Bastırılmış Cinsellik ve Toplum Üzerine

Ülkemiz... Avrupa... Başka ülkeler... Mesele bu değil.

Bir ülkeyi/insanı/toplumu yükseltebilecek ya da berbat edebilecek bence üç şey var. Birincisi ekonomi, İkincisi üreme arzusu, cinsellik, Üçüncüsü ise saygı, din, ahlak.

İlk iki maddeyi açıklamak gerekirse; kişi doğumundan ölümüne kadar soluk almak, yemek, içmek, üremek dna'sına kodlu olarak dolaşır. Ekonomi iyi yaşamak için önemlidir. Para kimdeyse refah ondadır. İyi ve kaliteli yiyecekler, rahat bir yaşam vaad eder para.

Bastırılmış cinsellik ve toplum üzerine

Üremek, yeni ve sağlıklı nesiller için önemlidir ve kişi içgüdüsel olarak kendisine en uygun eşi bulmaya odaklıdır. Biz bilmesek de vücudumuz görevdedir, aşkın kapısı amigdala, kokunun hafıza merkezi hipocampustür.. Farkında bile olmadan salgıladığımız feromonlardan haberiniz var mı?

Ancak töre, görücü usülü derken kişinin işi şansa kalır ve muhtemelen de sağlıksız, çoğunlukla da ruh hastası bir nesil yetişir.

Üçüncü madde olan saygı, ahlak ise yerleşik ve ataerkil hayata geçmemizle ortaya çıkmış doğuştan bize eklenmeyen, dünyaya gelip gözümüzü açmamızla ortaya çıkan yepyeni cillop gibi yeni bir kavramdır. Eğitimdir, meslektir, sosyal haklardır, her şeydir. İlk iki madde olan ekonomiyi de üremeyi de kapsar, denetler, düzenler, değiştirir ahlak.

Aslında din, hukuk, ahlak neden vardır biliyor musunuz? Güçlü güçsüzü ezer çünkü onu durduran bir şey olmazsa. Korkacak bir şey insanları durdurur, bu belki cehennemdir belki ölüm korkusudur belki hapishanedir. Dinsiz diyebilirsiniz bana, belki de öyleyimdir ama kime ne? Anarşist diyen de çıkabilir. Yaratıcıya da inanıyorum düzenin neden var olduğunu da var olması gerektiğini de biliyorum, desteklemek zorundayım da. Ama belki de bu düzendir ha bizi yaşayan ölüler yapan?

Şu dünyaya bakınca hepimiz planlanmış bir oyunun parçasında yaşıyormuşuz hissi vermiyor mu? Doğuyoruz, cinsiyetimize göre bir kalıba oturtuluyoruz, bir sürü konuda sınırlarımız çiziliyor, meslek seçmek zorunda bırakılıyoruz, asla cinsellik yaşamadan evlenmemiz gerektiği dayatılıyor sonra. Elalem ne der ve komşunun çocuğu ile geçiyor koca bir ömür.. Bir konuda çoğunluğa uymazsak anormal, marjinal oluyoruz.

İşte bu sebepten var ahlak, din, elalem, komşunun çocuğu, cennet, cehennem.. Bu dünya insanlara istedikleri gibi bir hayatı asla yaşatamazdı, insanları kandırmak için de ellerine bir oyuncak verilmesi şarttı. Herkes soylu olamazdı, hizmet edenler de gerekiyordu. Ama kölelere vaat şarttı yoksa itiraz edeceklerdi. İnsanlar yıllarca denedi, yanıldı, tecrübe kazandı ve sonunda bir sonuca vardı işte. Bir şekilde düzen gerekiyordu ve kurallar, algılar ortaya çıktı.

Gelgelelim cinselliğe. Bu konuya hep bir tık daha özen gösterdi dinler ve hukuk, çünkü çok eşlilik olursa çocuğun babası kim bilinemezdi. Bu da erkekleri rahatsız etti, çocuğun annesi belliydi ama ataerkil bir düzende babadan geçen soy düzensizleşiyordu. Soylu birinin çocuğu hizmetçi olmamalıydı, hizmetçininki de soylu. Bu yüzden kadına sorumluluk yüklenmesi gerekiyordu ve kadın ahlak baskısı altında bırakılınca işlerin düzeleceği düşünüldü.

Ahlaksızlaşalım, her önümüze gelenle sevişelim demiyorum ben. Beni hemen yanlış anlayanlar olacak, aman diyeyim. Neticede düşünen ve geçmişini araştırabilen bir hayvan türüyüz, torunlarımızı da göz önünde bulundurmak zorundayız, bu yönümüzle de diğer hayvanlardan farklıyız.

Ama cinsellik bastırıldıkça da ruh hastası bir dünyaya dönüştüğümüzü fark edemiyoruz. Kadın cinayetleri, taciz, tecavüz değil bu bencede bahsetmek istediğim. Her şey güzel olabilir, ekonomi, kariyer, meslek ama ya evlilik? Cinsellik yoksa, çiftler mutsuzsa ne olacak? Aldatmak mı? "Ne kadar ahlaksızca!" dediğinizi duyuyorum, ben de aynen böyle düşünüyorum. Peki o değilse ne, mutsuz evlilikler, mutsuz çocuklar.. Yazık değil mi?

Ben diyorum ki, cinsellik de yemek içmek gibidir, nasıl ki kötü bir yemek olduğunda yiyemiyorsak kötü bir cinsel yaşam da evlilik için bitiricidir. Ekonomik olarak veya duygusal açıdan bizi tatmin edecek bir meslek seçmekte nasıl özgürsek cinsel partnerimizi de seçmekte de özgür olmalıyız bence.

Bazen diyorum ki, keşke herkese evlenmeden önce bir deneme süreci verilseydi de herkesin sevişmesine de izin verilseydi, bu da belgeye imzaya dayansa ve toplum baskısı ortadan kaldırılsaydı. Eğer bir problem yoksa hukuki süreç devam etse ve karı-koca olsalar, varsa da evlilik iptal edilseydi.

Böylelikle cinsellik de bir düzene oturabilirdi belki.. "Evlenmeden olmaz?" değil de, "Evlilik öncesi deneme sürecinden önce olmaz" olsaydı? Böylece erkekler "Nasılsa evlendik, geri dönüşü de yok artık." düşüncesinde olmazlardı belki.. Kadınlar da tatmin olmadıkları, düzgün bulmadıkları bir ilişkiden bir an önce vazgeçebilseydi. "Elalem ne der, ne yaparım?" diye düşünmeseydi..

İki cins de bunu suistimal mi ederdi yoksa?..


0|2
1926

En İyi Erkek Görüşü

 • Evliliğin kalitesini yalnızca cinselliğe bağlamak yanlış. Cinsellikte en önemli faktör rasyonal performans değil, eşlerinin birbiriyle iyi anlaşmasıdır. Örneğin inanılmaz çekici ve cinsel performansını çokm beğendiğiniz bir fahişe ile yatarsınız, o fahişe ne kadar erotik olursa olsun, cinsel kalite her zaman düşüktür, çünkü fahişe ile aranızda duygusal bir bağ yoktur. Dolayısıyla bir kere "denemekle" eşinizin yatakta çok iyi olup olmadığını sezebilmek zordur. İyi cinsel bir yaşam için birbirinizi iyi tanımanız gerekir. Ahlak da eş seçiminde önemlidir, bunun kültürel bir nedeni olduğunu düşünmüyorum. Dünyanın neresine giderseniz gidin, hiçbir aklı başında bir adam eş seçimi için ahlaksız bir kadını tercih etmez. Bir çok bilimsel varsayılara göre bu içgüdülerinizden kaynaklanıyor, yani doğaldır. Kültürle hiç bir şekilde teması olmamış küçük bir çocuk bile, aile bireyinin ahlaksız davranışından yıpranabilir. Bazen subjektif de düşünmeli insan, sizin anne babanız ortalıkta başkaları ile sevişse nasıl bulurdunuz? Kötü, değil mi? Bunu da başkalarının dedikodusu yüzünden değil, ailesel yapının zedelenmesinden, onurunuza yediremediğinizden kötü bulursunuz. İnsan duygusal bir varlıktır, bunu sistem empoze etmemiştir.
  Modern kölelik gibi sistemin bize dayattığı konularda size katılıyorum, berbat bir olay. Dedikodulara göre yaşamayı da elbet de kimse istemez, benim şahsen kimin ne dediği umrumda değil. Saygılar.

  6|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • Guzel bir bence olmus. Elestirilerin seviyeli ve dusuncelerini guzel aktarmissin.
  Toplumlarin bastirilmasi icin onlarin belli taleplerini karsilaman gerekir. Bu talebi sen somut bir sekilde karsilayamiyorsan isin icine biraz felsefe ve politika katman gerekir. Inanc insanlarin ezberleridir ve kolay kolay bozulmaz. Benzer inanclarda kitleler yaratirsan, gelecek nesiller dogduklari gibi bu ezberlere gore buyumeye ve daha dize getirilmis olmaya baslarlar. Hangi idea olursa olsun, kimse yanlis bildigi bir seye inanmaz. Ancak insanlarin en buyuk zaafi, kendinden olmayan bir seyi kolaylikla otekilestirebilir olmalaridir. Bu nedenle tepedekiler istedikleri zaman, kendi urettikleri cesitliligi birbirlerine kirdirabilirler ve bunun adi siyaset olur. Cok uluslu sirketler ve silah ticareti kendini hep zirvede tutabilir. Ekonomi, din ve siyasi fraksiyonlar cok kolaylikla manipule edilebilir ve kitleleri bir strateji oyunundaki gibi yonlendirebilirler. Teknoloji onlardan bagimsiz olamaz. Surumden kazanabilmesi icin sirketlerin ileri teknoloji ürünler piyasaya eski surumler depolardan sifirlandikca cikarilmalidir. Ne var ki o piyasada da artik rekabet soz konusu olmaya basladigi icin, birbirleriyle girdikleri sidik yarisi sayesinde son yirmi yila kadar gozlemleyemedigi teknolojik uretimlerin ivmesinde paTlama yasanir.
  Evlilik konusuna gelirsek Osho'nun guzel bir elestirisi vardir. Ciftler arasindaki askin 3 senede bittigine dair genel bir inanc olduguna deginir ve bu surenin evlilik oncesinde denenmesini onerir. "Madem askin uc sene icinde bittigine dair bir dusunce var, insanlar evlenmeden once ayni evi paylassinlar ve bu sure zarfinda asklari tykenmiyorsa evlensinler" cikariminda bulunabilirsin yazilarinda. Kendi hemcinsini bile ayni evi paylastiginda daha iyi taniyorsun (ev arkadasi olduktan sonra bozulan dostluklar buna en iyi ornektir) evlilikte de aynisi geçerli. Hem cinsel uyum bir iliskinin onemli bir tasidir. Evlilikten sonra vah yandim neye yarar?

  3|0
  0|0
  • Biraz daginik yazdigimin farkindayim ancak mesaj yazma alani kucuk ve kontrol edemiyorsun kolay. Daha yazmak isterdim aslinda ama yer yetmedi. Vakit de gec oldu. Uyumak lazim :)) iyi geceler bence diyen :) insanlarin ve toplumlarin dustugu hatalar sadece bu uc madde olmasa da, sozlerine katiliyorum. Fikren yalniz degilsin. Terbiyesizce satasanlara da çek f*ck off, gibtir et gitsin. Mutlu ol

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 25

 • l*n ben beşikten beri okuyorum. Tıp okuduğumdan fazla dini bilgi de okudum. Ama bakıyorum şu sitedeki herkes benden bilgili, zeki, yakışıklı, akıllı, ot, b*k , kürek...

  Bırakın çok bilmiş bilmiş yazmayı artık. Değişik düşüncelerin olabilir ama oku be kardeşim. Boh mu var da okumuyorsun. Roman okuma, ne işine yarar ki? Üç beş imla, biraz hayal gücü.. Başla İslam dinini okumaktan. Sonra geç tarih, matematik, fen... Oku gitsin.. Bu arada İslam dini internetten öğrenilmez. Milletin yorumlarından öğrenilmez. Orjinal nasıl geldiyse o halini öğrenmek için hiç bozulmamış medreselerde öğrenilir.

  Eğer çok okusaydınız şu sitenin baştan aşağı çöp olduğunu görürdünüz.

  4|2
  0|1
 • Cınsellıgı doya doya yasayarak 700 sene kalmadı bu toplum ayakta ne zaman avrupaya uyduk 700 senelık dunya yıkıldı başımıza demem o kı yeni nesılın yemedıgı halt yok hesabını bır gun verıceksınız ama emın ol doya doya yasa sen hayatını nasısa her koyun kendi bacagından asılır senın namusundan bana ne sahıbın dusunsun

  6|0
  1|0
 • çok doğru. yazıyı yazan arkadaşı tebrik ediyorum.

  bizim kültürümüz islamın kendisinden çok geleneklerle şekillenmiştir.
  hal böyle olunca ataerkil toplumun kadın üzerindeki baskısı neticesinde bu durum kadını sünnet ettirmeye kadar varır.

  böyle şekillenmiş bir toplumda kadın kendine haksızlık ediyor ama bunun farkında bile değil. sırf bu yüzden evlenmek istemiyorum.
  kadınlar yaşasınlar doğruyu yanlışı öğrensinler ondan sonra evlenirim diye düşünüyorum. çünkü değerlerimiz ilkellikle yoğrulmuş.

  din demiyorum dikkat edin. dinde tavsiye edilen yaşam tarzı bu değil ve tavsiye edilen yaşam tarzı dönemin şartlarına ilişkindir.
  zina ile ilgili ayetlere bakın evli olanlara işaret eder. zaten evli olmayanlar için neden zina olsun ki erkek-kız gider evlenir son derece basit.

  ama bugün çok değişik bir durum söz konusu. evlenmek için erkek tahsil yapacak askere gidip gelecek işe girecek para biriktirecek o esnada kız bulup evlenecek. şartların her biri süreci geciktiriyor ve evlilik 30 a kadar sarkabiliyor. 15 yaşında hormonların saldırısına uğrayan genç ne yapacak 30 a kadar. içinde tut tut bir yerde patlar bu maazallah 2. sayfa haberi olur. eğer şiddete de meyilliyse korkudan tecavüz ettiği kızı yakmaya kalkar.

  insanlar sürekli sevişsinler demiyorum. makaleyi yazan arkadaşın dediği gibi bu bir ihtiyaçtır ve gizli saklı olmamak şartıyla ailenizin desteğiyle birlikte olun. bu bir nevi evliliktir ama resmi değildir.

  gizli saklı iş yapılması zina olarak değerlendirilebilir. ama aileniz ve çevre sizi tanıyorsa nikah yapmasanız bile evli kabul edilirsiniz. daha çok yazmak istiyorum ama konu uzuyor. :)

  yazar arkadaşa saygılarımı iletiyorum

  2|1
  0|1
 • Millet zaten özgür eskisi değil ki hiçbirşey isteyen istediğiyle evleniyor bu devirde üniversiteler fuhuş yuvası olmuş hatta liseler bile. Biraz sıkı tutmazsak sonumuz pek iyi değil burası Türkiye isveçle yeni zelandayla karıştırmayın herkesin anası bacısı var bizim toplumumuz ahlaki değerlerine değer veren bir toplum her ne kadar şu an ki nesil işin bokunu çıkarmış olsa da. Herkes kendine dikkat etmeli özgür olmak istediğiyle istediği zaman sevişmek değildir. Çoğu sevişmenin ardı pişmanlık doludur yaşayan kızlar bunu iyi bilirler. Önemli olan zaten bu arzu ve isteği kontrol altına alıp onunla birlikte yaşamak cinsellikten önemli çok şey var bu hayatta. Ben bu benceni yararlı bulmadım teşekkür ederim

  1|2
  0|0
 • Dünyayı kötüleştiren insanların bencilliği. Ahlak din vb şeylerde aramanız yanlış. İki tür insan vardır derler, iyi ve kötü.
  İyi olan karşısındaki kişinin (eşi, sevdiği vb) haklarına isteklerine saygı duyar ve kendisini bir heyketraş gibi yontar.
  Kötü olan ise " ben böyleyim, taşı yontarsın beni yontamazsın, çeliği işlersin beni işleyemezsin " diyen kimsedir bence. Yani benmerkezcil bir hayat yaşar ve belki de kendisini iyi insan yerine de koyabilir. (Genel manada iyi olabilir fakat özelde, hayat arkadaşının yanında nedir bir de eşine sorun)

  Kısacası bence iyi gitmeyen evliliğin pek çok sebebi olsa da en temel sebep YONTULMAMAK için DİRETMEKTİR:

  Evet, siz kadınlar da istemezmisiniz " yanıma yanaşıp sarılsa öpse vs vs " adam yontulmamak için diretiyorsa işte mutsuzluk.

  Diğer cins için " keşke biraz daha kendine güveni olsa da cinsel açıdan beraber mutlu olabilsek, bende ihtiyacımı giderir harama da bulaşmazdım "

  Kısacası yontulmamız lazım.

  0|0
  0|0
 • Cidden böyleni düşünüyorsunuz sizin gibileri görünce aseksüel olduğuma şükrediyorum. Keşke hepiniz aids ten geberseniz. dünya cinsellik olmadan daha güzel

  6|0
  1|1
  • Demek asexsualsin bn gayim ama cinsellik yasamadm dusunmuyorumda ama mrk ediyorum asexsualleri nasıl bir hytn var? Yanls anlamassin umarim bni yni aşk hytn vs mrk ettim arkadasm xD

  • Hepsini Göster
  • Ben doğuştan aseksüelim
   @Bayan_Ciddi

  • Aslnda asex olmn iyi cogu insn seks gzyle bkiyor hrseye

 • valla uzun bir yazı olmuş. saygı konusunda bahsettmiş olmana rağmen özür dilerim saygısızlık yapıyorum. bende senin gibi düşünüyorum. önerin bana mantıklı gelmedi ama cinselliği yaşayabilmeli yeterince insan..

  1|0
  1|0
  • önerim bence de mantıklı değil çünkü bunu sömüren çok kişi olur. ama en azından bir düşünce.. düşünceler düşünceleri doğurur bence.
   bir saygısızlığını görmedim neden özür dilediniz ki?
   ayrıca görüşünüz için teşekkür ederim.

  • Hepsini Göster
  • aşağıdaki arkadaşa neden mesaj atmadınız. ? buda mı bir psikoloji?

  • hayır özelden mesajlaşmak istemiyorum, burada açık açık yazsın konuşurum bir psikoloji meselesi değil.

 • Bence haklısın ama kime anlatacaksin kim anlar seni kim? Ben bazen ağlama krizlerine girdim burada yazdım sapık dediler, bazen kadın arzuladığı ifade ettim bir sürü söz söylediler. Anlayamadım ben anlatamadım kimseye derdimi. Bazen erkeğim den utandım bazen kendimden bazen kadından utandım bazen yaşamaktan. Erkeğinin den utansın top tüfek ol dediler salaklar beni anlamadilar. gerçekten ki. Sen cinsellik din ve para ucu geçerli şey ama bilmiyorlar. anlasalar ne olur ki? Ben olmuş yaş 28 eee 5 sonra askeri 5 üniversite bitirmiş Abaza diyecekler şimdi sizden de utanıyorum hepsi bir damla şu için değil saf ve tertemiz duygularım için

  2|0
  0|0
 • Türkiye'nin en büyük iki hatası;
  1- Erkeklerin her kadını sevişecekmiş gibi görmesi!
  2- Kadınların şeyleri altından gibi zannetmesi!

  3|1
  0|1
 • :) türkiyed e bu oalmaz ama ve sana baştan .'na kadar katılıyorum fakat zor burası pislik şukurnun nirvanası malesefki :( cinselliğin en az görüldüğü ülke iyi olan herşeyde olduğmuz gibi...

  0|0
  0|0
 • İnandığın gibi yaşamazsan, Yaşadığın gibi inanmaya başlarsın - Hz. Ömer

  Ahlaksızlıkları insanların gözüne şirin göstermekten vazgeçin. Cinsellik evlendiğin kişiyle olur. Evlenmeden önce yapılan kesinlikle "ahlaksızlıktır"

  1|2
  0|0
 • Haklısın. Bunları fark eden ve fikir üreten bir birey görmek çok güzel. Okuyanların ufkunu aydınlattın.

  1|0
  1|1
 • bunu begendım tartısmak ısterım bana yazar mısınız?

  1|0
  3|0
  • yazmam. burdan tartışın isterseniz

 • doğru...

  2|0
  1|1
 • üreme arzusu, cinsellik aynı şey değildir

  0|1
  0|0
 • Çok Katılmadığım konular var. Ama ellerine sağlık

  0|1
  0|0
 • ahlak kavramının içini çok güzel boşaltmışsın. Sen de dahil bunun böyle olmadığını herkes biliyor. İşine gelirse...

  2|0
  3|0
 • Beynin güzelmiş, sevdim.

  1|0
  1|0
 • Benceye girer girmez hemen ctrl+f yapıp ataerkil kelimesini arattım sonuç çıkınca hiç okumakla uğraşmadım vakit kaybı ne tür bir insan tarafından yazıldığı belli.

  0|0
  0|0
 • sevişmeden de olmaz

  0|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  5

Kızlar Ne Diyor 18

 • +1 katılıyorum sana. ama birazdan o* diyenler çıkacak, işte onlar asıl özgüvensiz zavallı mahluklar.

  5|1
  0|4
 • Ben bir genç kızım,20 yaşındayım benim için cinsellik yemek, su, içecek kadar önemli değil, doğaldır. Bu 2 kavramı ayırt etmek için Harvard'dan mezun olmaya gerek yok, dolayısıyla dünyada bir insanın yapacak o kadar işi, öğrenecek o kadar çok bilgi varken asıl cinselliğin insanların bu denli önemli görülüp su kadar merkeze oturtulması ve doğal görülmeyip, sürekli üzerinde tartışılan bireysel ve çiftsel zevkin ten, dokunuş ve ruh ile ilgili olduğu halde teorik ve felsefik bir konu gibi tartışılması çağımızın ideolojik manada ne kadar çok kirlilik oluşturduğu ve insanları içgüdüleri ile köleleştirdiğini gösterir, hormanlardan bahsetmişsiniz de ne kadar çok cinsellik yaşanırsa o kadar çok mutluluk hormonu faal olur yani nasıl kafein bir çeşit bağımlılık yapıyorsa az miktarda cinsellikte bastırılmadığında ve insanlar zevk için ilişki sayılarını artırıp bunun üzerine -daha çok zevk, daha farklısı-daha çok özgürlük ve eğlence dediğinde aksine saldırganlık artar çünkü alışkanlıklar alışılanı yapmaya iter ve tatmin olma derecesi zorlaşır pek anlaşılabileceğini de sanmıyorum çünkü olaya geniş ve sebepler zinciri olarak bakmak lazım çünkü kültür köklüdür ve bahsettiğiniz oluşumlu kültür de o kadar çok sebep zinciri doğurur, tarih ve felsefe bilmek gerekir yoksa yarım insan olursunuz, Ataerkil, hukuk düzeni, zengin tabaka vs değinmişsiniz fakat baştan aşağıya yanlış tespitler... Beğenmedim. Kadın haklarını ayaklar altına alıyor, medeni kanun boşa getirilmedi, nikah ile kadın güvence altına alındı evlenmeden yaşanılan ilişki düşünüldüğünde devlet işleri ile nüfus kaydı vb işler sarpa sarar, üremekten bahsetmeniz burada çok komik, devlet ve düzenini bu manada yıkmamız gerekir böyle bir oluşumda herkesin özgürüm dediği evrensel ahlak kuralları olmaz ise suç oranı zirve yapar, Eğer sizin baktığınız gibi hukuk düzeni adalet değil korku olsaydı ve insanlara yarar sağlamasaydı 'Hamurabi Kanunlarının'çıkarıldığı uygalıkta suç oranı 0 olmazdı :) Düzensizlik ve zevklerin olduğu dünya çok uygar gerçekten

  1|1
  1|0
 • Cok guzel bir bence olmus oncelikle eline saglik. Bende Nisan yapildiktan sonra ayni evde yasayabilmeli ciftler diyorum. Senin dediginle hemen hemen ayni. bireyin ayni evde gecinebilme durumuna gore de devam ya da bitirme karari verilmeli. Artik belirli kaliplari yikmali ve huzurlu bir evlilik ortami yasamaliyiz diye dusunuyorum. Yalniz bu toplumun ahlak kurallarini oyle hemen kiramayacakmisiz gibi geliyor.

  1|0
  0|0
 • Çok ama çok doğru.

  2|0
  0|2
 • Son iki paragrafta söylediklerine katılmıyorum. Fakat cinsel arzuların bastırılması çok yanlış. Meme ye bile meme demeyen bir toplumuz biz. Neden sırf ayıp olduğu için. Bir göz kulak kadar normal halbuki. Cinselliği çok yanlış yerlerden öğrendiğimiz için şu an tecavüzleri vsler bulunmakta. Her şeyin olduğu gibi cinselliğindeki eğitimi ailede verilmeli. Bu ayıp bu günah diyerek susturulmamalı kimse

  1|0
  0|0
 • cok haklisin "ayip, ayip" denip bastirilan cinselligin sonucu tecavuze, tacize sokakta yurumekten korkmaya cikiyor

  3|2
  0|1
 • Eğer ki insanlar deneme süreci yaşayıp da eşini seçseydi bu evliliğin sonunun gelmesini daha da hızlandırabilirdi. bir insanla evlenme kararını cinsel Konular belirlemez, belirlememeli. Tabikide çiftler birbirlerini mutlu etmek için uğraşacaklar ama karşımdaki insan beni mutlu etmedi diye de ayrılmak yanlıştır. Ve bunun toplumla ya da düzenle alakası yoktur kişinin kendisiyle alakalıdır. Belki de hayatın çoğunu cinsellik düşünerek geçirmeseler böyle hatalara düşmezler. Ayrıca yine söylediğin gibi bir deneme süreci olsaydı cinselliği beceremeyen insanlar ortada kalsaydı bu insanların daha çok kudurmasına sebep olabilirdi. Sana katılmıyorum ama yine de emeğine sağlık

  0|1
  0|0
 • yetiştirmekle alakalı bir durum, mesela baskıcı bir aılede yetısen ve serbest aılede yetısen kızlara bakacak olursak. baskıcı aılede yetısen kızların daha cok yaptıgını goruruz. bunu su sekılde acıklayayım neden böyle? çünki bişeyi kısıtlarsan her neyi kısıtlıyorsan o daha degerli olur onu daha cok istersin
  ama hersey serbest olursa işler değişir

  1|0
  0|1
 • Beğenmedim.

  0|0
  0|0
 • Harika anlatmışsın. Önerin biraz tuhaf geldi çünkü böyle bir şeyin olması imkansız Türkiye'de. Onun dışında baştan sona katılıyorum.

  1|0
  0|2
 • Allah cinsellik yaşamayın demiyor helâl dairesinde yaşayın diyor.

  1|2
  1|1
 • Supersin cidden cok dogru

  1|0
  0|1
 • Kesinlikle haklısın sana katılıyorum. Fakat bu ülkede saçma bir din varken insanlar bu konularda baskıcı ve kısıtlayıcı olmaya devam edecek. İnsanlar bunu çok kötü görecek.

  2|0
  0|3
 • Cok
  Dogru

  1|0
  0|1
 • Hak veruyorum sana
  Emegine saglik

  1|0
  0|1
 • Kesinlikle sözlerine katılıyorum özellikle cinselliği ihtiyaç gibi örneklendirerek bizlere sunduğu için tebrikler!
  Emeğine sağlık.

  1|0
  0|0
 • Eline sağlık :)

  1|0
  0|0
 • Güzel bir konuya değinmişsin. Emeğine sağlık.

  2|0
  0|0
Yükleniyor...