Kuşak Çatışmaları ve KS Gençliğinin Eğilimlerine Bakış

Kuşak çatışması temel anlamında iki farklı zaman diliminde büyüyen insan topluluklarının, birbirlerine aykırı tutum ve davranışlarını anlamlandıramamalarından kaynaklanır.

Kuşak çatışmaları ve KS gençliğinin eğilimlerine bakış.

Aslında işin özü, çevredeki değişimin yetişen bireyler üzerindeki etkilkeridir. Söz gelimi; "Bizim zamanımızda böylemiydi", şeklinde serzenişte bulunulan her noktada karşımıza çıkar kuşak çatışması. Tabii olan hayatın sürekliliğidir. Kişi sadece başka bireyler ile değil kendi içinde de bu çatışmayı yaşayabilir.

Yaşamın evrelerinin içinde dün bize yanlış gelen bugün doğru olabiliyorken, ters açıdan dün doğru gördüklerimiz bugün yanlış gelebilmektedir. Ancak bizi anlamıyorlar diyerek bu tabiri uyduran bir kesimin varlığı ise şüphesiz tartışılmaz bir gerçektir.

Peki nedir kuşak çatışması?

Bazı zamanlarda geçmişte yaptıklarımızı ansızın hatırlar ve ne kadar da aptalca olduğunu düşünürüz. Kendi kendimize düşünürken bile bu anımız bizi utanmaya bile sürükleyebilir. Dün anlamadığımız büyüklerimiz gibi davranmaya başladığımızı ve bizden sonra geleni hoşgöremediğimizi yaptıklarımızı unutarak yargılarız.

Teknoloji, çevre ve algılar değişsse bile süreklilik içinde bu çatışma içinde roller de değişir. Hemen hemen herkesin dilinde "Nerede o eski bayramlar" sözünü duyabilirsiniz. Ancak bu çatışmanın algoritması hiç sapmaz, sadece bazı deyimler yerini yenilere bırakabilir. Kuşak çatışması kısır bir döngüdür.

Ne yapmalı? Ne yapmamalı?

Bizden önce gelene saygı duymalı, hoşgörmeliyiz. Bizden sonra geleni yadırgamamalı hoşgörmemeliyiz. O halde iki çağın tek ortak özelliği olan hoşgörüyü kullanabilmeliyiz. Ancak günümüz Türk toplumunda teknolojinin yozlaştırmasının yan etkileri bariz şekilde görülmektedir. Misali bu sitede gördüğünüz sorular ve çözüm aranan bazı cevaplar.

Ben sıklıkla aşk ilişkileri soran, kendi özgüvenini tamamlayamamış insanların nasılım serzenişleri içinde kaybolduğu, kültürel ve entellektüel olmaya çabalayan ve sırf bu amaçla içi boş düşüncelere biat eden insanları burada sıklıkla görmekteyim. Kimsenin inancına bakış açısına saldıracak değilim. Ancak bir şeyleri söylemeden önce, konu hakkında ortalama zekaya sahip bir insanın araştırma yapmasını da beklerim. Bakın tam bu noktada çatıştığım benden genç arkadaşların varlığını duyar gibiyim. Meselenin özü kendiniz olmaktan geçer.

Başkalarına özenmek başkaları gibi olmaya itelenmek sizi sadece boşlukta sürükleyecektir. Son olarak bugün yaptığınız birçok şey, sorduğunuz birçok soru yarın size komik gelmiş olacak.

Bu ben dahil hepimiz için geçerlidir.

Unutmayın yaşamın merkezi sizssiniz ve siz olmadığınızda yaşamınızda anlamsızlaşır.

Sevgiyle...


0|1
01

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 1

  • Kuşak çatışması çok yaşıyorum. Dedem sürekli kızıyor bana. :(

    0|0
    0|0
Yükleniyor...