Hayvanları Dost Edinmek İçin Neden İlk Tercih Barınaklar Olmalı

Aramızda bazılarımızın hakkında bilinçli ama birçoğumuzun ne ilgisinin ne de bilincinin olduğu bir konuya değinmek istiyorum; Barınaklar.

Bundan birkaç ay önce barınaklar hakkında geniş bir araştırmaya yapmıştım. Birçok belediyeyle ve barınak çalışanıyla konuşmuş ve barınaklar hakkında rahatsız edici birçok bilgi edinmiştim. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.

  • Barınaklarda yeterli sayıda veteriner yok!

Hayvanları Dost Edinmek İçin Neden İlk Tercih Barınaklar Olmalı?

Barınakların birçoğunda yeterli sayıda veterinerin olmadığı, bazılarımız tarafından bilinen bir gerçek. Barınaklarda, hasta hayvanları iyileştirecek, hastalıklar hakkında çalışanları bilinçlendirecek yeterli sayıda veteriner olmadığı için, birçok hasta dostumuz sağlıklı dostlarımızla aynı kafeslere koyulmakta. Bunun sonucu olarak, sağlıklı dostlarımızın sağlığı bozulmakta ve birçoğu hayatını kaybetmekte.

Ne yapılabilir?

Belediyeleri arayabilir, barınak koşullarıyla ilgili bilgi alabilir ve veteriner eksikliğini gündeme getirip bunun hakkında bir bilinçlenme sağlayabiliriz. Bunun yanında, barınakları aralıklarla ziyaret edip edindiğimiz bilgileri kamuyla paylaşarak ortak bir bilinç ve baskı sağlayabiliriz.

  • Birçok barınakta ısıtıcı yok!

Barınakların birçoğunda, hayvanları kışın soğuğundan koruyacak kadar ısıtıcı, yorgan, ısı geçirmeyen duvarlar vb. bulunmamakta. Bunun sonucunda barınakta doğan ya da büyümekte olan yavrrular, yaşamlarını yitirebilmekte.

Ne yapılabilir?

Barınakları arayarak ihtiyaç dahilinde yorgan, örtü, muşamba yardımı yapabilir, dostlarımıza yardımcı olabilirsiniz.

  • Barınaklarda, her hayvan için yeterli yemek yok!

Üzülerek söylüyorum ki, bazı barınaklarda yemekler çok kısıtlı ve farklı koşullardaki hayvanlar için farklı çeşitlerde mama bulunmuyor. Örneğin; bir yavru, yetişkin mamasıyla beslenemez. Kısır olmayan bir hayvan, kısır hayvan mamasıyla yeterli besini alamaz. Yetişkin hayvanların ihtiyacı olan tüm besinler, yavru mamalarında bulunmaz.

Ne yapılabilir?

Barınaklarla iletişime geçip, yoğunlukta olan hayvanların yanı sıra, azınlıkta olan (hasta / yavru / kısır vb.) hayvanların sayısını ve mama eksikliğini öğrenip, bağışlarda bulunabiliriz.

  • Barınaklarda hayvan ölümleri sıklıkla yaşanıyor ve ilgililer birçok konuda duyarsız kalıyor!

Belki denk gelmişsinizdir şunun gibi haberlere: ''Görevli Barınağı Terk Etti, Barınaktaki Hayvanlar Hayatını Kaybetti''. Maalesef bazen görevliler, görev bilincinden ya da hayvan sevgisinden mahrum olabiliyor. Bazıları kapıları kapatığp giderken, bazılarıysa hayvanları aç bırakabiliyor.

Ne yapılabilir?

Semtinizde ya da ilinizde bulunan barınakları, belli aralıklarla (her ay, iki ayda bir...) ziyaret edebilir, hayvanaların beslenme şartlarını kontrol edebilir ve belediyelerle iletişime geçip birkaç hayvanın hayatını kurtarabilirsiniz.

  • Bazı barınaklarda, hasta ya da belli bir süre sahiplenilmemiş hayvanlar uyutuluyor!

Yanlış duymadınız. Bir süre boyunca sahiplenilmemiş, yaşlı, hasta ya da sağlıklı olmasına rağmen bakılmamış ve sokağa bırakılıp belediye tarafından barınağa götürlümüş hayvanlar uyutuluyor. Bunu yazmaktan çekinmiyorum çünkü bu artık bilinen bir gerçek.

Ne yapılabilir?

Eğer evinizde yeterli alanınız varsa, yeterli bilinciniz ve hayvan sevginiz varsa, ilgilenebileceğinizden, aşılarını yaptırabileceğinizden eminseniz, evinizi bir hayvan için açabilir, ona sahip çıkabilir ve sağlıklı bir hayat, sıcak bir yuva sunabilirsiniz.

Bir de, sokağınızdaki hayvanlar için şu şekilde bir yuva yapabilir, önüne her gün temiz mama ve su koyabilirsiniz. Emin olun sokağınız daha yaşanılır bir hal alacaktır.

Sevgiyle ve duyarlılıkla kalın.


0|1
11
Stras KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 1

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...