiniz yerlerin güvenirliğine dikkat edip dışarıdaki bu kültürün çekiciliğine çok fazla kanmadan anneciğinizin elleriyle hazırladığı dolmalara, köftelere, sarmalara yumulun.

Durdurulamaz Tüketim Toplumu!

Görselliğin olduğu her alanda artık bir marka dürtüsü, bu elbiseyi giymezseniz olmaz duygusu, bu telefonu alırsanız herkesten havalı olursunuz mesajı, bu ayakkabıyla diğerlerinden farkınızı ortaya koyun düşüncesi gibi daha birçok tüketim algısı her an bilinçaltımıza gönderiliyor. Böylece maddi olanakları ne olursa olsun sürekli şunu da almalıyım, bunu da almazsam diğerlerinden geri kalırım gibi biraz da ezik ve zararlı bir düşünce ortaya çıkıyor. Anlayacağınız üzere bu mesajlar, sadece daha geniş tüketici kitlesine ulaşmaktan başka amaçları olmayanların işine geliyor. İşte bu yüzden ataların kısa ve öz sözünü hatırlatarak devam ediyorum: ‘’ Ayağını yorganına göre uzat.’’

Çığrından Çıkmış İlişkiler!

Dizi ve filmlerde, internet üzerinde, okullarda sosyal medyada ve dahası bu sitedeki soru ve görüşlerde de dikkat edeceğiniz gibi ikili ilişkiler arasındaki ince ve zarif düşünceler, yerini gittikçe biribirine saygıdan uzak sadece cinsel odaklı çabalara bırakıyor. İşin kötüsü, millet de bu durumun sanki daha normal ya da doğal olduğunu düşünüyor. Nerede kaldı masum ilişkiler, deyip belki eskiyi anmak gibi olacak; ama bazı değerleri unutmamak gerektiğini düşünüyorum. Kendimiz dışında karşımızdakine de saygı göstererek ve değerli olduğunu unutmadan davranmak, toplumu daha yaşanılır kılacaktır elbet.

Bir Baş Belası Da Spor Fanatizmi!

Takım tutup desteklemek, spor ilgisinden çok bir yaşam biçimi haline geldi. Din gibi, ailevi ve toplumsal, kültürel değerler gibi dokunulduğunda öfkelenir oldu insanlar; hatta bu fanatizm stadyumlarda ya da dışarıda birilerinin ölmesine bile neden olacak kadar tehlikeli boyutlarda dolaşıyor uzun zamandır. Halbuki yapılan bir spor ve oyun sadece. Eğlenmek varken, farklı takımları destekleyen kardeşler, arkadaşlar, beraber çalışılan insanlar, komşular varken bu öfke ve nefret bize zarardan başka bir şey getirmez. Bu yüzden şiddet yerine keyif almayı öğrenmemiz gerek.

Sosyal Medya Bağımlılığı Da Eksik Kalmasın!

Bir, iki, üç belki daha fazlası… İnsanlar, günlük hayattan koparak daha çok sosyal mecralardaki hesaplarından kendilerini ifade eder oldular. Gazeteler, haberler, gündem buralardan takip edilmeye başlandı. Evet, belki dünyanın her yerine bir tıkla gidilebiliyor, bir dolu kültür ve insan buradan takip edilip tanışılabiliyor; ama unutmamak gerekir ki günlük hayatta olduğu gibi bu ortamın da tehlikeleri ve yalanları çokça karşımıza çıkabilir. Önemli olan bu durumda kimlerle iletişim kurduğunuza, izlediğiniz ya da takip ettiğiniz haberlerin doğruluğuna dikkat etmek kesinlikle. Ayrıca sanal ortamda birilerinin size övgüler dizmesinden ya da fotoğrafınızı ‘’like’’ lamasından ziyade günlük hayatta dürüst ve güvenilir birkaç arkadaşınızın sizinle samimi bir sohbet gerçekleştirmesinin daha keyifli olacağından emin olabilirsiniz.

Modern zamanın makyaj yapmayı, süslü paktelerin ardına saklanmayı çok sevdiğini ve daha birçok numarası olduğunu unutmayın!

Okuduğunuz için teşekkürler. Ekleyecekleriniz varsa yorumlarınızda iletmeyi ihmal etmeyin lütfen :)

#LaffAnlamazKız


1|4
23
LaffAnlamazKız KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşü

 • fAST food u yerine lahmacun yerim döner asla yemem ama en sevdiğim mantıdır ölürüm bile ona hele ki böyle bol sosolu felan saırmskalı yoğrt yaptın mı orda boğazımı bile keserim hamburger patates kıazartmasından nefret ederim ağzıma snaki yağ doldurum gibi oluyor 1 kez BK ye gittim oda 13 yaşında gezideydik zorla Bk ye girim burger yedim :(
  https://i.hizliresim.com/o9Ey2Q.gif
  O kadın hocaya söyledim salata felan alıyım dye ama admlar takmış guruba ona böyle yapasım geldi.
  https://i.hizliresim.com/52g21j.gif

  0|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • Okudugum en uzun bencen bu oldu sanirim, negzel yazmissin :)) ❤

  1|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 2

 • Emeğine sağlık :D

  1|0
  0|0
 • ben de baktım güzel hediyeler var mı diye meğersem öyle değilmiş

  1|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...