Kyk Yurdu ve Özel Yurt Hakkında Bilgilerim, Tecrübelerim ve Tavsiyelerim

Kyk yurdu ve özel yurt hakkında bilgilerim tecrübelerim ve tavsiyelerim

Üniversite tercihleri de açıklandı kafalarda tek soru var yurt ... Özel yurt mu? Kyk devlet yurdu mu ? Yarı özel mi ? Arkadaşlar ben hem özel yurt hem de kyk devlet yurdunda kaldım size bunlar hakkında bilgi vermeye çalışacam tavsiyelerimi anlatacam sorularınızı merakınızı biraz gidermek açısından

Öncelikle ben ilk sene cemaate bağlı olmayan bir özel yurtta kaldım. 4 kişilikti. Sadece kahvaltı vardı Yemekler dışardan alınıyordu (Yani ücretli). Her ay 360 tl ödüyordum. 10 ay sözleşmeli senetliydi. Yemekleri dışardan yediğimiz için hep hazır gıdalarla fast food et türü yiyeceklerle besleniyorduk. Çamaşır makineleri 3 tl. Her odada banyo wc lavoba bulunuyordu. Klima ve ısıtıcı vardı. Doğalgazla değil elektrikli şofben duş alıyorduk. Çalışma odası çok küçüktü. 24 saat wifi çekiyordu.

En son giriş saati 11di. Bayramda yarı yıl tatilinde ya da sınav sonrası izinlerde aileye haber verilerek çıkış yapılıyordu. bir yerde kalacağımız zaman mutlaka aileye haber gidiyordu. Tabi her özel yurt aynı değildir ben sadece kendi yurdumu anlattım

Kyk yurdu ve özel yurt hakkında bilgilerim tecrübelerim ve tavsiyelerim

Özel yurtların çoğu hatta hepsi senet yapar. Genellikle 300 taş çatlasa 200den düşük fiyata özel yurt bulamazsınız. Cemaate bağlı yurtlar düşük olabilir ama onlara hiç bulaşmayın bence. Bazı özel yurtlarda akşam yemeği yoktur ama mutfak vardır özellikle kız yurtlarında kendileri yemek yaparlar. Bazılarında mutfak da yoktur (benim yurdum gibi) dışarıdan sipariş verilir. Bazı özel yurtlarda yemek verilir ama bunlar tabi daha pahalı olabilir. Özel yurtlarda odalar tek kişilik, 2 kişilik , 3 kişilik ve 4 kişilik olmak üzeredir Hiç 4 kişilikden fazla odalı özel yurt duymadım belki vardır. Özel yurtların çoğunda wc banyo lavobo odaların içindedir. Özel yurtların enn son giriş saatleri 10 ile 11 arası değişir. Özel yurtların çoğunluğunda kalma izinlerini ya da tatil izinlerinde yurttan çıkış yaptığında aileye haber gider.Her özel yurdun aktivetesini bilmiyorum.

Benim yurdumda küçük bir dinlenme salonu ve tv bulunuyordu. Bahçesi küçüktü. Bazı özel yurtlarda spor salonları volaybol sahaları tv bilgisayar odaları kütüphaneleri değişik sosyal ortamları bulunuyor. Özel yurtlarında genellikle hepsinde wifi bulunur. ( bulunmazsa o ne biçim özel yurtmuş be)

3 buçuk sene de devlet yurdunda kaldım. Devlet yurdundan memnun olduğum için ve rahata alışkın olduğum için bulaşık yemek ve temizlikle uğraşamam diye hiç eve çıkmadım. Kaldığım kyk yurdunda odalar 6 kişilikti. Her katta koridorda lavoba-wc ayrı banyo ayrıydı. Her kattaki banyolarda 3 duş kabini bulunuyordu. Koridorlar çok genişti ve tam biz kızlar için tasarlanmış bir bölüm: Her katta koridorda uzun bir ayna önünde eşyalarımızı koyabileceğimiz bir raf ve prizler bunuyordu. burada kızlar rahatça saçlarını düzleştirip şekillendirebiliyor. Ağda epilasyon vs yapabiliyor. Makyaj yapabiliyordu. Her katta bir de boy oynası bulunuyordu.

Yataklar gayet rahattı. Nevresimleri devlet veriyor 2 haftada nevresim değişikliği yapılıyor. Senin yapacağın tek şey kirlisini bırakıp temizini almak. Yemeklerden memnun olduğum zamanlar oluyordu memnun olmadığım zamanlar oluyordu ama karnım doyuyordu çok şükür, tatlısından meyvesine kadar vardı . Ama tabi para sınırı var. Akşam yemeği fişi 5 tl. 5 tlyi geçersen belli miktarda para veriyorsunn. Kahvaltı fişi 2 tl.

Çamaşır makineleri ücretsiz isim yazdırıp çamaşırlarını kendi detarjanınla makineye at görevli çalıştırıyor. Asması ütülemesi kendin yapıyorsun. Bahçemiz büyüktü sıcak havalarda bahçedeki iplere asardık. Bazen de balkondaki iplere. Her katta balkon bulunuyordu. Oda temizliği temizlikçilerde. Mescit ve genişçe iki çalışma odası vardı. Mescide hiç gitmedim ama temizliği hep yapılıyordu. Namaz kılan kardeşlerim için aynı zamanda Kuranı Kerim de var.

Voleybol sahası vardı, bahçesi dediğim gibi çok büyük. Kuaför vardı. 24 saat wifi var ama wifi şifresini alırken tc numaranla alıyorsun. İzinler ise şöyle, izin defteri oluyor. Bir yerde kalacaksan ya da memleketine giderken izin defterini adını soyadını oda numaranı kalacağın yerin adresini ve kalacağın süreyi tarihle yazıyorsun imza atıyorsun bu kadar. Onlar sisteme geçiriyor o gün izinli gözüküyorsun aileye hiçbir şekilde haber gitmiyor. Eğer izin almadan o gün yurda gelmezsen kahvaltı ve yemek fişin bir günlüğüne kesiliyor yani aç kalıyorsun :D bunu sık sık yaparsan uyarı cezası var. Yurda En son giriş saati de 11.

Benim kaldığım kyk yurdu bloklar halindeydi site gibi düşün. A blok , B blok gibi. 5 blok vardı. her blok 3 katlı her bloğun girişinde nöbetli olarak bayan güvenlik mevcuttu. Aynı zamanda her bloğun ayrı müdüresi var. Her blokta kantin bulunuyor burada tv izliyoruz. kahvaltıyı burada yapıyoruz. gece 12de kantin kapanıyor o zamana kadar aldın aldın. Çalışma odaları sabaha kadar açık. Her ay (yaz tatilide dahil) 130 tl ödeniyor. Senet sözleşme yok istediğin zaman çıkabilirsin. Ama bir daha kayıt yaptıramazsın. Aynı zamanda belli kursları oluyor ingilizce kursu müzik aleti kursu dans kursu pilates kursu vs. ama benim alakam olmadığı için detaylı bilgim yok. Başka da bir şey yok sanırım aklıma gelen...

Yarı özelde hiç kalmadım zaten yeni yeni gelişmeye başladı. Kaldığım arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla odalar 2 kişilik ve her ay 230 tl ödüyorsun başka da bişey bilmiyorum

Benden bu kadar soracağınız soru varsa cevaplarım. Ama dediğim gibi her özel yurt beniim kaldığım yurt gibi olmayabilir her devlet yurdu da benim kaldığım yurt gibi olmayabilir farkı sadece bahçesi o kadar büyük olmayabilir Her devlet yurdunda voleybol sahası olmayabilir. her devlet yurdu blok tarzı olur mu onun hakkında da bilgim yok ama diğer özellikleri aynıdır.

Son olarak benden size abla tavsiyesi ilk sene şehre yabancıysanız yurda çıkın kyk özel farketmez. Ama yurda çıkın ortama şehre alışın arkadaş edinin. Eve çıkmak istiyorsanız yurt ortamı bana göre değil diyorsanız. Bekleyin alışın 2.sene çıkın Güvenebileceğiniz insanlarla çıkın. İlk sene eve çıkmanızı tavsiye etmem. Benim çoğu arkadaşım bu konuda çok kazık yedi. Öğrenci hayatı zordur. maddi ve manevi açıdan. Ama hayatın darbesini kazığını düşüşünü hep bu yıllarda öğreniriz. bence gerçekten yaşamayı bu yıllarda öğreniriz neyse Allah yardımcınız olsun dostlar.. Eyvallah :)


0|2
44

En İyi Erkek Görüşü

 • Güzel bir bence olmuş , ben lise de yurtta kaldığım için devlet yurtlarını az çok tahmin edebiliyorum, bakalım bu sene üniversite nasıl olucak

  0|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • Ben kyk ya başvurdum kazanmış görünüyorum. ama netten listeyi buldum turunde özel yazıyo. Nası oluyo yarı özel felan mı?

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 3

 • Krediler halkındanım gün var mi?

  0|0
  0|0
 • Kyk kayitlari basladi

  0|0
  0|0
 • Tavsiye için teşekkürler

  0|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 3

 • Güzel bir yazı olmuş :) konuyla alakalı değil ama giderken bunu almayi unutmayın yanınıza diyebileceğin neler var?

  0|0
  0|0
 • kykdan ayrılmak istediğimizde ailemize haber veriliyor mu acaba?

  0|0
  0|0
 • koridorda mı yapıyordunuz ağda epilasyon vs. yi?

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;