Erkek Çocuğuna Kız Çocuğundan Fazla Değer Verilmesi ve Sonuçları

Ben daha küçükken uzaktan akrabalar ya da komşular kaç kardeşsiniz diye sorarlardı 'iki' derdim 'iki kızız' derdim hiç erkek yok mu derlerdi 'hayır' derdim neden sorduklarını anlamazdım.aynı soruyu aynı kişi genelde anneme de yöneltirdi ve annem 'iki kızım var.' Derdi. Kadın 'Ay boşver sağlıklı olsun yeter aslında..'derdi samimiyetsizce. Yani sanki hem erkek hem sağlıklı olsak mükemmel. Sağlıklı ve kız olduğumuzda ayy boşverlik bir durum du! neden? Bu erkek çocuk salatada sirke, çorbada tuz muydu ya? Bu kadar olmazsa olmaz bir şey miydi?

Büyüdükçe anladım;yavaş yavaş. Büyüdüğüm ortamda erkek çocuk daha gözlenilen,sevilen çocuktu. Ama ne zaman hem kızları hem oğulları olan bir aile görsem bakıyordum dikkat ediyordum genelde kızlar daha başarılı oluyorlardı. Misafirliğe gittiğimizde genelde kız çocuk çay dolduruyor,şeker tutuyor,kolonya döküyordu. Yani kız daha çok çalışıyordu ve erkek genelde babasının yanında oturmuş oluyordu. Ve bu sanki normalmış gibi görünüyordu. Allah'a şükür benim ailem böyle düşünmedi asla ama örneklerini çok görüyordum ve küçüklükten beri yadırgıyordum.

Erkek aynı yaştayken kızdan az iş yapma ve rahatlık gibi bir sürü özgürlüğe sahipti. Fakat bu özgürlükleri kazanmak için görünürde hiçbir şey yapmamıştı. Bu özgürlükleri doğuştan mı kazanmıştı? Sırf pıpısı var diye aralarında çok yas farkı yokken kız kardeşleri evde dışarıda hep çalışacak ama kendisi genelde yiyecek miydi,eline beş liralık bir tesbih takip her iki kolunu iki santim açarak yürüyünce gece 9 dan sonra eve gelebilecek miydi,tanıdığı tüm kızlar sanki onun için yaratılmış gibi istediğine laf atıp istediğini yerecek miydi? Düşündüğünüzde sanki bir doğu dizisinden fırlamış karakterler geliyor gözünüze değil mi? Çember takmış bir kız saçlar hafiften dışarıya taşmış,kırmızı ya da yeşil basma etek ve küçücük göğüslerini kötü bakışlardan koruyacak small bedene xlarge bir bluz. Erkek te bıyıklı beyaz gömlekli elinde tesbih uzun uzun uzun yürüyen biri gibi değil mi?

Fakat hayır bu bir diziden kesit değil. Bu günümüzden bir örnek. Günümüzün türkiyesinden. Heryerde her an olmasada, tam olarak böyle olmasa da erkekler sanki doğuştan kazandıkları özgürlükleri varmış gibi neden bu kadar rahatlar? Biri söylesin bana bunun dinle ne alakası var? Biri söylesin bunu neden normal karşılıyoruz. Kızlar ezilirken sizce erkeklerin bu kadar rahat,vurdumduymaz olmaları islam düşüncesine zıt gelmiyor mu? Bu düzeni böyle yapan aslında anne ve babalar ama değiştirebilecek onlar. Gerçi Bugün kız çocuğuna kapat kız bacaklarını diye bağırırken erkek çocuğa göster bakalım pipini amcalara dersek bu zihniyeti kolay kolay defedemeyiz. Ve defedemeyeceğimiz bu zihniyet kaç kadının hayatına maloldu,ve olacak.Erkek çocuğa,kiz çocuğundan daha fazla değer verilmesi ve sonuçlari;

Bu zihniyet yüzünden gece geç saate kaldığımız zaman işten ya da dersaneden geç çıktığımız zaman ışıklı,yerlerden diye yolu uzatıyoruz,mağazaların ta kapısının dibinden geçiyoruz ki bir şey olursa sesimizi duyurabilelim. bir elimizde telefonumuz,kilidi açılmış,arama yapmak için bekliyor. Ama kim aranır ki? Ne diyeceksin. 'Tacize uğradım' mi? Diyemezsin kardeşim. Dedirtmezler. Suçlu sensindir. Gece vakti niye dışardasın derler. Ama geceyi Allah sadece erkekler ve yanında erkek olan kadınlar için mi yarattı?

Biz artık dolmuşta korkmak,sürekli arkamıza önümüze bakmak,dışarıda yalnız başına iken laf atılmasın diye hep başka taraflara bakmak,kafamızı eğmek istemiyoruz. Ama biliyorum artık sesimiz daha gür. Lütfen bu görüşleri savunmaktan utanmayın. Lütfen feminizm sözcüğü size artık eşitlik özgürlük gibi güzel şeyler çağrıştırsın. Lütfen yardımcı olun. N'olur duyarlı olun çünkü eğer olmazsak istatitiklere göre

Afrikadaki tüm kızlar 2086 da bile ortaokula henüz gidememiş olacak. Ve eğer sesimizi yükseltmezsek artık bazı ülkelerde 2030 da hala kadınlar aynı işi yaptıkları karşı cinslerinden daha az para alıyor olacaklar. Sadece ve lütfen duyarlı olun!


0|0
12

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 2

 • Bunların çoğu ataerkil bir toplumda yetişmemizden kaynaklı bir durum. Ama bütün dünya toplumlarına veya bütün canlılara baktığımızda "erkek" tarafının daha sert, daha güçlü, daha dayanıklı yaratıldığını göreceğiz. Bu demek değildir ki erkekler-kadınlardan üstündür. 3 erkek çocuğa sahip bir annenin, tek erkek oğlunun en büyük erkek çocuğu olan bir babaannenin, hatta evine erkek misafir geldiğinde "bereket geldi" diyen bir komşunun olduğu bir ortamda büyüdüm. Sayıca kuzenlerimin 10 tanesi erkek, 7 tanesi kızdı.. Orada bile fazlalık vardı. Ailemize en son gelen kız çocuğuyla ondan önceki arasında 23 yaş vardı. Sürekli kadınlar anlattığın gibi neredeyse ikinci planda kalıyorlardı. Böyle bir ortamda büyümek insana çok dezavantaj getiriyor. Kadınlara bakış açın değişiyor. Taa ki birisini sevene kadar.. İlk defa bir kadını sevdiğimde anladım onların kutsallığını, o zaman anladım birimiz olmadan diğerinin olmayacağını.. Derinleştirdi bendeki her duyguyu.. Zaman geçtikten sonra arkama baktığımda, en yakın arkadaşımın bir kadın ve beni en çok düşünenlerin içerisinde kadınların daha çok olduğunu görüyorum. Ve seviyorum.. Kadınları da erkekleri de.. Sevdiğimiz zaman çözebiliyoruz her şeyi..

  1|0
  0|0
  • İnsan dışında bütün canlılarda erkek güçsüz olandır. Erkek süslüdür dişisini etkilemek için. Dişiler çirkindir ama güçlüdür. İnsandaki erkek figürü hayvanlarda dişi figürüdür. Hayvanlarda göz alıcı cinsiyet erkektir.

  • Hepsini Göster
  • @Narin_Bayan erkeklerin süslü olmasının bir güçsüzlük göstergesi olduğunu mu düşünüyorsun. Aslanlarda mesela dişi avlanır, erkek yer. Aynı zamanda da erkek yelelerinden dolayı daha çekicidir. Bu dahil bütün genellemeler yanlıştır.

  • Hayır Karadul örneğinde erkek güçsüz oluyor.

 • çok haklısın çok güzel bir bence olmuş eline emeğine aklına yüreğine sağlık. Herkesin okuması gereken bir yazı.. Keşke herkes bunun bilincinde olabilse

  0|0
  0|0
  • Tesekkur ederim, burada cinsellik konusu varken bu tip yazilari kimse okumuyor goruyorsunuz sjbsn

Kızlar Ne Diyor 1

 • Bunların en büyük sorumlusu dindir. Din açıkça erkeği kadından üstün tutmakta.( Tartışmaya açık değil, ayetlerde her şey belli) Ayrıca din olmasa bile insanların bakış açısı maalesef böyle. Erkek pipisini açsa p**evenk olmaz, kadın bacaklarını açsa sürtük, o*sbu oluyor. Neden? Namus kavramı sadece kadın için mi geçerli? Erkeğin elinin kiri, kadının namusu. Tecavüze uğrayan kadında suçlu oluyor nedense. Erkek egemen bir dünyadayız. Erkeklerin dünyası kim ne derse desin. Maalesef bu algı binlerce yıl öteden gelmekte. Eski çağlarda yöneticilerin, savaşçıların vs. adını tarihe yazmış kişilerin hep erkek olmasından anlaşılıyor.
  Velhasıl; bu tabu yerine oturmuş sarsılmaz bir tabu. Bu saatten sonra yıkmak imkansız. Sadece çok az bir kesmin düşüncelerini değiştirebiliriz böyle yazılarla. Maalesef.

  0|0
  0|0
Yükleniyor...