Kitap neden okunur? Nedir kitaplar?

Kitapların toplumumuzdaki yeri nedir? Ya da bırakın toplumu! Sizdeki yeri nedir? Bende ki yerine geçmeden önce, kitaplar hakkında biraz konuşmak istiyorum. Ne yazık ki artık önüne gelen kitap yazdığı ve artık yayınevleri yazılanın niteliğine kalitesine bakmazsızın, basıp, kitap diye piyasaya sürdüğünden.. Okumaya değer kitap bulmak artık samanlıkta iğne aramak gibi oldu.

Bunun yanı sıra kitap okumanın bir ihtiyaçtan ziyade, hobi veya anlık zevk olarak algılanması. Evet! kitap bir ihtiyaçtır. Neden mi? Çünkü dünyanın; düşünen, kurgulayan, üreten insanlara ihtiyacı var. Geçmişini bilmeyen, tanımayan, gelecek nesillere tanıtmayan kişilerin, geleceğe ne gibi bir katkısı olabilir ki? Geleceğe yön vermek benim nezlimde; okumaktan, okutmaktan geçer.

Tabi okumak kadar hangi kitabı okuduğunuzda önemli. Yukarıda belirttiğim gibi artık ortalık kalitesi niteliksiz kitaplarla doldu. Sapla samanı ayırt etmek gerek. Güzel kitap sadece okurken yüzünüzü güldüren, sizi anlık olarak başka dünyalara götüren kitap değildir. Güzel/Kaliteli kitap son sayfasını okuyup bitirdikten sonra, sizi değiştiren kitaptır. Bir kitabın son sayfasını bitirdiğinizde hala ilk sayfasını okuduğunuzdaki siz iseniz. Üzgünüm o kitap size hiçbir şey verememiştir. Okuduğunuz yüzlerce satır size sadece harcanan zaman olarak geri dönmüştür.

Bence mi çokta uzun tutmak istemiyorum, daha çok okunsun diye.
Benim gözümde kitap; beni değiştiren, değiştirirken geliştiren, ufkumu genişleten, başka alemlere götürürken içinde bulunduğum dünyayıda değiştirme umudu ve cesareti veren bir dosttur.
Yoldaştır kitaplar. Yolunuzu kaybetmemenizi sağlayan bir pusuladır. Karanlıkta kaybolduğunuzda yolunuza ışık tutan, yönünüzü gösteren bir kuyruklu yıldızdır. Karda ateş, çölde sudur kitaplar. Nerde en çok neye ihtiyacınız varsa, işte tamda o'dur kitaplar... Sevgiyle kalın...Kitap neden okunur? Nedir kitaplar?


0|0
01

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 1

  • Kitaplar olmak istedigi karakteri ya da yasamak istedigi hayatı sayfalara sıgdıran inanilmaz bir nesnedir. Her okuyan kisi kendine farkli anlamlar çıkarmayı saglayan yılanı bile deliginden cıkaran beyin firtinasidir...

    1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...