Kardeşlik ve Paylaşım

Kardeş :

Anne veya babadan en az birinin ortak olduğu kişilerin birbirlerine göre durumuna verilen addır. Kardeşler erkek ya da kız olabilirler. Birçok toplumda kardeşler anne babalarıyla birlikte aynı ortamda oynayarak ve eğlenerek çocukluklarını birlikte geçirerek büyürler. Bu kalıtsal ve fiziksel yakınlık birbirlerine karşı sevgi ya da düşmanlık gibi duygusal hisler beslemelerine neden olur.

Doğum sırasına göre büyük kardeş erkek olduğu zaman ağabey, kız olduğu zaman ise abla olarak adlandırılırlar. Aynı anababadan olanlara öz kardeş denir. Kısmen aynı kısmen farklı anababadan olanlar, ana bir kardeş (anaları aynı, babaları farklı) ya da baba bir kardeş (babaları aynı, anaları farklı) olarak adlandırılır. Farklı anababadan olanlara ise üvey kardeş denir. Biyolojik olarak kardeş olmasalar da aynı anadan süt emişen kişilere süt kardeş (emikdaş) denir.

Şahsi kardeş tanımım ise paylaşmak, dertleşmek, sinirlenmek yani olabilecek tüm duyguları içerir.

Kardeşlik ve Paylaşım

Öyle Bir Zɑmɑndɑyız ki; Hızlıcɑ Arkɑdɑş,

Çɑbucɑk Dost,

Hemen Sevgili,

Bir Kelimeyle Düşmɑn Olunuyor

Amɑ Kɑrdeş Olunmuyor..!

Kɑrdeşlik öyle bir denizdir ki dibi bulunmɑz, öyle bir sırdır ki, her gönül kɑldırmɑz, öyle özeldir ki vicdɑnı olmɑyɑn ɑnlɑmɑz!

Tam da resimde anlatılan gibi değil mi ?

Büyümüşüzdür ve artık annemiz hamile yani kardeşimiz olacak evde bir heyecan bir hazırlık her şey yeni gelecek bebek için hazırlanmaktadır.O da ne büyük çocuk bir bakıyor yeni elbiseler, yeni ayakkabılar, oyuncaklar vs. hepsi kardeşi için kendini bir an için boşlukta hissetmiş ve kıskançlık başlamıştır.

Artık evde çabuk sinirlenen ve bir çok şeye küsen abi veya abla vardır.

Bu zamanlarda evebeynlere çok iş düşmektedir, ileride psikolojisi bozulmaması adına büyük çocukla ilgilenmek te şarttır.Bir çok evebeyn bu küçük ama çok etkili olayı unutup yeni gelecek bebeğe odaklanmaktadır.Bu da büyük bir yanlışlıktır.

Ve zaman geldi ve yeni bebek bizlerle eve gelinir.Bak oğlum veya kızım bu kardeş deyip tanıştırma faslı başlar ama büyük çocuk geçmişi unutmamış ve yeni doğana daha şimdiden kin beslemiştir.

Aradaki sevgiyi ayarlarsak hiç bir sıkıntı olmaz bu unutulmamalı

Artık evde iki kat gürültü olmaya başlamış çocuklar birbiriyle kavga etmeye ortalığı dağıtmaya şenlik içinde geçen çocukluk bazen evebeynler için tam bir çile safhası olmuştur.

Ergenlik dönemi artık kardeşlik tam olarak anlaşılmış eğer ki erkek büyük kız küçükse yasaklar başlar ve kız için zorlu dönemdir.

Kavga kıskanlış vs olayları bazen aşırı derece de artıp bazen ise hiç olmaz.

Her zaman ihtiyaç duyulan kişi ise yine kardeştir.

Evlenip geniş aile olunca dahada aile kuvvetlenir ama her zaman olduğu gibi kavgalar kırgınlıklar hiç bitmez.

Şahsen tek çocuğa karşıyım her ailede en az iki olması gerektiğini düşünüyorum. Tabiki aksi bir durum söz konusu sağlık vs. durumlar olmadığı sürece her insanın kardeş sevgisini tatmasından yanayım.


10|0
121

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

  • ya ben çoçukken kardeş diyince aynı anne babadan gelme bilirdim
    ama kardeş kan olmadan ona sonsuz güvendiğin kişiye deniyormuş

    0|1
    0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 11

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...